BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen DE KLEINE BOEREN. voor de Provincie Limburg Zelf verzorgers. In liet tijdvak van 22 September tot 2 October a s. zullen de zelfver- zorgers en landarbeiders door de Bureauhouders worden opgeroepen om op do vastgestelde zitdagen een hun 1 oogezonden aanvraagformulier te komen indienen teneinde ook voor het seizoen 1943—'44 wederom aan de zelfverzettersregeling te kunnen deel nemen of rechten te doen gelden op een telerspremie. Teneinde de zit dagen, waaróp tevens de nieuwe jaar- toewijzing uonsumptiegr.lnen wordt uitgeschreven, oen zoo vlot mogelijk verloop te doen hebben, worden be langhebbenden uitdrukkelijk verzocht hot hun toegezonden aanvraagformu lier zoo duidelijk mogelijk in te vul len. Landarbeiders leveren hun aan vraagformulier in bij hun wei kgever, die dit, tesamen met zijn formulier op de vastgestelde zitdag inlevert. Zij die vóór 22 September a.s. geen aanvraagformulier hebben ontvangen, kunnen dit alsnog op die dag bij hun Buréauhouder afhalen. Zij die hun, aanvraagformulier niot op de vastgespelde zitdag inleveren, zullen onherroepelijk van de zelfver- zorgersregeling worden uitgesloten. Denk er tevens aan dat met het aanvraagformulier ook de distirfbutie- stamkaarten met inlegvellen van alle gezinsleden en betrokken landarbei ders moeten worden overgelegd. Toewijzing hoefijzers voor paardenliouders. Van 15 tot 25 September a.s. kan iedere paardenhouder zich wenden tot den PI: Bureauhouder in zijn district tot het verkrijgen van een toewijzing voor hoefijzers. Na 25 September worden onder geen voorwaarde meer "toewijzingen verstrekt. Iedere paardenhouder moot vervol gens die toewijzing voor hoefijzers voor 28 Soptembor a.s. bij zijn hoef smid inleveren. JJrijttdstoffen voor poter- bay aarplaatsen. Houders van poterbewaarplaatsen züllen evenals verleden jaar oen brandstoffentoewijzing ontvangen voor het vorstvrij bewaren van pootaard- appelen. Zij die verleden jaar reeds een registratieformulier ter verkrij ging van brandstoffen hebben inge diend en hierop een toewijzing ont vingen, kunnen een aanvrage achter wege laten. Houders van poterbewaar- jdaatsen, die het vorige jaar in aan bouw waren en thans zijn gereed gekomen, moeten echter bij de afd. Pootgoed van bet A.V.A. voor Limburg Landbouwhuis Roermond, een regi stratieformulier aanvragen. Potcrkiembakken. Reeds l hans moeten aanvragen voor do aanschaffing van potcrkiembakken worden ingediend. Te dien einde kunnen belangheb bende telers en handelaren aanvraag formulieren in tweevoud bij het A.V.A. voor Limburg, Afd. Pootgoed, Land- bouwhuis Roermond, aanvragen. Z.{\ die het vorige reeds een aan vraag hebben ingediend en de poter- kiembakken tot heden nog niet heb ben ontvangen, moeten, indien ze thans nog in aanmerking wenschen te komen, eveneens opnieuw aan vragen. Coöp. Aan- en Verkoop ver. of teler combinaties kunnen een gecombineer de aanvrage doen. Het aantal belang hebbenden moet dan op het formulier worden ingevuld. De P.V.C. voor Limburg. worden in de onvermeerderbaarheid van den grond. Van belang is dit voor Nederland Ons land omvat slechts een bepaald- aantal ha. cultuurgrond. Niet meer, maar ook niet minder. De bevolking daarentegen neemt onbegrensd toe. Ziedaar de kern van de lieele kwestie. Nederland heeft voor dén land- en tuinbouw bruikbare of bruikbaar te maken oppervlakte 2.936.870 ha. Genoemde oppervlakte is niet ver- juieerbaar. Daartegenover staat even wel, dat voor de bevolkingstoename geen natuurlijke grens isaan te geven, zoodat overbevolking op don duur onvermijdelijk is, niet alleen in dien zin, dat er meer liefhebbers zullen zijn dan er grond ter bewerking be schikbaar is, maar ook in dien zin, dat do opbrengst van den bodem niet rtieer in staat zal zijn om de toege nomen bevolking van levensbehoeften te voorzien. In 50 jaar nam de cultuurgrond in Nederland toe met 12 pet. In diezelfde 50 jaar nam de bevol king toe met'lOO pet. Zoo behoeft het geen nader betoog, dat Nederland op den duur aan een nijpend bevolkingsoverschotten gron de moet gaan, ook ai ruimt uien daarbij aan de afvloeiing van de plat telandsbevolking naar de industrie een nog zoo ruime plaats in. En daarbjj geeft d« geleerde schrij ver een aantal maatregelen, die liet probleem eenigszins kunnen verzach ten of verschuiven, maar ten slotte komt hij, als alle andere, die zich met dit vraagstuk bezig hielden tot de conclusie, dat een goed geleide emi gratie het eenige afdoende middel zal zijn en zegt daarvan: Dientengevolge is uiteindelijk slechts èén oplossing radicaal genoeg om dit zoo nijpende vraagstuk uit den weg te ruimen, lil. afvloeiing van de over tollig plattelandsbevolking door een goed geleide emigratie. Reeds gedurende enkele tientallen jaren is men er in deskundige krin gen vast van overtuigd, dat slechts emigratie ons land kan verlossen van zijn knellende overbevolking. De vragen echter, over welks be antwoording men het niet steeds eens was, waren slechts waarheen en in welken vorm. Waarheen is een vraag, welke r.iet wy maar de naaste toekomst .zal op lossen. In welken vorm is een vraag, welke vrij algemeen opgelost wordt in den zin van kolonisatie, dat is door vebtiging van groepen emigran ten in een centrum. Het moge vol doende zyn op te merken, dat ook wij van meening zijn, dat een goed geleide emigratie in den vorm van kolonisatie de eenige methode is om geheel en al en radicaal uitde moei lijkheden, welke hot kleine bóeren- vraagstuk ons bieden, te geraken." Een zeer interessante studie, die ten sterkste wordt aanbevolen en is te verkrijgen by N.V. Paul Brands uitgeversbedrijf te Hilversum, met de slotopmerking van ons: Zou wollicht het Soel van den vreeselijksten aller oorlogen, die wij nu beleven, zijn den kleinen grond bewerker van Nederland en in het algemeen de bevolking van West- Europa, ruimte te verschaffen voor die emigratie, welke alle economen eeppnvig voor noodzakelijk achten En is dan deze slachting dan toch niet doelloos en ligt dit doel alleen versluierd voor ons kortzichtig men- schenver^tand d.G. ii. Drs. Platonburg zet boven hot Vile en laatste hoofdstuk het opschrift: Naar een definitieve oplossing. En zogt. Men heeft de definitieve oplossing van het kleine boerenvraag- stnk tot dusverre nog niet aangedurfd of althans nog niet aangekund. Want de wortel van heel het kleine boerenprobleem moet gezocht worden in het bevolkingsoverschot ten platte- lande. Het kleine boeren vraagstuk is in wezen een bevolkingsvraagstuk. En de laatste oorzaak moet gezocht Een nieuwe drank voor de kinderen. Zooals eenigen tijd geleden is mede- gedeold, zullen geen bonnen nieer^ worden aangewezen, welke recht geven op het kooper. van cacao met suiker voor de kindoren. De distri butie van cacao is beëindigd! Het Ryksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstyd deelt thans mode, dat in overleg met de voe dingsmiddelenindustrie, ter vervan ging van de cacao, een nieuw pro duct in distributie zal worden ge bracht, dat eveneens in poedervorm verkrijgbaar zal zijn. Het artikel ver schaft, aangemengd mot melk, den kinderen een aangenaam smakende, voedzame carameldrank, die begin October zijn intrede in de distributie zal doen en den fantasienaam ..Rona" zal dragen. r Bij onze vrijwilligers. Als de wegen geen wegen meer zijn, dan bouwen onze mannen zelf begaanbare wegen. (SS P.K. Mitsehke O-H- Ps) Wntten-SS, Kricgsmarino en Landwacht. Flinke kerels kunnen zich voor dienstneming molden. Hot SS-Ersatzkommandodeelt mede: ledore gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kan, zich vrij willig bij de hieronder vermelde adres sen vervoegen, ten eindo gekeurd Ie worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. •Tijdons dé keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmid delen, enz. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Dujtsche Kriegsmarihekunnen zich aanmelden. Personen tusschen'18—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zicli eveneens aanmelden on worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 18-9-'43 9—12 uur,Venlo, Deutsclies Hans, Egmondstraaf 16. De samenstelling geschiedt op basis aardappelmeel. Ongelukken.. - Te Stein is in een vijver verdron ken de 78-jarige R. Korstjens. Te Heerlen is in het bovengrondsch bedrijf van de Mijn Oranje-Nassau de arbeider Abrahams met zijn hooföj bekneld tusschen twee mi.jnwagens. Zondag' is hij overleden en laat een vrouw met zes kinderen achter. Te Limmel is do 40-jarige railwach ter F. C. uit, Amby's nachts door een sneltrein gegrepen en gedood. Strenge straffen. Wegens knoeierijen met melk te Eindhoven zijn de volgende venters veroordeeld: II. Brans kreeg f 500 boete en 2 jaar sluiting; P. Kersten f 250 boete en 2 jaar sluiting: M. Rouma uit Son f 150 boete en 1 jaar sluiting. Tekens word hun voor dezen tijd de uitoefening van hun beroep verboden. Een tiental andere melk veehouders en slijters werd tot iet-s lichtere straffen veroordeeld. De directeur van het Gew. Arbeids- beureau Nijmegen maakt bekend, dat bruine Ausweise bij verlies niet door liet bureau vervangen mogen worden. SOCIAAL LEVEN De wijziging van de Ziektewet (d.Z.) Dezer dagen is in het Ver ordeningenblad een wijziging van de Ziektewet verschenen, welk we moe ten bespreken en uit het oogpunt van voorlichting, maar ook terwille va A do critiek. Wat toch is het geval Blijkbaar in verband met het groot aantal'ziekte gevallen is bepaald dat het zieken geld voortaan de eerste week maar 50 pet. van het loon bedraagt. Men krijgt nu eerst 3 dagen waarop men niets ontvangt (de wachtdagen) daar na 50 pet. over de 3 volgende dagen der week, zoodat men practisch niet meer dan 25 pet. van zijn loon ont vangt. De éolgende, dus de tweede week ontvangt men de resteerende drie dagen van 5j^ pet. en drie dagen gewoon ;i 80 pet. zoodat men gemid deld de tweede week 65 pet. van zijn loon in geld ontvangt. Waar men nu in de praetijk pas de tweede, soms de derde week pas het ziekengeld ontvangt, begrijpt men wel welke moeilijkheden dit in een gezin kan veroorzaken, nl. eerst 2 weken wach ten, en daarna 25 pet. en vervolgens 65 pet. en daarna 80 pdt. Alleen als de ziekte langer dan 4 weken duurt, wordt liet ingehoudene weer bij betaald. Wij vinden deze wijziging heel erg. Indien de maatregel wil be doelen om misbruiken tegen te gaan, laat men dan scherper controleeren, maar men mag de serieuse zieken hiervan niet de dupe laten worden, of deze op die manier naar Arm bestuur of Maatschappelijk Hulpbetoon verwijzen. Daar komt nog bij, dat krachtens de bepalingen „van het B.W. 1638 c do werkgever deze eerste veertien moet suppleeren tot het volle loon, tenzij schriftelijk anders is overeengekomen. Zoodoende is dit nieuwe risico ^voor den werkgever, welko ook reeds een verhoogde Ziektewet-premie moet betalen, zoo dat het dus een dubbele verhooging is. Natuurlijk moet simulatie en anders zins bestrdden worden, maar men vergete niet dat de jonge arbeids krachten grootendeels buitenslands,, werken, terwijl anderzijds, vooral in do steden, de voedings en daardoor gezondheidstoestand ook niet beter is geworden. Als tengevolge van deze wetswijziging de werknemers met een ziek lichaam blijven loopen of te vroeg aan het werk gaqn kunnen tenslotte de ziekteeyfers toch weer stijgen in de rubriek der lange geval len. of men komt op liet kerkhof terecht. In beide gevallen wordt de gemeenschap benadeeld omdat de ar beidskracht verloren gaat. Hoe eerder deze wijziging ongedaan wordt ge maakt, hoe beter. ï)e wijziging van (le kinder bijslagwet Deze wet, waaraan de naam Roinme verbonden blijft, heeft een mooie ver betering ondergaan. De leeftijd waar op men voor de kinderen de bijslag* omvangt is verhoogd iot 18jaar, ter wijl in sommige gevallen, indien de kinderen nog vormend onderwijs ont vangen tot den leeftijd van 20 jaar uitkeering worjit verstrekt. Deze regeling gaat in met 1 Januari a.s. op de basis van het aantal kinderen per 1 October 1943. Wijzigingen na dezen datum van welke aard ook, worden niet eerder gerekend dan volgend jaar 1 October. De uitkeering over het eerste kwartaal 1943, op basis ivaii de gewijzigde Wet, komt dus na 1 April a.s. voor de eerste maal in uitvoering. Per 10 October moeten door de werkgevers op basis van do gezinstoestand van 1 October bij liet orgaan van ziekteverzekering waarbij zy aangesloten zijn, formu lieren worden aangevraagd om de gezinssterkte op te nemen. Voor een vlotte invuljing kan de eerste uit keering spoedig plaats hebben de eerste maal van ieder jaar moeten allo-lijsten ten Raadhuize worden ge controleerd, waarvoor men 3 maan den speling heeft genomen, van 1 October tot 1 Januari. Voor de con trole ten Gemeentehuize zorgt het Ziektewet-orgaan.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4