PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kmtmis BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws* G4e Jaargang No 47 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2+46 P ll'00/l UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Vrijdag 24 Dee. 1943 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Transeamus usque Bëthlehem Laten wij naar Bethlehem gaan Dit zjjn woorden uit het Evangelie van de tweede Mis van Kerstmis. Als vele Evangeliewoorden: vol diepe beteekenis. De herders spraken tot elkander, laten rtfjj naar Bethlehem gaan oni te. zien wat er gebeurd is. Gaan wij mede op naar Bethlehem, naar de kribbe, waar Maria en Jozef in aanbidding neerknielen 'voor het Goddelijk Kind. Over de wereld heerschte toen keizer Augustus in zijn paleizen te Rome, redenaars en geleerden be- heerSehten van daaruit dé wereld- meening, veldheeren, de een^^be- roemder dan de andere, schitterden in het openbare leven: rjjkdom en overdaad heerschte er als hooit te voren er. duizenden kilometers daar vandaan, onbekend voor de groote wereld met al haar schittering, werd in een schamelen stal Het Kind ge boren, dat van dien tijd af de wereld geschiedenis zou beheerschen tot op onze dagen toe en tot aan het einde der tijden. Deze feiten stellen in een schril licht het ver-schil tusschen schijn en werkelijkheid. Naar don schijn was de Romein- sche heerschappij van die dagen on verwoestbaar en onvergankelijk; naar den schijn was de Jonggeborene in den stal te Bethlehem voorbestemd even onbekend te leven als Hjj ter wereld kwam. Doch in werkelijkheid is, dat nu 194+ jaar daarna, nog slechts enkele puinhoopen van het toenmalige trot- sche Romeinsche rijk hier en daar verspreid liggen, doch de Kerk van den Jonggeborene over heel het aard rijk haar tempelspitsen ten hemel heft. Dit is een der manieren, waarop wij den stal van Bethlehem kunnen beschouwen. En deze wijze van zien is leer zaam. Ook thans wordt de wereld- meening gevormd door de grooten dezer aarde, ook thans schitteren veldheeren en legeraanvoerders als sterren aan den hemel; ook thans nog heerscht er macht 'en rijkdom in de metropolen dezer aarde, waar van de heerschappij onverwoestbaar en onvergankelijk lijkt... Maar te midden dezer wereld van schittering naar buiten heerscht Het Kind van Bethlehem naar binnen, stil en verdoken, doch met 'n kracht, die de eeuwen zal trotseeren. Daarvoor staat het woord van dat zelfde Kind ons borg. De stal van Bethlehem leert ons de vergankelijkheid en de beperktheid van aardsche macht en grootheid. Ze leert ons de grootheid van den eenvoud en de onverwoestbaarheid van geestelijke waarden. Te midden van het groote gerucht der wereld is de mensch dikwijls geneigd in radeloosheid de handen ten hemel te heffen en uit te roepen: „Waar moet het bij deze omstandig heden naar toe Datzelfde Kind heeft later geleer- aard, dat we ons niet bezorgd be hoeven te maken over den dag van morgen, noch over de verre toekomst omdat' alles ons zal worden toege worpen, indien we eerst slechts het rijk Gods zoeken. Dat rijk Gods nam zijn aanvang bij de kribbe van Beth lehem. Laten we daarom naar de kribbe gaan, neerknielen en bidden DE DUITSCHE VERGELDING AANSTAANDE. Wij zullen onze beknopte samen vatting1 van het wereldgebeuren dit maal beginnen met een en ander over do Britsche bommenterreur op Duitscho steden en de Duitsche reactie daarop. HetEngelsche persbureau Exchange Telegraph heeft na een van de laat ste bomaanvallen op Berlijn toege geven, dat men ter bereiking van zicht door het dichte wolkendek eerst lukraak bommen heeft uitge gooid, om bij het licht der branden de doelen te kunnen vaststellen. Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B. acht dit Engelsche bericht zeer opmerke lijk met het oog op den komenden Duitschen vergeldingsslag1. Hij schrijft: „Geen uitlating van Engelsche zijde in de laatste maan den is, wat de oorlogvoering der Engelschen en Amerikanen in de lucht betreft, zoo verhelderend ge weest als deze. Het bericht gaf ge detailleerde bijzonderheden van de methode, waarmede men aan de Britsche zijde gelooft, den oorlog toch nog een beslissende wending te zijnen gunste te kunnen geven. Men zet daarbij alle gereserveerdheid aan den kant, welke anders aan de officieuse publiciteit is geboden. Men moet er zich in Engeland wel van bewust' zijn, dat 'de aanhaling van het bericht van Exchange Tele graph in dit verband volstrekt niet een theoretische constateering betee- kent zonder meer. Neen, men moet er zich in Enge land terdege van bewust zijn, dat de bevoegde Duitsche instanties een en ander nuchter cor.stateeren in het besef, dat dergelijke aanvallen van den vijand, zooals hij die hier zelf schildert, steeds meer rechtvaardig heid verleenen aan de Duitsche ver geldingsslag van grooten stijl, welke men op het Britsche Eiland tege moet kan zien,, binnen afzienbaren tijd een feit zal Worden. United Press ziet de Duitsche ver gelding reeds plastisch voor de En- gelsidie huisdeur en uit vermoedens over het nieuwe Duitsche wapen, dat daarbij gebruikt zal worden. Volgens dit Amerikaansche pers bureau zou hierbij gebruik gemaakt worden van een „enorm|raketkanon'' dat aan ruwe olie zijn beweegkracht ontleent. Voorts zegt dit persbureau van de voorbereidingen voor den Duitschen tegenslag reeds in vollen gang zijn, zoowel in Noord-Frankrijk als in Duitschland zelf. Ten aanzien van de uitwerking van het nieuwe Duit sche wapen vermoedt United Press, dat deze zich uitstrekt tot een kring van niet minder dan 50 vierkante kilometer, hetgeen verklaard moet worden door den aard van de la ding. Het spreekt vanzelf, zoo besluit Martin Hallensleben zijn uiteenzet ting, dat men zich van Duitsche zij de om begrijpelijke reden onthoudt van het innemen vau eenig stand punt ten aanzien van de gegevens van United Press. Aan 't Oostfront is het gebied van Newel het tooneel van een zwa- ren strijd. Sovjetaanvallen bij Kiro- wogrod mislukten. De geallieerde verliezen sinds het begin der gevechten op het Ita- liaansche vasteland worden geraamd op 150.000 man, waarvan rond 50 duizend Amerikaansche soldaten. Het Turksche leger zou niet strijdende organisaties en diensten inbegrepen anderhalf millioen man sterk zijn, wat neerkomt op 600.000 strijdende manschappen. Veldmaarschalk Rommel maakt in opdracht van den Ftihrer een in spectiereis door Me vesting Europa. Na eon bezoek aan Denemdrken bracht hij een bezoek aan het hoofd kwartier van generaal-veldmaarschalk Von Eundstedt. EX TRA-KEI RING. Yoor (le Waffen-SS en den Landstorm Nederland. liet SS. Ersatzcommando deelt mede Om aan de vele aanvragen tege moet te komen, Zal op 3 Januari nog een extra-keuring voor de "IVaffen SS en den Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor mel den bjj het Ersatzcommando, Korte Vijverberg 5, Den Plaag, van 10 14 uur. Alle inlichtingen omtrent dienst- ming in de Wallen SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzcomman- do's: Den Haag, Korte Vijverberg 5; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Groningen, Heerestraat. 46; Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kun nen eveneens bjj de bovengenoemde adressen aangevraagd worden. Rundveelevering en melk- aflevering. In verband' met de koppeling van de verplichte veelevering 1944 aan de melkaflevering in het boekjaar 1943/44 wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de veehouders, die door bijzondere oorzaken een slechte melk- opbrengst van hun vee hebben, dit direct bij hun P.B.H. moeten melden. Bij het vaststellen van den definitie ven aanslag 1944 zal n.l. alleen reke ning worden gehouden met de op gaven van die veehouders, die tijdig de redenen van een slechte melk- leverantie hebben kenbaar gemaakt. Wanneer uiteindelijk -de definitieve aanslag 1944 is vastgesteld, kunnen klachten over slechte melkopbrengst niet meer in behandeling worden ge nomen. Ontzètting uit het bedrijf. Maatregelen jegens boeren, die de voedsvoorziening ernstig benadeelen verscherpt. Het was in Juli van het vorige jaar, dat den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- saherij bijzondere bevoegdheden wer den toegekend, ten behoeve van de voedselvoorziening. Boeren, die aan hun verplichtingen ten aanzien van de voedselvoorziening niet, in ieder geval niet in voldoende mate, voldeden, dan wel in het algemeen schromelijk tekort schoten bjj de vervulling van hun taak: medewerking aan de voed selvoorziening, hebben sindsdien ken nis gemaakt met de toepassing" van deze bijzondere bevoegdheden van de overheid. De bijzondere bevoegdheden behels den, dat de secretaris-genei aal van departement van landbouw en vis- scherij in gevallen, waarin landbou wers en veehouders hun verplichtin gen tot in-, dan wel aflevering van de voortbrengselen van den akkerbouw en van de veehouderij niet nakomen, de inlevering van andere producten kan opleggen. Een hoer b.v. die niet alle op zijn bedrijf gewonnen melk die voor inlevering in aanmerking komt, bij een zuivelfabriek of stan- daardisatiebedrijf aflevert kan sinds de inwerkingtreding van het besluit, dat den secretaris-generaal de bijzon dere bevoegdheden toekent, de ver plichting worden opgelegd zijn vee stapel geheel of gedeeltelijk in te leveren tegen een vergoeding. In der gelijke gevallen kan het vee in het bezit komen van andere veehouders, die van de voortbrengselen voor de algemeens voedselvoorziening beter gebruik maken dan de voormalige eigenaar van het vee. In zeer ernstige gevallen, b.v. in gevallen, waarbij groote hoeveelheden landbouwproducten zijn achtergehou den en frauduleus in deze zwarten handel zijn gebracht, kan overtreders van de voedselvoorzieningsbepalingen en voorschriften het gebruik van hun gronden of bedrijfsgebouwen geheel of gedeeltelijk worden ontzegd, het geen practisch neerkomt op ontzet ting uit het bedrijf. Ook slechte be drijfsvoering kan er toe leiden, dat de betrokkenen niet langer tot deel neming aan de verzorging van de voedselvoorziening worden toegelaten. Heeft de overhoid van deze bijzon dere ingrijpende bevoegdheden voor namelijk gebruik gemaakt door het opleggen van leveringsplicht van een deel van den veestapel van boeren, die zich aan clandestiene handelingen hadden schuldig gemaakt, in eenige gevallen' is het gekomen tot den strengen maatregel van bedrijfsont- zetting. Niet te ontkennen'valt, dat zich daarbij moeilijkheden hebben voorgedaan, want het besluit, dat den secretaris-generaal de bijzondere be voegdheden toekent, bleek niet alle bij bedriifsontzetting optredende elementen te regelen. ""Om een voorbeeld te geven: Men kon wel een landbouwer het gebruik van zijn gronden en bedrijfsgebouwen ontzeggen, maar wie of wat belette hem bü zijn gedwongen vertrek den bedrijfsinventaris mede te nemen En het vee van het bedrijf Boven dien: behoort de woning van den boer tot de bedrijfsgebouwen Ook konden zich vragen voordoen met betrekking tot de pacht. Dezer dagen is daarom het bewus te besluii aangevuld en is in de leemten, die de practfik aanwees, voorzien. Voorop gesteld dient te worden, dat thans de mogelijkheid is geopend een bewindvoerder te be noemen, die in de plaats treedt van den vroegeren eigenaar. Men begrijpt wel, dat daarmede eventueele moei lijkheden ondervangen kunnen wor- dén. Verder kan voortaan de onder nemer, die door den maatregel van bedriifsontzetting konden worden ge troffen een inleveringsplicht worden opgelegd voor het bedrijfsvee en den bedrijfsinventaris, terwijl hem ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd. De gevolgen van bedriifsontzetting ten aanzien van de pacht zijn even eens geregeld. De aanvulling van het zoogenaam de „Ontzettingsbesluit" houdt een ernstige „waarschuwing in aan het adres van alle boeren, die nog mee- nen zich aan de naleving van de voedselvoorzieningsbepalingen en de voorschriften te kunnen ontrekken. Kon er tot dusver bij de overheid met het oog op de moeilijkheden, die zich hij de toepassing van den strengen maatregel van bedriifsont zetting konden voordoen, eenige aar zeling worden verwacht, voortaan in een dergelijke verwachting onge grond. De overheid verlangt de volle me dewerking om de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoogoed mogelijk te regelen, zij zal niet aar zelen degenen, die op grove wijze tegenwerken, met strenge maatrege len tot de orde te roepen. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 25 DEC. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan m<-n zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. II. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 Vergadering N.Y.L. afd. Venray Zaterdag 11 December hield de N.V.L. haar jaarvergadering Na de opening gaf de voorzitter, de Heer v. Hettema, een overzicht

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1