PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND 'tegenstellingen bij 1)e geallieerden. 64e Jaargang No 31 Verantwoordelijk- voor den _geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 4 Sept. 1043 Advertenties 12 et, per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 <A per kwartaal. Er is na de bekende conferentie tusschen Churchill en Roosevelt te Quebec in Canada een eonigszins vreemde toestand ontstaan. 4 l.iepen er vroeger al geruchten, dat het tusschen Engeland en Amerika eenerzijds en de Sovjet-Unie ander zijds niet boterde, thans is dit dui delijk aan den dag getreden. Stalin heeft zoowel zijn gezant te Londen (Maisky) als die te Washing ton/ (Litwinoff) teruggeroepen, daar mee openlijk te kennen gevende, dat hij niet tevreden is met de door hen bereikte resultaten. En daarbij denkt iedereen aan het tweede front, waarop Stalin reeds meer dan een jaar heeft aangedron gen en dat hem ook met zooveel woorden reeds meer dan een jaar zou zijn toegezegd. En duidelijk is nu geworden, dat Stalin geen genoegen neemt met een „tweede frontje" als dat van Sicilië, dat slechts enkele Duitsche divisies vermag te binden en geen verlichting van belang be- teekent voor het Oostelijk front. Neen, Stalin wenscht een tweede front op de kusten van Europa, dat circa 60 divisies van het Duitsche leger zou in beslag nemen, die aan het Oostelijk front zouden moeten onttrokken worden. Aldus volgens de meening van Stalin. Alsdan zou hjj wellicht in staat zijn hier of daar door dit Oostelijk front te stooten en Duitschland kun nen bezetten. Doch op de conferentie van Quebec schijnt dit onderwerp niet aan de orde geweest te zijn, althans het eind-communique legde den nadruk op een versterking der oorlogvoering in Oost-Azië en een versterking der propaganda. En om die versterking der oorlogvoering tegen Oost-Azië ook te laten uitkomen, werd Lord Mount- batten tot opperbevelhebber der le germacht in Oost-Azië benoemd. Over het Westelijk oorlogtooneel dit tegen Europa, verder geen nieuws. Nu is het evenwel evengoed mo gilijk, dat al die openlijke teekenen van een afzien van een front recht streeks tegen Europa maar foefjes zijn om Duitschland op een dwaal spoor te brengen en dat er toch nog op den een of anderen dag van Sep tember een offensief' tegen de kusten van Europa losbarst. Maar voor heel waarschijnlijk wordt dat niet gehou den. Algemeen neemt men aan, dat als de geallieerden tot verderen strijd tegen Europa zullen aantreden, dat zal geschieden ergens in Zuid-Europa aan de kusten van de Middellandsche Zee, waar zooals men weet. zij hunne zeemacht nog sterk in hun voordeel kunnen uitbuiten, ofschoon al niet Jmeer zoo effectief als tegen Sicilië. Verder wordt er de aandacht op gevestigjj, dat de Sovjet-vertegen woordiger Maisky in Teheran is op gedoken en dat Litwinof spoedig na zijn vertrek uit Amerika conferen ties bleek, te houden in Egypte. Of dat nadere dreigementen zijn tegen de Angelsaksische mogendheden moet nog worden afgewacht, doch dat het tusschen de geallieerden onderling *niet meer alles is, wordt vrij alge meen aangenomen. De reden waarom de geallieerde mogendheden (Engeland en de U.S.A) geen invasiepoging willen doen tegen de Westkust van Europa, aangeno men dat zij daartoe in staat zijn wordt opgeheven, dat zij dan zelf bang zouden zijn, dat Stalin inder daad in staat zou zyn het Oostelijk front te doorbreken en een groot deel van Europa zou kunnen bezet ten, terwijl zij zelf aan de kust zou den kunnen bezetten, terwijl ze zelf aan de kust zouden worden opgehou den. Stalin zou dan mede door toe doen van de Westelijke democratieën in Europa de lakens kunnen uitdee- en, wat ze heelemaal niet willen* Want nog altijd hebben Engeland en Amerika ons werelddeel als hun speeltooneel uitverkoren, waar zij in de toekomst ook de lakens willen uitdeelen. Hieruit blijkt dus wel heel duidelijk hoe tegengesteld de oorlogsdoeleinden der geallieerden zijn, en hoe het mo gelijk is, dat in Amerika er roods duidelijk wordt gezinspeeld op den derden wereldoorlog, die dan gezamen lijk tegen de Sovjet-Unie zou moeten gevoerd worden. Ze 'worden echter tot dusverre nog als bondgenooten bijeengehouden dooi den gemeenschappelijken haat tegen Duitschland, dat koste wat kost, moet vernietigd worden. Maar uit deze ge steltenis kunnen nog allerlei onver- moedde verwikkelingen voortvloeien die op het verdere verloop van den oorlog van groote beteekenis zijn. Verder valt nog te vermelden, dat zich ook tusschen Duitschland en Zweden enkele onaangename inciden ten hebben voorgedaan, die aanlei ding zijn geweest tot enkele scherpe uitlatingen in de pers. Enkele Zweed- sche visschersvaartuigen hebben zich ten nadeele van Duitschland, niet aan de blokkadevooischriften in de Oost zee gehouden. En tegelijk met deze verwikkelin gen is ook Denemarken in onrust ge- yaakt, waar ondertusschen de staat van beleg is afgekondigd. De vier jaren oorlog oefenen zoop zwaren druk op land en volk uit, dat het begrijpelijk wordt, dat hier en daar en daar de zenuwen er verder niet meer tegen bestand zijn. Het volk wil vrede. Het ziet geen uitkomst: vandaar die onrust en on tevredenheid, die zich noodwendiger- wijze tegen den bezetter richt, welke voor hen, die niet verder kijken dan Kun horizon reikt, de ooi zaak is van alle kwaad en die meenen, dat in dien die bezetting maar weg was alle schoongekleurde toestanden uit het verleden weer met-één slag zouden terugkeeren. Van de fronten valt alleen te ver melden, dat de strijd in het Oosten nog onverminderd hardnekkig aan houdt, al valt er volgens de Duitsche berichtgeving hier en daar een ver flauwing waar te nemen. Dat kan trouwens wel haast niet anders, daar immers op 5 Juli deze strijd is inge zet en thans reeds zoo goed als volle twee maanden met geweldige energie gestreden is bij een ontzaggelijk ver lies aan menschen en materiaal. In dit verband zij dan nog vermeld, dat de Duitschers in het kader hun ner bewegelijke oorlogvoering de stad Taganrog, aan de Zee van Azow, dat nog slechts een puinhoop was, ontruimd hebben. Het Deensche ministerie is afge treden na tot het volk eeh aanspo ring te hebben gericht, rust eif be zonnenheid aan den dag te leggen en na allo ambtenaren in openbaren dienst opgeroepen te hebben op hun post te blijven en hun -werk in het welzijn van het land en volk voort te zetten. Duitsche duikbooten brachten vijf vijandelijke schepen met een in houd van 34.000 ton tot zinken. Zij torpedeerden verder een tankschip van 10.000 ton. De Italiaansche ambassadeurs Grandi en Graaf Ciano zijn gepen sioneerd. De Turksche minister-president Saradiogloe wees in een rede op de Turksche militaire macht, die onze vrienden en onze vijanden weten te respecteeren. „Wij zijn er stellig van overtuigd, dat indien wij op zekeren dag gedwongen worden, dit leger voor de Turksche vanen roem en zege praal zonder voorbeeld zal behalen. Groote scheeps-concentraties der geallieerden. In een correspondentie uit Berlijn wordt erop gewezen, dat de Duitsche lu'chtmacht in 't gebied van de Mid Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Naden diensttijd gaan de jongens gezamenlijk uit. In prettige kameraadschappe lijke bijeenkomst wordt liier'de vrije tijd'doorgebracht met het wisselen van gedachten en aldus kracht verzameld voor den komenden dienst. Bildbenchter Andres/Reels Fax s. dellar.dsche Zee groote concentraties van geallieerde scheepsruimte heeft geconstateerd. -Uit Duitsche militaire bron wordt vernomen, dat deze scheepsconcentra- ties in hoofdzaak-op de drie volgen de punten plaats hebben: In oost-Tunis, in het bijzonder in de haven vah Bizerta; in de wateren van Sicilië, vooral in de haven van Augusta: bij Oran. Uit de concentraties van scheeps ruimten en landingsbooten in Tunis en Sicilië leiden Duitsche militaire deskundigen af, dat de Engelschen en Amerikanen bapaalde bedoelingen hebben met betrekking tot Zuid-ltalië, meer in het bijzonder met betrek king tot de schiereilanden Calabrië en Aupulie. Door hun bodemgesteldheid leenen deze' gebieden zich e:hter niet zoo goed voor militaire operaties. Uit den omvang der concentraties by Oran wordt te Berlijn veronder steld, dat in dat gebied een leger van 300.000 Franschen opgesteld staat. Waarschijnlijk zal dit leger worden gebruikt voor de operaties tegen Cor sica en Frankrijk. Voorts worden uit de Duitsche waarnemingen boven, zuidoost-Enge land bepaalde conclusies getrokken met betrekking tot geallieerde opera ties tegen West-Europa. Duitsche verkenners hebben sterke- troepen- eenheden en een groot aantal lan- dingsvaartu.gen in zuidoost-Engeland kunnen waarnemen. In hoeverre al deze Engelsche en Amerikaansehe maatregelen ernstige pogingen voor een aanval op 'het Europeesche vasteland voorspellen, moet afgewacht worden. In de Wil- helmstrasse geeft men echter te ver staan, dat Duitschland op alle even tualiteiten voorbereid is. Radiotoespraak van Z. h. den Paus. Paus Pius XII heeft Woensdag voor den Yaticaansclien zender ter gelegenheid van den aanvang 'van het vijfde oorlogsjaar, een toespraak tot de wereld gehouden. De Paus begon met op te merken dat fle wereld reeds gedurende vier jaren geteisterd wordt door een ver nietigenden oorlog. Hij herinnerde er daarna aan, hoe Hij, kort voor de vijandelijkheden begonnen, tot alle staatslieden en volkeren een warmen oproep gericht had, teneinde een dergelijk onheil te vermijden. Het woord van den Paus werd echter niet gehoord. De geest van het ge weld triomfeerde. Maar deze triomf werd een nederlaag. Dezelfde liefde jegens alle volkeren die toen den op roep van den Paus heeft bezield, bezielt thans het woord, dat de Paus in het belang van de geheele wereld uitspreekt. Do oorlog gaat zijn hoogtepunt te gemoet en zyn tragischo realiteit doet zich overal gevoelen. In alle lauden groeitde afkeer van de wreodheid der methoden van een to-, talitairen oorlog, welke eerlyk begrip en elke norm van goddelijk on menschelijk recht te buiten gaat. Meer en meer worden de volkeren gekweld door twijfel, of de voortzet ting vatn dezen oorlog nog in over eenstemming is met de redelijke en gerechtvaardigde nationale belangen tegenover het christelijke en men- schelijke geweten. De.Paus merkte op, dat.na zoovele verscheurde verdragen en niet nage komen beloften en na zoovele tegen strijdige wijzigingen in de gevoelens en de handelingen, het vertrouwen tusschen de naties verminderd is. De Paus richtte zich tot allen, wier taak het is een initiatief te nemen tot het aangaan van een vredesac- coord en zeide tot hun, dat een werkelijke macht niet moet vreezen grootmoedig te zijn, aangezien zij altijd de'middelen heeft om zich te waarborgen tegen elke verkeerde interpretatie van hareif wil tot vi'e- de en tegen andore mogelijke terug slagen. Men moet het verlangen van alle volken naar den vrede niet vertroe belen of kwetsen door handelingen, die den haat aanwakkeren en voedsei geven aan de denkbeelden van te genstand. Aan alle volken moet men de hoop geven op een waardigen vrede en voorts moet er overeenstemming aan den dag treden tusschen de beginse len en de besluiten, alsmede tus schen de bewering van een récht- vaardigen vrede en de feiten. Alleen op die manier kunnen de volken, die minder door het oorlogs lot begunstigd zijn, gedoovon in hun herleving; in de nieuwe gevoelens van rechtvaardigheid en gemeen schapszin tusschen de volken en daaruit grooter vertroywen putten voor de toekomst. De Paus gaf' zijn zegen aan allen, die zullen werken voor den vrede, aan allen, die er toe zullen bijdragen om het thans bestaande doode punt tusschen oorlog en vredq te boven te komen, aan allen, die zullen luis teren naar de kreten der volken, die na zooveel smart, en puinhoopen slechts vragen om vrede, brood en arbeid. Daarentegen waarschuwde de Paus al degenen, die op dit verschrikke lijke oogenblik niet hun verantwoor delijkheid inzien voor het lot dei- volken en die de gevoelens van haat en de conflicten tusschen de naties blijven aanwakkeren. De Paus besloot zyn toespraak met zijn wensch uit te spreken, dat de leiders der volken door God mogen

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1