BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor do Provincie Limburg Toewijzing erwtenstroo. Distributie van erwtenstroo zal niet plaats 'hebben. Alle afgegeven aankoopvergnnningen voor erwten stroo, evenals voor ander stroo, zijn vervallen. De paardenliouders zijn voortaan vrjj de door hen gewenschte hoe veelheid erwtenstroo aan te koopen hetzij direct van verbouwers, hetzij van erkende handelaren in stroo. Afdekkeh van mijten. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend dat de telers verantwoordelijk zijn voor een behoorlijk afdekken der'mijten. Mijten welke 1 November a.s. niet voldoende zijn afgedekt, zullen in bezit worden genomen. Verliooging toewijzing hooi voor particuliere paanlen- houders. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekenddat voor de particuliere paardenhouders het hooirantsoejn voor paarden ver hoogd is van 3 Kg. op 47i Kg- Pcr stal-dag per paard. Zij, die reeds een eerste toewijzing hebben ontvangen, zullen een dezer dagen een verkla ring toegezonden krijgen, waarop zij de verhoogde toewijzing zullen kun nen aanvragen. Ër 'wordt op gewezen, dat deze verklaring direct onderteekend moet worden teruggezonden, daar na den op die verklaring genoemden datum geen aanvulling meer wordt ver strekt. KORTE WENKEN. Landbouwwerktuigen. Daar de laatste tijd veel meer aanvragen voor landbouwwerktui gen binnenkomen dan kunnen wor den afgehandold, is voorloopig de gelegenheid tot het aanvragen van een urgentieverklaring stopgezet. De reéds ingediende aanvragen worden in volgorde van binnenkomen afge werkt, zoodat men zijn beurt moet afwachten. Door den Productiecommissaris zal verder hierover niet meer gecorres pondeerd worden, terwijl bezoeken niet kunnen ^worden toegelaten. Ook het toezenden van formulieren zal tot nader order worden stopge zet. Papieroogstgaven. Telers die voor het persen of bin den van stroo papieroogstgaren ge bruiken, wijzen wij met nadruk er op hiermede zoo zuinig mogelijk om te gaan. "VVjj raden de belanghebbenden dan ook aan, zooveel mogelijk met één band te binden. Schapenlevering 1943. Op alle categorieën schapen rust dit jaar léveringsplicht, dus zoowel op de overjarige schapen als op de ramlammeren en ooilammeren gebo ren in 1943, al of niét geregistreerd. Vóór 1 Januari 1944 zal aan deze lovoringsplicht. moeten z;jn voldaan. Alvorens schapen te verkoopen, wende men zich daarom eerst om inlichtingen tot den pl. Bureau- houder. De uiterste termijn waarop de varkens aanwezig moeten zijn. is gesteld op 1 November 1943. Levering contract varkens. Bjj levering moeten contractvar kens levend nuchter minstens 80 kg. wegen (zeugen 175) terwijl het ge slacht gewicht minstens 58 kg. (zeugen 130 kg.) 'moet zijn. Om er van verzekerd te zijn; dat de varkens bjj levering minstens 58 kg. geslacht (zeugen 130 kg.) wegen, is het raad zaam de varkens nuchter bij een ge wicht, van minstens 85 kg. (zeugen 180 kg.) af te leveren. Hooilevering oogst 1943. Met nadruk worden de telers, die hooi moeten leveren, er nogmaals op gewezen dat noodzakelijk is, dat het hooi bij regenachtig, weer afgedekt wordt met eeadekklêed en desnoods met stroo. Het hooi van telers, die hieraan niet voldoen, zal worden geweigerd, terwijl de verplichting blijft bestaan tot. levering van droog' hooi. Na levering van hooi worden de telers in liet. bezit gesteld van een leveringsbewijs: Alleen tegen over legging v(in dit. leveringsbewijs zal betaling plaats vinden. P.V.C. voor Limburg. Het na 31 Dec. 1943. jongvee Reeds vroeger werd gepubliceerd, dat na 1 December Zooveel vrouwe lijk jongvee boven 80 kg., hetwelk nog niet heeft gekalfd, mocht wor den aangehouden als gelijk is aan 75 pet. van het bedrijfsmaximum. Breuken van 0.5 en liooger mogen naar boven worden afgerond. Voor bedrijven, waarop in 1940 of 1942 meer vrouwelijk personeel is aange houden dan 75 pet. van het aantal melk- en kalfkoeien, kan een extra toewijzing jongvee worden afgegeven. Mits voor wat de fokbedrijven be treft al het jongvee geregistreerd en overwegend op de bedrijven van de aanvragers gefokt is. Eveneens kan voor bedijjven met 10 of minder melk en kalfkoeien, welke hun veestapel te sterk heb ben moeten inkrimpen en welke nu door toevallige omstandigheden yee 1 eigen gefokt jongvee hebben, een extra toewijzing jongvee worden af-' gegeven. Belanghebbenden dienen zich tijdig tot de plaatselijke bureau houders te wenden. Nuchtere kalveren worden niet gerekend bij het aantal stuks jong- voe, dat mag worden aangehouden. Overigens tellen alle vrouwelijke runderen, welke nog niet hebben ge kalfd. dus pinken, vaarzen, overloo- pers enz. mede. Omtrent het afgeven van boventallige vergunningen, waar op na 1 December een koe boven liet. bedrijfsmaximum mag worden aan gehouden, zullen nog verdere voor zieningen worden getroffen. Onze mannen in het Ooèten. (SS P.K. Schmitz O-H P s) Verbod afslachten fokzeugen. Teneinde het afslachten van zeu gen tegen te gaan, zal geen vergun ning worden verleend om zeugen voor hüisslachting te gebruiken, in dien er ter vervanging niet een on geveer dekrijpe zeug op opfokver- gunning aanwezig is. Ook overschrijving van zeugen met opfokvergunning op huisslachting zal onder deze omstandigheden niet worden toegestaan. Het voorgaande geldt ook bij verkoop van zeugen. Indien nog voldoende /.eugen op het bedrijf blijven en in andere bijzon dere gevallen ter beoordeeling van den Pl. Bureauhouder, kan hiervan worden afgeweken. Huisslacliting. Om voor huisslachting in aanmer king te komen, zullen de varkens minstens drie maanden op eigen bedrijf moeten zijn geweest. Bestrijding Tan mond- klauwzeer. en Sedert het begin van de maand Juli van dit jaar is het aantal ge vallen van mond- en klauwzeer in Nederland in niet onbelangrijke mate toegenomen. In het bijzonder in de provincies Friesland, Noord- en Zuid- Holland en Utrecht kwam een groot aantal gevallen voor. Ook in Gronin gen en Drenthe breidde de ziekte zich in vrij ernstige mate uit. In de provincies Zeeland en Limburg komt de ziekte tot op heden slechts spo radisch voor. Gelukkig is de ziekte ditmaal niet -van kwaadwilligen aard en het aan tal sterfgevallen, zoowel direct ten gevolge van de ziekte, als door het optreden van secundaire aandoenin gen. gering, zoodat geen vrees be hoeft te worden gekoesterd, dat door het heerschen van het mond- en klauwzeer de voorziening van zuivel en zuivelproducten ernstig in gevaar zaJ worden gebracht. Bij het zoeken naar bestrijdings middelen is, in analogie met de be strijding van andere besmettelijke ziekten, in de eerste plaats gedacht aan voorbehoedende enting. Vastge steld mag worden, dat zich hierbij hoopvolle vooruitzichten hebben ge opend. Deze enting is op zeer kleine schaal, bjj wijze van proef, in Neder land reeds met succes toegepast. Binnenkort zal een instituut wor den geopend, waar bedoelde entstof op groote schaal zal hunnen worden bereid. Nadere bijzonderheden over een en ander zullen over eenige da gen mbgen worden verwacht. Als boeren koolzaad achter houden. Het is van het grootste belang voor de vetvoorziening van het Ne- derlandsche volk, dat zooveel moge lijk oliehoudend zaad ter beschikking komt van de organen der voedsel voorziening. Boeren, die handelen in strijd met den voor oliehoudende zaden geldenden afleveringsplicht, kunnen rekenen op gevoelige bestraf fing, ook in het geval, dat de hoe veelheid achtergehouden zaad- be trekkelijk gering is. Zoo heeft de tuchtrechter te Breda een Brabantschen landbouwer, die ongeveer 270 kilogram koolzaad niet op zijn dorschbriefje had verantwoord en had achtergehouden, gestraft met een boete van f 1000, met verbeurd vèrklaring van de inbeslag genomen koolzaad. EERSTE WINTERHULP COLLECTE GROOT SUCCES, In de vorige wintermaanden heb ben onze minder bedeelde volksge- nooten van hen, die over meer mid delen beschikten, een bedrag van 10 millioen gulden ontvangen. Deze som isvia Winterhulp bijeen gekomen doot giften en otfers van eenige «enten tot bedragen van tien duizenden guldens. Ook dit jaar doen deze volksge- nooten weer een beroep op aller offervaardigheid. De eerste grogte straatcollecte be veel goeds voor het komende ii. De eerste cijfers welke zijn igekomen, wijzen in vergelij met die van het vorige jaar en stijging over het geheele land.IIEr zijn zelfs plaatsen, waar 100 procapt meer in de bekende roode busstin ontvangen is. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de voorbereidingen voor de eferste lijstcollecte, welke in den loop 'van deze week beginnen zal. Groote deelneming aan bede vaart te Lourdes. De jongste groote bedevaart werd te Lourdes gehouden in aanwezig heid van een aanzienlijke menigte, die zich niet door de verkeersmoei lijkheden hadiaten afschrikken. Sinds verscheidene dagen waren de hotels propvol en toen de ope ningsplechtigheid plaats had, zagen de heiligdommen zwart van het volk. Om 7.30 werd in de grot een H. Mis voor de krijgsgevangenen met algemeene H. Communie opgedragen, waarbij pater Dubarles een hartroe rend beroep deed op alle Christenen, om te bidden voor hen, die ver van hun eigen haardsteden verwijderd zijn. Om 10 uur droeg Mgr. Claudel op de Esplanade een Pontificale H. Mis op, welke in een ontroerde stemming door de menigte w ird bijgewoond. Om 14 uur werden de Pontificale Vespers op de Esplanade gezongen. De reusachtige menigte hoorde een predikatie aan over de Onbevlekte Ontvangenis. Tenslotte trok de H. Sacramentsprocessie uit, waaraan duizenden bedevaartgangers deel namen. TEGEN HET BOLSJEWISME Meldt U voor de Waffcn-SS, de Iiriegsmarine en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kan zich vrij willig bij def hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de land wacht of bij het SS-wachbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche, Kriegsmarine kunnen zich aanmel den. Zij, die tot de Germaanselie SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tussclien 18 en 30 jaar, 'die aanmeldingsplichtig zijn voed de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens'één jaar diensttijd zijn geschiktheid door de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding isniet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 20.10.43 9—12 uur, Venlo, Deutches Haus, Egmondstraat 16. Melkventer in liooger beroep. De melkventer C. van Houten te Eindhoven, die wegens 't vervalschen yan volle melk, door evenveel tapte melk by te gieten en deze voor volle melk te verkoopen, door een inspec teur van de Prijsbeheersching te 's Hertogenbosch tot f 1000 boete en betaling van f 2000 in de kosten van het geding, sluiting voorgoed van zijn bedrijf, met verbod om geduren de dertig jaren zijn beroep van melkventer uit te oefenen, is veroor deeld, is in hooger beroep door het hoofd van de Prijsbeheersching op nieuw tot dezelfde straf veroordeeld en daarenboven tot betaling van f 2000 voor de kosten van dit laat ste geding. Amerikaansehe boekhouding. „Mijne Heeren, Engelands credit- posten kunnen wij ons al besparen." Fritz Bock Orbis Holland Pax s

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4