WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND wie verliest houdt op te bestaan. 64e Jaargang No 44 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckliof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN 1)E> MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 4 Dec. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en- aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag, en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Wy beginnen ditmaal onze beknop te weergave van .het weekgebeuren met een korte samenvatting van Hitler's rede tot circa 20.000 pasbe noemde officieren. De Führer gaf een uiteenzetting van de oor/.aken van den Duitsch'.and opgedrongen strijd om zijn of niet zijn. Het doel van de achter de, Brit- sche politiek staande joodsclie krach ten is door het ontketenen, van dezen oorlog in bondgenootschap met de Sovjet-Unie in de eerste plaats de uitroeiing van Duitschland. om daardoor heel Europa aan het bolsje wisme te kunnen uitleveren. Wanneer Duitschland dezen strijd voor zichzelf en voor Europa niet zou winnen, zoo verklaarde Hitier, dan zou de barbaafsuhheid^ van de steppe over ons continent komen en het als drager en bron van menschelijkeicul tuur verwoesten. Door dezen oorlog meende Enge- -land zijn oude theorie van het even -wicht der krachten in Europa weer als zoo vaak met bloed te kunnen doordrijven. Groot-Brittpnic is dit maal echter in werkelijkheid zelf slechts een instrument in handen van de vreemde verschijning, die sedert meer dan 150 jaren in Europa vecht om de macht over dit gebied: het internationale jodendom, dat de pest van de joodsch-bolsjewistische revolutie over heel Europa wil ver spreiden. Tegenover de door den joodschen haat gedicteerde vernietigingsplannen van onze vijanden, stelde de Führer de onwankelbare vastbeslotenheid^ van het Duitsche volk om deze we' reldhistorische worsteling door de uiterste volharding en het tot het laatste toe inspannen van alle krach ten te doorstaan. Hij wees den pas benoemden jongp officieren er op, dat bij den moed en de hardheid vau den soldaat thans de geloofsbelijdenis hoort van den politiek geschoolden man. die weet waarom de strijd gaat. Want juist in deze verschrikkelijke worsteling moet elk afzonderlijk 'doordrongen zijn van het inzicht, dat het niet maar een militair conflict tusschen afzonderlijke staten is, doch een gi gantische worsteling tusschen volken en rassen, waarin de eene wereld beschouwing overwint en de andere onbarmhartig wordt vernietigd. Dat wil zeggen: het volk dat vor- ljest hpudt op te bestaan. Want iets' anders te verwachten van dezen strijd dan overwinning of ondergang, is waanzin. Ook de laat ste Duitsche soldaat moet derhalve doordrongen zijn van de overtuiging, dat deze wreede strijd,''dien onze vijanden gewild en ons opgedrongen hebben en waaraan zij schuld heb ben, niet anders kan eindigen dan met de Duitsche overwinning. Wij zijn wat menschen en materi aal aangaat, onder alle omstandig heden in staat ons te handhaven tegenover onze tegenstanders on het is derhalve ook begrijpelijk, dat we uiteindelijk dezen oorlog zullen win nen. Aan de hand van de groote en sterke tijden der Duitsche historie zette de Führer voor de jeugdige officieren uiteen, dat de overwinning nog steeds de Duitsche vanen hoeft bekroond, wanneer de Duitschcrs be zield waren door een eensgezind en onwankelbaar geloof in hun eeuwige Duitsche land. Het Duitsche volk wordt, evenals zoo vaak in 't ver-' leden, ook thans in zijn strijd om zjjn vryheid eh dus de toekomst niets door de Voorzienigheid geschonken Alles moet bevochten worden door de hardheid van zijn zonen aan het front en ook door in het vaderland de zwaarste belastingproeven te door staan. Juist in de bitterste uren der beproeving komt het er echter, op aan, dat de .tot leiding geroepen man nen hun gelo.of aan de overwinning uit hun wereldopvatting putten en het door hun voorbeeld en hun hou ding weten over te brongen op de onder her. staande mannen. De officier ■moet derhalve tevens drager zijn van den politieken wil in de weermacht. Ieder officier moet er zich steeds van bewijst zijn, dat waar hij staat en strijdt, het lot van het Duitsche volk en rijk in zijn Handen is gelegd. Generaal-veldmaarschalk Keitel be sloot het appèl met een belijdenis van trouw aan den Führer, die geest driftig weerklank vond uit duizenden jonge monden. Aan de fronten zijn geen verande ringen van doorslaggevende betee: kenis ingetreden, nog in f Oosten, noch in Italië. Brandpunten van den strijd aan 't Oostfront zijn de sectoren, Sjitomir-Kiev, Nikopol en Gomel. De Duitschers heroverden de stad Koros- ten, waarmede een gevaar voor het heele front in dit gebied voorloopig ,is afgewend. Bij Nikopol en Kre- mentsjoeg duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort. Ook rond Gomel wordt nog steeds heftig gestreden. In Zuid-It.alië zijn de Britten tot een offensief overge gaan, na heftige artillerie-voorberei ding en met Steun van zeer sterke formaties vliegtuigen. De conferentie tusschen Stalin, Rpo- sevelt en Churchill, die al herhaal delijk in 't vooruitzicht is gestald, schijnt te naderen. Ze zou in Teheran worden gehouden, waar Roosevelt en Churchill reeds zouden zijn aange komen. Ook verluidt, dat. Stalin er reeds zou vertoeven. In Berlijn ziet men i»et kalmte de resultaten dezer conferentie tegemoet. In Duitsche politieke kringen verklaart men.' (lat in elk geval de besprekingen gericht zijn tegen de Europeesche belangen daar' het Europa is, dat het gelag moet betalen voor den politieken koe handel tusschen de Anglo-Aifierikanen en de Sovjet-Unie. Bereiden van katte- konijne en liazevellen. Het kan nuttig zjjn in ^ezen tijd er nog eens de aandacht op te vesti gen, dat het, ingevolge art. 7 van de Huidenbeschikking 1939 no. 1, "ver boden is katte-, kooijne- en hazevel len te koopen, te verkoopen, te be werken, te verwerken, te doen be werken, to doen verwerken of af te leveren, zonder daartoe van den Direc teur van liet Rijksbureau voor Hui den en Leder' te Amsterdam (Keizers gracht 277) verkregen schriftelijke vergunning. Overtreding v;fn dit Ver bod is een strafbaar feit ingevolge de Distributiewet 1939. Giro-briefomslagen alleen voor girovcrkeer. Den laatsten tijd neemt het ge- biuik van de rose giro-omslagen voor particuliere correspondentie storenden omvang aan. De papiervoorraad van den dienst laat particulier gebruik vaji deze dienstomslagen niet toe. Nader is daarom bepaald, dat deze giro-omslagen uitsluitend gebruikt mogen worden voor hot toezenden van Opdrachten aan de Centrale Post girokantoor. De bepaling is opgenomen in den nieuwsten herdruk van den Gids voor rekeninghouders. Op de naleving zal streng worden toegezien. Geleidebiljetten rundvee. In het tjjdvak van .1-9 Dec. wor den geen geleidebiljetten voor rund vee afgegeven, behalve voor vervoer naar overnamemarkten slachtvee. Jtunstmestbonnen. Verloopenkunstmestbonnen van 't loopende bemestingsjaar kunnen bjj den Bureauhouder worden ingewis seld tegen geldige bonnen, doch uit sluitend tegen betaling van 25 cent per kilogram stikstot en 10 ct. per kilo kali als boete, plus de normaal verschuldigde retributie. Bedorven levensmiddelen uit blik. Na het gebruik van geconserveer de levensmiddelen uit blik, welke al eeniga jaren oud waren, hebben zich Zpndag\ vergiftigings-verschijnselen voorgedaan bij een zevental Paters en Broeders van liet St Josephmis- siohuis, te Hees, b(j Nijmegen. De patiënten werden onmiddellijk over gebracht naar het St. Canisiuszieken- huis te Nijmegen. In den loop van den dag zijn daar twee 'Paters en een Broeder aan 'de gevolgen over leden, terwijl nog twee Paters en twee Broeders, wier toestand Maan dagavond nog ernstig was, in het ziekenhuis moeten blijven. Grond driemaal te duurt De hotelportier J. P. Thomson uit Voorburg betaalde aan den café houder B. Stegehuis uit Almelo voor eon stukje Drentsche heide, dat hoogstens f 3616.60 mocht kosten, f 10.152. De makelaar W. Kuik té Beilen, die den koop tot stand had gebrabht, had in het koopcontract een prijs van f 2200 doen vermelden. Onlangs hebjjen de betrokkenen terecht gestaan voor den inspecteur voor de Pri.js'oeheersching. Leeuwar den, die Thomson f 1000, Stegehuis f 8500 en Kuik f 2500 boete heeft opgelegd. Inventarisatie en verplichte veelevering Reeds eerder werd medegedeeld, dat de inventarisatie van December zal worden gehouden in de periode van 1 tot 18 December en dat in dezen tijd het vervoer van rundvee anders dan voor slachtveemarkten e.d. zal zijn stopgezet. Thans kan hieraan worden toegevoegd, dat, voor wat het rundvee betreft, de inventarisatie- gegevens den toestand van de bedrij ven op 30 November 's nachts 24 uur moeten weergeven. Er zal nauwkeurig controle wor den gehouden of deze gegevens in derdaad overeenstemmen met den werkelijken toestand op het bedrijf. In ieder geval zullen zqodanige maatregelen worden genomen, dat bij de vaststelling "v&n den aanslag ieder stuk- vee boven een jaar slechts een maal wordt aangeslagen. VERBONDENHEID MET DUITSCHLAND. De plaatsvervangende leider dor N.S.B., Van Geelkerken, heeft te Amsterdam een rede gehouden, over de consequenties van onze lotsver bondenheid met Duitschland. Hij zei o.m.Wij nationaal-socia- minste listen, hebben elkander noodig Door ons gemeenschapsgevoel is het mo gelijk geworden, dat er in Nederland een kóm is gevormd, waarvan de deelhebbers zijn verbonden door een ideaal. Van ver-strekkende beteekenis was hetgeen ,spr. in 't midden bracht omtrent den Nederlandsehen plicht tot deelname aan den strijd in 't Oosten, tot afweer vgn het bolsje wistisch gevaar, dat heel Europa en dus ook ons land bedreigt. Wanneer er thans reeds tiendui zenden vrijwilligers aan alle fron ten staan, dan kan ik U zeggen, dat de dag komt, waarop andere, tienduizenden vrijwillig of niet daalr zullen staan, waar over 't lot van Europa wordt heslist. Spr. vroeg zichx-af, waarou wij alleen zooveel offers zouden brengen. Waarom zij niet? Nu reeds zeggen velen in Nederland„Die Russen moeten toch ook niet te ver komen" Er begint iets van door te dringen, dat het bolsjewisme een gevaar vormt. Welnu, wat belet degenen, die het gevaar inzien, de wapens in de duist te nemen en het gevaar mede te helpen afwijzen Komende op de bombardementen van de Duitsche steden en de ver liezen onder' do burgerbevolking, zeide spr. Wanneer straks de oproep komt om de getroffenen bij te staan en er zijn menschen die niet willen geven, dan zullen wij pe afhelpen van de helft van hun huisraad Wanneer zij niet zijn te overtui gen, dan moet het er in gehamerd worden. Ons lot is te eng met dat van Duitschland verbonden, dan dat wij hulp zouden kunnen weigeren. Men krjjgt eerst respect voor dit volk, dat na de vreeselijke nachten eiken morgen opnieuw aantreedt om zijn plicht te doen. Het is liet waard geholpen te worden. Spr. deelde dan mede, dat hij be noemd is tot inspecteur-generaal van de Landwacht Nederland en Feld- meyer en Zondervan tot inspecteurs en vervolgde dan Wij zijn echter niet gewapend tegen dit volk, maar het gaat ons om eon kleine kliek in dit volk. Wij zullen tegen he# het bekende oog om oog, tand om tand toepassen. Wij kunnen niet meer toelaten, dat onze kame raden worden vermoord door een stel moordenaars. Deze oorlog moest worden ontketend, omdat wanneer Adolf Hitler nog tien jaren gelegen heid had gekregen zijn socialisme te verwezenlijken, men dan in de wereld had ingezien, dat hij liet. beste voor den arbeider brengt. Maar men wil dit sociale Duitschland van de landkaart wegvegèn. Vergeet echter niet, dat wij staan en vallen met Duitschland. Wij willen vechten en staan met ons volk, dan eerst hebben wij het recht om leiding te geven. Dat is de geest die ons allen moet bezielen LÖONENDE PRIJZEN VOOR DEN BOER. I. Valt er over „loonende prijzen voor den boer" nog te praten Zijn de prijzen der landbouw- en veeteelt producten zelfs niet zoodanig, dat het boerenbedrijf thans een geld winning is op groote schaal? Als men b.v. op reis is en de gesprekken afluistert, die over dit onderwerp ge voerd worden, zou men bovenstaand met een volmondig „ja" moeten be antwoorden. Het ergste is evenwel, dat dergelijke»beschouwingen steeds gehouden worden -door ondeskundi- gen en voortspruiten uit veel fan tasie. Van de landbouw-bedrijfseconomie hebben ze natuurlijk nooit eenige studie gemaakt en -practisch weten ze er nog minder van, maar rede neeren er over met een air, of ze beide onder de knie hebben, beter als de .beste boer. Men behoeft heusch niet te denken dezen den grond te snoeren ten niet zoolang het er voor iedereen zoo tastbaar dik op ligt, dat zonder landbouw- en veeteelt productie niet lang meer gepraat zou worden, daarna zullen deze ziuh er vanzelf wel niet veel meer om bekommeren, maar het is toch wel goed, dat ook eens een andere toon gehoord wordt. Als de man in den trein praat over de rijkmakerij der boeren, dan denkt hij niet aan de regeerihgsprij- zen van tarwe, erwten, rogge, enz., maar dan zweven hem de /wad- handelspryzen voor oogen van de producten, die hier en daar gevraagd en gemaakt worden. - En ofschoon we niet willen ontkennen, dat or ook onder de boeren kunnen zijn, die zoozeer door den geldhonger zijn aangegrepen, dat ze alles wat ze grijpen eh vangen kunnen, tegen brandprijzen trachten te verkoopen, toch zijn we er diep van overtuigd, dat het absoluut fout is, dit als maatstaf aan te leggen voor de be oordeeling van de tinancieele resul taten van hpt landbouw- en veeteelt bedrijf in zijn algemeenheid. Nu wé het'toch over zwarthandel hebben, moet ons nog iets van 't hart. Als we den man in den trein hooren redeneeren over den zwarten

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1