BINNENLAND Offïcieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Aanvragen tuinbouwteelt- vergunningen. Omtrent de teeltregeling voor het komende jaaf1 is nog niets bekend, zoodat ook nog geen aanvragen voor bijzondere teeltvergunningen 1944 kunnen worden ingediend. Alleen .jonge tuinders, die etfn zelf standig bedrijf gaan stichten, kunnen aanvragen voor een blijvende tnin- bouwteeltyergunning indienen, ter wijl ook overdrachten in beha'ndpling worden genomen. Voor ayiplanting van nieuwe boom gaarden is vergunning vereischt van de Nederlandscho Groenten-en Fruit- centrale. Toestemmihg wordt alleen gegeven, indien aanvrager over vol doende practische en theoretische kennis beschikt. De garantie moet er zijn, dat de boomgaard oordeel kundig zal wprden aangelegd en on derhouden. Aanvragên te richten aan den Provincialen Voedselcommissaris afd. Tuinbouw; Landbouwhuis Roer mond. P.V.C. voor Limburg. I Ronaan wijzing kunstmest. Thans zijn geldig verklaard: stik stofbonnen voorzien van opdruk no. 3. Deze behouden hun geldigheid tot uiterlijk 15 November a.s. v De verbruikers dienen deze zegels voor 10 November bjj hun leveran ciers iir te leveren, opdat deze voor tjjaigo inzending der bonnen aan het R.V.O. Kunstmest Distributiebureau kunnen zorg dragen ter verkrijging van een aankoopmachtiging. De ingeschrevenen kunnen de stik stofbonnen no. 3 tweemaal inzenden t.w. voor 1 November en voor 15 November a.s. Bonnen, welke naden vervaldatum binnenkomen, kunnen onder geen voorwaarde' meer worden geaccepteerd.: De fosforzuurzegels no. 1 bljjven'tot nader orde geldig. Ruim 174 mille voor onze volksgenooten. In de eerste week van October hebben onze volksgenooten voor de minder bedeelden een bedrag bijeen gebracht van niet minder dan 174 duizend 441 gulden. Deze som is van alle kantoren van Winterhulp ontvangen in bedragen van enkele centen tot tienduizenden guldens. Moge dit goede ""voorbeeld in het begin van het Winterhulpsei zoen anderen opwekken ook hun of fer te brengen. Het gironummer van Winterhulp is 5553. Vele volksgenooten zien reik halzend uit naar het oogenblik, waarop hun extra zorgen, die de wintermaanden nu eenmaal altijd met ziqh medebrengen, eenigszins verlicht worden. Dit kan jlleen geschieden door aller medewerking. Ruivenliouders veroordeeld;. Het Duitsche landesgericht, dkt drie dagen zitting heeft gehouden te Vught, heeft een groot aantal zaken behandeld tegen personen, die, on danks de desbétreft'ende voorschriften postduiven ltadjjen achtergehouden. Het betrof hier voornamelijk duiven- liefhebbers uit Brabant en Limburg, die in vrijwel alle 'gevallen aanvoer den, dat zij niet van hun duiven hadden kunnen scheiden. Zij stelden zich hiermede uiteraard echter aan groot gevaar bloot. Daar hier geen sprake wqs van kwaadwilligheid, werd in do meeste gevallen nog de minimumstraf, met aftrek van voorarrest opgelegd. De öOjarige P. H. Slabbers uit Swalmen, die eveneens een aantal duiven had achtergehouden, doch van deze duiven de ringen met een ge deelte van den poot had afgesneden, kreeg, wül hjj zich hiermede ook nog aan dierenkwellerij had schuldig gemaakt, conform den eisch een ge vangenisstraf van 5 maanden. UroQte brand te Eindhoven. Dezer dagen heeft een hevige bin nenbrand gewoed in hét magazijn van de firma Raming aan de Kleine Bleekstraat te Eindhoven. Deze op slagplaats was geheel gevuld met markiezen, meubels, ledikanten, ma trassen, gordjjnen, closetrollen, eau grooten voorraad kapok, cocesweef- sels en andere artikelen, die bestemd zjjn voor de inrichting van wonin gen en welke in den winkel niet meer te krijgen waren. In het magazijn bevond zich een groote berg cokes, terwijl door de .meubels een tweetal auto's, die bin nenin waren gestald, aan het> oog was onttrokken. De schade beloopt in de honderd duizenden. Van bevoegde zijde wordt nog op gemerkt, dat het hier een grooten voorraad gebruiksgoederen betreft, die blijkbaar met speculatieve be doelingen vorboi-gen werden gehou den en dat deze meerendeels tegen woordig niet vervangbare goederen, thans alsf gevolg van die speculatieve overwegingen zijn vernietigd. Drie personen verdronken. Tijdens een zwaren mist is onder do gemeente Zevenhoven een auto, bestuurd door den heer J. Slinger land, te water gereden in de Riem- sloot. De bestuurder wist zich te rfedden, doch de drie andere inzitten den, zijn echtgenoote en twee vrien den uit Castricum, die dien dag met hem op jacht waren geweest, ver dronken. De lijken werden later op gehaald. Pas op voor nicotine-vergif- tiging In verschillende bladen wordt met recht gewaarschuwd tegen »t gevaar van nicotine-vergiftiging, dat het gevolg kan zijn van gebruik van on- geferménteerde tabak. In de - afgeloopen weken hebben zich n.l. tal van. ziekteverschijnselen voorgedaan, waardoor zelfs in vele gevallen opname in een ziekenhuis noodzakelijk was, waar dan werd geconstateerd,, dat meer of minder érnstige nicotine-vergiftiging als ge volg van het rooken van ongefer- menteerde tabak Je oorzaak was. De „Tel." welke geïnformeerd heeft bij h,et Staatszoezicht te 's Graven- hage deelt wel mede, dat er geen gevallen bekend zijn van ernstige ziekte, die aan het rooken van deze tabak te wijten zijn. Maar toch moge hier om alle on aangenaamheden te voorkomen, nog eens nadrukkelijk gewezen worden op het feit, dat in niet gefermenteer de tabak tal van schadelijke stoften voorkomen. -Wie dus mocht meenen, dat het fermenteeren een overbodige luxe is, yvaarvan allegn de bedoeling is do tabak op de gewenschte kleur te brengen, heeft het mis. Vóór het fermeriteeren bevinden zich namelijk in de tabak zekere hoeveelheden suiker, nicotine, pektino gom of slijifizuur, zouten en andere stoften, die bp het fermenteeren en in zekere mate ook reeds ten deele bij het drogen tal van om zettingen 'ondergaan en zelfs 'geheel verdwijnen. De tabak ondergaat dus een soort louteringsproces, dat reeds bij het drogen begint en zich in grooteren omvang hij liet fermenteeren (het broeden of gisten) voortzet" De verschiinselen van' eon acute nicotine-vergiftiging zijn eenieder na tuurlijk bekend: men denke maar eens aan de eerste sigaar of sigaret, -in jeugdige overmoed, gerooktDe chronische vergiftiging- is echter van veel langere duur. Hoofdpijn, onregel matige werking van het hart, be nauwdheid, gebrek aan eetlust, sla peloosheid en maagpijn zijn de klach ten van den vergiftigde. Sterk inhaleeren moet ten zeersto afgeraden worden. Een gevaar voor vee. Dat groene tabaksplanten een ern stig gevaar voor vee opleveren is dezer dagen blijkens een persbericht weer bewezen onder de gemeente Epe. Bij onderzoek van een paard, dat plotseling gestorven was, kon door een veearts worden vastgesteld, dat de dood veroorzaakt was door het eten van groene tabaksbladeren. Dit moge dienen ter waarschuwing van paarden- en veehouders; om er voor te zorgen, dat paarden en vee in het algemeen buiten het bereik bljjven van groene'tabaks planten. AVeev batterijen verkrijgbaar Bljjkens een offïcieele mededeeling van den directeur van het Rijksbureau voor Metalen-Verwerkende Industrie kunnen zjj aan wie batterijen zjj, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond van koop vergunningen, voorzien van het stem pel „speciale toewijzing", mogen niet worden herhaald. Verkoop van schoenen moet. als regel vlot verloopen. Herhaaldelijk wordt er van de zijde van het publiek over geklaagd, dat schoenwinkeliers weigeren te verkoopen, als houders van geldige schoenenbonnen in den winkel ko men, om schoeisel op de bonnen te bekomen. Naar aanleiding van deze vaak lichtvaardige, doch helaas niet minder vaak opk volkomen terecht geuite klachten, deelt men vah be voegde zijde Jiet volgende mede De uitgifte van schoenenbonnen door de distributiediensten houdt nauw verband met de productie van schoenen en met de voorraden bij de winkeliers. Weliswaar heeft door tal van oorzaken de productie gedurende geruimen tijd niet altijd even vlot kunnen verloopen, doch de aldus hier en daar ontstane tijdelijke achter stand kan thans als ingehaald wor den beschouwd. Als regel bezit de schoenwinkelier dan ook voldoenden voorraad en kan aflewring onmidde- lijk of in bepaald™ maten met geringe vertraging plaats vinden. Indien het publiek gegronde réden heeft om aan te nemen, dat de een of andere schoenwinkelier weiger achtig is om te verkoopen, zal bet goed doen zich terstond in verbinding te stellen met het Rijksbureauvoor huiden en leder, Keizersgracht 277, Amsterdam; dat zoo noodig niet zal nalaten krachtig tpgen den in zijn plicht te kort schietenden winkelier op te treden. Het behoeft wel geen betoog, dat dit ook geldt voor geval len, waarin hoogere prijzen of levens middelenbonnen mochten worden ge vraagd. Van zijn kant dient het publiek natuurlijk te beseffen, dat aan den winkelier geen onmogelijke eisclien mogen worden gesteld. Men zal ge- noegep moeten nemen met het dooi de omstandigheden uiteraard zeer beperkte sortiment, dat de'Ze voorra dig heeft in de verschillende soorten schoenen, welke op de overeenkom stige soorten bonnen mogen worden afgeleverd. Men klage dus niej lichtvaardig! De ziekteverzekeringspreniie De Gentraio Persdienst van het Ned. Arbeidsfront schrijft: In de dag bladen is een dezer dagen het nieuwe premietarief voor de Raden van Ar beid gepubllcerd. Door den leider van do onderneming zou de gevolgtrek king kunnen worden gemaakt, dat met de betaling van het voorgeschre ven premie-percentage aan al de ver plichtingen ten aanzien van cfe' wet telijke ziekteverzekering is voldaan, Ter voorlichting.zij teneinde mis verstand te voorkómen T er op ge wezen, dat bij ongunstige uitkomsten door de Raden van Arbeid op de reeds vastgest8lde- premie nog een diavordering kan worden geheven. Evenzoo is reeds eenige malen' dooi de Rijksverzekeringsbank een nahef- ting op de premie voor de Ongeval lenverzekering gedaan. I Kinderbijslag De centrale persdienst van het Ned. Arbeidsfront meldt: Zooals reeds eer der werd bericht, zal de kinderbijslag wet met ingang van 1 Januari 1944 belangrijk wordeiu uitgebreid. Tot dien datum ontvangt de werker, die dife of meer kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar heeft bijslag. Na 1 Januari 1944 bestaat echter reeds aanspraak bij drie kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. Ook voor kinderen, jonger dan 21 jaar, bestaat onder zekere voorwaarden' nog recht op bijslag. Er moet dan echter een verklaring worden overgelegd, waar uit blijkt, dat het betrokken kind dagonderwijs volgt aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonder wijs. Velen, die tot nu toe geen aan spraak konden maken, kunnen na 1 Januari 1944 eveneens in het genot van bijslag komen. Hiertoe is het echter noodig, dat zij een kinder- bjjslagb'oekje aanvragen aan de in stelling, waarbij hun werkgever voor de wettelijke ziekteverzekering is Ned'erlandsche vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Tijdens den vrijen tijd in het'kamp. De mannen op de kamer der vierde groep van de tweede afdeeling behoeven voor een bezoek aan den kapper niet ver te gaan, want één van hen hanteert de schaar op vakkundige wijze. Andres Stapf Pax s) aangesloten. Om geen aanspraken voorbjj te laten gaan, zij er hier op gewezen, dat geen uitkeering wordt verleend, indien niet een kinderbijslag boëkje is aangevraagd. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat voor het recht op kinderbijslag in 1944- de sa- menstelling van het gezin op Oct. 1943 beslissend is. Strafwerk op politiebureau De o-uders van zich misdragende jeugd worden, krachtens voorschrift, verantwoordelijk gesteld, zoodat zij moeten boeten voor overtredingen van hun kinderen/ In Heemstede is een andere methode uitgedacht. Daar krijgt de plantsoen- of bloemenvel- nieler, de ruitentikker, een briefje, dat hij op Woensdag-- of Zaterdag middag op het politiebureau moet komen Oir. daar... strafwerk te maken onder het strenge toezicht van een dienderj Zware eisclien tegen rijwieldieven - In den zomer van dit jaar hebben vier Njjmegenaren de stad hunner inj woning onveilig gemaakt door reek sen rijwieldiefstallen te plegen. Alle vier stonden ze thans voor de Arn- hemsclie rechtbank terecht, waarbij de Officier van Justitie tegen een hun ner, den 32-jarigen -matroos F. v. R.. in verband met diens zwaar belaste strafblad, vier jaar gevangenisstraf eischte. VOORHEEN EN THANS. V „Nu Mylord, wat schreef U vroe ger altijd zoo mooi?" - „Nu. komt er nog wat van „Sovjetrusland, het land van Je massamoorden, van ljet barbarisme, de verdierlijking, het gruwelijke „Goed, prachtig en hoe schrijft men thans ondanks ICatyn over zijn bondgenooten „Sovjetrusland, oprechte democra tie, vriend dter mensehheid, geluk- brenger van Europa". „Uitstekend, U heeft mijn volste achting." E.O. Plauen Orbis/Holland Pax s.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4