PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws» 64e Jaargang No 42 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2440 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN 1)EN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 20 Nov. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. DllTSCHLAND EN DE LAATSTE SLAG. Ons blijkt herhaaldelijk, dat de technische oorlogvoering de menschen minder interesseert dan de inzicht gevende beschouwingen over het ver- loop van den oorlog, politieke vast stellingen door vooraanstaande des kundigen en zoo mogelijk: een blik in de toekomst. Die gesteltenis be hoeft niet te verwonderen: de gemid delde lezer kan aan de hand van de berichten van de fronten zich geen oordeel vormen over don invloed van een bepaalde actie in strategisch op zicht; hij kan al die gebeurtonisseh niet in verband zien. al praat menig een als strateeg en politicus, als hadde hij de geheimen van de generale staven gelezen Wij beginnen daarom ditmaal met een beschouwing ^over den toestand van hef Oostfront van den militairen correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Deze schrijft o.m.: De consequente wijze, waarop de Dnitsche leidir.g in 't Oosten alle be slissingen nog uit den weg gaat. blijft opmerkelijk. Want het is meer dan een vermoeden, dat de Duitschers hiermede een bepaald dool voor oogen hebben, namelijk om overal al strij dende terrein prijs te geven, waarde vijand massaal optreedt. Het zomer- offensief der bolsjewisten heeft zoo doende niet het uiteindelijke succes opgeleverd, evenmin als de herfstslag, die nu langzamerhand overgaat in de periode van de wintergevechten, zon der dat tot dusver den vijand ook maar een enkele vernietigingsslag naar den trant van de groote Duit- sche omsingelingsslagen van 1941 '42 gelukt. Het is den Duitschers er zeer klaar blijkelijk om te doen om niet alleen voor 1944 een op volle kracht zijnd oorlogsapparaat te hebben doch om in den laatsten beslissenden strijd met een opgehoopte militaire, kracht te kunnen toeslaan. ZNo gezien schijnt ook het vermeen de initiatief-monopolie van den vijand een hoogst dubieuze kwestie, omdat het straks genomen wej bespreken zal worden door den wil van de Duitsche leiding. De Duitsche deskundigen reageeren niet op de vraag waar het resultaat van de geweldige materieele krachts inspanningen in de geheele zeer ont wikkelde Europeesche oorlogsindus trie zichtbaar zal worden. Want een feit is, dat de Europeesche industrie bijna uitsluitend in dienst van de Duitsche weermacht werkt en sedert maanden recordresultaten te zien geeft. Uit dit alles blijkt, dat de Duitschers met' de spaarzaamheid ten aanzien van menschen en materiaal en het prijsgeven van gebied, streven naar een bepaald doel ja ddt zy integree- rende bestanddeeien moeten zijn van een veelomvattend plan alles sparen voor den laatsten beslissenden slag. Hierbij sluit goed- aan een rede van minister Göbbels over de vuistpanden -der overwinning. Hij zeide: „Wij hebben alle kansen op de overwinning, als het Duitsche volk vastbesloten blijft van die kan sen gebruik te maken. De posities, die wy gedurende vier jaren oorlog in een reeks van schitterende over winningen hebben veroverd, zijn de vuistpanden van onze zege. Deze vuistpanden moeten verdedigd wor den." Onder ^geestdriftige instemming der vergadering besloot dr. Göbbels met de woorden: „Deze oorlog zal, daarvan ben ik vast overtuigd, eindigen met dezelfde overwinningen op de buiten- landsche vijanden, die wy ook in het binnenland in den strijd otn de macht behaald hebben." In de „Aksjam" richt zich de afgevaardigde Sadak tegen de her haalde malen in de wereldpers ge uite meening, dat een deelnomen van Turkije aan don oorlog dezen zou kunnen bekorten. Sadak acht een dergelykon stap van de Turksche regeering niet slechts nutteloos, doch is tevens van meening, dat hij noch voor de oene noch voor de andere zijde voordeel zou opleveren. Verder is het deelnemen van een land aan den oorlog een zeer netelige kwestie. Het recht daarover te beslissen, komt alleen toe aan het volk dat het aangaat. Met betrekking tot de Turksch- Duitsché verhouding wordt pit Ber lijn bevestigd, dat ambassadeur Von Papen uit Turkije in Berlijn is aan gekomen. Wanneer we nu de krijgsver richtingen nog oven onder de loupe nemen, dan zien we, dat de bolsje wisten aan twee zijden pogingen aan wenden, om liet schiereiland de Krim te veroveren. In 't Noorden gaat 't. om den toe gang bij Perekop, in 't Oosten bij Kertsch, De rooden blijven hier storm loopen, maar hun aanvallen, die groote verliezen opleveren, hadden tot nu toe geen succes. De toegan gen tot het schiereiland schijnen zwaar verdedigd te zijn. De Duitsche marine op de Zwarte Zee treedt met succes op tegen de vijandelijke ravi tailleering over de Straat van Kertsch en heeft al heel wat eenheden der roode vloot vernietigd. Verder is aan 't Oostfront'van groot belang de strijd om het gebied in de groote bocht van de Dn.jepr. Op verschillende punten wordt hier verwoed gestreden o.m. ten Z.W. van Dnjepropetrbwsk, ten N. van Kriwoi Rog en Noordelijk en Zuidelijk van Kiew. Verder Noordelijk wordt hevig gevochten in het gebied van Gomel en Westelijk van Smolensk. De Duitsche legerberichten blijven melding maken van geweldige ver liezen aan menschen en materiaal. Na een taaien, wissëlvalligen strijd van vier dagen tegen eèn in aantal en bewapening superieuren vijand hebben de Duitsche troepen van het leger en de luchtmacht den 16den November liet Engelsclie zee- steunpunt, Leros genomen. 200 Engelsche officieren en 3000 Engelsche soldaten, 350 officieren en 5000 man Italiaansche troepen van Badoglio, gaven zich over. Het eiland Leros is het belangrijk ste eiland op strategisch gebied. Het is 63 vierkante kilometer groot en heeft niet slechts een uitstekend vliegveld, doch ook een goede oor logshaven, die het beide voorbestem men voor de controle over den oos telijke» ingang van de Egeïsebe zee. - Luchtstripkrachten der Japan- sclie marine hebben op 17 November vijandelijke vlobtstrijdkrachten in de wateren ten zuiden van liet eiland Bougainville aangevallen en de vol gende resultaten behaald: een groot vliegkampschip en twee vliegkamp- schepen van middelbare grootte, be nevens een groot oorlogsschip en drie kruisers tot zinken gebracht. Beperking telefoonverkeer op (1e spitsuren. Speciaal het geautomatiseerde locale en interlooale telefoonverkeer is op de spitsuren (8.30-12 en 14—17 uur) zoo toegenomen, dat vlotte afwikke ling van „kriegswichtige" gesprekken ernstig belemmerd wordt. Van Duitsch zijde zal men niet schromen een groot aantal abonné's van het telefoon verkeer uit te sluiten, indien de ver- keersbelemmering niet verdwijnt door medewerking van de aangesloten*) zelf. Derhalve wordt den aangeslotenen yj hun eigen belang en dat van den telefoondienst met klem aanbevolen zoo weinig mogelijk automatisch te telefoneeren gedurende de spitsuren on in het algemeen zich te onthou den van het voeren van gesprekken, welke niet dringend noódig zijn. De Rijkspostspaarbank in October 1943 i De toevloed van spaargeld naar de Rijkspostspaarbank was in October nog hooger dan in September. Ruim 28 millioen gulden ingelegd (vorig jaar ruim 13 millioen). De terugbeta lingen waren slechts everl hoogerdan in 1942, nl. 11 millioen gulden in October 1948 (10 millioen in October 1942. Tot nog toe is dit jaar ruim 196 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald (vorig jaar 42 millioen). „Jenever" verkocht. De officier van justitie by de Zilt- phensche rechtbank heeft- tegen den 61jarigen Apekloornsche bouwvakar beider 1'. J. B. en den 32jarigen Am- sferdamsohen handelaar R. de B. vier jaar gevangenisstraf geeischt. Zij hadden metholalcoliol verkocht, na gebruik waarvan drie personen zyn overleden. Winterhulp. In October, heeft Winterhulp ont vangen f 581.885.75 en van I - 6 No vember f 71C384.89. Gebruikte naaimachines. Ingevolge een publicatie van den directeur van het bureau voor de metalenverwerkende industrie in de Stcrt. van 15 Nov. '43 is het met in gang van dezen datum verboden ge bruikte huishoud- en ambachtsnaai machines te koop te vragen, te koop aan te Bieden, te koopen, te ver koopen of af te leveren. Bij deze publicatie is echter aan eenieder vergunning verleend tot het te koop vragen, te koop aanbieden, koopen, verkoopen of afleveren van evengenoemde machines van respec tievelijk aan handelaren, die in het bezitzyn van een door of namens voornoemden directeur verleende schriftelijke vergunning tot het te koop vragep, te koop aanbieden, koo pen, verkoopen of afleveren van ge bruikte huishoud- en ambachtsnaai machines. Voor zoover belanghebben den van de ondervakgroep detail handel in naaimachines nog geen bericht hebben ontvangen omtrent de al- of niet-verleening van 'n zoo danige vergunning, kunnen zy zich ter verkrijging daarvan schriftelijk wenden tot den secretaris van ge noemde ondeuvakgroep Stationsweg 20 té Leiden.' 'die deze vergunning namens den directeur voornoemd verleènt. LOONENDE PRIJZEN VOOR DEN BOER. Wij hebben in ons blad al vaker betoogd, dat het wel allemaal mooi is- om den lof te zingen op den boer als oer-producent, als veilig-steller van onze voedselpositie in oorlogs tijd en als meest deskundige van- vry'wel heel de wereld..-.. Maar hoezeer de landbouwer-vee houder gevoelig is voor deke lovende kwalificaties, hij.is naast dit alles ook ondernemer en verlangt als zoo danig voor;# naar twee dingen zooveel vrijen armslag, dat hij zich behoorlijk kan ontplooien en een be hoorlijk loonenden prijs voor zijn producten en diensten. ■,Een boer drukte dat dezer dagen tegenover eöh Landstandjournalist kernachtig uit. Hy uitte zyn voldoe ning over den goeden oogst en het meewerken van het wqer en zei danAls boer zyn we tevreden, maar als ondernemer hebben we nog wel wat te wenschen. Het is by ons niet alles zoo goed als de buitenstaander vaak denkt. Ons bedryf is nog verre van een rijk- makerij en dat behoeft ook niet, maar over den tarweprijs is deze zegsman niet best te spreken. Brood graan moet er zyn, maar de gestelde prijs maakt de tarweteelt/ niet be paald aanlokkelijk. En zoo zijn er meer gewassen, De erwtenprys o.a. zóu ook wel hooger mogen zyn, wan neer men wil dat de verbouw uit gebreid wordt. En zoo ziin er i^og meer wenschen. Een ander? boer met overwegend melkbedryf en varkensmestery gaf als zyn overtuiging, dat het met de biggenpryzen naar niets lijkt. En daarin zal elk deskundige hem vol komen gelyk geven. En hij uitte verder gegronde klachten over de regeling van het bedryfsmaximum en den vleeschaanslag voor de leve ring en wees op de onbillijkheid die kan voorkomen, dat men wordt aan geslagen voor dieren, welke men niet heeft. De prijzen zyn veel te laag,- daar moet geld bij. Dat is verkeerd. Ook de veehouderij moet een bestaans mogelijkheid bieden, ook in 't be- lang van de voedselvoorziening. Zoowel de slachtveeprys als de melkprijs moeten omhoog. Laten we hopen, zoo vat de inter viewer zijn gedachten samen, dat aan de wenschen van de boeren ge volg kan worden gegeven. Over het algemeen vragen zij niets buitensporigs, alleen maar ditdat hun een redelijk bestaan wordt ver zekerd. Zy moeten hun volle kracht kunnen wijden aan bun bedrijf en zoo kunnen medewerken aan de voeding van ons volk. Dat zy daar tegenover willen dat hun bedrijf loonend is, dat is o. f. een recht vaardige eiscli. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 21 NOV. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan m.n zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 Aangifte van stieren. De Burgemeester wan Venray, herinnert belanghebbenden aan hun verplichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tuschen 15 en 25 November aangifte te doen by den Burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk ge schieden op een voorgeschreven for mulier hetwelk ter gemeente-secre tarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftijd, kleur en bijzondere kenteekenen van den stier benevens mededeel ing of de stier al dan niet reeds "goed- of afge keurd, of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stier- houder een bewijs: dit bewijs moer in zyn bezit zijn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het houden van een afgekeur- „den stier moet steeds onmiddellijk

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1