WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. GEHEEL NIEUWE DUITSCHE BEWAPENING. ZONDAGSDIENST. Dr. H. BLOEMEN BEKENDMAKING. YENRAY'S GYMNASIUM BESTAAT 150 JAAR. Bramlweerdemonstratie. 64e Jaargang No 38 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 23 Oct. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Na bet winteroffensief van de bol sjewisten ging de Duitsche legerlei ding in liet bewustzijn jtat het wel niet bij deze eene machtsexplo sie zou blijven over tot een her beschouwing der beschikbare strijd krachten en strijdmiddelen. Zoo werd de wapenproductie herzien en kregen we de mobilisatie van alle beschik bare arbeidskrachten. Na maanden van zwijgen begint zigh thans eindelijk een deel der over dezen arbeid liggende geheim zinnigheid te ontsluieren.- Ook de vijahd is het duidelijk geworden, zoo verklaart men in welingelichte krin gen te Berlijn, dat Duitschland in de laatste maanden een geheel nieuwe en moderne bewapening in zijn legers is gaan invqpren. Men voegt hieraan, toe, dat in te genstelling met de verwachtingen in het Angelsaksische kamp, deze nieuwe uitrusting in staat zal zijn alle aanvallen der geallieerden op de vesting Europa af te slaan en dat men bovendien na verloop van tijd weer in staat zal zy"n,- ook ofrensief met groote verrassingen voor flen dag te komen. Volgens dezelfde kringpn heeft de moderne /oorlog geleerd, dat voor een aanval op behoorlijk gedekte stellin gen van den tegenstander minstens een tienvoud van manschappen en een tienvoudig overwicht aan mate riaal noódig is. Voor de bolsjewisten noemt men zelfs nog hooge^re cijfers, daar deze een zeer bijzondere tactiek toepassen, die men van de Engelsche en Amerikaansche legers niet kan verwachten en ook niet te verwach ten heeft, daar deze methode te veel bloed kost en de oorlogsstemming in de betreffende landen te ongunstig zou kunnen» beïnvloeden. Voor de Anglo-Amerikanen gelden echter weer andere ongunstige facto ren, want meh kan gevoegelijk aan nemen, dat voor iederen in Europa aan wal gezetten man, minstens 25 man noodig zijn om levensmiddelen, munitie en wapens te transporteeren. Met 't oog hierop heeft Duitsch land allereerst gezorgd voor een her ziening der verdedigende strijdkrach ten. Daarbij stond het scheppen van een uitgebreid jachtwapen op den voorgrond, daar dit moest dienen als tegenwicht tegen de steeds groeiende aanvalskracht der Engel sche en Amerikaansche luchtvloten. De resultateh der laatste weken heb ben laten zien, dat de uitbreidingen thans rijke vruchten beginnen af te werpen, waarbij natuurlijk afgewacht dient te worden, of men aan de overzijde van het Kanaal ook reeds •weer tot het ontwikkelen van nieuwe aanvalswapenen is overgegaan. Parallel met de uitbreiding van het jachtwapen loopt de ontwikke ling van een modern aanvalswapen tegen Engeland, dat onder 't motto „vergelding" reeds veel van zich heeft doen spreken, maar waarover nie mand nog eigenlijk het rechte weet. Van bevoegde zijde verklaart men eveawel, dat de vergelding niet van vandaag op morgen over Engeland zal komen, doch dat ook hier sprake zal zijn van een systematische ont wikkeling en van-een systematische agressieve operatie. Anderzijds wijzen vele symptomen er op, dat de bewapening van het Duitsche leger thans haar voltooiing nadert, getuige het bekend maken van een aantal nieuwe wapens in den vorm van tanks en vliegtuigen van smingstoffen en van nieüwe ver dedigmgsmiddelen tegen de aanvallen uit de lucht. Ook de duikbooten, die lang niet van zich deden spreken, schijnen vóór den nieuwen strijd te zijn uitgerust. Het feit, dat thans rond driedui zend nieuwe wapenfabrieken voor 't front werken, is allicht bij dit alles van nog grootere beteekenis. - Te Moskou is de driemogend- hedenconferentie tusschen Sovjet- Rudland, Amerika .en Engeland be gonnen. In de Berlijnsche politieke kringen, zoo meldt het A.N.P., slaat men met gelatenheid het verloop van deze conferentie gade. Men constateert, dat ze de voort zetting betoekenpvan den uitverkoop van Europa, wanneer alles zou gaan volgens den wil van de deelnemers. In dit verband ziet men met belang stelling, hoe de Engelschen en Ame rikanen zich steeds verdpr distanci- eeren van de beginselen der Atlan tische Charta en hoe zij de vroegere beloften van garanties en bondge nootschappen verloochenen. De inleiding tot de conferentie, zoo verklaart men hier, heeft de ..Roode Ster" geschreven en die, evenals reeds de „Prawda" erfde „Iswestija" nog eens met alle duidelijkheid den eisch stelt der oprichting van het tweede front. Het orgaan wordt daar bij uitstekend geholpen door de Brit- sche communisten, die dezen eisch nadrukkelijk bij de Britsche regeering probeeren door te zetten, waarbij zij erop wijzen, dat de Britsche regee'r- ing in het anderegeval'tvertrouwen van het volk nog meer zal verliezen. Voorts schenkt men in Berlijn aan dacht aan de omstandigheid, dat de Engelsch-Amerikaansche pers zich volledig vereenigt met de stelling van de Sovjets, dat op de Moskousche conferentie in de eerste plaats mili taire vraagstukken7 behandeld moeten worden, waarbij in de verschillende uitlatingen der bladen bijzonder kras de wil tot uiting komt om de kleine landen aan de Sovjet-Unie prijs te geven. Er heeft een belangrijke confe rentie in het Hoofdkwartier van den Führer plaats gehad. Daaromtrent wordt gemeld: Ten besluite van een door den chef van het opperbevel der weermacht georganiseerde bijeen komst, wTaarop door vooraanstaande personen van staat en party referaten over wereldbeschouwing en binnen- landsche politiek werden gehouden, heeft de Führer de deelnemers oiyt- vangen en tot hen gesproken over den politieken en militairen toestand. Aan de bijeenkomst ,werd deelgeno men door de bevelhebbers der weer- districten, de opperbevelhebbers van de marine, generaals der Luftgau- kommando's enz. Van de fronten blijft hot nieuws toestroomen, maar het Oostfront ge niet verreweg de grootste belangstel ling, omdat hier, naar het oordeel der deskundigen, de beslissing zal vallen. Nergens, aldus de militaire correspon dent van het> D.N.B., in de heele krijgsgeschiedenis, vindt men episo den die vergeleken kunnen worden met de gebeurtenissen, welke zich I sedert den zomer van 1941 op de slagvelden van Oost-Europa afspelen. Dat geldt niet alleen voor de eyfers van man en materiaal, die hier met elRander worstelen, het geldt even zeer voor het feit der steeds weer intredende plotselinge veranderingen in de sittiatie, zonder dat een 'derge lijke ffjjjipte verandering tenslotte doorslaggevend zou zijn geweest tén aanzien van de militaire eindbeslis sing, waarnaar beide partijen streven. Ook vroegere oorlogen hebben on getwijfeld plotselinge, onverwachte wijzigingen in de situatie gekend, maar dan gaven die reeds aan, naar welke zijde de oorlogsfortuin zich zou keeren. Anders, aldus vervolgt de correspondent van het D.N.B. is het in dezen stry'd om het bestaan van Europa, die thans reeds twee en een kwart jaar duurt. Hier is de eeuwige verandering in zekeren zin tot de wet der gevechtsleiding ge worden, en het ziet er naar uit, dat in tleze grootste wor steling der wereldgeschiedenis hij de overhand zal kry gen, die deze wet op stretegisch superieure wijze weet toe te passen. De groote Duitsche distancieerings beweging behoort ongetwijfeld de practische toepassing van een derge lijk inzicht. Want zy heeft een wij ziging in de situatie te voorschijn geroepen, welker systematiek alle critici heeft verrast. Men moet af wachten, of het zuiver mechanische antwoord van het Sovjet-commando, zooals dat thans vooral in het ge bied van Krementsjoeg naar voren komt, in noemenswaardige mate af breuk kan doen aan de dynamiek der Duitsche strategie. De bolsjewisten hebben hier een enorme strjjdmlcht samengetrokken. De aanval is op 't Zuiden gericht en het operatieve doel is daardoor dui delijk het geheele Duitsche Zuide lijke front moet, wat debolsjewisten den laatsten tijd reeds zoo vaak ver geefs geprobeerd hebben, door om singeling worden vernietigd en de Krim moet worden afgesloten. De felle strijd is hier nog volop aan den gang. ZONDAG 24 OCT. Te-rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Stationsstraat 97 Telefoon 465 De Burgemeester van Venray, ter waarneming van de taak van Bur gemeester en Wethouders, brengt ter openbare kennis, dat hij, ter waar neming van de taak van den Raad, op 8 October 1943'beSloten heeft: Onze manhen in het Oosten. (SS P.K. Busohschulte O-H-P s) Aan het R.K. Kerkbestuur, tevens R. K. Schoolbestuur van Venray- Leunen, een bedrag beschikbaar te stellen, benoodigd voor het aanschaf fen van leermiddelen in verband met- de inrichting van het 8ste leerjaar aan dje school. Venray, 16. October 1943. De Burgemeester voornoemd,, H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Traditiegetrouw zaj ook dit jaar het Rectorsfeest op het Gymnasium „Immaculatae Conceptionis" gevierd worden. De feestdag is vastgesteld op Zondag 7 Nov. a.s. Tegelijk met dit Rectorsfeest be staat dit jaar het Franciscaansche Gymnasium 150 jaai en men was van plan dezen grapten gedenkdag te vieren. De tijdsomstandigheden zijn echter oorzaak, dat dit feest naar betere tijden werd verschoven. FeitoÜik bestond de Latijnsche School t™ Venray reeds sinds 29 Jan. 1652. Venray behoorde toentertijd tot het Pruissisclj Overkwartier van Gel der. Aartshertog Leopold, gouverneur- generaal der Nederlanden, had in 165.1, tot de oprichting der Latynsche School zyn, toestemming verleend. Deze school stond toen onder leiding van jsaeculiere geestelijken en trok vele studenten uit de Noordelijke provincies, vooral uit Rotterdam Amsterdam en Utrecht. Spoedig kwamen er onder de stu denten minder gewenschte toestanden, althans werd by besluit van 30 Sept 1653 van den Schout van het Land van Kessel, aan alle herbergiers, tappers en winkeliers verboden aan de studenten wijn, bier, brandewijn of andere verhittende dranken te verstrekken, alsook aan hen tabak busbruit, kogels of hagel te verkoo pen. In de 18e 'eeuw 'vinden we een klacht over het gebrek aan tucht onder de studeerende, terwijl het aantal studenten (leerlingen) achter uit liep. Dit verval der school was aanlei ding, dat het Gymnasium op 27 Sept 1793'werd overgedragen aan de Pa ters Franciscanen. Nog geen tien jaar later, in 1802, moest de inrichting, tengevolge van de Fransche over- heerschin^, worden gesloten. De ouderwys-inrichting kwam in 1837 onder het beheer van Mgr. van Bommel, Bissbhop van Luik, die liet Gymnasium in 1844 weer toever trouwde aan ale Paters Minderbroe ders, die het sindsdien hebben geleid en er tevens een klein seminarie aan verbonden. Aanvankelijk waren de studenten extern, sinds ahkele jaren is aan de school oen internaat verbonden, waar in alleen degenen opgenomen wórden, die voor priester studeeren. Pater Honoratus C-aminada O.F.M. (oud-Provinciaal) treedt als Rector op en 7 Nov. a.s. zal men zijn jaarlijksch feesfc vieren en wie deze Rectors- feesten van het Gymnasium te Ven ray kennen, weten, dat dit de schoon ste dagen zijn voor'de studenten en hun familie. Zaterdagmiddag gaf de Vrij willige Venraysche Brandweer, onder auspi ciën van den Heer B. Meenthorst, Inspecteur van het Brandweerwezen in Limburg en Noord-Brabant, een ge slaagde Brandweerdemonstratie op 't kazerneterrein bij het Mgr. Wynhó- venpark, waar door de leden een liooge oefentoren gebouwd is. Alle gemeentebesturen rondom Venray waren met de Biandweer- corpsen ter'plaatse in groeten getale opgekomen, y Om twee uur had in Lunchroom Verheugen de ontvangst plaats door Mr.'A. H. Janssen, Burgemeester van Venray, welke de aanwözigen har telijk welkom heette in do „Parel der Peel", waarna de Heer Meenhorst een korte uiteenzetting gaf over de organisatie van de brandweer in oor logstyd. Op het kazerneterrein waren do Venraysche vrijwilligers aangetreden, gekleed in kranige uniformen en uit gerust mot helmen, laarzen en de hulpmiddelen, als bylen, rookmas- kers enz. Nadat onder-emdt. Pouwels 'zyn ploegen present had gemeld by commandant van Schendel, werd on middellijk met diverse oofeningen een aanvang gemaakt, waarbij de Heer van Schendel een korte uitlegging gaf. Het springen üit de hooge ramen, ongeveer 15 M. hoog, met behulp van een touw en het redden van een bewustelooze op dezelfde wijze, de monstreerden duidelijk, dat nog vele levens gered kunnen worden, indien een brandweer beschikt over deskun dig personeel en de nóodige materi alen. Voor het springen in'een vang zeil moet men wat durf hebben: ,de ■jeugdige leden van de brandweer hebben laten zien, dat het zonder gevaar kan gebeuren. Nadat nog enkele ladder-oefeningen gehouden waren, die oogenschjjnljjk niet zoo zwaar schenen,* doch veel van do leden eischen, werd tot slot meteen der drie groote spuiten een goed geslaagde bluschoefeninggehouden. Het applaus gaf blijk van de waar- deerende belangstelling voor de ver schillende oefeningen.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1