WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws» Officieele Landbouw- mededeelingen 64e Jaargang No 4ö Verantwoordelijk voor den gelieelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray: Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 2S VENRAY Zaterdag 11 Doe. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct: por 3 mm Abonne- mentspgjjs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. DE VERGELDING "NIET MEER TE KEEREN. De terreur-aanvallen van deAnglo- Amerikanen op de Duitsche steden, waar enorme verwoestingen worden aangericht en vele slachtoffers val len onder de burgerbevolking, staan in hot brandpunt vau de publieke belangstelling. Maar dat geldt in niet mindere mate voor de reeds herhaaldelijk in uitzicht gestelde Duitsche vergelding. Over deze aanstaande vergeldings- aanvallen doet de dóórgaans zeer goed ingelichte Duitsche publicist Hans Schwarz van Berk in „Das Reich'" interessante mededeelingen waaraan wij het volgende ontleenen: Dat van deze aanvallen reeds op een zeer vroeg tijdstip werd gespro ken, was even natuurlijk als dat een mensch bij een persoonlijk on geluk hulp wordt toegezegd, aldus Schwarz van Berk. De vraag naar den termijn der vergelding hangt niet meer van de technische perfe'ctie af, doch alleen van het doel, dat men er mee wil bereiken. De vergelding zal zóó nadrukkelijk zijn en op een psychologisch zoo juist oogenblik beginnen, dat de ont wikkeling van dezen oorlog er door zal worden beïnvloed. Het zou onbegonnen werk zijn, ruïnes met ruïnes te vergelden. De zin van de onderneming zal 'zich op een geheel andere, verrassende wijze uiten, zoowel geestelijk als politiek. De oorlog zal er nieuwe aspecten door krijgen en de vefantwoordelijke mannen in het kamp van den tegen stander zullen zich tegenoyer een openbare meening zien geplaatst, die geheel andere vragen stelt dan zij gisteren en Reden nog deed. Geen enkele manoeuvre van den tegenstander, geen nog zoo gewaagde' onderneming kan de vergelding meer verhinderen of ophouden de dingeil zijn in gang gekomen, 'Ons doel bij de vérgelding is niet een triomf der wapens en ook niet alleen een strafgericht, waarnaar thans het geheele Duitsche volk ver langt, doch het doel is de teugel loosheid van den massamoord door -een zeer drastischen slag te doen ophouden. De menschheid, zoo schijnt, het d«i vreedzamen toeschouwer toe, is niet ver meer van het punt verwij derd, waarop zij de halve aarde in de lucht kan laten vliegen. Het aan banden leggen der techniek echter, door den op orde gerichten wil, is de laatste groote taak, waarvoor de cultuur van het Avondland is ge steld. In dezen zin kunnen de groote wapenmeesters van onze eeuw de heerschers in het leven zijn. Tot hen rekenen wij ook ons. Hoe wild de bommenoorlog op 't oogenblik ook woedt, onze nieuwe wapens zullen een^ geheel nieuwe proef voer de zenuwen beteekenen. Zij zullen het Engelsclie volk zeer spoedig de vraag doen stellen, hoe lang het een dergelijken oorlog kan uithouden. Zooals het Engelsche volk zonder medelijden de verwoestingen op 't vasteland aanziet, zoo zullen zü het zonder medelijden in zijn zwaarste uren aan zichzelf overlaten, want wij hebben grootere ztftgen dan die om een'eiland. Vooral na de laatste rede van den Fnhrer en toespraken van dr. .Goeb- bels, is de angst overgeslagen op breede kringen van de Biitsche be volking, die tot dusverre met zelf- belieerscning tegenover de gebeurte nissen hebben gestaan. De Britsche regeering heeft strenge maatregelen moeten 'uitvaardigen tegen defaitisten en verspreiders van geruchten, die steeds weer profeteer den, dat Lenden van den aardbodem zal verdwijnen. Generaal Smuts heeft zich weer eens openhartig uitgelaten. Uit zijn redevoering blijkt, dat hij op het standpunt staat, dat r.a den oorlog Öuitschland. Frankrijk en Italië als groote mogendheden verdwenen zul len zijn. Het afschrijven van Frank rijk jloor een bondgenoot noemt SBer-, lijn een hoogst merkwaardig staaltje van trouw der Britten. Overigens zul len volgens hem slechts Groot-Brit- tanniö, de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie blijven bestaan. Ter garantie van den wereldvrede zullen deze mogendheden een ..drie-eenheid" moeten vormen. Maar, zoo luidt de klacht van Smuts, Rusland zal de kolos zijn, die over Europa heen rolt, de Vereenigde Staten zullen het rijkste land ter wereld vdrrnen en Groot- Brittannié zal slechts een arm land worden. Op deze wijze heeft generaal Smuts toegegeven, dat Groot-Brit- tannië slechts een ondergeschikte rol speelt. De Turksche president blijkt zich naar 'Cairo begeven te hebben en zal daar een bespreking hebben met President. Roosevelt. Nader wordt gemeld, dat ook Churchill aan deze besprekingen deelneemt. In Turksche kringen wordt niet aangenomen, dat uit deze ontmoeting een wijziging zal voortvloeien van de tot dusver ge volgde Turksche bnitenlandsche poli tiek. Von Ribbentrop, de Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft den Zweedschen zaakgelastigde er op gewezen, dat de Zweedsche régeering zich van' inmenging in Duitsch-Noor- sche aangelegenheden^ heeft te ont houden. voor de Provincie Limburg Ernstige waarschuwing. Niettegenstaande' de vetpositie van de landbouwers niet ongunstig kan genoemd worden, schijnt door som migen frauduleus boter en kaas ge maakt te worden, om deze tegen woekerprijzen te verkoopen. Bij de huidige vet- en melkpositie van ons volk is zulks ongemotiveerd en kan dit niet langer geduld wor den. Wij zijn daarom gedwongen een zeer verscherpte controle te gaan gaan toepassen op de melkleveringen en op 't frauduleus boter en kaas maken in het bijzonder. By het con- stateeren van overtredingen zullen zeker zware geldelijke straffen vol gen, met daarbij opgelegde extra leveringen. Verschooningen kunnen en zullen niet meer aangenomen worden. In Juli '44 zullen daarnevens van elke veehouder de totale melklever ingen per koe bepaald worden. Bij een levering beneden het gemiddelde van de streek zullen de gewone vee aanslagen per koe verhoogd worden, naar gelang men beneden bedoeld gemiddelde blijft. Prijzen voederbieten. De Provinciale Voedselcommissaris vpor Limburg maakt bekend: 1 »dat de prijs waarvoor voederbieten ten hoogste mogen worden gekocht van en te koop aangeboden en ver kocht door een verbouwer, bedraagt volgens de ..Prijzenbeschikking 1941 Ruwyoeder", by levering franco wa gon. schip of auto per 1000 kg. be oordeeld naar het droge stofgehalte: groep 12 (o.a. Barres p.B. Peragis enz f 9.75; groep 14 (o.a. Teuton ia, gble Eckendorfer C.B., Jobar, Bugg Gele enz.) f 10.50; groep 16 (ó.a. Groenin- gia, Ovana, Eureka, Groenkraag C.B. enz.) f 11.75; groep 18 (o.a. Frisco- Voedersuikerbieten C.R. onz.)f 14.25- Indien de voederbieten'na 30 Nov. 1943 worden geleverd, mogen boven genoemde pryzen, behoudens goed, keuring van de desbetreffende instan. tjes, worden verhoogd met f 1.75 per ,1000 kg. bewaarloon en verder met ingang van 1 Febr. 1944 met f2.— en met ingang-. van 1 April 1944 met f 2.25 per 1000 kg.. De prijs van koolraap en gele peen waarvoor een veevoederverklaring is afgegeven door den pl. bureauhouder bedraagt momenteel resp. f 10.50 en f 12.- per 1000 kg. Rundveevoeder. Gedurende het winterseizoen 1943/ 44 wordt aan rundveehouders, die een redelijk kwantum melk gelevérd hebben een eenmalige toewijzing van rundveevoeder gedaan als volgt stieren berieden 1 jaar 35 kg.; ou dere stieren 100 kg. en hoogdracb- tig jongvee en melkkoeien 35 kg. Het voeder bestaat uit circa 80 pet. koolzaadscliroot, circa 17 pet. mqlasse of pulp en mineralen. De bonnen worden binnenkort door de Bureauhouders verzonden en moeten voor 20 December a.s. by de han delaren worden ingeleverd. Teruglevering van taptemelk aan veehouders. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: Zooals reeds in Mei 1.1. werd be kend gemaakt, zyn de zuivelfabrie ken verplicht een bepaald percentage tapte- en/of karnemelk aan de vee- houders-melkleveraneiers terug te leveren. Dit percentage bedraagt al naar gelang de streek en het jaargetijde 15 tot 25 pet. der geleverde hoeveel heid volle melk. Indien veehouders geen of te weinig tapte- en/of karne melk terug ontvangen, kunnen zij hun fabrieken hierom vrage'n^ Mocht aan het verzoek om teruglevering van de toegestane hoeveelheid niet worden voldaan, dan kan men zich wenden tot het Bedrijfschap voor Zuivel, Willem li-singel 5, Roer mond. De veehouders-melkleveran- ciers kunnen echter geen grootere hoeveelheid krygen, dan hun maxi maal toekomt, in verhouding tot de geleverde volle melk. Alle zuivel fabrieken kunnen de leveranciers nader inlichten welk percentage mag teruggeleverd worden. Zevende en achtste slachtoffer van vergiftiging overleden. Omtrent de vergiftiging in het mis siehuis te Hees bij Nijmegen verne- mén wy, dat nog een zevende slacht offer aan de gevolgen bezweken is. Zes patiënten zyn nog onder behan deling in het_St. Cariisius Ziekenhuis te Nijmegen. In het ziekenhuis te Tilburg is ten- volge van deze vergiftiging overleden eer) broeder van het Missiehuis „Chris tus Koning", die op den bewuqten dag in Hees te gast was geweest. Bij .zyn terugkeer in Helmond open baarden zich de vergiftigingsverschijn selen. waarop de broeder naar Tilburg werd overgebracht. Nieuwe postzegel van 3 cent In de serie nieuwe frankeerzegels zal van 16 December af verkrijgbaar zijn de zegêl van 3 cent met de af beelding boom met slangenwortels. Met dezen zegel is de groep zegels met volksornamenten (waarden be neden 1 li cent) volledig. Verscherping der aanmeldings bepalingen. Door een verordening van dèn Rijks- commissaris van 3 December 1943 (112/1943) is de aanmeldingsverorde ning aangevuld met de bepaling, dat thans ook personen, die by verwan ten onderdak vinden en- personen, die een eigen tweede woning (bij voorbeeld landhuis, jachthuis) bewo nen, zich binnen 24 uren by de plaat selijke politie-autoriteiten moeten melden. De strafbepalingen der aan meldingsverordening zijn aanzienlijk verscherpt. Meisje verbrand. Drie kinderen van de hun. Van De Fuhrer verleende het Eikejiloof bij het Ridderkruis van liet IJzeren Kruis aan SS-Hauptsturmfiihrer Harts Dorr, Kémmandeur in de SS-pantSer- grenadierdivisie-Wiking". (G.F.L./Ó-H- Ps) Duffelen te Rotterdam zyn toen de moeder even weg was, bij de kachel aan het spelen gegaan. Het vijfjarig dochtertje kwam te dicht by den gloeienden pot en geraakte in brand. Een buurvrouw, die op de noodkreten was toegesneld, wist het vuur met een deken te dooven. Zy droeg het kii\d vervolgens naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar het meisje Dinsdagmiddag aan de bekomen ver wondingen is overleden. Geen permanent voor Leidsche meisjes beneden 15 jaar Aangezien het den Geneeskundigen Dienst te Leiden gebleken is, dat de z.g. permanent-wave een beletsel vormt voor het rein houden van •hoofden Van jeugdige personen, heeft de burgemeester van Leiden een ver ordening vastgesteld, waarbij het aan ouders voogden en verzorgeis van minderjarigen beneden den leeftyd van 15 jaar verboden is deze minder jarigen by een kapper een behande ling te doen ondergaan tot verkrij ging van een blijvende haargolf of toe te laten dat zjj een dergelijke behan deling ondergaan. Ook den kapper is het verboden bedoelde minderjarigen een behandeling tot verkrijging van een blijvende haargolf te doen onder gaan. Deze verordening treedt 7 Dec. in werking. Echtpaar gestorven (loor kolendampvergiftiging De heer Dreyerink en zijn echtge noot e, uit Ryssen (Ov.), hadden zich Zondagavond ter ruste begeven in een nieuw gebouwde slaapkamer, die nog niet geheel afgewerkt' was. Er was een kachel in geplaatst, waarvan, do pijp door het raam naar buiten geleid was. Toen men naar bed ging werd de pijp verwijderd en het raam gesloten, terwijl de kachel n^: met uitgebrand was. 's Morgens vond men den man dood voor zijn bed liggen. De vrouw was bewusteloos en is latei- in het ziekenhuis te Almelo over leden. Doodelijk ongeluk. Na het verlaten van de school is ter hoogte van bet distributiekantoor te Gennep het 6-jarig meisje B. This- sen door een uit Nijmegen komende tram gegrepen en op slag gedood. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 11 DEC. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgön 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1