WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws» HET GEBEUREN IN ITALIë. ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG VERPLICHTE INENTING TEGEN POKKEN. BEKENDMAKING. Gestolen fiets terecht. Ongeluk. VALK-REVUE. D.I.S.-nieuws. H.C.V.-uieuws. ^Venray Vooruit" Een nieuwe dienst aan iedereen Kippenhouders. GEVONDEN 64e Jaargang No 33 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munekhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNC'KHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 18 Sept. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Thans is de wereld opeens vol nieuws. De berichten volgen elkaar met groote snelheid op, het eene al belangrijker dan het andere. 8 September Italië capituleert. Een schok ging door de wereld De verbeeldingen slaan op hol. Wat zal er verder gebeuren Hoe snel zal 't nu afgeloopen zijn Enkele dagen later blijkt, dat de Duitschers de nieuwe situatie volko men baas zijn en 't een open vraag wordt of het wel in het voordeel van de geallieerden is, dat Italië capitu leerde. ^let was 25 Juli toen Mussolini aftrad, beter gezegd, toen Mussolini gedwongen werd af te treden. Ieder, die niet al te groen was op het ge bied der internationale politiek kwam terstond tot de slotsom, dat de nieuwe regeering Badoglio geen andere taak kon hebben, dan Italië zoo snel mo gelijk en zoo goed mogelijk uit den oorlog te krijgen. De Uithaalde verzekeringen, dat Italië aan de zijde van Duitschland zou blijven doorvechten, konden bij hem hiaar weinig geloof vinden; al leen de volle vijf weken, die tusschen 25 Juli en 8 Sept. liggen, hadden hem tenslotte aan het twijfelen kunnen brengen. De 8e September was daarom in zekeren zin geen volkomen verras sing en was dat zeker ook voor de Duitschers, de voornaamste belang hebbenden, niet. De gebeurtenissen van den 25en Juli hebben hen tijdig gewaarschuwd en volop gelegenheid geschonken de noodige maatregelen te treffen. En dat ze die met Buitsche gron digheid getroffen hebben, blijkt nu. Waarschijnlijk heeft de inleidende gebeurtenis van 25 Juli de situatie voor hen gered. Want door een plot seling uitvallen van het geheele Ita. liaansche leger ontstond er een hiaat in Italië zelf, maar een niet minder groot hiaat in den Balkan en ook in Frankrijk. Voor dat alles hebben de Duitschers'in die vijf weken kunnen zorg dragen. Ze hebben aanzienlijke troepenmachten verschoven en voor reserve gereed gehouden, zoodat nau welijks enkele dagen na het verraad van Badoglio, het geheele Italiaan- sclie leger was ontwapend en de ge allieerde legers voor nieuwe en vast beraden tegenstanders staan. Hit de naderhand bekend gewor den gegevens blijkt duidelijk, dat bij Badoglio's optreden de bedoeling voor zat, om de geheele Duitsehe leger macht, die hön- -in Italië tegen de geallieerden lnelp verdedigen, af te snijden en zonder pardon aan de ge allieerden over te leveren. Daarvoor hadden zij zelfs in do laatste weken hun Noordgrens versterkt en zich bovendien verplicht de capitulatie niet eerder bekend te maken, dan op het oogenblik, dat voor de geallieer den het meest gunstig was. Het snelle optreden der Duitsehe weermacht heeft deze plannen danig gedwarsboomd en ze goeddeels in duigen doen vallen. Reeds is vrijwel de geheele Ita- Iiaansche legermacht ontwapend, zoowel in Italië als op den Balkan en in Zuid-Frankrijk. Mussolini werd middels een stout moedige actie bevrijd uit handen van de bewaking van het Badoglio-leger. Te midden van de heerschende verwarring zijn de Engelschen geland bij Tarente en Brindisi en zijn zij in dit vrijwel niet verdedigde deel van Italië reeds opgerukt tot aan de oorlogshaven Bari aan de Oostkust. De Amerikanen poogden van Salei- no uit op te rukken, maar zij wer den hier door Duitsehe formaties tegengehouden. Tot en met Rome is Italië in han den der Duitschers. Als uitvloeisel van deze opwin dende gebeurtenissen heeft Kroatië, dat in 1941 na zijn zelfstandigheids verklaring een Italiaanschen prins tot koning kreeg, dezen weer naar huis gestuurd en bovendien de kusten van de Adriatisohe Zee, waarop het steeds aanspraak maakte, bezet. Ook Montenegro en Albanië zijn van bezetting veranderd en beide landen zijn onafhankelijk verklaard. De Italiaansche vloot heeft zich op bevel van de regeering Badoglio naar Malta begeven. Een deel der vloot, waaronder alle slagschepen, is daarvoor uit Spezzia, de noordelijke Italiaansche oorlogs haven, uitgeloopen. Onderweg is zij daarbij gehinderd door de Duitsehe luchtmacht, die liet slagschip Roma en andere oorlogsschepen tot zinken bracht. En zoo is thans de toestand in Ziiid-Europa aanzienlijk opgehelderd. Sedert 25 Juli hing over Italië een mist van onzekerheid en aarzeling, die vooral ook de krijgsbedrijven ernstig beïnvloedde. De oorlog is nu weer in een nieuw stadium gekomen. In- 't Oosten wordt intusschen nog op leven en dood gevochten en de Duitsehe troepen geven hier en daar, in het kader van hun beweeglijke oorlogvoering, terrein prijs. Zoo b.v. in het Donetzbekken, waar Mariopol werd ontruimd en in den midden- secter, waar zij het knooppunt Brjansk hebben prijsgegeven. Tenslotte worden groote vloot- operaties gemeld aan de Zuidkust van Griekenland en evenzeer tegen-' over de Kanaalkust van Noord- Frankrijk, zoodat iedere dag die er komt, nieuwe onverwachte situaties kunnen ontstaan. De ei jog schijnt zijn. hoogtepunt te bereiken. ZONDAG 19 SEPT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Patersstraat 22 Telefoon 432 Het Gemeentebestuur van Venray brengt ter openbare kennis, dat in het Sti Elisabeths-Ziekenhuis, Mer- selosclie weg alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inen ting tegen de pokken op Donderdag 23 September a.s. nam. om 2 uur. Belanghebbenden moeten: 1. meebrengen het trouwboekje, waarin de in te enten personen staan opgeteekend. 2. op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting te rugkomen in het ziekenhuis, om 'het verloop der inenting te laten onder zoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens de inentingswet 1939 moe ten de kinderen, voordat zij den leeftijd van één jaar bereikt hebben, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zijn, bij twijfel raadplege men den huis arts. enting zal voor de geheelo'ge- meente alleen in het Ziekenhuis plaats hebben. De Burgemeester der gemeente Venray, brengt ter algemeene ken nis, dat het gedeelte van den pro vincialen weg in Noord-Brabant, Ba- kel—Deurne, vanaf de grens tusschen de gemeenten Deurne en Bakel tot 1025 m. ten rioorden daarvan tijdelijk gesloten is voor alle verkeer in beide richtingen. De tijdelijke sluiting geschiedt ten behoeve van de verbetering van het betrokken weggedeelte. De tijdelijke sluiting is ingegaan op 9 Sept. en duurt voort tot 28 November 1943 of zooveel langer of korter als voor de uitvoering van het werk noodig zal blijken. Het verkeer zal gedurende dien tijd worden omgeleid over den weg Ba kel Milheeze Deurne. De sluiting van den weg en de omlegging van het verkeer zullen door middel van de in de wegenver keersregeling voorgeschreven borden worden aangeduid. Venray, 10 Sept. 1943. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Ten nadeelê van den heer J. D. alhier werd twee maanden geleden een rijwiel gestolen in de nabijheid van de Parochiekerk. Aan de mare chaussee is het gelukt dit rijwiel op te sporen en tevens de dief te pakken. Dit bleek te zijn zekere v. d. V. uit Oirlo, die bekende den diefstal te hebben gepleegd. De bakker C. alhier had het on geluk bij het vallen van een trap een been te breken. De Valk zette het competitie-seizoen niet gelukkig in en moest de puntjes in Venlo laten. Enkele dubieuse be slissingen van den scheidsrechter brachten even zooveel doelpunten en toen de Valk, tot overmaat van ramp nog een strafschop miste, was de nederlaag een feit. Hbt tweede elftal kon het ook al niet bolwerken en moest tegen den sterkere tegenstander afleggen. 2 4 en 1—5 waren de uitslagen van het eerste treffen. Morgen komt Boxmeer op bezoek en ook dan zal 't aanpakken zijn, want gemakkelijk 'zijn die tegenstan ders br niet ondet te krijgen. Het tweede trekt naar de Venlosche Boys 'en zal 't ook daar niet gemak kelijk kiijgen. Wij verwachtende eerste puntjes N. Zooals te verwachten wasj heeft D.I.S. in haar eerste competitie wedstrijd een nederlaag geleden. Wit- tenhorst beschikte overeen goed slui tend elftal terwijl de voorhoede kunst van schieten wel verstond, 't Eerste half uur gaven de groenwitten be hoorlijk partij maar ze konden niet verhinderen dat 't met de rust 0—3 was. In de tweede helft doelpuntte Horst nog eenmaal terwijl D.I.S. 't net niet wist te vinden. Morgen gaat de reis naar Swolgen, misschien is er dan kans op eenige winst. D.I.S. II speelt tegen D.1.3. III voor de competitie een partijtje tegen elkaar. De heeren van H.C.V. I, die j.l. Zondag geprobeerd hebben of zij nog hockeyen konden, moesten een 4—2 nederlaag slikken tegen Blue Star. De wedstrijd had enkele goede mo menten, maar leed onder de warmte. Het team was incompleet, de nieu welingen debuteerden niet onver dienstelijk. Wij gelooven, dat H.C.V. nog wel krachten heeft om ook dit jaar een stugge ploeg in het veld te brengen.Laten wij eens zien wat het Zondag wordt. Aan de Leunsche weg worden dan de volgende wed strijden gespeeld 11.45 HCV I (dames) VKH I Venlo 14.- HCV I (heeren)-VKH I 15.45 HCV II (dames)—VKH II Het verkeersbureau van „Venray Vooruit", dat onder de enthousiaste leiding van mej. Lies Schaeffers dit jaar al zooveel gepresteerd heeft, Flitsen. A.L.— De „Ouwe Taaie", zoo heb ik deskundigen hooren uitleggeji, heeft niets met den beroemden Ara- sterdamschen koetsier te maken. Z(j verklarfen, dat het een cowboy-lied is. Deze cowboy heette Jinlebol Jenkins, die gaarne een neutje dronk en in een treurig liefdesavontuur verzeild ge raakte... „Het lieftallig meiske in wier handen hij viel, Maakte hem het leven tot een hel; Zij verkwistte zijn geld en verkocht zijn paard, En de cowboy ontwaakte in een cel. De rechter iceek hem 's morgens ernstig aan En - drbigde hem met drie maanden straf Tenzy hij, bjj al wat hem dierbaar was, Voor eeuwig de wisky opgaf. Hetwelk de stommerik deed. Mijn vriend die nooit op het appèl ontbreekt wanneer er een bor reltje te krijgen is en die den oorlog nog niet zoo beroerd vindt als het rantsoen jenever maar wat royaler was vond dien mijnheer Jinlebok Jenkins een reuze sufferd. Kijk eens, zij hij, als ie nou drie maanden was gaan zitten, had ie na zijn bromtijd zijn dorst weer kunnen lesschen, ter wijl hij na het afleggen der belofté zijn heele verdere leven natuurlijk alleen maar water mocht drinken. En dat alles voor een vrouw die hem bedroog... Dat dit gezang van den ontgoochel den prairie-man zglfs door de kleinste hummeltjes, die am fier kunnen prat en, wordt uitgegalmd, ligt echter niet zoozeer aan het dramatische gebeuren zie den hierboven afgedrukten tekst als aan het refrein dat luidt „Ouwe Taaie jippie jippie jee", dat, ook al weer volgens tot oordeelen bevoegden, door een Nederlandsch genie er aan toègevoegd is, zjjndehet allerbeste van het lied. De- cowboy die het drir.ken opgaf moet intusschen aan het overmatig eten van haverstrooballetjes overleden zijn- brengt weer een nieuwtje in Venray, n.l. een verkeersinlichtingendienst. Deze dienst omvat de meest uit voerige informaties over spoor- en tram diensten, boot- en busverbindingen in het heele land en licht in veel denk bare gevallen in over alles wat don reiziger dient to weten, zoo bijvoor beeld over reisverboden, rijwielver- voer, invalidenwagens op de stations, kruiers enz. Het is een vernuftig systeem, dat ons in staat stelt eiken dag nauwkeurig en aangevuld met de laatste wijzigingen een reisschema op te stellen, zoodat iedereen vóór. het van huis gaan precies kan weten, waar hij moet overstappen, welke aansluitingen op bus of boot gehaald kunnen worden enz. Het heeft „Venray Vooruit" behoor lijk wat moeite en geld gekost om dezen „nieuwen dienst aan iedereen" in functie te stellen, maar wij heb ben de proef op de som genomen en wij hebben ervaren, dat één.felefoont je naar het verkeersbureau van V.V. (tel. 584) iedere reismogelijkheid in een minuut oplost. De Vereeniging „Venray Vooruit" hoopt, dat velen van dezen dienst ge bruik zullen maken en nut zullen hebben. Geld wordt voor deze inlich tingen niet gevraagd, alleen waardee ring en grootere sympathie voor het werk van ons „Venray Vooruit". Nog steeds zjjn er pluimveehouders die niet in het bezit zijn van hun vergunning tot het houden van kip pen. Hierop zal eerstdaags strenge controle worden uitgeoefend, zoodat wij belanghebbenden aanraden deze vergunningen ten spoedigste af le halen bij de pl. Bureauhouders. 2 zilverbons, Leeuwstyaat 3

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1