Distributie-nieuws BINNENLAND Offïcieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Aankoopverguiiningen paarden De Provinciale Voedseleommissaris voor Limburg maakt bekend dat alle aankoopvergunningen voor paarden, uitgegeven vóór 1 Juni 1943 met ingang van heden zijn vervallen. De houders van deze vervallen, aankoopvergunningen dienen deze «in te leveren bij den PI. Bureauhouder waaronder zij ressorteeren. Vleesclibou 41 en 42. Van 5 October tot en met 16 Oc tober geven de met „vleesch 41 a" en de met „vleesch 42 a" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van een rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de met „vleesch 41 b" en de met „vleesch 42 b" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 vierde gedeelte van voorfioemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. Nieuwe rantsoeiibonnen. Met ingang van 3 October zijn ook voor de artikelen brood (voor vier rantsoenen en voor een rantsoen) en van vleesch (voor een rantsoen), de rantsoenbonnen van nieuw model in gebruik genomen. De thans voor deze artikelen in omloop zijnde rantsoenbonnen blijven geldig tot 27 November a.s. Voor de wisselbonnen voor een half en een kwart rantsoen brood en voor een kwart rantsoen vleesch worden geen nieuwe modellen in omloop gebracht zoodat deze ook na 27 November a.s. geldig blijven. Metalen huishoudelijke artikelen. Ingevolge bekendmaking in de Staatscourant van 4 October 1943 is het bestaande verkoop- en aflevering verbod voor bepaalde metalen huis houdelijke artikelen, voor zoover het betreft verkoop en aflevering door fabrikanten en handelaren, met uit zondering van de detailhandelaren uitgebreid tot de volgende, geheel of gedeeltelijk van metaal vervaardigde artikelen: Bakvormen, beugels voor weckfles- sehon, broodmessen met inbegrip van broodzagen, draadreeftën, draadzeven floschopeners, gieters, kachelpijpen met inbegrip van ellebogen, keuken messen, koffiemolens, kolenkitten, nachtpotten, pansponzen, paplepels, raspen, seheerapparaten, stofblikken, strijkijzers (niet electrisch), trechters, tuinharken en tuinschoppen Van klei ne maat, bestemd voor gebruik door particulieren, voorraadbussen, vuil nisemmers, waschstampers. Te zijner tijd zullen nadere mede- deelingen worden gedaan omtrent de wijze, waarop en de voorwaarden waaronder weder tot verkoop en af levering van bovengenoemde artikelen mag worden overgegaan. Radio's kunnen nog tot 20 Oct. ingeleverd worden. Der Höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Bp beschikking van 13 Mei 1943 is door den Hölieren -SS- und Polizei führer de inleveringsplicht van alle radio-ontvangtoestellen afgekondigd. De kring van personen, die *an den levrt-ingsplicht waren vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleveringstermy'n is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn 'plicht voldaan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepubliceerd na een snel ingrij pen der Duitsche justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenisstraffen op gelegd. Teneinde dien personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaamheid of om andere redenen niet tydig hun in leveringsplicht zyn nagekomen, ge legenheid te geven dit alsnog te doen zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing deelt de Höhere SS- und Polizeiführer in overeen stemming met den Rykscommissaris het volgende mede Onder den inleveringsplicht vallen de, echter nog niet ingeleverde radio- ontvangtoestellen, moeten onverwijld schriftelijk aan 't volgend adres wor den aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Roggestraat 13. By deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eige naar en het merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer eeri aanmelding wordt gedaan, vindt geen enkele strafver volging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende bureau van de Neder- landsche politie, in plattelandsge meenten by den betreffenden Burge meester wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen termijn nog in het bezit zijn van een radio-ontvang toestel zonder de officieele speciale toestemming te hebben, zal met bij zondere strengheid worden opgetre den. Den Haag, 2 October 1943. Der Höhere SS- und Polizei-führer (w.g.) RAUTER. SS-0bergfruppenführer und General der Polizei. Oogstdaukfeest te Groningen. Rijksminister Dr. Seyss-Inquart heeft Zondagmiddag tijdens een oogst- dankfeest te Groningen in een uit voerige rede gewezeh op het belang dat hij gelegen acht in een goedge- richten Landstand, omdat voor Ne derland met zijn dichte bevolking juist op landbouwkundig terrein een bijzondere taak is weggelegd. Sprekende over de kolonisatie, zei hy, dat alleen de flinkst*i zullen gaan, dat zijn de vrywilligere.. Dui delijk heeft-dr. Seys-Inquart het be drijven van zwarten handel aan de kaak gesteld en ook zijn visie ge geven op de jongste moordaanslagen in verband waarmede hij besloten heeft de N.S.B. te bewapenen. Spr. nam elk der oorlogsfronten uitvoerig onder de loupe en verklaar de met name aat de beslissing in 't Oosten zal vallen. Tenslotte drong de Rijkscommissa ris aan op saamhoorigheid van de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten. Voordien had de leider der N.S.B. Mussert, het woord gevoerd. Voor Winterhulp werd in het afgeloopen seizoen f 13.016.500 geofferd tegen f 10.096.000 van het tweede en f 7.000.000 van 't eerste Winterhulpwerk. De collecten bracht en op f 8.228.200 de lotery f 2.350.000 qn de giften in natura hadden een waarde van f 2.438.000. YERDUISTERINGSPLIGHT. Drastische maatregelen tegen nalatigheid. Do Commissaris-generaal voor de veiligheid wijst erop, dat, nu de duis ternis vroeger intreedt, het nauwlet tend inacht nemen deT verduistering voorschriften van nog meer gewicht is. Den laatsten tyd heeft men vaak moeten constateeren, dat, in weerwil van alle vermaningen, door onvol doende inachtneming der verduis- teringsvoorschrifien de veiligheid van de gemeenschap-lichtzinnig in gevaar werd gebracht op een wyze, die ge klakt moet worden'. Een strenger optreden der autori teiten is daardoor onvermijdelijk. Terwijl tot dusverre meestal slechts geringe boeten aan verduisteringszon daren werden opgelegd, waarbij men rekening hield met de omstandigheid dat veelal vergeetachtigheid en nala tigheid der overtredingen tegen de verduisteringsvoorschriften hadden veroorzaakt, moet voortaan in alle gevallen in beginsel een minimum boete van 25 gulden worden opge legd. Bovendien zal in bepaalde ge vallen, vooral by herhaalde overtre dingen, de stroomtoevoer by den overtreder voor minstens veertien dagen worden afgesneden en tevens verbeurdverklaring der gloeilampen worden bevolen. Bijzondere straffen. In gevallen vah byzonder grove nalatighoid en van herhaling zal de stroomtoevoer voor nog langeren tyd worden 'afgesneden en bovendien door het gerecht straf worden opgelegd. In dit verband wordt erop gewezen, dat overtredingen van de verduis teringsvoorschriften tevens een delict tegen de algemeene luchtbescher mingsplichten in den zin van par. 8 derluchtbeschermingsverordening vor men en dat ook de in par. 15 der luchtbeschermingsverordening bepaal de strenge strafmaatregel (arrest en gevangenisstraf) in gevallen, die als sabotage moeten worden beschouwd, onder omstandigheden ook strengere straffen kunnen worden bevolen. Bovendien moet bij bijzonder veel vuldige en herhaaldelyk op dezelfde plaats voorkomende overtredingen worden overwogen, den stroomtoe voer voor meerhuizen onder omstan digheden voor geheele wijken en plaats af te sluiten, indien door af zonderlijke maatregelen het beoogde doel niet zou worden bereikt. Men mag aannemen, dat met het oog op het gevaar, dat voor een grootere gemeenschap de stroomtoe voer zou worden afgesloten, alle bo^ langhebbenden uit zichzelf door we- derkeerige hulp en controle zorg zullen dragen voor het juiste inacht- nemen der verduisteringsvoorschrif ten. Aanmelding vrijwilligers Ned. Arbeidsdienst. Zij, die als vry willigere wenschen te worden opgenomen in de Januari- kampen 1944, kunnen zich tot en met 13 October a.s. schriftelijk of in persoon aanmelden. Vry willigere moe ten zich voor den duur van een jaar dienstverrichting verbinden, uitge zonderd zy, die naar een functie in overheidsdienst of het bijzonder on- derwys wTenschen te solliciteeren, die zich voor een half jaar verbinden. Gegadigden moeten op het moment van indiensttreding minstens den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en die van 23 jaar niet hebben over schreden. Gehuwden, tenzy zy in aanmerking wenschen te komen voor een aan stelling in overheidsdienst of by het byzonder onderwijs, Worden niet aan genomen. Dd aanmelding tot vrywil- lige dienstneming by den Nederl. Arbeidsdienst kan geschieden by het Arbeidsbureau of by het gemeente huis in de eigen gemeente, of by de N.A.D.-aanmeldingsbureaux, gevestigd te Almelo, Amsterdam, Apeldoorn, Emmen, Den Haag, Groningen, Den Bosch, Maastricht, Rotterdam of Ut recht. Het begrip „big". Om tot een eenvormige regeling te geraken, liëeft de gemachtigde voor de prijzen den opsporingsamb tenaren medegedeeld, dat een big ophoudt big te zijn, indien deze een gewicht van 35 kilo en een leeftijd van 3 maanden bereikt heeft. Het kwaad straft? zichzelf De smokkelhandel in Belgische tabak verflauwt aanmerkelyk. De pry- zen dalen en bekende shag-smokke- laars moeten naar andere middelen omzien, om hun dalende inkomsten aan te kunnen vullen. De oorzaken van die inzinking zijn niet moeilijk te vinden. Wanneer er met een sluik handelartikel geknoeid is, dan is het wel i met de Belgische shag. Op alle mogelyke manieren trachtte men steeds de koopers te bedriegen. Kocht men eq^ half ons verpakte shag, dan kon men er vast van op aan, dat er vaak nauwelyks meer dan 38 gram tabak in het zakje zat. Dan was de kwaliteit nooit in overeenstemming met het merk, dat op het pakje voor kwam. De grootste rommel werd onder degelyke verpakking voor prima kwa liteit verkocht en het was begrype- lyk, dat op den duur de koopers zich niet meer voor den gek lieten houden, Daar komt nog bij, dat de eigen oogst in ons land zeer beduidend was, waar- dooj de vraag-noodgedwongen moest dalen, terwijl aar. den anderen kant van de grens de oogst eveneens var. de velden gehaald werd, waardoor het aanbod steeg. De prijzen gingen daardoor noodgedwongen omlaag en met de grove winsten van de shag- smokkelaars was het gedaan. Een belangryk kwaad heeft zichzelf voor het grootste gedeelte afgestraft. Het sorteereu van in Nederland geveld hout. Nu op 1 October j.l. de voorschrif ten voor Indeeling, Meting en Sor teering (I.M.E.3.) van in Nederland geveld hout in werking zyn getre den, mag geveld hout niet worden verkocht, dan nadat het overeenkom stig het in die voorschriften be paalde is gesorteerd. Deze maatregel waarborgt zoowel den verkoopers als den koopers, dat zy zich een duide- lyk beeld kunnen vormen van het hout, dat in den handel komt. De producenten dat zyn de boschbezitt'ers zullen dus niet meer, zooals voorheen veelal gebrui- kelyk was, hun boomen op stam kunnen verkoopen, aangezien op die wyze geen meting mogelyk is van de verscheidene sortimenten. Zij moeten nu hun product indee- len in de sortimenten, die daaruit kunnen worden verkregen, en kun nen dan aan de hand van de prijs regelingen, welke voor die sortimen ten gelden, met de koopers de koop som vaststellen. Het is ongetwijfeld in het belang van den Nederland- schen boschbouw, dat de boschbe- zitters zich meer dan tot nu toe het geval was rekenschap geven van den aard en van de waarde van het ge produceerde hout. De koopers ver krijgen meer zekerheid omtrent de hoeveelheid en de waarde van het te kóopèn hout, dan eertijds bij aan koop op stam mogelijk was. De genoemde I.M.E.S.-voorschriften, voorzien van de noodige toelichting, zyn samengevoegd in een boekje, dat, zooals bekend, verkrygbaar is bij het Staatsboschbeheer, Museum laan 2 te Utrecht. Om te laten zien, hoe de sorteerin gen moeten worden opgewerkt, heb ben het Staatsboschbeheer en de Ne derlandsche Heidemaatschappy proef- kavelingen gereed gemaakt en wel in de houtvestery „Breda" (Bosch- wachtery ..Mastbosch" en „Ulven- houtsch Bosch") en op den Water berg te Arnhem. Ter bezichtiging daarvan kan men zich verstaan met den houtvester in de houtvesterij Breda (Mastbosch) of met den direc teur van de Nederlandsche Heide maatschappij te Arnhem. De wandelende nier.... i De wachtkamer van een dokter is gemeenlyk geen plaats waar humor, hetzy galgenhumor, te verwachten is. De menschen zitten er met gezich ten of de dokter, die heli binnen roept, elk oogenblik het doodvonnis over hen zal uitspreken. Een feit is, dat de meesten er zonder 'n operatie in het vooruitzicht uitkomen en na het gebruik van een door den medi cus voorgeschreven drankje of poeier weer de ouden zijn. Maar ja, als je steken in je zij hebt, als je genoten rantsoen brood en vleesch in sterk verdunden vorm het lichaam verlaat; als je hart klopt als een smidshamer zander dat je verliefd bent, als jfe darmen tekeer gaan als een 'mitrail leur, dan kun je toch maar nooit weten, wat voor een ziekte of kwaal er boven je hoofd hangt. Pas als de man der wetenschap vaststelt, dat de steken in je zy een gevolg zijn van overtollig vet, dat rystewater zonder ryst een probaat middel is tegen al te overdadige ont lasting en dat die alarmslagen van je hart een onschuldige nervositeit zijn, voel je je eigen opgelucht. Opgelucht voelde zich ook de vrouw die stralend de spreekkamer van den dokter verliet. Zij was lang, mager en spichtig. Het type van een laster tong. Het zou weldra blijken, dat myn diagnose voor wat de geaard heid van deze vrouw betrof, juist was. Op het moment dat ze de wacht kamer zal verlaten ontmoet ze een andere juffrouw, waar je om zoo te zeggen overheen kunt loopen, zoo goedig. „Mar, juffrouw, wa gaode tig- gesworig toch veul uut", voegt de spichtige, de meer passieve vrouw toe. „Ja minsch, dat zit zoo, 'ik heb 'n wandelende nier, en nouw dacht ik zoo, laote we same gaon wandele, da's plezieriger.... Mijnwerker gedood. Woensdagmorgen is de 36-jarige houwer J. Grothues bij zijn werk zaamheden in een pijler in de onder - grondsche werken van de Staatsmijn „Emma" te Heerlen, onder een instor ting geraakten onnnddellyk overleden. G. was gehuwd en vader van een kind. Onze veevoederpositie is moeliyk, maar aardappelschillen voeden 't vee.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4