PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws. 64e jaargang No 46 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEÉS MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 18 Dec. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Dr. Göbbels over propaganda- cenferenties. Dr. Göbbels maakt het jóngste munnler van „Das Reich" de pi'opa" ganda van de Anglo-A-merikanen middels de conferenties von dalro en Teheran tot onderwerp van een ar tikel. De minister schrijft de noodzake lijkheid voor de vijanden vjui het rijk om te bluffén toe aan hun posi tie in het vijfde oorlogsjaar. Er be hoeft niet op gewezen te worden, aldus dr. Göbbels, dat de Engelsehen en Amerikanen in dezen oorlog niet tot domineerende militaire successen zijn gekomen. Waar zij -successen op do slagvelden behaalden, waren ze van ondergeschikten aard of aan de periferie behaald. De minister wijst dan op de inner lijke tegenstellingen in het vijande lijke kamp, welke hen dwingen om zoo spoedig mogelijk den oorlog tot een voor hen eenigszins dragelijk resultaat te brengen. Daarbij komen de a.s. presidentsverkiezingen van Roosevelt met den invloed van zijn geschonden belofte om Amerika bui ten den oorlog te houden en hoe langer hoe meer sociale crisis in zijn land. Daarenboven heeft Groot-Brit tannic geen oorlogsdoel, waarvoor het de moeite loont te sterven. Men wil de Wereld van de nazi-tyrannie bevrijden zoggen de Engelsche propagandisten; waarop de kleine man met recht vraagt: waar deze zoogenaamde na zi-tyrannie dan tot dusver de Brit- sche vitale belangen dwars heeft ge zeten. Dr. Göbbels wijst in dit verband verder op de tegenstellingen, die. er bestaan tussphen het Anglo-'Ameri- kaansclie en het bolsjewistieclie kamp, Zouden zy in dezen oorlog volkomen worden beslecht, dan zouden Enge land en de Vereenigde Staten aan het eind van den oorlog zich ge plaatst zien tegenover een wereld- constellatie, waar zij vermoedelijk niet meer tegen opgewassen zouden zijn. Nog geheel afgezien daarvan, dat zij in Europa zelf niet de geringste medezeggenschap meer zouden heb ben. Uit dit alles blijkt, zoo verklaart de minister, hoe dringend men aan den kant van den vijand aan een snel einde van de door hem op touw gezette, bloedigo worsteling behoefte heeft. 'Hieraan is het, zooals uit de verdere verklaringen van dr. Göbbels blijkt toe te schrijven, dat.men aan .den kant van 'den vijand getracht heeft een „propagandistische woning blokkraker" op het Duitsche volk te werpen, nadat het werpen van ..wo ningblokkrakers der vijandelijke lucht- hunnen" niet tot het gewenschte succes had gevoerd, y Dr. Göbbels wijst op het volkomen vorgeefsche van deze propaganda te genover het Duitsche volk. De vijand raag"" het gelooven of niet zoo schrijft hij, vast staat, dat onzo bevolking op het oogenblik tegenover den oorlog en zijn gruwelijke gevol gen een kalmte en standvastigheid toont, die meer dan bewondering verdienen. Wanneer onze vijanden dit vandaag niet willen erkennen, zullen zjj het morgen moeten inzien. Het heeft in het geheel geen nut ons behalve met de laffe, gemeene methoden van hun zeerooverachtige wijze van oorlog voeren, ook nog met duistere dreigementen aan te vallen. Op die manier zal mèn het met ons niet. klaar spelen. Men moet wel tot open,eerlijken wapenhandel overgaan. En zouden de Engelschen en Ameri kanen storm willen loopen op den Atlantic-wall, dan zouden daar de Duitsche grenadiers tegenover hen staan, die tehuis in de gebieden van den luchtoorlog wellicht have en goed en vrouw en kind hebben ver loren. Zij hebben nog' een rekening te vereffenen met de kindermoorde naars en woningblokkrakers. Dr. Göbbels onderstreept de talmen de houding van alle angel-saksiscne tegenstanders van het rijk in deze „beslissende kwestie van den oorlog", d.w.z. de kwestie van een invasie in het westen. Zij zijn het weliswaar allen eens over de exorbitante eischen, die zij bij hun vermeende overwin ning' over ons willen doen hooren, doch niemand wil de bloed- en meii- selienoffers brongen, om deze militair te innen. 8 tal in ziedt van woede, dat de laffe bende in Londen Washington weliswaar reusachtige aanspraken doet gelden, doch het dpn bolsjewis ten overlaat' daarvoor hecatomben van soldatenhjken te offéren. De vodjes papier, zoo verklaart dr. Ggbbels. tenslotte die ons de vijand doet toekomen, vinden bji het Duit-' 'sche volk slechts koele minachting. Wij hebben onze vijanden door hun gemeene daden leeren kennen. Wij hebben daar geen mondelinge verkla ringen meer bij noodig. De propagan- dabluf, waarmede zij ons wilden over vallen is als een zeepbel uiteengespat. Wie naar Duitschland kijkt, ziet slechts kanonnen en geweerloopen, geen wankelmoedige harten. Wat dé kwestie van het tweede front betreft, in Duitsche militaire kringen houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid dat als uitvloei; sel van de conferentie van Teheran binnen korten tijd, wellicht zelfs nog dezen winter, een invasie beproefd zal worden, hetzij op den Balkan, hetzij in Noord- of Zuid-Frankrijk. Op een dergelijke invasie-poging wer kloon men van Duitsche zijde vol komen voorbereid te zijn, ja deze zelfs gaarne te zullen zien. hl dit verband is zeker ook van belang de verklaring omtrent de neu traliteit van Turkije-, welks betrek kingen met de asmogendheden onge wijzigd blijven. Met betrekking tót de verklaring van Cairo- inzake vernietiging van Japan ver k laar tinen van Japansche zijde, dat dit land zich niet laat in- timideeren. Men zal den nummeriek sterkeren vijand weten te overwin nen, ook in de lucht, daar de kwali teit van de vliegtuigen, door de schitterende opleiding, de ervaringen en het doodsveraehtende optreden van de Japansche piloten. Wat het Japansche vertrouwen in Duitschland aangaat, verklaarde de woordvoerder der regeering: Japan heeft absoluut vertrouwen in Duitschland en in de vastbeslotenheid van het Duitsche volk, dézen oorlog, die hetzelfde doel beoogt als de Groot-Aziatische oorlog, tot- een zegevierend einde te brengen! Omtrent de militaire gebeurte nissen der laatste maanden gaf de militaire 'correspondent;van lietD.N.B. een beschouwing, waarin hij betoogt, dat de tegenstanders der as in mili taire onzekerheid verkeeren en dat achter de fronten belangrijke gebeur tenissen worden voorbereid. Tegen de offensieven der tegenstanders zijn Duitschland en Japan tot nu toe met ingehouden kracht opgetreden en daaruit hééft de vijand onjuiste conclusies getrokken. De schrijver zegt dan o.m. Belangrijke militaire gebeurtenissen worden voorbereid. Zij zijn van Duitschland uit gezien, zoowel naar het Oosten als naar het Weèten ge richt, Het reservoir aan wapens en mensehen is door de- Duitsche oorlog voering op grond van bepaalde plan nen tijdens den veldtocht van 1943 slechts uiterst spaarzaam behandeld. Het zal in zijn geheele kiacht dus nog tot ontplooiing gebracht moeten worden. De Duitsche tegenzet zal stellig bij de tegenstanders een heel andere zenuwbeproeving oproepen dan de vijanden voor Duitschland tot stand wilden brengen. Telegramwisseling tussclien Mussert en den Ffthrer. Op de centrale bijeenkomst, welke Zaterdag, ter gelegenheid van het '12-jarig bestaaii der N.S.B. te Utrecht werd gehouden, spraken de Rijks commissaris, rijksminister dr. Seijss Inquart en de Leider. Tijdens de rede van den Leider. (C.N.F.'Otto Pax s) verjaardag van de N.S.B. zijn tusschén den Führer en den Leider der N.S.B.. Mussert, de volgende telegrammen gewisseld: t Führer In Nederland teruggekeerd, is het mij een behoefte U mijn dank te be tuigen voor uw hartelijke ontvangst en voor het diepgaande en uitvoe rige onderhoud, dat ik metU mocht hebben. Volkomen doordrongen van de zedelijke plichten, welke mor het behoud van Europa op elk volk van dit continent rusten, zij het mij Ver gund U de verzekering te geven, dat de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden bij het begin van het dertiende .jaar van haar strijd sterker dan .ooit bereid en genegen is haar taak te vervullen, namelijk het Nederlandsche „volk vo<*r te gaan op wég der Europeesche en Germaaa- sche solidariteit, met het behoud van het eigen volksche leven, zooals gij tot .heil van allen wenscht. Tn' nat.-socialistische verbondenheid uw Mussert. Geachte heer Mussert Voor de gelofte van trouw van de Nationaal.Soeialistische Beweging der Nederlanden en voor de verzekering, dat do Beweging met nog grootere vastberadenheid het Nederlandsche volk zal voorgaan op den weg der Euroyeesche en Germaansche solida riteit, die gij mij bij het begin van het dertiende strijd.jaar hebt doen toe komen. betuig ik U mijn opreehten daDk. De Beweging kan ervan verzekerd zy'n, dat -zij op deken weg vergezeld wordt van mijn beste wenschen en die van het Duitsche volk. uw Adolf Hitler. P.T.T. met Kerstmis en Niéuwjaar. Op de beide Kerstdagen en op den Nieuwjaarsdag zal de dienstuitvoe ring op de postinrichtingen geheel als op Zondag worden uitgevoerd. Belas tingbetaling wordt op 31 December slechts tot 15 uur aangenomen, In Je groote steden zullen, op den Nieuwjaarsdag twee briefpostbestel lingen worden uitgevoerd, in de overige plaatsen één. Petroleum voor verlichting. Van 12 December tot eir met 25 December a.s. geven de met ..46 ver lichting" en ..47 verlichting" der bon- nenkaart „S 121" en de met „63 ver lichting" der bonkaart "„S 121" ge merkte bonnen elk recht op het koo- pen van 1 liter petroleum: Ook dit jaar wordt de ge bruikelijke kerstgave verstrekt De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken heeft goed gekeurd, dat ook dit jaar weer de gebruikelijke Kerstgave wordt ver strekt Voor het ontvangen, hiervan komen in aanmerking alle personen, die krachtens de Rijkssteunregeling steun ontvangen, voorts de onder steunde kleine zelfstandigen, belioo- rende tot de zoogenaamde A-groep, de ondersteunde kleine tuinbouwers en boeyen, w.o. ook de steur.-genie- tende kleine boeren boten 66 jaar. Evenals verleden .jaar is het steun bedrag gesteld oj) 25 pet. van' één week steun, waarbij de week van 12 tot en met8 Deeember%hét uitgangs punt voor de berekening vormt. Deze zal zoodanig moeten geschieden, dat 25 pet. wordt gegeven, van de wer kelijke uitkeering (waarin begrepen een eventueele brandstoffenbjjslag), welke de ondersteunden over even- genoemde week verkrijgen. De Kerstgave mag ook worden ver leend over eventueele niet uit arbeid verkregen inkomsten, die ten vplle op het steunbedrag in mindering be lmoren te worden gebracht. Voorts strekt zich mede uit tot den «extra bijslag, welke in sommige gevallen aan inwonende kinderen wordt uit gekeerd. Goede vangst te Vènlo. Maandag 22 Nov. werden 240 me ter schortenbont. 50 meter wollen geruite stof, 400 meter mantelstof en 250 meter graslinnen ontvreemd by een firma aan de markt teVenlo. De dieven hadden zich toegang verschaft door een kelderraam aan de straat zijde. Dezer dagen heeft de politie een gedeelte dei' goederen teruggevonden in de woningen vail V. J.en L. Deze- verklaarden evenwel, dat de stoffen oorspronkelijk gestolen moeten zijn door een Amsterdammer, die ze ver borg in .een boot, welke in een schuur aan het Helleschriksel niet ver van de Maas lag. Zij bekenden de goe deren daaruit ontvreemd te hebben. Bij die kans had gezien een deel van zijn buit te Venray voor onge veer f 1100 te verkoopen, werden in een schuilkelder en op den zolder nog ontvreemde autobanden gevonden. De aangehoudenen zijn op trans port riaar Roermond ggsteld. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 18 DEC: Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan m. n zich voor hulp in dringende g, allen wenden tot Dr VERCAI TEREN. G.oote straat II Telefoon 335 Y ALK-REVUE. De Valk I—Gennep I was een wed strijd van matig gehalte, en de Valk moest met een magere 2 1 over- w'inning genoegen nemen. Het was bitter koud, kien omsteeks hul^m^dt^i^eidsreHiRiJie>oin

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1