BINNENLAND Mr. II. Reydon overleden. De secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten en gemachtigde van den Leider voor de volksvoorlichting, mr. H. Reydon, die op 9 Februari 1043 door een sluipmoordenaar door ver schillende schoten werd gewond, is Dinsdag 24 Augustus, om 9.30 uur, na langdurig smartelijk lijden over leden. Door amateurs geteelde tabak Met nadruk wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat het verboden is tabak, die door ama teurs is geteeld, te verhandelen, on verschillig in welken vorm of toestand de tabak zich bevindt. Zoowel geheel of gedeeltelik volgroeide planten en al of niet gefermenteerde of gebun delde tabaksbladeren, als tabak in gekorven toestand, vallen onder deze verbodsbepaling. Elke koop of verkoop van amateurstabak, onverschillig of deze eenmaal <Jf bp herhaling plaats vindt, is op grond van do Tabak- en Tababsproductenbeschikking 1940 no 1 onderworpen aan de strafbepaling van het Economisch Sanctiebesluit 1941. Bij overtreding zullen zoowel de kooper als de verkooger op grond van deze bepalingen worden vervolgd. Verplichting tot openstelling van winkels op Maandag De aandacht wordt er op gevestigd dat in verband met de op 23 dezer van kracht geworden nieuwe regeling inzake de verplichting tot openstel ling, de winkels, waarvoor deze ver plichting geldt (met uitzondering van levensmiddelenzaken, die den gehee- leu Maandag geopend moeten zijn) des Maandags van 13 uur af in plaats van, zooals tot dusverre, 14.30 uur voor het publiek geopend zullen zijn. I)e Rijkspostspaarbank. In de eerste 7 maanden is by de Rijkspostspaarbank 145 millioen gul den meer ingelegd dan terugbetaald (vorig jaar 29 millioen). In de maand Juli alleen reeds 24 millioen gulden (vorig jaar 4 millioen) meer. Ultimo Juli waren er ruim 140.000 meer boekjes dan op t Januari '43. Stopzetting toewijzingen gemengd zangzaad. De huidige voederpositie maakt het noodzakelijk de toewijzingen voor ge mengd zangzaad voor zang- en par kietachtige vogels per 1 September stop te zetten. Voor ingeschreven papegaaien en tortelduiven is voor loopig nog een kleine hoeveelheid voeder beschikbaar, hetwelk op de gebruikelijke wijze aan winkeliers detaillisten zal worden toegewezen, Op de stopzetting kunnen geen uit zonderingen worden toegestaan; cor respondentie hierover zal dan ook door Bedrijfschap voor Veevoeder niet worden beantwoord. Actie voor het bewaren van afval Het vraagstuk van oud ijzer, staal, blik, papier, karton, haar, lompen en dgl. is zoo groot en zoo dringend, dat de gezamenlijke Nederlandsche indus trieën besloten hebben het publiek duidelijk te maken, wat er allemaal gebeurt met het oude materiaal ten behoeve van de nieuwe materialen- voorziening. In een zeer grpot aantal plaatsen wordt daarvoor binnenkort een tentoonstelling georganiseerd, waarbij dan een lezing gehouden wordt met de vertooning van de ge luidsfilm „Wie 't kleine niet eert...", die laat zien, hoe van afval nieuw materiaal wordt gemaakt. Ook zullen winkels pakkende étalages inrichten, om de huisvrouwen te bewegen zui nig met alle afval te zijn. Op ver schillende scholen zal de geluidsfilm vertoond worden, om de ..jeugd tot medewerking te bewegen. Dit alles geldt trouwens niet alleen het ver pakkingsmateriaal, maar ook de af vallen van levensmiddelen, die voor het vee als voedsel dienen. Winterhulp Nederland. Het decreet van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied tot wijziging en aanvulling van zijn decreet waarbij de stichting „Winterhulp Nederland" werd opge richt. houdt in dat het toezicht op het financieel beleid der stichting thans wordt opgedragen aan de alge- meene rekenkamer. Tot heden was hiermede belast een financieele com missie, welker leden door den Rijks commissaris waren aangewezen. Bed rijfsmax imu m rund vee Het bedrijfsmaximum voor melk en kalfkoeien (d.z. alle runderen, die reeds eenmaal gekalfd hehben) wordt met ingang van 1 December a.s. voor het jaar 1944 opnieuw vastgelegd. Over het algemeen zal het overeen komen mei het aantal melk-en kalf koeien, dat bij de inventarisatie in in Dec. 1942 aanwezig was. In geval len. waar de voedselpositie gedurende den vorigen winter zeer ongunstig was of de afgeleverde hoeveelheid melk abnormaal laag was, zal het bedrijfsmaximum lager worden ge steld. Zooals reeds medegedeeld werd, zal het bedrijfsmaximum voor vrou welijk jongvee (vaarskalveren, pin ken en vaarzen) op 75 pet. van het aantal der melkkoeien worden vast gesteld (dit percentage kan voor be paalde bedrijven nog worden ver hoogd). Aan ieder bedrijf wordt voor 1 October a.s. het van 1 December af geldende bedrijfsmaximum uitgereikt. De gemiddelde aanslag voor 1944 zal even hoog worden vastgesteld als voor 1943. De aanslag van 120 kg. per rund boven 1 jaar geldt als norm bij voldoende meikaflevering. Voor bedrijven, waarvan de afgeleverde hoeveelheid melk belangrijk minder is dan normaal, kan de aanslag tot 350 kg. per stuk worden verhoogd, terwijl bedrijven met hooge melk- leveranties een verlaging tot 60 kg. kunnen krijgen. Nadere bepalingen inzake de uit voering worden te zijner tijd gepu bliceerd. Bij den voorloopigen aan slag baseert men zich op de melk- leveranties 1942—1943. Bij den defini tieven aanslag wordt rekening ge houden met de melkaflevering gedu rende 1943 1944. Hij, die aan den aanslag 1943 heeft voldaan, kan nu reeds op voorschot van den aanslag 1944 leveren, voorzoover hij geschikte dieren ter beschikking heeft, vooral dan indien deze dieren boven het per 1 December 1913 vast, te stellen bedrijfsmaximum aanwezig zijn. In dien na 1 December 1943 wordt ge constateerd, dat vee boven het bedrijfs maximum aanwezig is, zal dit vee worden gevorderd, zonder dat dit in mindering zal worden gebracht van den leveringsplicht. Yenlo <>00 jaar start. Een medewerker van de N.R.C. schrijft: Op 1 September a.s. is Venlo 600 jaar stad. Op dien datum zal het n.l. 600 jaar geleden zijn dat hertog Reinoud II van Gelre en Zutphen, Yenlo stadsrechten verleende, het geen inhield dat de plaats ommuurd werd en belangrijke privileges kreeg,' waarvan het stapelrecht voor de Maasvaart tusschen Mook en Venlo wel het voornaamste was. Dit zesde eeuwfeest zou ih normale tijdsomstandigheden zeker aanleiding geven tot feesten. Het is nu echter niet de tijd voor uitbundig feest- vertoon en men beperkt zich daarom tot het uitgeven van een gedenk penning, die aan den eenen kant het beeld bevat van Reinoud II en aan de andere zijde het beeld van den legendarischen stichter van Venlo: Valuas. Deze Valuas is in Venlo wel gezien. Er gaat geen optocht voorbij of Valuas wordt door levensgroote poppen voorgesteld en nog kort ge leden is er een Valuastentoonstelling gehouden. Wie deze Valuas dan wel was? De overlovering zegt, dat Valuas de hoofdman van den Germaanschen stam der Bructeren 'was, die na een mislukten oorlog met de Gamaven naar de Maasgouw de wijk nam en daar een burcht bouwde, die hij Venlo (Veen-Heuvel noemde. In een stuk van 1170 wordt de plaats weer ver meld als Venla. Daar Venlo in een strategisch zeer belangrijk gebied ligt, is het begrij pelijk, dat de stad van de woelingen der eeuwen ruimschoots haar deel heeft gekregen. Doodelijke val. Te Hoensbroek viel de 43-jarige echtgenootc v. D. van de zoldertrap. Een flescli welke zij bij dien val in de hand had, brak en sneed een slag ader door. Tengevolge van haar val en verwonding overleed de vrouw na korten tijd. STEUN AAN KLEINE ZELFSTANDIGEN. De secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken heeft in een schrijven aan de burgemees ters mededeeling gedaan van zijn be sluit tot invoering van een landelijke steunregeling, ten behoeve van kleine zelfstandigen, die onderstand van noode hebben. Deze regeling, die bestemd is voor degenen, die, naar aard en ojnvang van hun nering, ambacht of ander klein bedrijf, als kleine zelfstandigen zijn aan te merken, stelt als alge- meene voorwaarde voor hulpverlee ning, dat de betrokkenen gedurende een tijdvak van drie jaren vooraf gaande aan 1 Januari 1941 (deze da turn geldt als voorloopig) over het algemeen als zelfstandigen werkzaam zijn geweest, dat zij daarvan gedu rende minstens twee jaren door middel van deze werkzaamheid in hun onderhoud en eventueel in dat van hun gezin hebben kunnen voor zien, dat zij evenwel door belem merende omstandigheden buiten hun schuld momenteel hiertoe niet langer bjj machte zijn, doch overigens wat bereidheid en geschiktheid tot ar beiden betreft, in staat moeten wor den geacht voor evenbedoeld onder houd te kunnen zorgen. Op dezen grondslag zal de hulp verleening naar twee groepen wor den gerangschikt, n.l. onder groep A degenen, van wie redelijkerwijs niet mag worden verwacht, dat zij, wan neer de huidige belemmeringen op gehouden hebben, hun oude bestaans mogelijkheid zullen zien terugkeeren en onder grpep B degenen, te wier aanzien zulks wel mag worden aan genomen, mits zij door verleening gedurende zekeren tijd van een pe riodieken overbruggingssteun hiertoe in staat worden gesteld. De onder groep A vallende kleine zelfstandigen zullen, alvorens hulp van overheidswege te ontvangen, hun bedrijfje of handel moeten stilleggen. Daarna kunnen zij, voor zoover het vrije bedrijf 'of de werkverruiming hen niet kan plaatsen, in beginsel in de gewone gesubsidieerde steun regeling voor werklooze arbeiders worden opgenomen. Daarbij zal de mogelijkheid tot omscholing dienen te worden nagegaan. De tot groep B belioorende kleine zelfstandigen kurrnenin beginsel voor een periodieke tegemoetkomingin de kosten van levensonderhoud in aan merking komen. Deze hulp zal over het algemeen niet hooger mogen uit vallen dan 20 pet. boven het bruto bedrag, dat de betrokkenen zouden ontvangen, indien zij in de gewone gesubsidieerde steunregeling voor werklooze arbeiders waren opgeno men. De toekenning van de steun aan de B-groep geschiedt voor tijdvakken van ten hoogste drie maanden, waar na elk geval opnieuw wordt bezien. Over het algemeen zal deze steun nimmer langer dan een jaar achter een mogen worden verleend. Tenslotte is voor de tot groep B behoorenden nog de mogelijkheid ge schapen tot het ontvangen van hun steun in den vorm van een uitkeer- ing ineens (ter hoogte van het steun bedrag voor een aantal weken) wan neer mag worden verwacht, dat zy hierdoor gedurende geruimen tijd of voor goed vrij zullen komen van overheidssteun. De gemeenten zy n belast met en verantwoordelijk voor de uitkeerin- gen aan de groepen A en B. In de vervulling van deze taak zullen de gemeentebesturen worden bijgestaan door plaatselijke commissies van ad vies, die over ieder steungeval moe ten worden gehoord. De regeling (reedt in werking met ingang van 1 Sept, a.s. Om prac- tisclie redenen zullen voorloopig slechts in een beperkt aantal steden de plaatselijke commissies van ad vies worden benoemd en wel in Am sterdam, Rotterdam, den Haag, Ut recht, Haarlem, Groningen, Eindho ven, Tilburg en Nijmegen. De ziektewet en de zuivel fabrieken. (d.Z.) Wjj hebben reeds een paar maal de aandacht gevestigd op het Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche marine. „De muts past uit stekend". De Gruppenführer overtuigt zich bij ieder afzonderlijk of de uni form onberispelijk zit. Als ze voor 't eerst in „blauw" zijn, kunnen de jongens nauwelijks het oogenblik af wachten, waaropzij met hun nieuwe uniform in de stad kunnen gaan wandelen. (P.K. Andres/R Ps) feit dat bij ziekte, de werknemers in het particuliere bedrijf, behoudens de afzonderlijk vastgestelde regelingen door de daartoe bevoegde instanties, aanspraak hebben op bijbetaling tot 100 pet. van de ontvangen bedragen van Ziektewet en Ongevallenwet. Voor bepaalde bedrijven zijn eerst door het College van Rijksbemidde laars, later gemachtigde voor den Arbeid, afzonderlijke regelingen vast gesteld, welke zich aansloten bij de in bepaalde bedrijven bestaande rege lingen, dan wel krachtens bepalingen van de Collectieve Arbeidsovereen komst. Voor de Zuivelfabrieken be stond n.l. een regeling waarbij werd bepaald dat iemand welke 2 jaren in de fabriek was of gedurende 4 jaar, 8 maanden per jaar werkzaam was, bij ziekte aanspraak had op 52 weken toeslag tot het volle loon en daarna 26 weken het halve loon. De regeling schept geen moeilijk heden. Doch een andere vraag was of werknemers welker korter tijd in dienstbetrekking waren dan hierboven genoemd, in geen enkel opzicht eenig recht hadden op betaling van loon tot 100 pet. Het ging dus hier om de vraag of de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek 1638 c, op deze men sehen nog van toepassing waren, nu er een speciale regeling voor de Zui velfabrieken was gemaakt. Schrijver dezes was van meening dat dit wetsartikel zijn beteekenis niet had verloren, en de nieuwe re geling dus moest worden gezien als een verbetering. Welnu, informatie bij de bevoegde instantie heeft aangetoond dat die opvatting juist is. Dat beteekent dat werknemers in Zuivelfabrieken welke korter dan 2 jaren in dienstbetrekking zijn, wel 'aanspraak hebben op hijbetaling van hun loon tot 100 pet. gedurende een betrekkelijk korten tijd. Hetgeen prac- tisch beteekend van 2 tot 4 weken naar gelang den tijd dal men in dienstbetrekking is. Hiervan kan alleen bij schriftelijk contract worden afgeweken. Voor het in dienst zijnde personeel- is dit m.i. niet mogelijk omdat dit dan een ver slechtering van de arbeidsvoorwaar den zou beteekenen hetgeen ook Weer niet mogelijk is. Waar dus ten onrechte deze be dragen niet betaald, zijn, moeten deze alsnog worden bijbetaald. Wat voor de Zuivelfabrieken geldt, is ook van toepassing op allo andere bedrijven waarvoor afzonderlijke re gelingen bjj ziekte zijn vastgesteld. En ten siotte herhalen wij de grond slag van dat allés: iedereen die in dienstbetrekking is in het particu liere bedrijf heeft bij ziekte of ongeval aanspraak op zijn volle Geldsbedrag van zijn loon gedurende een betrek kelijk korten tijd, verminderd met het bedrag van de ongevallen- of ziektewet. Ook het huispersoneel valt hier onder, terwijl voor bepaalde bedrijven gunstiger regelingen getroffen zijn, waar bij de Zuivelfabrieken en bij de vaste en losvaste arbeiders in den landbouw.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4