BINNENLAND Offïcieele Landbouw- mededeelingeii voor do Provincie Limburg Landbouw werk tuigen Aangezien het aantal aanvragen voor landbouwwerktuigen en land bouwmachines het 10—50 voudige van het toegestane contingent be draagt, wordt de gelegenheid tot aan vragen van een urgentieverklaring voorloopig stop gezet. Dringend wordt verzocht ovepaan vragen voor landbouwwerktuigen niet meer te schrijven noch daarover be zoeken ai' te leggen. De reeds inge- dionde aanvragen worden in volgorde van binnenkomen en urgentie behan deld, zoodat men zijn beurt zal moe ten afwachten. Aan verzoeken tot toezending van formulieren kan voorshands niet meer voldaan worden; dergelijke verzoeken blijven onbeantwoord. Zoodra er weer eenige kans is op liet verkrijgen van nrgentieverklarin- gen zal zulks bekend gemaakt worden. De Productiecommissaris Dorscli tarieven. Do bij verordening vastgestelde dorsehtarieven zijn: 1Voor bet dorscben van granen, zaden en peulvruchten en. het tege lijkertijd povst n, dan wel het na dor- sching binden van het daarvan af komstige stroo in do Provincie Lim burg mag ten hoogste worden bere kend bij gebruik van een dorsch- machine met normaal capaciteiten van: -> - li 1500 kg of meer f 12,oO per uur 1200 tot 1500 kg f 10,50 per uur o 1000 tot 1200 kg f 9,- per uur d. 800 tot, 1000 kg f 7,25 por uur e. 000 tot 800 kg f 5,80 per uur f. minder dan 000 kg f4,75 per uur 2. Boven de grond van het vorige lid" berekende prijzen mogen uitslui tend in rekening worden gebracht: a. de werkelijke kosten van touw en draad, voor zoover wettelijk toe laatbaar. b. indien de werkzaamheden met meer dan twee personen zijn verricht, het werkelijke betaalde arbeidsloon van de meordere arbeiders tot ten hoogste f 0.06 per 100 kg gedorscht product per man. c. indien do dorsching geschiedt met een dorschmachine met een nor male capaciteit van minder dan 000 kg, de werkelijke kosten van persen of binden. 8. Indien het stroó niet wordt gebonden of geperst, moet liet. uur loon, berekend op grond van de lid 1, onder a tot en met e gonoemde ta rieven. met f 0,50 per uur worden verlaagd. De P.V.C. voor Limburg. llonaan w ij/J ng k unstmest Thans zijn geldig verklaard: Stik stof, bonnenserie voorzien van opdruk no. 2. Kali, bonnenserie voorzien van opdruk no. 4. De stikstofbonnen no. 2 on do k:\lihonnon no.4 behouden bun geldigheid tot uiterlijk 15 Oc.tobei;a.s. De verbruikers dienen deze zegels vóór 10 October n.s. bij hun leveran cier in te leveren opdat deze voor tijdige inzending dor bonnen aan liet TLV.O. Kunstmest Distributie Bureau kunnen zorg dragon tor verkrijging van een aankoopmachtiging. De inge- gesehrevenen kunnen de stikstofbon nen no. 2 en de kalibonnen no. 4 tweemaal inzenden, t.w. vóór 1 October en vóór 15 Octobor a.s. De'bonnen, welke na den vorvaldatum binnen komen kunnen ondergeen Voorwaarde moer t*vorden geaccepteerd. Dofosfor- zunrzogels, voorzien van opdruk no. 1 blijven tot nader order geldig. Hooflevering oofest 1043 Het Aan- en Vefkoopbureau van Akkerbouwproducten afd. Limburg maakt bekend: dat binnenkort eon aanvang zal ge maakt worden met. de inneming van het gevorderd hooi van oogst 1943. Telers, welke liet gevorderde kwan tum niet of niet geheel op eerste aan schrijving inleveren, zal een boete worden opgelegd van f 0,40 per kg hooi, teiwijl tevens vervolging tegen ben zal worden ingesteld. Rijkspostspaarbank. Bij de Rijkspostspaarbank is in Augustus 1943 meer dan f32millioen ingelegd; verleden jaar Augustus ruim f 14 miilioen. Terugbetaald werd f 14 (v. j. 9) miilioen. Het saldo over de verstreken acht maanden van 1943 bedraagt f 163 (v. j. 33) miilioen; het totale saldo tegoed overschreed in Augustus de f 700 miilioen. Werkt mede aan de inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes Alles, wat tor verruiming van de voedselvoorz ening kan dienen, moet gedaan worden. Daarom dient ook de van rijkswege geregelde inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes, zoo goed mogelijk le slagen. Thans is de tijd gekomen om in bossclien en parken, langs lanen en wegen, de vruchten te zoeken, die, hetzij als veevoeder, hetzij recht streeks, aan de voedselvoorziening van ons volk ten goede komen. Alle landgenooten, die in de gelegenheid zijn om liet werk te verrichten, wordt dan ook verzocht hun medewerking te verleenen. De arbeid wordt ma terieel beloond en bovendien is er de wetenschap, dat men zich voor de voed selvoorziening verdienstelijk maakt! De geldigheidsduur der boterbonnen. Zooals bekend, kan men op de boterbonnen, welke eens por zes of üelit weken worden aangewezen, slechts gedurefide veertien daggn koopen. Aangezien boter en marga- rino niet onbeperkt houdbaar Zijn, is men daardoor gedwongen deze artikelen in betrekkelijk korten tijd te consumeeren. Teneinde dit bezwaar te onder vangen, is thans de regeling getrof fen, dat de boterbonnen geldig zul len zijn gedurende de geheele ver- bruiksperiode. In. verband hiermede is de geldig heidsduur van de bonnen 40a boter on 40b bötor, die respectievelijk op liet koopen van 125 gram -bote) en van 125 gram margarine recht ge ven, verlengd tot en met 30 Oct. Nieuwe vleesclibonnen. Gedurende het tijdvak van 20 September tot en met 2 October geeft elk der bonnen „vleesch 39a" en „40a" gemerkte bonnen recht op het. koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van 1 rantsoen vleesehwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk dor met „39b" en „40b vleesch" gemerkte bonnen reeht op hot koopen van 1/4 van boven genoemde hoeveelheid vleesch of vleesehwaren. Invoering Wintertijd. De „ministerraad voor de rijksver dediging heeft, besloten, in den win ter 1943—1944 wederom den nor malen tijd in te voeren. De over gang van zomertijd op normalen tijd geschiedt op Maandag 4 October a.s. des ochtends te 3 uur. Op datoogen- blik worden alle klokken een uur achteruitgezet. Maandag is doöï-javige Damoiseaux wonendo aan de Pietersstraat te Oeleen, bij liet appelsplukken uiteen boom gevallen en kort daarna over leden. Oudste cu slechtste radio toestellen ingeleverd. Tijdens de zittingen in kort ge ding, door liet Landesgericht in ver schillende deelen van hot land ge houden, is gebleken, dat vele bezit ters van radiotoestellen meenden aan hun inleveringsplicht te kunnen ontkomen, door van verschillende in hun bezit zijnde toestellen het (pulste en slechtste in te leveren. Doordat de politie in het bezit is van de garantielijsten der Neder- landsche radiohandelaren, kan echter in die gevallen en bij een systema tisch onderzoek in de toekomst, zonder meer worden vastgesteld, of inderdaad alle toestellen zijn inge leverd. Op de zittingen worden be- .weringen, dat toestellen voor de -uit vaardiging der beschikking van de hand worden gedaan, uitvoerig onder zocht. Wanneer het onwraakbare bewijs, dat Mot, opsporing van het toestel leidt, niet kan worden ge leverd. volgt bestraffing overeen komstig de bepalingen. SUIKERJtANTSOEN Korting kleiner (lan aanvanke lijk beoogd. Indertijd heeft het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd de bevolking aangemaand zuinig te "zijn met suiker, omdat de beschikbare voorraden consumptie suiker naar alle waarschijnlijkheid niet toereikend zouden zijn om tot den nieuwen suikeroogst het volle rantsoen te verzekeren. Als gevolg van enkele maatregelen heeft de suikerpositie zich evenwel zoodanig ontwikkeld, dat het in ieder geval niet noodig zal zijn, hetgeen aan vankelijk in de bedoeling lag, de suikerverstrekking gedurende een periode van vier weken stop te zet ten. Het staat nog te bezien, of de thans geschapen mogelijkheden bet Rijksbureau in staat zullen stellen over voldoende suiker te beschikken voor een onverminderde rantsoenee ring gedurende den nog voor den nieuwen oogst restende tijd, maar de meevaller boteekent al wel, dat de aangekondigde korting van een kilo op liet rantsoen niet zal doorgaan. Het is evenwel mogelijk, dat het voor de eerste helft van October be stemde kilogram pas later'beschik- baar gesteld zal kunnen worden. Tevens moet nu met de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en jierhalve in den verkoop rekening wordengehouden Voedingsgewassen in eigen tuin De oogst van mais De oogst van de suikermais is in vollen gang^en duurt voort tot in October. Zooals bekend, wordt deze mais als groente gegeten. Men laat de kolven niet volkomen rijp worden, doch oogst ze reeds, als de korrels nog zacht zijn. Dit moet echter ook niet te vroeg geschieden. Men kan de suikermais oogsten, als de uit den top van de kolven hangende meeldraden geheel verschrompeld of zwart zijn geworden, doch de schutbladeren nog gro'en zijn. Do bekende pofmais en andere soor ten» van mais, waarvan de droge korrels als voedsel dienen, moeten daarentegen in volkomen rijpen toe stand worden geoogst. Men kan deze mais oogsten, als de korrels glanzend en hard zijn geworden. De schut bladeren van He kolven zijn dan ge woonlijk .reeds verdord of geel. Het kan echter ook- wel gebeuren, dat deze bladeren ondanks d<w'ijpheid nog groenachtig zijn gebleven. v Na den oogst moeten de rijpe kol ven nog geruimen tijd drogen. Dit moet o)i een tochtige, droge plaats geschieden, waar de kolven niet nat kunnen regenen,' docli wel droog waaien, zij kunnen b.v. onder een afdak te drogen worden gehangen. Om de kolven voor droging aan' bos sen te kunnen binden, pleegt men de schutbladeren na den oogst terug te stroopen, waardoor de korrels geheel bloot komen te liggen. Met een touwtje om de teruggestroópte bla deren worden ze dan in bossen van 8 fi 10 te drogen gehangen. Vooi>iiadroging kan men tenslotte de ko]ven ook nog eenigen tijd inde omgeving van de kachel ophangen of op den schoorsteenmantel of nabij de centrale verwarming leggen. SOCIAAAL LEVEN, liet veranderen van betrekking. (de Z.) Verschillende werkgevers en werknemers blijken zich niet in vol doende mate rekenschap te geven van de verplichtingen, welke de verordening veranderen van betrek king, die op il Maart 1943 in werking is getreden, voor hen in het leven heeft geroepen. Daarom zijner nog eens aan her innerd, dat zoowel de werkgever als de werknemer de toestemming van het gewestelijke arbeidsbureau van nooüe lieeft voor opzegging van een dienstbetrekking. Eveneens is een vergunning ver- eischt voor het in dienst nemen van personeel. Deze voorschriften gelden zoowel voor mannen als voor vrou wen, ongeacht den leeftijd van be trokkenen. Voor het huishoudelijk personeel (mannelijk en vrouwelijk) geldt even wel een uitzondering. Hier is voer een opzegging der dienstbetrekking geen vergunning vereischt. De huis vrouw behoeft derhalve voorhet ontslaan van een huishoudelijke kracht geen vergunning bij 't. ge westelijk arbeidsbureau aan te vra gen. Anderzijds .is ook het huishóu- delijk personeel vrij ontslag te nemen. B(j een en ander houde menqchter in het oog, dat voor het in dienst nemen van- huishoudelijk personeel wel vergunning vereiseht is, terwijl een huishoudelijke kracht, die haar of zjjn dienstbetrekking verlaat, zich aanstonds bij het naastbij zijnde ge westelijke arbeidsbureau of bijkan toor moet melden. Deze laatste ver plichting geldt trouwens voor alle werknemers, die hun dienstbetrek king vprlaten. Wat betreft de op den werkgevef rustende verplichting tot het vragen van een aanstellingsvergunning, deze geldt niet wanneer het om werk krachten gaat, die in bedrijven van den mijnbouw, van don land- en tuinbouw, bij de zee- en binnen scheepvaart, bij de zee- of binnen- visscherii of op het gebied van de gezondheidszorg moeten worden aan gesteld of tewerkgesteld. Voorts zij nog meer in het hijzon der onder de aandacht van werkne mers gebracht, dat wie zijn dienst betrekking' verlaat zonder toestem ming van het gewestelijk arbeids bureau, zich aan moeilijkheden bloot stelt bij het aanvaarden van een nieuwer betrekking. Bovendien kan overtreding van de verordening tot strafvervolging lei den. In alle twijfelgevallen wende mqn zich tot het gewestelijk ar beidsbureau. Arbeidsvoorwaarden bij het dorscben. (d.Z.) Met ingang van 13 Sep tember 1943 zijn loon en arbeidsvoor waarden vastgesteld voor dorschwerk- zaamheden. Voor Noordbrabant zijn de loonen als volgt. Vaste en seizoenarbeiders van 21 jaar en ouder een vast loon van f 23.— per week. Losse arbeiders van 21 jaar en ouder f 4.— per dag. Machinisten f 2.50 per week hooger. Overuren 50 ct. per uui. Voor jeug dige arbeiders op 20 jaar 95%, van 19 jaar 90 pet, van 18 jaar 80 pet, van 17 jaar" 70 pet, yan 16 jaar 60 pet. Voor Limburg vaste en seizoen arbeiders van 21 jaar"en ouder f26.50 per week. Losse arbeiders f 4.75 per dag, overuren 60 ct. Machinisten f 2.50 per week meer dan de gewone arbeiders. Jeugdige arbeiders procents- gewijze hetzelfde als voor Noord- Brabant, doch dan van de Limburg- sclie loonen. Voor Gelderland de vaste arbeiders f 17.50 per week, losse arbeiders boven 21 jaar f 3.25 per dag van 15 Maart tot 15 Nov. en f 2.75 per dag van 15 Nov. tot 15 Maart. Machinisten f2.50 per week hooger. Overuren 50 ct. per uur, terwijl jeugdige arbeiders pro- eentsgewijJc het loon ontvangen zoo als in Noord-Brabant. Ziektewet en arbeidsvoor waarden. Nu de Ziektewet gewijzigd is, ves tigen wij er de aandacht op, dat voor bedrijven waarvoor bij ziekteregelin gen zijn vastgesteld, terzake van bij betalingen tot het volle loon, deze löonvoorwaarden van kracht blijven m.a.w. door de werkgever moet wor den aangevuld wat de ziektewet heeft gewijzigd. Voor de Zuivelfabrieken b.v. wordt dus voor de werknemers in hun geldbedragen niets gewijzigd. Voor de arbeiders bij het dorschen is bepaald, dat de vaste arbeiders bij ziekte of ongeval aanspraak hebben op 6 weken het vollo loon vermin derd met de uitkeeïing, losse arbei ders gedurende twee weken, mits de ongeschiktheid minstens 7 dagen heeft geduurd. Het is gebleken dat met name bij de Zuivelfabriek terzake de bijbeta lingen van hot standpunt werd uit gegaan dat hierop pas aanspraak be stond op 23-jarige leeftijd. Dit is een misverstand, aangezion dit vanaf 20 jaar geldt, mits men 2 jaar in het bedrijf werkzaam was. Dit geldt ook voor ongevallen. Wij vertrouwen, dat, waar deze bijbetalingen nagelaten zijn door dit misverstand, alsnog bij betaling zal plaats hebben sinds 1 Nov. 1942 toen deze arbeidsvoorwaar den zijn gewijzigd. Bevallingsuitkcering. Do uitkeering van f 55.— bij ge zinsvermeerdering wordt voortaan ook verstrekt aan hen die steun ont vangen krachtens de steunregeling, of krachtens steunregeling kleine boeren. Aanvragen indienen tenage- meentehuize.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4