I BINNENLAND Burgerlijke Stand Venray» een beursje met geld, is Oostsirigel 18; textielkaart, bij H. van Boven, Jan Hensensti'. 3; gummi dames- of heeren-regpnjas, in de zakken bevin den zich een paar glacé handschoe nen, bij A. Fleurkens, Stationsweg C 17; textielkaart noj 20340, bij L. van Houdt, 0. Oostr. weg 20; algem. bonkaart, bij P. A. Rutten, Lull Cw. Reinigingsdienst De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen die nog voor nemens zijn bij den gemeentelijken reinigingsdienst aan te sluiten, dat indien men zich in den loop vaneen maand hiertoe aanmeldt het huisvuil voor de eerste maal zal worden op gehaald op den eerste Zaterdag van de daarop volgende maand. De aanmelding behoort ten kantore van den (temeente-Ontvanger te ge schieden onder gelijktijdige voldoe ning van het daarvoor verschuldigde recht, bedragende thans voor het resteerend gedeelte van 'het jaar nog f 2.50. Venray, 10 September 1943. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Inlevering luistervergunningen Wie verzuimd hebben de luister- vergunnig van hun verbeurd ver klaarde radiotoestel in de maand Augustus (de letters A t/m D) in te leveren, worden alsnog in tie gelegen heid gesteld dit in de maand Sep tember te doen. De inlevering is verplicht; het niet voldoen am deze verplichting zal tot1 ernstige moeilijkheden voor de houders kunnen leiden. Doodelijk ongeluk. Donderdagmorgen had te Oostrum een treurig ongeluk plaats. De 45- jarige Moj. P. van.Dijck uit Schaes- oerg, wilde zich per rijwiel vanaf 't station naar Merselo op familiebezoek begeven, toen zjj op den gevaarlijken hoek by Verheggen word aangereden door een van Venray komende vracht auto van den vrachtrijder G. Deenen uit Wanssum. Mej. van Dtfck, moedor van twee vlcihderen, werd bijna op slag gedood. Door de marechaussees werd direct een onderzoek ingesteld. SERYATIUS-OMRöEP. Wat men van de wedstrijd Serva- tius-Panningen verwacht had, is niet bewaarheid, 't Was een gemoe delijk partijtje. Wel spanning, doch 't spel liet veel te wenschen over. De achterhoede vair Servatius was lang niet safe. Het tweode doelpunt ontstond door het niet begrijpen van doelman en spil. Na een half uur stond Panningen zelfs met 2—0 voor en wat meer \vil zeggen verdiend. Voor de rust "werd 't door toodoen van d,en linksbuiten 2 1. Na rust was Servatius sterk in de meerderheid, 't Werd slechts 2—2, ofschoon een kleine overwinning wel verdiend zou geweest zijn. Zondag gaat de reis naar Gennep, Doorgaans bobben wij daar 'n zware wedstrijd te spelen. Om niet te veel achtorop te raken zou daar gewonnen moeten worden. Serv. II speelde uit tegen Tegelen II en won verdiend met 2 1. Zon dag komt V.V.V. 3 op bezoek. Aan pakken jongens, mogelijk zit er dan winst voor jullie in. Serv. III gaat naar Ysselsteyn. We rekenen op een overwinning. Hot vierde speelt thuis tegen Wa- laria II. Een eervolle nederlaag zou reeds aardig zijn, of zorgen jullie voor een verrassing. Veel succes LUXOR-THEATER presenteert ons Zaterdag, Zondag en Maandag een grandiooze en boeiende film uit het circusleven: „Circusbloed", met Leny Marenbach, Rudolf Prack, Paul Kemp e.a. Wie van het circus en de roman tiek van het circus houdt en wie doet dat niet kan zijn hart op halen aan dezeonvervalschte variété- film. Het met enthousiasme vertelde ver haal wordt fond verleend docu- de aardige tvpeering van de liefde welke de circusmensehen voor hun dieren koesferen. Er zijn fraaie staaltjes dres suur 'e bewonderen, er ziin eenige magnifieke opnamen van tijgers en leeuwen, de trapeze-sensaties zjjn niet van de lucht en de echte circussfeer van zand, zaagsel, spieren en klater goud zit er goed in. Kortom een film van de eerste rang. JMf. lie gezondheidstoestand van ons volk. Op den derden Landdag van het „Medisch Front" heeft dr. Dh. A. Götte, gesproken over den gezond heidstoestand van ons volk. Om treilt den gezondheidstoestand van do ouden van dagen zeide spr., dat deze er in den loop "van den oorlog niet op vooruitgegaan is. Hij bepleitte overheidsmaatregelen om hun lot te verzachten, bijv. door het zoeken naar gepaste woonruimte, het ver- Imogen van den steun van armlasti gen en door het verschaffen van extra-voeding, ook waai" niet direct een ziektegeval geconstateerd wordt Wat den algemeenen gezondheids toestand betreft, zeide spr:, dat het algemeene weerstandsvermogen ten gevolge van den langen duur van den oorlog afneemt en het aantal infecties en infectieziekten toeneemt met namo op den voorgrond ge slachtsziekten en tuberculose. Hier tegen moet alles gedaan worden om deze ziekten, tot oen minimum te beperken. Omtrent de jeugd maakte de spr. de opmerking: het ware te wenschen dat de voeding voor de jeugd kon worden verbeterd, want er dreigt inderdaad een ondeivoeding, waarvan de uitbreiding reeds nu onze bijzon dere zorg vraagt. Dr. Götte-bepleitte ook de oprich ting vaneen departement voor volks gezondheid met als onderdeel een afdeeling voor sociale zaken. 10.000 sigaren gestolen. Te Eindhoven hebben inbrekers kans gezien binnen te dringen in de Abonné Sigarenfabrieken en pi.m. 10.000 sigaren buit te maken. De daders zijn, na over de fabriekspoort te z.jjn geklommen, door het verbre ken van een getralied venster bin nen gekomen. Door de recherche is onmiddellijk een onderzoek ingesteld. MUSSERT OVER DE SLUIP MOORDEN. Door den Leider is do volgende proclamatie uitgevaardigd Aan ons volk, Volksgenooten, In het eerste jaar der bezetting kwamen enkeló moorden voor, ge pleegd op leden 'Ier Buitsche weer macht. De bezettingsoverheid heeft, toen de daders niet gevonden wer den, gijzelaars doen vastnemen en als vergelding voor iederen gepleeg- den moord een aantal hunner doen fusilleereh. Daarna zjjn deze moorden op militairen niet meer voorgekomen. Toen in de eerste maanden van dit jaar Nederlandsche nationaal- socialisten werden vermoord, heb ik verzocht de vergelding niet op deze wijze te doen geschieden. De bezet tende overheid heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. De in Januari van dit jaar begonnen stelselmatige cam pagne in het vermoorden van voor aanstaande nationaal-socialisten, die gerekend kunnen worden te behooren tot de allerbeste vaderlanders, die naar eer en geweten hun plicht ver vullen in deze, zoo moeilijke tijden, heeft echter niet opgehouden. De bezetLende overheid, die het recht en den plicht heeft te vorderen, dat, in het belang van de handhaving der orde, aan deze sluipmoorden een einde komt, heeft mij de vraag ge steld, of ik blijf bij mjjn afwijzend standpunt inzake do vergeldings maatregelen. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beantwoord, niet tegenstaande het tot mijn eersten plicht behoort mijn kameraden zoo veel mogelijk te beveiligen en het aan hen toegebrachte leed om vergel ding roept. Gij hebt als mijn volksgenooten hot recht mijn standpunt te kennen. Ik ben van meening, dat sluipmoord onder alle omstandigheden laf en ge meen is en dat geen behoorlijk mensch daarover een andere nreening kan hebben. Deze misdaden worden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwortelde elementen, die groo- tendeels niet begrijpen, dat zij in dienst staan van Moskou. Het NeJer- landsche volk als zoodanig, staat daar, God zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die kenmerkend is voor dezen tijd, heeft echter op volen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoodanig be strijden als onder normale omstan digheden het geval zou zijn. Ten slotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die de gepleegde brand stichtingen en sluipmoorden toe juicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning verloren en bestaat uit moreel en geestelijk ontwortel den, die de spanning van dezen tijd niet konden verdragen. Deveiligheid van onze samenleving eischt, dat zij tijdelijk uit onze maatschappij ver dwijnen en door geregeldon inspan- nenden arbeid heropgevoed worden. Op grond van deze overwegingen heb ik den Rijkscommissaris mede gedeeld van meening te zijn, dat het inderdaad onontkoombaar is dat de ontwortelden in verzekerde bewa ring worden genomen, doch dat ik blijf bij 'mijn standpunt om, zoolang dit eenigszins mogelijk is, het leven vart Nederlandsche menschen te sparen. De Rijkscommissaris heeft dit verz.tek wederom ingewilligd, waarvoor ik hem ten zeerste erken telijk ben. Ik doe hierbij een dringend beroep op ieder behoorlijk Nederlander om te helpen voorkomen, dat ons vader land een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der politiemacht doch iedereen heeft den zedelijken plicht te helpen de daders van sluip moorden en brandstichtingen te vin den en aan de justitie uit te leveren opdat zij hun gerechte straf zullen ondergaan en niet anderen voor hun euveldaden moeten boeten. De bezet tende overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehandhaafd wordt. Wan neer dus deze sluipmoordcampagne niet eindigt, kan het niet anders of het komt zoover, dat dq Nederland sche bevolking de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Dit te helpen voorkomen is ons- aller plicht in dezen moeilijken tyd van ons volksbestaan. Utrecht, 14 Sept. 1943. MUSSERT. Kind levend begraven Te Neeritter is aangehouden de 72-jarige arbeider A. Th., verdacht een kind van zijn dochter lei«$d te hebben begraven. Verdronken. In Augustus zjjn 65 menschen ver dronken: 32 mannen, 7 vrouwen, 19 jongens en 7 meisjes (7 Juli 1943:100, Aug. 1942: 71). Bij baden kwamen om 15 mannen, 2 vrouwen en 3 jongens; door de duisternis verdronken 4 man nen en 2 vroqwen. 84 personen'wer den gered of wisten zidh te redden. Geheime distilleerderijen Nu den geheimen distillateurs in en rond Enschede de grond onder de voeten te warm is geworden, worden thans in verr-en omtrek, tot in Kaalte geheime distilleerderijen opgericht. Hoewel er in den laatsten tyd 23 distilleerderijen in beslag werden ge nomen, bleef de clandestiene drank handel voortwoekeren. Een controleur van de accijnzen te Enschede deed ernstige nasporingen- naar de her komst van de vrij groote hoeveel heden drank, die in Enschede werden verhandeld. Hel spoor leidde tot-nabjj Raalte, waar in het huis van een weduwe een clandestiene stokerij werd ontdekt: Haar zwervende zoon, C. J. K-, was de fabrikant, dje niet voor den Zwolsehen politierech ter verscheen, doch tijdens het voor onderzoek had bekend, clandestien drank gestookt te hebben. Hij werd veroordeeld tot twee maal een maand gevangenisstraf, f 50 boete, terwijl het toestel werd' verbeurd verklaard; Door bliksem geiroffen en gedood. Drie jongens van tien en dertien jaar die in een der buitenwijken van Almelo aan het spelen waren, zijn door den bliksem getroffen; alle drie werden tegen den grond geslagen. Twee van hen konden na eenigen tjjd weer opstaan, zjj haddon geen letsel opgeloopen. De 13-jarige B. Rot man bleef evenwel liggen; een ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren, Dure biggen. De landbouwer H. K. te Diessen, die enkele biggen tegen veel te hoo- gen prijs had verkocht, is door den inspecteur voor de Prjjsbeheersching te 's-Hertogenboscli gestraft met een boete van f 1000. NHET SPINNEWIEL. Wij zitten midden in den oorlog en zijn gevolgen. Hij heeft ons veel ontnomen, wat onontbeerlijk lijkt. Hy heeft veel din gen zeldzaam gemaakt, die vroeger in overvloed aanwezig waren en daar onder .niet het minst kleeren en schoeisel fcn de grondstoffen daar voor. Voor deze oorlogsverschrikking uit barstte, zorgde Egypte voor de:ka> toen, Australië voor de wol en wie weet welk land voor het vlas Nog maar twee generaties geleden zorgde echter het eigen boerenvolk van ons Zuiden voor zjjn vlas en zijn eigen wol en waren er even veel kudden heischapen als thans -een lingen. Zoo zaten onze grootmoeders uren aan een stuk achter het spinnewiel, dat vroolijk. snorde in-de kamer, waar de zware staande klok luid tikte en de olielamp haar spaarzaam licht verspreidde. En zie, de katoen van Egypte is niet meer bereikbaar, evenmin als 't vlas uit verre landen en nog veel minder de wol uit Australië. Zoo wordt het katoen en het lin nen en het wollengoed schaarsch en zelfs onverkrijgbaar. En de mensch, die een groot aan passingsvermogen heeft en zich steeds wist te redden uit de nooden, die hem omringen, heeft het welhaast vergeten spinnewiel weer ontdekt en schapenwol en zie: de dochtor des huizes spint in de avonduren haar wollen draden als eertijds onze grootmoeders deden, nog wH niet zoo handig doch „oefening- baart kunst." En als ooit verdwijnen van huis nijverheid verlies was, dan zeker het verlies van het spinnewiel en zijn bijkomende sfeer, want geen, neen geen werk was erooit zoo vrouwelijk zoo huiselijk, zoo vertrouwd, als het vredig en stil getikt, van dit mooie raderwerk in de stille huiskamer. "We zullen er spijt van hebben als de omstandigheden het weer naai den zolder doen verhuizen. Aangiften van '9 tm. 10 Sept. GEBOREN Jozef P. M. Sanders, Langstraat Henricus F. J. M. Arts, Marktstraat Wilhelmina P. P. J. Linders, St Odastrnat Martha J. van Teeffelen, Draalstraat Theodora A. Th. Zanders, Oirlo OVERLEDEN Franciscus J. M. Linders, 11 jaren, Merselo Gertrud S. Prast, echtgenoot van A. "W. Janssen, Langeweg 5 patiënten St Servatius- 1 patiente St Anna ONDERTROUWD: Theodorus Brouwers, 32 jaar, land bouwer te Broekhuizen en Wilhel mina van Cujjck, 29 jaar, te Venray. Johannes Arts, 26 jaar, landbouwer te Oploo en Hendrika Philipsen, 26 jaar, te Venray. Franciscus Cuppen, 26 jaar, hout bewerker en Catharina Wijnhoven, 22 jaar, beiden te Venray. Peter Direks, 27 jaar, landbouwer te Kampen en Maria Melissen, 24 jaar te Venray. GEHUWD: Johannes Geurts, 34 jaar, landb. en Mochtilda van Djjck, 31 jaar, beiden te Venray. Peter A. Sanders, 27 jaren, groente tuinier,-en Catharina P. .T. Egelmeers, 24 jaren, beiden te Venray RIJKS-Y OEDSELBUREAII Leunscheweg 15 Telefoon 416 Maal vergunningen. Het restant maalvergunningen van oogst 1942 is per post aan belang hebbenden toegezonden. Distributie van hoefbeslag. Paardenhöuders zullen in den loop der volgende week in het bezit wor den gesteld van een toewijzing hoef ijzers. Voor het uitreiken dezer toe wijzingen wordt op de gehuchten zitdag gehouden als volgt Woensdag 2—5 uur Heide café P. Litjens; 2—5 uur te Ysselsteyn café Keijsers; 2—5 uur te Merselo café Arts. Voor Dorp en Smakt tot en met Woensdag tijdens kantooruren. Belanghebfc kennis geste de: toewijzingen hun hoéfsine jte geleverd. In m smid is mei* -tv Run ei In verband op nieuwe run'd Dc vooral in» 't b r worden veehc1 lang aangera n veren op naa ar ders (vooral 1 >p om eventueel iel te voorkomen Invullejik Nog steedi in veehouders d aan de regis zjjn, niet of In 't vervolg ledige invulliijtoi worden versti De Burei 2! DISTRIE-I KRINM1 Tijdvak 1: Uitreikhk HJo< In tege'hsteit meld op de in reikt te Ho: te Venray (Di ka derstaande dajn- te Venray Tp\! 8.30-11 u.'A P, 14-16.30 i te Venray \S1 Sept. 8.30-11 H tot P, 14 VENRAY (Ag. 8.30-11 u. A H, 14-16.30 VENRAY 8.30-11 u. L 14-16.30 u. VENRAY Sept. 8.30lOjD- 12-13 u. D 16.30 u. G. te Horst voi 9-10 u. A tofl 11-12 u. K P, 14-15 u. t/m Z. HORST 21 Bo, 10.30-12 43c Go tot Dr. 14. HORST '22 H, 10.30-12 ifh Ho tot I, 14.3(1 HORST 23 10.30-12 u. LfcC 14.30-16 u. P HORST 24 So, 10.30-12 u. To tot W, Extra rauti 1 oogstvrm 20 Sept. k ai lieren worden d fers M t/m Z te HORST 14 14-15.30 uur. ka moeten worde ie 21 Sept. 14—liet 22 Sept. 14l(e 23 Sept. 14 24' Sept. 14 te Horst op d^it te Venray. te u. de létters 14-15 li. de Sept. 14—15 u -1 Schoenen Nogmaals wi gewezen dat sic ingediende kla kelen tot het te worden, gend noodzak iv deld zullen wj 1- L :vi 51 lil IK li 1 ei et Het loket v. is te Venraj Woensdag, Do pi 8.30-12.30 u DISTRftl B(I Uitreiking irl A. Zelfven Vierlingsbee I Maandag 20 A - O, 13-16"

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2