WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws. I)E A.S. CONFERENTIE TE MOSKOU. EN BIJ ONS Duizenden leverden alsnog liun radiotoestel in. ELECTR. FERMENTEEREN. Belangrijk voor amateurs. NIET LANDER PRAATJES IN VERDUISTERINGGAATJES ZONDAGSDIENST. Dr VERCAUTEREN. Brandweerdemonstratie 6ie Jaargang No 37 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Vem;ay. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKIIOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag IC Oct. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrift: „Hoe meer het tijdstip nadert, waarop in Moskou de ministers van Buitenlandsche Zaken van Engeland, de Vereenigde" Staten en de Sovjet- Unie zullen bijeenkomen, des te uit voeriger worden in Anglo-Amerikaan- sche kringen de te behandelen on derwerpen besproken; in des te die per stilzwijgen echter hult zich tegelijkertijd ook het Kremlin. Nadat het de eerste ronde: de be slissing over de plaats der bijeen komst Moskou of Londen heeft gewonnen, wacht diet verder kalm af; slechts af en toe laten kleine correc ties, die langs bepaalde wegen van de zjjde der Sovjets in de Engelsche en Amerikaansche wenschen worden aangebracht, conclusies aangaande de houding van Stalin...ten opzichte der problemen, waarbij Europa in de eerste plaats is geïnteresseerd. Ze toonen dat Moskou thans meer dan ooit de eischen verder wil ont wikkelen, waarover door Londen en Washington direct of indirect reeds toezeggingen zijn gedaan. Men zou niet verrast moeten zijn als" blijkt, dat het Kremlin voor de conferentie te Moskou een program ma gereed heeft liggen, dat veel verder gaat dan de aanspraken ten aanzien van Europa, die Molotoff destijds bij zijn bezoek aan Berlijn voorlegde en die toen afgewezen werden. Zooals verder S.P.T. bericht, deelt de Londensche correspondent van de „Basler Nachrichten" mede, dat het tijdstip, waarop de driemogendheden- conferentie te Moskou zal beginnen is bepaald op 17 Oct. a.s. Men rekent er op, dat de bespre kingen tenminste veertien dagen zullen duren. Verder schijnt vast te staan, dat, onverschillig of de conferentie een positief of een negatief resultaat heeft een ontmoeting tusschen Churchill, Roosevelt en Stalin zal worden ge organiseerd. Ook zou deze ontmoeting doorgaan onafhankelijk van een guns tig of ongunstig resultaat der bespre kingen. Het karakter van de conferentie zou volgens den Zwitserschen zegs man, voornamelijk politiek zijn. De samenstelling der 'delegaties doet vermoeden, dat de regeling van grenzen van Centraal- en Noord-Euro pa, alsmede die van eenige Balkan- landen ter sprake zal worden ge bracht en dat deze regeling door ge meenschappelijk overleg tot stand zal komen. Engeland en Amerika schijnen het eens te zijn geworden over liet af zien van de vorming van invloeds sferen. De hiervoor in aanmerking komende gebieden zullen onder toe zicht van alle Geallieerden komen te staan. Verder is de verhouding Rusland- Japan, aldus United Press uit Was hington, eveneens een zeer belang rijk thema, waarover op de a.s. con ferentie te Moskou zal worden ge sproken. Engeland en Amerika zullen thans trachten de Sovjets te bewegen in een verklaring hun standpunt tegen over Japan wereldkundig te maken. Tenslotte zouden, naast de Europee sche kwesties nog de volgende pun ten worden besproken le. De positie van de Sovjet-Unie in den Grooten Oceaan: 2. De positie van Korea en de verdeeling van dit gebied in een Chineesche en Russische invloedssfeer; 3. De houding van de Sovjets tegenover Iran en Irak en 4. De toekomstige betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie, China en Turkestan. f Naar Dinsdag in toonaangevende katholieke kringen te Berlijn bekend is geworden, zijn de Duitsche katho lieke bisschoppen voornemens dit jaar nog een conferentie te houden. Het staat nog niet vast, of de plaats van bijeenkomst het traditioneele Fulda zal zijn. Evenmin kon men iets ge waar worden omtrent de aanleiding tot deze tweede conferentie, welke waarschijnlijk begin December zal bijeenkomen. De Portugeesclie regeering heeft zich op Britsch verzoek bereid ver klaard, Engeland bepaalde faciliteiten op de Azoren toe te staan, opdat de Britsche koopvaardij op den Atlan- tischen Oceaan beter beschermd kan worden. De overeenkomsten zijn, naar Churchill zeide, van tijdelijken aard, zoodat alle Britsche strijdkrachten bij het einde der vijandelijkheden van de Azoren teruggetrokken zullen worden. Grodt-Brittanië zal den Por- tugeezen op de Azoren den noodigen militairen en anderen aanvoer doen toekomen. De overeenkomst, aldus beweerde Churchill, bevat niets, dat op de een of andere wijze invloed zou kunnen oefenen op den nog steeds bestaanden wensch der Portugeesche regeering, een politiek van neutrali teit op het Europeesche vasteland te handhaven en daardoor een vredes- zone op het Iberfcche schiereiland te vormen. De verklaring van de Portugeesche regeering heeft in Berlijnsche poli tieke kringen geenszins verrassing gewekt, aangezien sedert eenigen tijd een toenemende activiteit van En gelsche en Amerikaansche agenten te Lissabon en Oporto kon worden waargenomen en de laatste dagen de geruchten over aanstaande Anglo- Amerikaansche actie tegen deze Por tugeesche eilandengroep talrijker werden. Ook op de in de Wilhelmstrasse gehouden conferentie voor de buiten landsche pers had men zich van be voegde Duitsche zijde ten aanzien van deze kwestie uitgelaten op een wijze, waaruit kon worden afgeleid, dat men- op de hoogte was van den politieken en militairen achtergrond van dit thans actueel geworden vraagstuk. Men is aldaar van meening, dat Portugal zeer klaarblijkelijk zich onder sterken Anglo-Amerikaanschen druk bereid verklaard heeft tot de concessies, die in Engeland en de Vereenigde Staten onmiddellijk wor den naar voren gebracht als buiten gewoon waardevolle creditpost in hun strijd tegen Duitsehland en dan ook propagandistisch uitgebuit zal worden. Bij het inslaan van een brand bom in een onzer stedeiï kon de bewoner van 't pand het projec tiel onschadelijk maken, doordat in do nabijheid een emmer water gereed stond vanwege een ver- standigen voorzorgsmaatregel tot zelfbescherming. Hij behoedde daardoor zijn woning en wel licht die van vele buren voor afbranden. Staan bij U ook de 'bluschmiddelen gereed Bij niet-inleveren of heimelijk wegwerken van een toestel wordt als eerste maatregel het geheele huisraad ten gunste van slacht offers van bombardementen ver beurd verklaard. De Höhere SS- und Polizeifuehrer maakt bekend Aan mijn bekendmaking van 2 October 1943, volgens welke aan de personen, die hun radiotoestel, voor zoo ver dit valt onder den inleve ringsplicht, vóór 20 October 1943 in leveren, vrijheid van straf wordt toe gezegd, •hebben reeds duizenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op geweien, dat tegen personen, die na 20 October 1943 nog, zonder daar toe gerechtigd te zyn, in het bezit zijn van een radiotoestel, met bijzon dere strengheid zal worden opgetre den. Tegen hen kunnen, volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei f943, betreffende het verbeurd ver klaren van radio-ontvangtoestellen, gevangenisstraffen en boeten tot een onbeperkten omvang worden uitge sproken. Bovéntlien kunnen tegen hen maatregelen der Sicherheits- polizei bevolen worden, in het bij zonder ook verbeurdverklaring van hun roerend en onroerend vermogen. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat ik in ieder geval van niet-inlevering of van heimelijk wegwerken van een toestel, als eer sten strafmaatregel last zal geven tot onmiddellijke verbeurdverklaring van het geheele huisraad, met inbe grip van de meubels, ten gunste van slachtoffers van bombardementen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat slechts die personen vrijgesteld zijn van den plicht tot inlevering van hun radiotoestel, die in het be zit zijn van een ofticieele voorloopige „Bescheinigung". De ofticieele voor loopige „Bescheinigingen" zijn op volgorde genummerd, aan de eene zijde bedrukt met Duitschen, aan de andere zijde met Nederlandschen tekst. Bovendien moeten de „Be- scheinigungen" voorzien zijn van een dienststempel der DienStstelle, die de „Bescheinigung" heefc uitgereikt. Alle andere „Beseheinigungen" van Dienststellen of personen zijn ongel dig en beschermen de bezitters niet tegsn bestraffing, wanneer de toe stellen niet vóór den vastgestelden termijn worden ingeleverd. YVie een verzoek om vrijstelling van de inleveringsplicht heeft inge leverd, en tot heden nog niet de bovengenoemde Bescheinigung heeft Ontvangen, moet zijn verzoek als af gewezen beschouwen en derhalve zijn radiotoestel onverwijld inleveren. Voor tabak van eigen bodem be staat tegenwoordig veel belangstel ling. Tal van lookers, die daartoe in de gelegenheid zijn, trachten door eigen teelt hun gewone rantsoen rookartikelen wat aan te vullen. Het gebruikvan zelf geteelde ta bak, zonder dat deze het vereisclite broeiproces heeft ondergaan, is ech ter een gering genot, dat niet haalt bij het gebruik van volgens de rege len van de kunst behandelde tabak. Van overheidswege is daarom mede werking verleend tot in het leven roepen van een regeling, waarbij het telers van tabak voor eigen gebruik mogelijk is gemaakt hun product de noodige bewerkingen te doen onder gaan. Ook probeert men zich wel met zijn kleine hoeveelheden tabak te redden door een daartoe geëigend fermenteeringsprocedé of do or sausen toe te passen. Een nieuwe mogelijkheid op dit gebied is ontstaan als resultaat van geslaagde proeven van de N.V. Kema te Arnhem, met medewerking van de stichting Nederlandsch Instituut voor electrowftrmte enelectrochemie. Deze hebben n.l. geleid tot de con structie van een toestel, waarmee partijtjes van 10 a 15 kg, tabak te gelijk gefermenteerd kunnen worden. In een dubbelwandige houten kist wordt de tabak door toepassing van warmte, vochtigheid en druk rook- baar gemaakt. In de binnenkist be vindt zich een electrisch verwar mingselement, terwijl voorts de noo dige waterdamp kan worden binnen gevoerd teneinde den gewenschten vochtigheidstoestand te verkrijgen, welke ook nog op andere wijze op peil gehouden wordt. De tabak moet l1/, a 2 weken in de kist blijven broeien en daarna worden „omgesta- peld". Dit omstapelen moet ten minste driemaal achtereen gebeuren. Het fermenteeren neemt derhalve ongeveer 6 weken a 2 maanden in beslag. Daar het stroomverbruik van het fermenteertoestel tamelijk hoog is, verdient het aanbeveling, wanneer amateur-tabakkers er gebruik van willen maken, dat oenigen van hen zich aaneensluiten en ieder op zijn beurt het toestel op zijn net aansluit, temeer, daar de capaciteit varf het toestel voor amateurtelers toch te groot zal zijn. Het toestel, dat niet door de Kema in den handel wordt gebracht, kan door handige knutselaars zeer goed zelf vervaardigd worden. Wel zal men daartoe de beschikking moeten hebben lover een electrisch verwar mingsapparaat, waarvoor men zich in verbinding zal moeten stellen met op dit gebied goed bekend staande fabrieken. De resultaten van 't fermentatie proces in de ontworpen kist waren bevredigend. Zelfs een partij te slech te tabak, z.g. dievenblad, leverde bevredigeode resultaten op. Fermen teeren van goedé en deskundig be handelde tabak in deze kist mag dan ook zeer wel mogelijk worden geacht. Een uitvoerige beschrijving van het toestel troffen wij aan in het blad „Vraag en Aanbod" van 16 Sept. j.l. ltené had boven 't licht laten bran den Ik wist niet dat m'n man de hal nog niet verduisterd had Ik wist niet, dat 't al moest,'t is buiten nog zoo licht Ik kon geeh ver duisteringspapier krijgen De lamp heeft r*)g geen minuut gebrand... Deze en andere praatjes helpen nu niet meer; er is lang genoeg door do vingers gekeken en gewaarschuwd ■en gedreigd. Nu Is het parool: on voldoende verduisterd, procesverbaal, drie dagen geen stroom, geldboete- Voorkom al die narigheid en ver duister goed, vooral ter wille van uw omgeving en de heele gemeen schap, die door slecht verduisteren in groot gevaar wordt gebracht. ZONDAG 17 OCT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Groote straat 11 Telefoon 335 Heden Zaterdagmiddag om 3 uur zal de Vrijwillige Venraysche Brand weer, onder auspiciën van den Wel Ed. Gestr. Heer B. Meenhorst, In specteur van het Brandweerwezen i n Limburg en Noord-Brabant een Brand weerdemonstratie geven,een en ander onder belangstelling van de Edelachtb. Heeren Burgemeesters der omliggen de gemeenten en hunne brandweer corpsen. Deze demonstratie, welke onder de deskundige leiding staat van den heer van Schendel, zal o.m. be- vatten Red-ladderoefeningen ïpet 1 en 3 ladders en op snelheid Zelfredding der brandwachts d.m. v. radlijnen; Het redden van een invalide Het snel redden van een groot aantal personen Redoefeningen met springzeil Afleg-bluschoefeningen volgens

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1