PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws* TWEEDE FRONT KOMT IN WEST-EUROPA. YVielercriterium in Yenlo. ZONDAGSDIENST. Dr YERCAUTEREN. Plotselinge (lood. Rirïtionieuws. Y ALK-REVUE. SERY ATIUS-OMROEP. LUXOR-THEATElt Wolinaniseeringsbedrijf. 64e Jaargang No 34 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 25 Sept. 1043 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 et., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Thans is de mist, die sinds 8 Sep tember over Italië hing, volkomen opgetrokken. Zoowel politiek als stra tegisch teekenen de fronten zich nu duidelijk af. Het plan der geallieerden na de capitulatie van de Badoglio- regeering, was kennelijk, om door hun landing bij Salerno de Duitsclie divisies in Zuid-Italië af te snijden. De Duitsche troepen bij Salerno heb ben zich zoodanig verdedigd, dat dit plan is mislukt, Verder lag het kennelijk in de be doeling, dat de landingstroepen van Salerno zich zouden vereenigen met de Anglo-Amerikaansche landings troepen bij Bari. Üit de berichten valt nu op te maken, dat de Duitschers- een linie bezet konden houden dwars door Italië, die ongeveer loopt van Bari aan de Adriatische Zee, waarschijn lijk ongeveer langs het riviertje de Ofanto. Hemelsbreed is dat maar een front van circa 150 K.M., maar men moet verwachten, dat nu uiterst be langrijke en uiterst hardnekkige ge vechten zullen geleverd worden. Men weet, dat Mussolini ook een proclamatie heeft gericht tot het Italiaansche volk en het heeft opge roepen te strijden tot den dood. Een rtieuw leger zal worden gevormd, dat de fascistische militie tot kern zal hebben. In aansluiting met deze nieuwe situatie is ook het eiland Sardinië ontruimd. Het ligt te ver naar het Zuiden dan dat dit met succes zou kunnen verdedigd worden door de legers van de asmogendheden, nu vrijwel de geheele Italiaansche vloot naar den 'vijand is overgeloopen. Hoe het met Corsica gaan zal, is nog- een open vraag. Corsica ligt ech ter dichter bij het vasteland, ook heel wat noordelijker, doch is even eens een eiland en of het op den duur wel houdbaar zal zijn, valt te betwijfelen. Wij kunnen dat niet booordeelen, doch spoedig zal wel blijken, of de Duitschers het in hun verdedigings plannen hebben opgenomen. Doch daarmee is dan ook het front ge vormd. Het eilandje Elba ligt zoo dichtbij de kust, dat dit zeker niet zonder strijd zal worden opgegeven. En zoo begint in Italië de tweede phase. Het gedeelte dat de geallieerden bijna zonder strijd hebben kunnen bezetten, is van niet zoo heel veel belang. Het landfront is, zooals ge zegd, maar circa 150 K.M. lang. Bo vendien voor het grootste deel zeer bergachtig, vol rotsen en kloven, waar diet voordeel aan den kant van den verdediger is. We} zullen de Duitschers er steeds op moeten verdacht zijn, dat de ge allieerde legers hooger noordelijk landingsoporaties zullen trachten uit te voeren, om de verdedigers in het Zuiden in den rug aan te vallen. Dit is met hun bekende overmacht ter zee, mi nog versterkt door de Italiaansche vloot, steeds mogelijk, doch $le episode van Salerno heeft geleerd, dat de Duitschers ook hier voor op hun hoede zijn en hiervoor thans zeker in allerijl overal tegen maatregelen zullen genomen worden. We hebben dus nu niet 't tweede front, maar een nieuw Zuidfront. Ondertusschen hebban er op het Oostelijk front even belangrijke ge beurtenissen plaats gehad als op het front in Italië. Door de onafgebroken aanvallen der Bolsjewieken was hier een toe stand ontstaan, die voor de verdedi gers niet meer gunstig was. Het front vertoonde veel uitstul pingen en bochten en de Duitschers zijn er resoluut toe overgegaan een grootscheepsche frontverkorting te weeg te brengen met opgaaf van ge bieden, die zij wellicht liever gehou den zouden hebben. Doch de nieuwe toestand in het Zuiden en de uitval van talrijke Italiaansche bezettings divisies in den Balkan hebben het noodig gemaakt vele Duitsche divisies vrij te maken. Uit alles blijkt dat de Duitschers ingrijpende wijzigingen in hun ver dedigingstactiek hebben aangebracht om deze verdediging met zoo weinig mogelijk troepen zoo effectief moge lijk te maken. Van Duitsche zijde richt men zich in op een verzet van langen duur en men gaat daarom zuinig om met het aanwezige materiaal. Ze kiezen de voordeeligste stellingen zonder te letten op het behoud van een of andere belangrijke stad, als deze prijs gave slechts ten goede komt aan hun strategische positie. Of de geallieerden zullen aanvallen in Noord-Italië, in Zuid-Frankrijk, op den Balkan of in West-Europa, blijft een operi vraag." Dat dient te worden afgewacht. In elk .geval neemt Duitschland thans zijn maatregelen voor het ge val dat zij aanvallen. Het roode leger wil men intusschen laten stormloopen tegen de stellingen, waarop het Duit sche leger thans terugtrekt. Alles wat men van deze stellingen zegt, is zuiver speculatie, want dat zijn militaire geheimen. Het eenige wat men zeggen kan is, dat zij na zorgvuldig overleg, volgens de nieuwste ervaringen zijn aangelegd. Daartegen zal de stormloop van het roode leger moeten worden opgehou den, terwijl Duitschland al zijn krach ten inspant om de aanvallen van de Westersche democraten te breken. Intusschen heeft de Britsche premier Churchill in een rede gezegd, dat Italië derde front is dat het tweede front nog mflet komen in het Westen. Hij zeide o.m., dat de operaties in Noord-Afrika en de opening van een nieuw front in de Middellandsche Zee door hem nooit zijn beschouwd als vervanging voor een rechtstreeks^en aanval op Duitschland via het Kiwaal in Frankrijk en de lage landen. Het front in de Middellandsche Zee is veeleer gedacht als ..voorloopcr voor den hoofdaanval op Duitschland en zijn bondgenooten. Woordelijk zei Chupchill'over de frontvorming in West-Europa nog: Het „tweede front", dat reeds be staat, is nog niet in gebruik. Over het tijdstip, waarop dit front actief zal blijken te zijn. wilde hij geen mededeeling doen. Op zekeren dag, wanneer Engeland en de Ver. Staten hof juiste oogenblik gekomen achten, zal ook op dit front „de poort wor den opengeworpen" en zal een „mas sale invasie van het continent vanuit het Westen tegelijk met een invasie vanuit het Zuiden" beginnen. Voorts deelde Churchill mede, dat de Britsche en Amerikaansche lucht macht de stelselmatige verwoesting van Duitsche steden door bomaanval len zal voortzetten. Geen beter dank dan het geluk van degenen, die men aan zich ver plicht heeft. Denk daaraan bij Uw offer ten be hoeve van den noodlijdenden even- mensch. De handen ineen voor het Winter- hulpwerk van den Nederlandse-hen Volksdienst. Giro 5553. Venlo gaat Zondag a.s. een wieier- criterium beleven, waarvoor de groot heden uit de wielersport gecontrac teerd hebben. Naast Middelkamp en de Ruyter, noemen we Schulte, de winnaar van het Goffert-criterium te Nijmegen, Kees Pellenaers, Piet Smit9 e.a. In Nederland, in Soptember 1943. Een nieuw contingent Nederland- sche vrijwilligers voor de Duitsche oojlogsmarine bij opkomst voor do opleiding. (SS Bildberiehter Fritz/Stapf Pax s) ZONDAG 26 SEPT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Groote straat 11 Telefoon 335 Tijdens een verblijf van enkele da gen te Venray is aldaar tijdens een fietstochtje op den Merseloscheweg plotseling overleden pater W. Rei- ring C.s.s.R. uit Roosendaal, oud/ directeur van het juvenaat der paters Redomptoriston te Roermond on aan „De Nebo" te Nijmegen. Limburgsch programma in de weke- lijksche uitzending ..Nederlandsche Volksklanken". Hilversum, 22 Sept. De bekende en een der meest beluisterde uitzendin gen van den Nederlandschen Om roep, het programma „Nederlandsche Volksklanken" is a.s. Zondag 26 September, zoo schrijft ons de Pers dienst van den Nederlandschen Om roep, geheel gewijd aan dè provincie Limburg. In bonte afwisseling hoort U in dit door Eddy Noordijk samen gestelde en geregisseerde program ma Limburgsclie liedjes, gedichten en sagen, gebracht door het Staf muziekcorps der Amsterdamsche Po litie o.l.v. Luitenant-Kapelmeester Pinkse en het Omroeporkest o. 1. v. Rudolf Karsemeyer en Fred Boshart. Tevens verleenen een gemengd koor o.l.v. Fred Boshart en een kinderkoor o.l.v. Willem Hespe medewerking. De gedichten en sagen worden uit gesproken door het Limburgsclie meisje Thea Tulleken, dat reeds be kendheid verwierf door haar voor drachten in het Maastrichts dialect en door d9n op dit gebied niet min-' der bekenden Fred Menger. Deze uitzending vindt plaats Zon dag '26 Sept. a.s. om 18.15 uur over den zender Hilversum I en het draadnet Hilversum II. Pech en een doel verdediger in top vorm waren de oorzaken, welke de Valk den wedstrijd tegen Boxmeer deden verliezen. Het was onbegonnen werk tegen die machten, en jammer lijk ging de Valk ten onder in een wedstrijd, waarin zij tot- het laatst hebben gezwoegd om dekanstedoen keren. Had het doelpunt van de Valk wat eerder gekomen, dan was nog alles mogelijk geweest, doch de tjjd was te kort en met 2—1 bleef Boxmeer winnaar. Morgen staat op het program de derby tegen Servatius en ook nu zal het voor de Valk niet gemakkelijk zijn om de eerste puntjes binnen te halen. Moge het worden een der hoogtepunten op sportgebied in Venray De Valk 2 ontvangt op eigen terrein Tegelen.2 en ook daar zal het oppas sen zijn of de winst gaat Venray uit. Voor de hoogere elftallen was 't een ware succesdag. Servatius I won uit tegen Gennep met 5—0 en Ser vatius II thuis van het toch niet zwakke V.V.V. 3 met 9—0. Servatius 2 indien U zoo blijft spelen, dan zullen bii de volgende wedstrijden heel wat toeschouwers naar jullie spel komen kjjken. Servatius 3 speelde gelijk bü Yssel- steyn en het vierde verloor met dub- bole cijfers van Walaria. Zondag speelt Servatius I tegen de Yalk I. Een plaatselijke ontmoeting, welke telkens de noodige spanning» oplevert. Dat 't zoowel binnen als buiten de lijnen steeds sportief moge zijn en bljjve. Op deze wijze wordt do sport het meest gediend. Servatius II- gaat D.S.S. 2 bekam pen. 't Zalniet gemakkelijk gaan, om de puntjes mee te brengen, doch aan pakken. probeeren eruit te halen wat erin zit en dan is een klein succes mogelijk. Servatius 3 en 4 bekampen elkan der om 12 uur onderling. Normaal wordt 't een behoorlijke overwinning voor het derde. Boys succes presenteert ons deze week de Tobis- film „De Groote Schaduw". Heinrich George, één der grootste levende tooneelspelers van Duitsch land, krijgt hier de gelegenheid zich zelf als ïnen^ih èn als tooneelspelef, te „spelen". Daarbij krijgt men do scènes te zien die zich ophettooneel afspelen, waarbij „spel" en ..werke lijkheid" ineenvlooien. Heinrich Geor ge maakt van doze hem op het lijf geschreven rol iets zeer indrukwek kends. Een groote verrassing in deze film is George's tegenspeelster Heide- marie Hatheyer. Terwijl andere spe lers tegenover George op den achter grond geraken, weet zij haar spel te verheffen tot een plan, waarmee zij dat van George zeer dicht nadert. Deze actrice, die iets van I'aula Wes- sely, maar ook iets van de overleden Renate Muller in haar spel heeft, is na haar prachtige creatie in „Gier- Wally" met deze rol op weg één dei- eerste Duitsche filmspeelsters te worden. Blijkens een in dit blad voorko mende advertentie wordt door den heer B. Min een Houtbereidingsbe- drfif opgericht. Het doel hiervan is het bereiden van hout, zooals tim-

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1