Distributie-nieuws BINNENLAND Alleen huishoud- en keuken stroop. Aangezien'hienJhitrent misverstand blijkt te bestaan, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat op den bon algemeen 706, waarop een extra rant soen van 500 gram stroop verkrijgbaar is, uitsluitend huishoud- en keuken stroop mag worden gegeven. Appel- of porenstroop is dus niet op dezen bon verkrijgbaar. Kousenbonuen. Met ingang van 4 December is te- gbn inlevering van de kousenbonnen van de textielkaarten V 115 en V 215 (voor mannen en vrouwen boven de vijftien jaar) en de daarvoor benoo- digde geldige textielpunten van ge noemde kaarten of T-punten een paar sokken, resp. tfousen, beschikbaar ge stold. In verband met de bevoorra ding van den handel van sokken en kousen is het mogelijk, dat niet steeds sokken of kousen voorradig zijn, doch zorg wordt er voor gedragen, dat ieder de in zijn (haar) bezit zijnde bonnen te zijner tijd zal kunnen honoreeren, mits men alsdan de beschikking heeft over op dat oogenblik nog gel dige punten. Speciale punten ongeldig. Met ingang van 15 December a.s. zullen alle uitgegeven en in omloop zijnde speciale punten, zooals HG-, K-, S- en T-punten ongeldig'zijn, GS- punten blijven geldig, voorzoover zij worden aangeboden met een geldige speciale vergunning. Bonaanwijzing kunstmest. Thans zijn geldig verklaard: stik stofbonnen, voorzien van opdruk no. 4 en behouden hun geldigheid tot uiterlijk 31 Dec. a.s. De verbruikers dienen deze zegels voor 24 Dec. a.s. bij hun leveranciers in te levered, opdat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het R.V.O. ^Kunstmest- distributiebureau kunnen zorgdragen tér verkrijging van een aankoop machtiging. Do ingeschrevenen kunnen de stik stofbonnen no. 4 tweemaal inzenden t.w. voor 15 en 31 Dec. a.s. Bonnen, welke na den vervaldatum binnen komen, kunnen ondergeen voor waarde meer worden geaccepteerd. Dé fosforzuurzegels voorzien van op druk no. 1 blijven tot nader order geldig. 180 gram olie is... 2 maatjes In verband met de beschikbaar stelling van olie verkeeren sommige winkeliers in de meening, dat zij kunnen volstaan met het verstrekken van 1.8 dl. olie, daar het gewicht 130 gram moet bedragen. Wji hebben hier echter niet te doen met water, waarvan het soortelijk gewicht 1 is, maar met olie, waarvan dit gewicht 0.9 bedraagt, zoodat voor het ver strekken van een gewicht van 180 gram 2 dl. vèreischt is. Sommige zaken hebben reeds in hun étalages aankondigingen afaan, waarop zij er op wijzen 2 dl. one te verstrekken. Men gelieve er op te letten, dat men inderdaad ook twee maatjes, oftewel 2 dl. olie krijgt. MUSS EBT TE BERLIJN. Europa moet een worden wil liet niet ten onder gaan Do Leider der N.S.B. ir. A. A.Mus-, sert, heeft, vergezeld van den plaatsvervangenden Leider Van Geel kerken en het hoofd van de afdeeling pers van het hoofdkwartier der N.S.B. Blokzijl, korten tijd te Berlijn ver toeft- en bij deze- gelegenheid een on gedwongen gesprek gevoerd meteen deel der buitenlandsche pers. De heer Mussert legde er in zijn uiteenzet ting den\nadruk op, dat Europa, wil het niet ten onder gaan, één moet worden. Hij onderstreepte het bolsje wistische gevaar en zeide, dat Euro pa irr dit opzicht tot bezinning moet komen, daar het anders zijn rol heeft uitgespeeld. Engeland, aldus spreker, heeft steeds kans gezien alle geschil len buiten zijn grenzen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van den toestand in Nederland betreurde de heer Mussert het. voortbestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de Kerkelijke Overheid inzako do Nationaal-Socialistische Beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Neder- landsche koloniën wees ir. Mussert er op, dat Nederland eigenlijk steeds van Engeland afhankelijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten afstaan, waardoor En geland den toegang tot de Neder- iandsch-Indische koloniën beheerscht.e. Tenslotte schetste de Leider der N.S.B. de moeilijkheden van deleden der Beweging, waarvan er tot dusver reeds honderd in eigen land om het leven gebracht zijn, terwijl velen aan het Oostelijk front sneuvelden. Taak van (le Landwacht Nederland Door een verordening van den Rijks commissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden van .,13 Nov. 1943 is in overeenstemming met den Lei der van de Nationaal-Socialistiscjie Beweging der Nederlanden uit de leden der N.S.B. en haar organisaties een gewapende landwacht opgesteld, die tot taak heeft ter ondersteuning van de gewone politie en in zeer nauwe samenwerking met deze, leven en goed van de ordelievende bevol king en de openbare instellingen van eiken aard te beschermen door over vallen en sabotage, controle op het verkeer uit te oefenen, alsmede alle aanvallen op de openbare veiligheid en orde af te weren. Deze verordening en de hieruit voortvloeiende opstelling van de „Landwacht Nederland" was een on vermijdelijke noodzaak, die voort sproot eensdeels uit de talrijke ver raderlijke overvallen op leden der N.S.B. en leden van het politiecorps, andersdeels ook uit de overvallen op lijf en goed van de bevolking in Ne derland. Uit deze overvallen en sa botagedaden is gebleken, dat in Neder land misdadige elemdnten aan het werk zijn, voor welker bestrijding de gewone politie niet sterk genoeg is. Wanneer daarom is overgegaan tot de instelling van de Landwacht Nederland, is dat geschied met het oog op de toestanden, welke de open bare orde en veiligheid in Nederland in gevaar brachten. De 'commissaris-generaal voor de veiligheid en Höhere S.Ö.- und Polizei- führer S.S.-Obergruppenführer Rauter, heeft op grond van de verordening van den Rijkscommissaris een be schikking uitgevaardigd, waaruit het arbeidsressort van de „Landwacht Nederland" blijkt en waarin de be voegdheden zijn omschreven, welke aan de Landwacht Nederland gegeven zjjn. Bovendien behelst deze beschik king de medische en sociale verzor ging der leden van de „Landwacht Nederland". Tot inspecteur-generaal van de Landwacht Nederland heeft de Rijkscommissaris den plaatsver vangenden leider der N.S.B., Van Geelkerken, benoemd en tot inspec teurs den voorman eter Germaansche S.S.,S.S. Standartenführer Feldmeyer en den commandant der W.A. Zon dervan. De „Landwacht Nederland" ressorteert als eén soort hulppolitie ten aanzien van haar optreden onder den Höheren S.S.- und Polizeiführer. De'organisatie en het interne bestuur worden geleid door den inspecteur- generaal, resp. de beide inspecteurs. De leden der Landwacht hebben het recht in de uitoefening van hun dienst de identiteit van personen, die zich door hun openbaar gedrag op de een of andere wijze vepdacht mdken. aan de hand van het per soonsbewijs vast te stellen en deze personen, in geval van ernstige ver- danking voorloopig te arresteeren. Dé leden van de Landwacht kunnen ook in speciale' opdracht van den com mandant der Nederlandsche staats politie op bepaalde plaatsen personen controle houden en personen, die zich niet behoorlijk kunnen legitimeeren, arresteeren. Voorts zijn zij bevoegd tot het controleeren van auto's met Nederlandsche nummerborden. Wan neer personen onbevoegd of op ve# dachte wijze de te beschermen of te bewaken objecten naderen, kunnen zjj door de leden der Landwacht voor loopig gearresteerd worden. Het recht tot arrestatie houdt de bevoegdheid in, de te arresteeren per sonen te visiteeren op wapenen ge vaarlijke voorwerpen en illegale ge schriften en geyonden voorwerpen in beslag te nemen. Huiszoeking door leden der Land wacht is bij'wijze van uitzondering dan toegelaten als een op heetordaad betrapt persoon rechtstreeks achter volgd wordt en men kan aannemen, dat hy ia de woning in kwestie is gevlucht en daar gearresteerd kon worden. In andere gevallen blijft het verrichten van huiszoekingen de taak van de gewone politie. De- leden van de Landwacht zijn gerechtigd van hun wapens gebruik maken, als zij hun taak niet op andere wijze kunnen vervullen. In het bijzonder mogen zij van hun wa pens gebruik maken bij den afweer van een aanval of een bedreiging met onmiddellijk gevaar voor lijf en leven of als een te arresteeren persoon of een gearresteerde vlucht of ondanks eerste sommatie zijn vlucht voortzet. Indien een te arresteeren persoon verdedigingswapenen van welken aard ook na sommatie niet onmid dellijk neerlegt of de neergelegde wapenen weer opnëemt, kan de land- wachter eveneens van zijn wapen, gebruik maken. Hetzelfde rechtheeft hij, als een te arresteeren persoon of een gearresteerde een actieven tegen stand biedt, welke slechts door ge bruik van de' wapenen kan worden gebroken. De leden der Landwacht dragen om den linkeronderarm een rooden band met het zwarte opschrift: Land wacht Nederland. Bovendien zijn zjj in het bezit van een speciale legiti matie. Verwacht wordt, dat de ordelieven de bevolking de Landwacht Neder land bij het vervullen van haar dienst op alle wijzen ondersteunt en er daarmee toe bijdraagt, dat rust en vrede in het land hersteld en ge handhaafd worden. Alle misdadige elementen kunnen erop rekenen, dat tegen hen onverbiddelijk wordt op getreden. GEYAAR YOOR DIPTHERIE. Laat Uw kinderen inenten Wij hebben er reeds meermalen op- gewezen, dat thans het gevaar van besmettelijke ziekten veel grooter is dan in normalen tijd. Uit de sta tistieken blijkt, dat het aantal ziek tegevallen voortdurend toeneemt, zoo dat uiterste waakzaamheid geboden is, vooral bij de kinderen, die van nature een geringe immuniteit heb ben, d.w.z. zij zjjn vatbaarder dan volwassenen. Wel heel duidelijk blijkt dit uit de diphterie, een besmette lijke ziekte, die het vooral op onze slijmvliezen gemunt heeft en, wan neer niet tijdig wordt ingegrepen, den verstikkingsdood tengevolge kan hebben. Dr. A. in't Veld, geneeskundig in specteur voor de Volksgezondheid in de inspectie Zuid-Holland, heeft de Haagsche Courant desgevraagd, hier omtrent het een en ander meege deeld: In 1938, 1939, 1940, 1941 en 1942 bedroeg het aantal geconstateerde diphteriegevallen -resp. 1272, 1273, 1732, 5432 en 19417. In 1943 t.m. 31 October 40336Een zeer sterke toeneming in de laatste twee jaar dus. Met recht kan dan ook thans van epidemie gesproken worden. De letaliteit d.i. het aantal sterfte- gevallen op het aantal ziektegevallen bedraagt ongeveer 4.5 pet., hetgeen dus zou neerkomen op 1800 dooden per 40.000 ziektegevallen. Een epidemie dus moet men alle kracht aangegrepen worden. Daarom heeft de inspectie besloten in de meest bedreigde plaatsen de inenting voor 'Wnderen, by wie het besmet tingsgevaar grooter is dan bjj vol wassenen, verplichtend te stellen. Dit geldt in de eerste plaats voor die gemeenten, waar een groote verschui ving en opeenhooping van bevolking plaats vindt. Hoe noodig het is, dat in de eerste plaats kinderen ingeënt worden, blijkt weer uit de cijfers: 67 pet. van de dipthérielQders hebben den leeftijd van 10 jaar nog nie't bereikt. In het algemeen wordt nog teveel alleen de lagere schooljeugd ingeënt. Er kan echter niet genoeg de nadruk op gelegd worden,dat de ouders ook hun niet-sGhoolgaande jeugd, dus hun kleuters, laten inenten. Uit onderzoekingen, die in ver schillende plaatsen gehouden zijn, is komen vast te staan, dat zij, die inge ënt weren, zoo goed als immuun Weer wordt aan gezonde jongens de mogelijkheid geboden zich te mel den voor de weersportkampen voor de Germaansche jeugd. Juist in den winter bieden deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsche bergstreken een groo te en onvergetelijke belevenis in sneeuw en zon. Waar kan ik mij melden-voor het Germaansche weersportkamp Aan de navolgende adressen Maastricht, Vrijthof 25; Eindhoven, 'Keizersgracht 9. w&ren. Kregen zij toch diptherie, dan had deze ziekte veelal een zeer licht verloop. Het is van zeer groot belang, dat zooveel mogelijk personen ingeënt worden. Heeft men diptherie de eerste verschijnselen zijn landerigheid, zich niet prettig voelen, keelpijn' (pijn bij slikken) koorts (38, /38.5) dan is spoedige doktershulp noodzakelijk. De patiënt wordt met een serum in gespoten om d,e giftige stoffen af te weren. Snel ingrijpen kan groote onaangenaamheden v'oorkomen. Roep daarom tijdig uw dokter en vergeet vooral niet' uw kind te laten inenten tegen deze zoo met recht gevreesde ziekte. Ook hier geldt weer, dat voorkomen altijd beter is dan ge nezen DWERGSTATEN. „New Statesman and Nation", Lon den 23-10-1943. „Wat de Baltische staten betreft verluidt, dat Washington niet langer meer pleit bij de Bolsjewisten voor hun onafhankelijkheid. Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onafhankelijkheid van z,ulke dwerg staten, waarin steeds slechts klassen conflicten zijr. voorgekomen." Roode Kruis Kinderleg itimatiekaart Een bom op het hui En moeder niet thuis Leeg is 't bed waar de kleintjes in lagen L Maar klaag niet te vlug Uu> kroost vindt men terug ze t Roode^Kruis plaatje - maar dragen. Ouden of voogden, vraagl voor Uw kinderen lo« li jaar een kinderlegitimatiekaart eau Aanvraagformulieren verkrijgbaar bij; Hoofden van scholen,Gemeentesecretarieën («fd. Bevolking), Afdeelingsbesturen van het (Ved. Roode Kruis. PriJ» f O.lü Minvermogenden koateloo».

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4