BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor (1 e Provincie Limburg Extra voedftr voor hengsten. Hongstenhouders, aangesloten by één der stamboekvereenigingen, wier hengsten ter voorjaarskeuring zullen worden voorgeleid, kunnen indien Je hengsten niet op oen havertelend be drijf aanwezig zijn, een extra toe wijzing van 100 kg. mengvoeder per hengst ontvangen, indien zij hiertoe een verzoek richten tot den Bureau- houdor van het district, waaronder zy ressorteeren. De P.V.C. voor Limburg. LQONENDE PRIJZEN VOOR REN BOER. III. Was in 't geval dat we in 't vorige artikel behandelden, werkelijk sprake van bedrijfswinst, dit geldt niet voel den goheelen boerenstand. Want deze hooge veeprijzen worden betaald dooi de boeren zelf. En ze kunnen geen winst zyn voor verkooper en kooper beiden. Dit zou wel kunnen als ook de veeteeltproducten, n.l. de melk en hot vleescli hoog in prys waren. Maar dat zijn ze niet, zooals we zagen. Maar hoe kan het dan gaan, zal men vragen. Hoe kunnen dan b.v. kleine boeren met eeiupaar koeien, die er b.v. een moeten opruimen, weer een nieuwe krijgen Want een koe, die men moet opruimen, brengt aan de Centrale maar anderhalf honderd tot f 200 op. En toch gaat dat omdat... de leveringsbonnen ook duur zyn. Dat boertje levert zelf die koe niet, maar verkoopt ze aan een handelaar of boer, die wel moet leveren, voor f 2 per kg. plus de waarde, die ze voor levering heeft. Zoo brengt zoo'n koe al gauw boven de f 1000 op. Hy, de kleine boer, heeft ook nog' een kalfje of pinkje, dat al gauw f 500 of meer waard is en hjj kan met nog wat geld bijleg gen, evenals dat vroeger ook ging, weer een jong koetje in de plaats krygen. Maar, zooals we hieruit zien, voor deze categorie beteekenen de hooge veeprijzen al zeker geen winst. Doch wat uit bovenstaande ook blijkt is dit: niemand die buiten het boeren bedrijf staat, behoeft met scheele oogen naar de hooge veepryzen te zien. Want ze gelden niet voor het slachtvee, waarvan zy nog iets, al is het weinig, krijgen. En ze krygen daarom ook niet minder daar de levoringsplicht onverkort blijft toege past en de hooge prijzen voor ge- bruiksvee gaan ook niet over op de melk. Niets, maar dan ook niets, be hoeft de buitenstaander aan de prijzen die alleen ook maar voor gebruiksvoe betaald worden, by te dragen. Hy behoeft er dus zeker niet sceptisch tegenover te gaan staan. Over de vastgestelde varkens- en biggenpryzen behoeven we wel niets te zeggen. Het zal zelfs voor den leek Wel duidelijk zyn dat in dezen overi gens zeer gekortwiektentak van be drijf wel zeker geen ondernemers winst gemaakt kan worden. Bij/alles hielden we nog geen rekening met grond- en waterschapslasten. Onze slotconclusie is derhalve deze, 'n paar takken van bedrijf geven bevre digende ondememingswinst, andere weinig en sommige geen. Wel zijn de prijzen, op 'n paar uit zonderingen na zoo, dat de boer loon ontvangt voor gepresteerdes arbeid. Maar gezien de veelheid van den arbeid, die hy verricht kan echter geenszins van een hooge arbeids- belooning gesproken worden. Het zou te veel plaatsruimte ver gen om de uitkomsten van bedrjjfs- typén aan te geven, doch eenieder kan nu wel aan de hand van boven st aande^emakkelijk uitrekenen welke winsten de kleinere bedrijven, zooals die hier in de streek veel voor komen, thans kunnen maken. Van rijkmakery ie allerminst sprake En dat de boeren thans wat los geld hebben is begrijpelijk, maar ongeschikt als argumenten om het tegendeel te bewijzen. Want de vee-, varkens- en kippenstapel is leelyk ingekrompen, kunstmest kan weinig gekocht worde% zoodat het bedrijfs kapitaal dat hierdoor is losgekomen, vanzelfsprekend we mogen wel zeggen: helaas de boeren thans in haqden hebben. Maar straks, als dit weer moet worden aangevuld en op het uitge mergeld land dubbele porties kunst mest noodig zyn, als de versleten ma chines en werktuigen ratelen en rammelen, wat dan Dan zal het losse geld de. boeren wel spoedig los laten. Dit zyn de nuchtere feiten. Wo hebben ze aangehaald niet om critiek te leveren zelfs niet om iets te vragen in dezon tijd,"'doen alleen om den welwillende gedocumenteerd materiaal te verschaffen om den man in don trein die de wereld wil doen golooven, dat het boerenveld bestrooid is inct een laag goudkor rels, die de boeren maar hebben te verzamelen on dit dan, volgens hom, in boeren-ikzucht en a-sociaal gevoel ook grotig doen - van gepast ant woord te dienen. Dat duizenden hoeren wekenlang kinderen en grooteren gedurende vacantie en langer uit de steden lief derijk opnemen en verzorgen, behoeft men hem dan nog niet te zeggen. Hét is genoeg dat O. 1- Heer dat weet. HET NIEUWE TEELTPLAN. Dezer dagen is vanwege-liet depar tement van Landbouw en Visschery het „teeltplan akkerbouw 1944" be kend gemaakt. Volgens dit teeltplan zullen op bouwland en gescheurd grasland de volgende gewassen als hoofdgewas mogen worden verbouwd: tarwe, gerst, rogge, haver, korrelmais, peulvruchten, (behoudens Waalsche boonen), koolzaad, raapzaad, blauw- maanzaad, vlas, aardappelen (fabrieks en consumptie aardappelen), suiker bieten, -cichorei, kanariezaad en kar- wy. In afwijking met het vorige jaar is dus voor oogst 1944 de verbouw van peulvruchten (behalve Waalsche boonen) en haver geheel vrij. Evenals vorig jaar zullen de telèrs van korrelmais een bepaald gedeelte voor eigen gebruik mogen behouden. Om den verbouw van aardappelen te bevorderen zal aan de verbouwers van aardappelen een suikerpremie worden toegekend. Nadere bijzonder heden zullen nog bekend gemaakt worden. Extra rantsoenen bij bevalling. Omtrent de extra-rantsoenen brand stof, welke men voor een bevalling kan verkrijgen1 en de extra-rantsoe nen gas en electriciteit voor hen, die hoofdzakelijk op gas of electriciteit koken, heerscht nog veelmisverstand. Daarom volgt hieronder hieromtrent nog eens een uiteenzetting. Veertien dagen vóór den vermoe- delyken datum van de bevalling mits deze bevalling gedurende het winterstookseizoen zal" geschieden kan men op het distributiekantoor een aanvraag indienen ter bekoming van een eenheid vaste brandstoffen. Men ontvangt dan vóór den vermoe- delyken datum van bevalling een rant soenbon voor éên eenheid vaste brandstoffen. De daarop leverbare brandstoffen moet de kolenhandélaai by voorrang afleveren. Indien noodig, kan men in plaats van deze eenheid vaste brandstoffen gas of eleetriciteit verkrijgen. Men dient hiervan bij het indienen van de bedoelde aanvraag kennis te geven aan-den distributie-ambtenaar die in dat geval een bewijs afgeeft, dat op het gas- of electriciteitsbedryf moet worden ingeleverd. Kiest men gas in plaats van de eenheid brandstoffen, dan zal men de beschikking krygen over 75 M3 gas extra, had men elec triciteit noodig, dan krijgt men de beschikking over 210 kWh extra. Vervolgens kan men van den dag der bevalling af gedurend.e vijftien maanden beschikken over 30 M3,gas of 120 kWh. electriciteit per periode voor de babywasch. In principe worden deze extra rantsoenen uitsluitend verstrekt aan de verbruikers, die hoofdzakelijk op gas of electriciteit koken en wel het rantsoen van 30 M3 gas aan hen, die op gas koken en het rantsoen van 120 kWh aan degenen, die uitslui tend electrisch koken. Er kunnen zich echter omstandig heden voordoen, dat het door de aan wezigheid van een electrischen boiler of een gasgeyser economischer is, om, in plaats van gas, electriciteit of omgekeerd te gebruiken. In zoo'n geval kan door den verbruiker (in Voor 4000 Haagsche kinderen organiseert Winterhulp Nederland deze week een Kerstfeest. Tydens een der feesten in den Haagschen dieren tuin doet de Kerstman onder groote vreugde der jeugd zijn rondgang door de zaal. (C.N.F./Meijer Pax s)' overleg met de betrokken gas- en electriciteitsbedry ven) een regeling worden getroffen, waarbij zooveel mogelijk rekening houdend m^t den wensch van den verbruiker elec triciteit inplaats van gas of gas in plaats, van electriciteit voor de baby wasch wordt verstrekt. Zy, die voor kookdoeleinden uit sluitend vaste brandstoffen gebruiken, komen niet in aanmerking voor extra-brandstoffen in plaats van gas of electriciteit voor de babywasch. Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar In verband met de huidige bijzon dere situatie in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 December 1943 na beëindiging der werkzaamheden tot en met 2 Januari 1944 gelegen werk dagen zullen moeten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uit zonderingen: 1. bedrijven, welke zich bezighou den met het voortbrengen van grond stoffen, voorzoover zy niet reeds val len onder 3; 2. openbare nutsbedrijven, gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijven 3. bedrijven, welke voor de voed selvoorziening werkzaam zijn, voor zoover zy niet door het betrokken Bedrijfschap schriftelijk zijn aange wezen om gedurende genoemde periode of een gedeelte daarvan té sluiten; 4. continu-bedrijven, waarbij tijde lijke sluiting schade aan 'de outillage of aan de in bewerking zynde goe deren zou veroorzaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 5. bedrijven, werkzaam op het ge bied van het personen- en goederen vervoer; 6. bedrijven, welke zich met den detailhandel bezighouden, voorzoover zy niet reeds vallen onder 3; 7. bank- en verzekeringsbedrijven; 8. bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoégde Duitsche instanties worden aangewezen. Door den voorgeschreven arbeids- rust zal geen vertraging by het laden en lossen van verkeersmiddelen mo gen optreden. Het volledig gebruik van alle verkeersmiddelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrijven ervoor zoig te dragen, dat gedurende de feestdagen en de daartusschen liggende overige rust dagen geen opeenhooping van goede ren op de stations en overslagplaat sen voor het verkeer te water ont staat. In gevallen, dat twijfel mocht be staan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven ge noemde uitzonderingen valt, zal men zich schrifteiyk tot de hierna ge noemde instanties moeten wenden, welke een bindende beslissing terzake zullen geven: a.- de directeur van het of van één der betrokken Rijksbureau(x) voor Handel en Nijverheid beslist of een bedrijf behoort tot de sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werkzaam is op het gebied van de bouwnijver heid: b. de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw on de Bouwnijver heid beslist of een bedrijf, dat werk zaam is op het gebied van de bouw nijverheid, behoort tot de sub 1,4 of 6 bedoelde: c. de Directeur-Generaal van de Voedslvoorziening beslist of een be drijf behoort tot de sub 3 bedoelde; d. het Hoofd van de Afdeeling Vervoerwezen van het Departement van Waterstaat beslist of een bedrijf behoort to} de sub 5 bedoelde; e. het Hoofd van de afdeeling Geldwezen van het Departement van financiën beslist of een bedrijf be hoort tot de sub 7 bedoelde. Heflenmiddag geen arbeid in de werkverruiming. De centrale persdienst van het Ne: derlandsche Arbeidsfront schrijft ons- Overeenkomstig het verzoek van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft de directeur van den Rijksdienst voor de werkverruiming, ook mede namens den directeur van den cultuur-tech- nischen dienst, medegedeeld, dat alle arbeiders, werkzaam op de c.d.- en werkverruimingsobjecten, a.s. Vrijdag 24 Decembei; met de middagschaft het werk voor dien dag als geëindigd kunnen beschouwen.De daardoor ontstane loonderving zal worden ver goed wegens geoorloofd verzuim. 10 Regelen voor de voeding van konijnen. 1. Het konijn is een kruideneter; ook boomvruchten, wortels, suiker bieten, middageten en brood bekomen het goed. 2. Maar het dier is zeer gevoelig voor spijsverteringsstoornissen. 3. Plotselinge, éénzijdige voedsel- verandering is dus het ergste wat men het kan aandoen. 4. Geleidelijke overgang in voer is noodzakelijk. 5. Vochtrijk groenvoer mag slechts in kleine hoeveelheden worden ver strekt. Opletten wat men geeft. 6. Men naast groenvoer altijd hooi, 7. En zorge, dat groenvoer en hooi frisch en niet beschimmeld Zjjn- 8. Mén snij de het groenvoer niet op onreine plaatsen, waar b.v. hon den hun uitwerpselen deponeeren. 9. Water is het begin van alle leven, dus moet men bij droog voer eefi konijn ook drinken geven. 10. Een handjevol krachtvoer (haver, tarwe, rogge) per dag, als het zou gaan, dat staat langoor wel aan. December in Londen. „Vertel eens Bobby, waarom spij keren die mannen de bladeren aan dè boomen vast „Weet U dan niet, dat Churchill gezegd heeft: voordat de bladeren vallen, is het met de Nazzi's ge daan." Teek. Hövker/Orbis Holland Pax

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4