BINNENLAND Distributie-nieuws Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Vervroegde rundveelevering 19A4. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend dat in verband mot de vleeschpositie het noodzakelijk is, dat met ingang van 4 October a.s. reeds geleverd dient te worden op de aanslag 1944. Voor de vervroegde levering zullen vooreerst over het algemeen die vee houders in aanmerking komen, die volgens een bepaalde maatstaf min der melk, eventueel minder melkvet geleverd hebben dan verwacht zou kunnen worden. Het aldus vervroegd te leveren aantal kg. is geen extra aanslag, doch slechts vervroegde levering, welke straks van de aanslag 1944 wordt afgetrokken. Al naar gelang minder melk gele verd is, zal de aanslag voor ver vroegde levering hooger worden. Deze aanslag kan alleen worden vol daan door levering op naam van den desbétreffenden veehouder. Door overdracht enz. kan deze vervroegde levering dus niet worden voldaan. Ook de meerleveringen 1942 of 1943 kunnen niet op de vervroegde aan slag in mindering worden gebracht. Om aan deze aanslag te voldoen moet dus steeds rundvee worden geleverd. Naar gelang de aanslag is het wel mogelijk, dat een veehouder voor meer dan een persoon levert. Indien aan de vervroegde aanslag niet na eerste lastgeving wordt vol daan, zal onmiddellijk tot vordering wordon overgegaan. Ten slotte adviseeren wjj de_ vee houders die rundvee hebben af te zetten, zoo spoedig mogelijk na over leg met den Bureauhouder te leve ren in mindering op den aanslag 1944. Yenlenmarkten. Aan houders van veulens van 3— 12 maanden wordt de gelegenheid gegeven deze veulens voor de winter te verkoopen en wel op een der vol gende markten: 4 October te Valken burg. 14 October te Venray en 28 October te Roermond. Slechts veulens met een identi teitskaart mogen hier worden ver handeld. Voor de aanvoer iraar een dezer markten dient de veulenhou der minstens 4 dagen van tevoren een geleidebil.jet bij zijn Bureatihou- der aan te vragen, waarbij daij de hij het ven Ion behoorende identi teitskaart. met het veeboekje moet worden overgelegd. Voor afvoer van veulens van de markt naar het bedrijf, worden door de marktadministratie nieuwe ge- leidebiljetten uitgeschreven, uitslui tend geldig voor vervoer naar het bedrijf. Aanvoer van veulens op deze markten door handelaren is niet toegestaan, terwijl aankoop alleen kan geschieden tegen afgifte vaneen geldige aankoopvergunning. Speciale toewijzing varkens, bestemd voor liuisslachting. In verband niet de talrijke aan vragen om toewijzing van een var ken voor huisslachting wordt bekend gemaakt,' dat vanaf 1 September j.l. geen nieuwe aanvragen meer in be handeling worden genomen. Distributie koperlioudende plantenziektenbestrjjdingsniid. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekenddat voor de erkende detailhandelaren weer de gelegenheid bestaat tot het aanvragen van herbevoorradingstoe. wijzingen voor het seizoen 1944. Deze herbevodrrading kan alleen plaats vinden met koperoxycliloride 45—50 pet. en tot een maximum van 25 pet. van de basisomzet, terwijl de geldigheidsduur van de uit te reiken herbevoorradingstoewijzingen Is bepaald tot uiterlijk 15 Febr. 1944. Aanvragen dienen te worden ge richt aan den P.V.C'. voor Limburg afd. Grondstoffen te Roermond. Afname consumptieaardappelen De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat de aa.dappelen van oogst 1943 welke in groep-1 zijn ondergebracht n.l. Beteka, Bevelander, Komeet, Koopmans Blauwe, Noordeling, Po pulair, Record, Robijn, Roode Star, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuw- sche Bonte en Blauwe, alsmede de rassen Alpha en Industrie uit groep III, tot nader order NIET door de VBNA zullen worden afgenomen. Behoudens in uitzonderingsgevallen zal voorloopig geen vergunning tot aflevering van deze aardappelen wor den verleend. Tezijnertijd zal worden bekend ge maakt', wanneer afleveringen van be doelde aardappelen zullen mogen plaats vinden. Op icderé jas een vender Maakt veler zorgen minder Bedenk dit bij de eerste collecte van 2 tot en met 4 October a.s. van liet Winterhulpwerk van den Neder- landsclien Volksdienst. Meisje door schot gedood. Zaterdag heeft zich onder Deurne een raadselachtig voorval afgespeeld, dat aan het 20jarige meisje M. V. Otterdijk uit Vlierden het leven heeft gekost. Een man uit Helmond- pas seerde op het fietspad van den Deur- neschen weg naar Vlierden genoemd meisje, dat per flets uit Helmond naar haar woonplaats terugkeerde. Even later hoorde hij een gil en omkeerendo zag hij het meisje tegen een boom zitten. Het klaagde over lievige pijn in het onderlijf. Weinige oogenblikken later was zy' dood. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis te Deurne overgebracht, waar bleek dat hot meisje een schot wond in de buik had. - Het .staat nog niet vast, of hier sprake is van een aanslag of van een verdwaald schot. Mistoestanden in den biggenhandel. Men schrijft ons Het is een algemeen bekend feit, lat er in den handel in biggen mis toestanden voorkomen, die alle per ken te buiten gaan. Wanneer men zich middels een vergunning een big aan wil schaffen tegen den vast- gestelden pry's van vier gulden per week, dan kan men er van verzekerd zijn, dat dit niet zal lukken. Een extra premie, die vele malen den normalen prijs overtreft, zou den handelaar of boer eerst kunnen be wegen, een varkentje af te staan. De gewone burger ziet zich daar door gedupeerd en alhoewel ieder wist, dat dit kwaad bestond, werd er nog veel te weinig tegen deze unfaire praetyken aangebonden. De marechaussees van den econo- mischen opsporingsdienst heeft alleen in de provincie Noordbrabant meer dun 200 overtredingen geconstateerd. Daaruit moge \wel blijken hoever 't kwaad reeds was ingevreten. Bij de bestrijding van deze mistoestanden bedient men zich van de gegevens waarover de plaatselijke bureauhou ders beschikken, middels welke in stanties de biggen verkregen wor den. De koopers zijn bij het onderzoek over het algemeen nogal mededeel zaam, daar zij vertrouwen een ge deelte van het teveel betaalde terug te krijgen.; Ook in Midden-Brabant is de strijd in vollen gang. De inspecteur van politie te Boxtel in in deze actief en deelde alleen in de omgeving van zijn standplaats meer dan 30 proces- senverbaal uit. Het ware te wen- schen, dat ook elders krachtdadig wordt ingegrepen 0111 dit kwaad nu voorgoed don kop in te drukken. De beschermende Atlantic-wal Een groep Nederlandsohe journa listen heeft een reis gemaakt langs de Fransche kust en den beschermenden Atlantic-wal be zichtigd, die Europa behoeden moet voor eventueele Anglo- A merikaansche invalspogingen. Een van hën schrijft hierover o.m. het volgende: Wij staan hier op het bolwerk van Europa. Zoo moet in den tachtigja rigen omdüg de bewoner van Haar lem of Lemen zich jpvoeld hebben, als hy van de wallfll van zijn stad, daarginds de legers van Alva liggen zag. Zóó moet zich echter op den duur ook de eenvoudige arbeider ge voelen, wiens handen langs de At lantische kust van Narvik tot Biar ritz het grootste verdedigingswerk van alle tijden schiepen. Het kan zijn, dat ver van deze kusten nog talloos velen het verbon den Europa slechts arseen frase zien. Het is onvermijdelijk, dat men sma lend „propaganda" noemt wat men niet leerde kennen en begrijpen. Maar niets is zoo vervelend als het werk, dat onder onze handen groeit. Hier aan de Atlantische kust, is een ein- delooze menigvuldigheid en nochtans in dienst van het c-éne doel scheppen tienduizenden arbeiders een tastbare werkelijkheid. Geen van hen zal het machtige werk van beton en staal, dat hij zelf' verwezenlijkte „frase" of „propaganda" noemen. Hij weet beter, omdat hij schiep. Hy weet ook, dat tienduizenden ar beiders uit zijn eigen land, tiendui zenden uit andere Europeesche lan den, werkten in het westen zooals hy. De solidariteit van een Europe- schen volkerengemeenschap groeit hier niet uit woorden, maar uit feiten. r De ronde van Yenlo. Do rondo van Venlo ter gelegen heid van het GOOjarig bestaan der stad bracht een zeer sterk veld ren ners. Joosen behaalde een fraai zege. Hij reed 126 km. in 3 uur 18 min. Na hem kwamen2 Braspenninx; 3 de Ruiter, 4 Pellenaars, 5 Schulte, 6 Francken, 7 Lambrichts, 8 van de Wal. Korte berichten. De geldhonger leidt in den zwarten handel vaak tot ware sehurkenprac- tijken, zooals krantenberichten ons bijna dagelijks leeren. Zoo verkocht iemand te Wassenaar vaatjes boter van 15 kg. voor f 15Ö en hy leverde een vat.... tuinaarde met een dun laagje boter. Het kostte den oplich ter een jaar gevangenisstraf. Ongewensehte etalagereclame is thans verboden. In de etalage mogen alleen handelsgoederen worden uit gestald, die in voldoende hoeveelheid voor direeten verkoop aanwezig zijn. Op overtreding-staat maximaal f200 boete. Bij een ontploffing op Staats mijn Emma werden drie personen op slag gedood. Te Elsloo liep iemand voor liet slachten van een kat een boete op van f 10. Voor het feit, dat hij de kaf voor konijn verkocht aan een winkelier zal hij er niet zoo goed koop afkomen, want dat is oplich terij. Slechts 1 paard voor tronw- rij tuigen. Met ingang van 1 Oct. is bepaald, dat trouwpartijen slechts zullen mo gen worden uitgevoerd met rijtuigen, bespannen met één paard, terwijl 't aantal volgrytuigen tot twee moet worden beperkt. Dennen blad wesp op de Yeluwe De laatste jaren heeft-do dennen- bladwesp veel van zich doen spreken door de verwoestingen, die de larven daarvan in onze naaldbossen aan richten. Zooals men van deskundige zijde verklaart, hebben deze „rupsen" (die wel eens verkeerdelijk voor rup sen van de nonvlinder worden aan gezien) dit jaar op de Noord-Veluwe vooral weer heel wat schade veroor zaakt. In liet nationale park de Hooge Veluwe zijn vooral de alleenstaande „vliegdennen" aangetast. Daar eehtér vermenigvuldigen zich ook reedssterk de -sluipwespen, die hun eieren in die van de dennenbladwesp leggen, waardoor deze laatste ten gronde gaan. Zoodat de natuur reeds doende is, het ergste gevaar te keeren. Eindhovensch kanaal 100 jaar. 1 October 1843 is voor de stad Eindhoven een belangrijke datum geweest. Op dien dag immers heeft koning Willem II concessie verleend tot* het graven van een kanaal, dat Eindhoven met de Zuid-Willemsvaart zou verbinden. Het kanaal is ruim dertien en een halve .kilometer lang en de aanleg heeft Eindhoven f 180.000 gekost, hetgeen voor een stadje van 3000 in woners een aanzienlijke uitgave was. Over het algemeen is de aanleg zeer voorspoedig verloopen en drie jaren later, 28 October 1846 kon het kanaal feestelijk in gebruik worden geno men. Opnieuw drie kolenbonnen. De seor.-generaal v.h. dep. van H. N. en Sch. maakt bekend, dat van 1 Oct. '43 t'm 29 Febr. '44 elk der bonnen 20 BV, 21 BV en 22 BV van de voor't stookseizoen '43 '44 uitge reikte brandstoffenkaart T 116 recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Ten aanzien van handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder voor het stookseizoen '43—'44 geldig ver klaarde brandstoffenbonnen hebben uit te voeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd- Met betrekking tot de brandstoffen- voorziening van kamerbewoners, die in tegenstelling tot de overige huis brandverbruikers niet in de gelegen heid konden worden gesteld een ge deelte van hun winterrantsoen reeds in de zomermaanden op te doen, is den handel medegedeeld, dat op de aan deze categorie van verbruikers in de maand October uit te reiken rantsoenbonnen voor de eerste perio de eveneens met voorrang moet wor den geleverd. Van 1 Oct. '43 t/m 30 Apr. '44 geeft elk van de met „brandstoffen één eenheid periode 5", „brandstoffen één eenheid periode 6" „brandstoffen één eenheid periode 7" en „brandstoffen één eenheid periode 8" gemerkts bon nen eveneens recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Deze periodebonnen zijn uitgereikt ten behoeve van kleinere huisbrand- verbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, alsmede aan verbruikers, welke een rantëoen hebben ontvan gen voor de verwarming van een zich in hun woning bevindende ruimte voor bijzondere doeleinden. De grootere huisbrandverbruikers in de groepenen B, C, D en E-rood dat zyn zy, die van de brandstoffen- commissie, waarondor zij resorteeren, een identiteitskaart hebben ontvan gen worden binnenkort door den plaatselijken distributiedienst opge roepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag de toewijzingen voor de vijfde, zesde, zevende en achtste periode in ontvangst te nemen. Ook de hier be doelde toewijzingen geven recht op het betrekken van fabrieksturf. Kook-kolen Van 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen 16 KF der kookkaarten voor vaste brandstof fen U 115 recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, niet uitzondering van fabrieksturf. ^Den op kookkolen aangewezen ge- zninen wordt medgedeeld. dat het in de bedoeling ligt, gedurende het jaar 1 Mei 1943 t.m. 30 April 1944 in totaal 8 bonnen van de kookkaart U 115 aan te wijzen, zoodat behalve bon 16 KF nog twéémaal een bonaanwijzing in genoemde periode zal plaats vinden en wel een bon op 1 November a.s. en één bon op 1 Februari 1944. Generatorkolen. Van 1 t.m. 31 October 1943 geeft elk der bonnen „generator-anthraciet twee en twintigste periode" recht op hot koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV ofV; ge durende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „generatorturf twee en twintigste periode" recht op het koo pen van 50 stuks bpggerturf. Geen beter dank dan liet geluk van degenen, die men aan zich ver plicht heeft. Denk daaraan bij Uw offer ten be hoeve van den noodlijdenden even- mensch. De handen ineen voor het Winter hulpwerk van den Nederlandschen Volksdienst. Giro 5553.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4