WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Sluiting van bedrijven DE KOMENDE WINTER KAN •IN HET OOSTEN DE BESLISSING BRENGEN. Verrassende politieke ontwik kelingen mogelijk. De strijd om Corsica en Kos. Zetel van de Italiaansche regeering verplaatst. Provinciaal Nieuws. ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG De toewijding aan de H. Maagd VALK-REVUE. 64e Jaargang No 86 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud:. A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 9 Oct. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. Uit de commentaren der Duitsche pers op het verloop van den strijd aan het Oostelijke pront blijkt duide lijk, dat de Duitsche legerleiding met het bereiken van de Dnjepr- linie een phase van den strijd afge sloten acht en dat men alles in het werk wil stellen om fleze linie voor- loopig te houden. De Dnjepr, langs welke oevers zich op sommige plaatsen vrij breede moe rassen uitstrekken, is voor de bols jewisten een moeilijk te passeeren hindernis. De bolsjewisten hebben na de drie maanden, welke het offensief reeds geduurd heeft, ongetwijfeld een adem pauze noodig, om hun strijdkrachten te hergroepeeren. Een offensief over de geheele linie, zooals de bolsjewisten dezen zomer hebben ondernomen, verwacht men van Duitsche zijde pas nadat de win ter zijn intrede heeft gedaan en de stijf bevroren grond weer operaties met zware pantserwagens mogelijk maakt. De komende winter kan, zoo meent men te Berlijn, in het Oos ten de beslissing brengen. Men houdt er hier rekening me de, dat de Duitsche weermacht in deze»i winter nog verder terug zal moeten wijken, doch verklaart, dat zulks de bolsjewisten geenszins nader tot de overwinning zou bren gen, indien zij er niet in zouden slagen, door het Duitsche front te breken en dit te desorganiseeren. Integendeel, zouden de Duitschers een doorbraak kunnen verhinderen, dan zou dit voor de bolsjewistische strijdmacht een slag zijn, die zij aldus de Duitsche opvatting moei lijk te boven zou kunnen komen. Bovendien houdt men van Duit sche zijde ook nog uitdrukkelijk de mogelijkheid open, dat politieke ont wikkelingen de situatie volkomen zullen wijzigen, zonder dat- men uiteraard in bijzonderheden treedt. In dit verband dient ook de con ferentie tussclien vertegenwoordigers van Londen, Washington en Moskou genoemd te worden, v. De conferentie, omtrent dendatum waarvan de geallieerden het nog steeds niet eens schijnen te zijn, is ontegenzeggelijk van groote beteeke- nis. ■Tusschen Engeland en Amerika eenerzijds en de Sovjet-Unie ander zijds bestaan tegenstellingen, welke naar ook uit Engelsche bladen blijkt hoofdzakelijk Oost-Europa betreffen. Deze tegenstellingen schijnen een verdere ontplooiing der geallieerde krijgsplannen, o.a. wat den Balkan betreft, in den weg te staan. Zoo zou, naar men te Berlijn meent, reeds een invasie in Zuid- Europa hebben plaats gevonden, indien Moskou zich hiertegen niet had verzet. Ook het zevende Amerikaansche leger en het reeds 300.000 man tel lende Fransche leger van Giraud, om trent "de verblijfplaats waarvan men slechts kan raden, staan ongetwijfeld voor nieuwe landingsoperaties gereed doch men neemt te Berlijn aan, dat vóór den afloop der conferentie tus- schen de geallieerden geen onder nemingen op groote schaal te ver wachten zijn. Uiteraard wordt het uitstellen der conferenties van Duitsche zijde toe gejuicht, daar hierdoor tijd gewonnen wordt door het nemen van verdedi gingsmaatregelen. Zouden de besprekingen, welke volgens de laatste berichten te Moskou plaats vinden, de Sovjet- Russische wenschen onvervuld la ten, dan verwacht men hiervan in Duitsche kringen een verkoeling der betrekkingen tusschen Moskou en zijn Anglo-Amerikaansche bond- genooten, welke op de geheele si tuatie van grooten invloed zal zijn. Op het Italiaansche oorlogstooneel is de druk der Engelsche en Ameri kaansche formaties na de laatste Duitsche distancieerlngsbewegingen sterker geworden. Benevento en Bar- tholomeo werden ontruimd en de strijd met de op Termoli gelande Britsche formatie is nog niet afge sloten. Na- slepende gevechten, die ten doel hadden de op Corsica staande Duitsche troepen met hun materiaal naar het vasteland over te brengen, hebben de laatste Duitsche formaties het eiland Corsica verlaten. Aan deze evacuatie gingen leven, dige gevechten tegen Fransche troe pen van generaal De Gaulle en Ita liaansche troepen van maarschalk Badoglio vooraf'. Deze strijdkrachten probeerden den Duitschen troepen den weg naar zee af te snijden. In militaire Duitsche kringen wordt erop gewezen, dat al het zware ma teriaal, dus ook de groote ^stukken geschut, naar het vasteland' overge bracht kon worden. Het wordt te Berlijn van beteekenjs geacht, dat de Britsche vloot niet getracht heeft de Duitsche transporten te storen. De Duitsche aanval op het tijdelijk door de Britsche troepen bezette eiland Kos in de Italiaansche Dode- kanesos, is met succes bekroond. Het geheele eilandje bevind zich vast in Duitsche handen. Met de verplaatsing van den zetel der Italiaansche regeering uit Rome naar een stad inNoord-Italië is, naar de correspondent van de „Berliner Boersenzeitung" meldt, een verplaat sing van het politieke gewicht ten uitvoer gelegd, welke door den oor log noodzakelijk is geworden. Het besluit van de onder Mussolini staan de nieuwe regeering om Rome als regeeringszetel op te geven, is niet een onder den druk van den vijand genomen maatregel, maar een vrij willig besluit van groote draagwijdte. De directeur-generaal van Winterhulp Nederland, de heer F. W. van Vloten, heeft het Winterhulpseizoen 1943 1944 geopend. Een overzicht tijdens de rede van den heer van Vloten. (C.N.F./Meijer Fax s) Nu inmiddels het sluiten van meerdere detail- en ambachtsbedrijven een vol dongen feit is geworden, of de slui ting daarvan binnen kort moet worden verwacht, willen wij de aandacht van belanghebbenden vestigen op, de aan spraak, die zjj kunnen doen gelden op vergoeding der schade welke zij tengevolge van deze sluitingsmaat regelen geleden hebben. Het Besluit van de Secretarissen- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaarten Visscherij, voor Bijzondere Economi sche Zaken en van het Departement van Financiën d.d. 28 Mei 1943 be paalt o.m.: dat aan ondernemingen welker bedrijven gesloten zijn op grond van de beschikking no. 30/1943 of welker bedrijven uit eigen bewe ging gesloten zijn en voorzien zijn van een bijzondere schriftelijke ver klaring dienaangaande van den be trokken Secretaris-Generaal of van een door dezen aangewezen instantie steun kan verleend worden. Als instantie belast met het treffen van een voorloopige beslissing inzake deze steunverleening is voor detail handel- en ambachtsbedrijven aange wezen de Centrale Commissie voor Financieele aangelegenheden, ressor- teerende onder den Raad van bedrijfs leven. Deze Commissie heeft 40 regionale financieele commissies ingesteld, plaatselijke organen, die rechtstreeks met de betrokkenen in bespreking kunnen treden. Voor Noord-Limburg (tot en met de gemeente Beesel) is deze Com missie gevestigd te Venlo in het ge bouw van het Kantoor der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Limburg, aan de Parade 49 (Telef. 28411. Tot Secretaris is benoemd Mr. J. B. Wreesmann. Deze Regionale Commissies zijn niet alleen als'- organen te beschou wen, uitsluitend ingesteld voor de uitvoering van de steunregeling, doch zij zijn ook bedoeld als adviesin stanties voor de getroffenen, die hun zooveel mogelijk met raad en daad zullen bijstaan. a De aanvrage om voor de steun verleening in aanmerking te komen mcfet tot die commissie worden ge richt,. in wier rayon men woonachtig is. Daar moet een officieel aanvraag formulier afgehaald, ingevuld .-en in gediend worden. By de inaiening van deze aanvrage moet het aan den ondernemer, door de bij de verorde ning aangewezen instantie verstrekte sluitingsbevel worden overgelegd. Aan de hand van de verkregen gegevens doet de Regionale Commis sie een voorstel aan de Centrale Commissie, die op haar beurt een voorloopige beslissing neemt. Omvat de voorloopige beslissing uitkeerin- gen van periodieken aard, dan heeft de steunaanvrager recht op onmid dellijke uitkeering van 90 pet. van het voorloopig vastgestelde bedrag. Op de eersto plaats rijst de vraag: Welke schade wordt vergoed De beschikking maakt onderscheid tus sclien drie categorieën van vergoe dingen, welke kunnen worden toe gekend en verband houden met» a. de sluitii^ï van liet bedrijf zelve b. de instandhouding van het voor heropening noodzakelijke bedrijfs- apparaat c. het levensonderhoud van den ondernemer en zijn gezin. Vergoeding verband houdende met de sluiting zelve wordt vérstrekt o. m. voor huur opslagplaats van goe deren, kosten van verhuizing etc. Tot de kosten voor de instandhou ding van het bedrijf belmoren o.m de onderhoudskosten, noodzakelijk voor het technische apparaat in stand te houden, huren en pachten, verze kerihgspremiën e.d. Een belangrijke categorie vormen de kósten van levensonderhoud. Als voorwaarde is echter gesteld, dat een tegemoetkoming in die kosten slechts kan worden gegeven, zoo lang door den ondernemer geen pas sende betrekking is gevonden, die hem een redelijk bestaan waarborgt Ook - moet bij de bepaling van het steunbedrag rekening worden gehou den met de inkomsten, die hem of zjjn echtgenoote uit andere brorinen ter beschikking staan. Dit bedrag is als regel als maximum beperkt tot f 3000. De steunregeling omvat dus uit- keeringen van bedragen, ineens en periodieke uitkeeringen, welke laatste ook voor ,een bepaalden tyd, ten hoogste een jaar, worden vastgesteld. Verder dient nog vermeld te wor den, dat getroffen ondernemers niet alleen zijn de natuurlijke personen, die een gesloten bedrijf exploiteerden docli ook de bestuurder van een naamlooze vennootschap, wier bedrijf gesloten werd, indien hij een aanmer kelijk deel van de aaiyleelen van die vennootschap in eigendom heeft. ZONDAG 10 OCT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Patersstraat 22 Telefoon 432 Zondag is katholiek Nederland tot Maria gegaan. Terwijl de gruwel dei- verwoesting over de wereld gaat en leven en bezit vernietigt, terwijl groote nood, ook naar de ziel, het menschdom teistert en we wellicht het bangste uur van de geschiedenis en de beschaving beleven, heeft ka tholiek Nederland ofi instignatie van Paus en Bisschoppen den gang ge vonden naar Maria, de Middelares aller genaden, om haar voorbede in te roepen, opdat de barmhartige God Zijn straffende hand van de aarde wegneme" en ons den zegeh van een rechtvaardigen en duurzamen vrede schenke. Voorbereid door een tridunm van gebed en boete hebben alle parochies zich Zondag aan het onbevlekt Hart Maria toegewijd. Die toewijding moeten we nu allen in de toekomst gestalte blijven geven door onze voorneniens en beloften tot levende wer)»elijkheid te maken, cul- mineerend in een oprecht: ik bemin God bovenal en mijn naaste gelijk mij zelf. Ook den wedstrijd tegen „Pannin- gen"' bracht niet het gehoopte resul taat, en wederom moest de Valk oen nederlaag incasseeren. Nog steeds is het zoeken en tasten om een goede opstelling en vooral de voorhoede is momenteel liet zorge- kind, hetwelk noodig verbetering be hoeft. Morgen is het rustdag en zal de Valk 2 het nog eens probeeren tegen D.S.S. 2 hetwelk ook voor hen een zware opgave zal zijn. De Valk 2 komt uit in nieuwe opstelling en

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1