BINNENLAND BUITENLAND Sluiting Gemeentesecretarie enz. Teropenbare kennis wordt gebracht, dat op Woensdag 1 September a.s. dé gemeentesecretarie (inbegrepen afd. steunverleening) het kantoor van den gemeenteontvanger en het bureau gemeentewerken voor het publiek ge sloten zjjn van 11 14 uur. Yenray, 27 Augustus 1943 De Burgemeester. A. H. M. JANSSEN De Secretaris VAN HAAR^N SCHIETOEFENINGEN. Gevaarlijk terrein. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op Maandag a.s. 30 Augustus vanwege de Duit- sclie Weermacht schietoefeningen zullen worden gehouden in de Peel, waarby zal geschoten worden vanaf het spoorwegemplacement Griendts. veen in ongeveer noordelijke richting, dus richting weg Venray Deurne. Op dien dag moet des voormiddags van half 9 tot half 11 als onveilig worden aangemerkt liet terrein, zui delijk begrensd door de spoorlijn Venlo-Eindhoven, noordelijk door een lijn getrokken ongeveer 1K.M. boven den weg Venray-Deurne, oostelijk begrensd door een lijn loopende dooi den weg langs kweekerjj Camps, kruisende den weg Venray-Deurne en verder langs de boerderij van Fr. Claessens, langs Hubertushof, over de Paardekop naar de spoorlijn Venlo-Eindhoven en westelijk door een lijn, loopende op ongeveer U/i K.M. ten westen van de. provinciale grens. Verblijf aldaar gedurende dien tijd buitenshuis is LEVENSGEVAAR LIJK voor mensch en dier. Op Maandag a.s. mag zich dus in het tijdvak van half 9 tot half 11 voormiddag niemand op het boven omschreven terrein buitenshuis be vinden en moet ook het vee worden opgestald of buiten het terrein ge voerd. Venray, 26 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN GEVONDEN Een portemonaie met centen, is bij Vermeulen-Gellings Heide; een por temonaie met centen, is bij J. Hen driks Smakterweg 8; Een bankbiljet, is by C. van Meijel Deurneseheweg L 18. Een lederen kinderband is bjj W. Janssen Hagelweg 12; Een kin derbeursje met een paar centen, een rozenkrans en een rood geweven kin dermanteltje op het politiebureau: een alpino muts, is bij J. v.d. Munekhof, Grootestraat 28 Brandweerdemonstratie. Zaterdagmiddag had onder groote belangstelling een demonstratie plaats door de Venraysche Vrijwillige Brand weer op haar oefenterrein nabij de Paterskerk. Deze demonstratie bestond uit spring-, red- en ladderoefeningen, waarna een gecombineerde red- en spuitoefening gegeven werd. De heer Van Schendel, Dir. der Gemeente werken leidde als commandant dei- Brandweer de keurige demonstratie. De vrijwilligers, gestoken in mooie uniformen, met laarzen en helmen, en voorzien van de moderne hulp middelen, bijlen, rookmaskers enz., stonden reeds aangetreden. Nadat onder-comdt. I. Min zijn ploeg had gemeld bij Comdt. van Schendel, werd onmiddellijk met de oefeningen een aanvang gemaakt. Het springen uit de hooge „ramen" tot ongeveer 15 M. hoog, met behulp van een touw, het redden van be- wusteloozen op dezelfde wijze, de monstreerden duidelijk, dat in geval van nood vele levens gered kunnen worden, mits een brandweer beschikt over deskundig personeel en de noo- dige materialen. Voor het springen in een vangzeil moet men wat durf hebben, doch als het hard brandt zal men zeker den sprong wagen. De jeugdige leden van de Brandweer hebben laten zien dat het zonder gevaar is. Nadat nog enkele ladderoefeningen gehouden waren, die oogenscliijnlijk niet zoo zwaar schenen, doch veel van de leden eischen, werd tot slot met een der drie groote spuiten een goed geslaagde bluschoefening ge houden. Het publiek toonde door applaus herhaaldelijk zijn bewondering voor de verschillende oefeningen. Onze Brandweer, die reeds een goeden naam had, is de laatste jaren onder leiding van Commandant van Schendel nog aanmerkelijk uitgebreid en gereorganiseerd. Thans beschikt men over drie goed uitgeruste en onderlegde ploegen van 10 man. Vooral viel op, de regelmaat waar mede alles verricht werd. Er is geen geloop en geroep, slechts een enkel commando of signaal. Eenieder weet zijn plaats en wat hij te doen heeft, hetgeen bij' brand van zoo'n groot belang is. Naar wij nog vernamen zal binnen een of twee maanden wederom een groote demonstratie gehouden wor den. Wij kunnen eenieder aanraden dan «Jeze eens bij te wonen. LUXOR-TllEATER presenteert ons Zaterdag en Zon dag een spannende „Kriminal" film der Ufa „De misdaad op de tweede etage". Ergens in een groot Berlijnsch huis valt tegen twee uur een schot Spoedig is de politie ter plaatse en vindt eer. verwonde vrouw. Vast gesteld wordt dat een der bewoners van het. huis den dader moet zijn. Na lang onderzoek blijkt echter, dat al de bewoners onschuldig zijn. De politie blijft echter overtuigd dat iemand uit het huis het schot gelost moet hebben. Maar wie dan wel Wij willen U den dader niet aanwijzen, deze kunt U zelf zien wanneer deze sensationcole film gaat zien. JMf. D.I.S.-nieuws. Sinds enkele weken rolt weer de voetbal en ook D.I.S. zal morgen 't seizoen openen. Zij organiseert serie- wedstrijden waaraan verschillende sterke clubs uit de omgeving deel nemen. Voor de sportliefhebbers is er dus weer vol op te genieten. De wed strijden beginnen om 2 uur. H.C.Y.-niemvs. De hockeybal gaat weer rollen. In September komen er enkele trainingswedstrijden. Over de mdee- ling der competitie, die dit jaar het karakter van een noodcompetit.ie zal hebben, volgen mededeelingen later. De H.C.V. zal dit jaar met twee misschien drie dameselftallen en met een sterk verjongd heeren elftal in liefveld komen. Aanvragen voor het lidmaatschap kunnen vóór 15 September gedaan worden bij het bestuur, secretariaat Fatersstraat 22, Venray. De Woensdagavond-training voor de dames begint voortaan om half 8. P. Diederen overleden. Donderdag overleed te Graetheide- Sittard de heer P. M. Diederen. De overledene, die den leeftijd van zes tig jaar bereikte, werd geboren te Beek. Hy was een zeer geziene figuur, die zich vooral voor land- en tuinboinv vele diensten verwierf. Hij vervulde tal van functies in land bouworganisaties. Besmettelijke veeziekten in Limburg. Blijkens een opgaaf voorkomende in de Nederl. Staatscourant zynover de maand Juli in de provincie Lim burg geconstateerd: 4 gevallen van mond- en klauwzeer (waarvan 1 nieuw); en 91 gevallen (op 5 bedrij ven) van rotkrenpel der schapen. Turt'cokes. Van 1 September a.s. af zal de Rijksverkeersinspectie aan houders van personenauto's, welke van turf- cokesgasgeneratoren zijn voorzien, machtigingen voor turfcokes 20/60 mm of 5/20 111111 afgeven. Deze mach tigingen moeten bij de distributie diensten ingewisseld worden tegen bonnen, elk recht gevende op het betrekken van 10 kg. turfcokes van de op de bonnen aangegeven afme ting. Op deze bonnen kan men by de daartoe aangestelde wederverkoopers van de vier groote benzinemaatschap- pijen de turfcokes betrekken. Houders van bovenbedoelde auto's moeten op de bonnen de turfcokes betrekken in de maand, welke op de machtigingen staat aangegeven. Be waart men de bonnen tot een volgen de maand, dan loopt men het risico, dat die bonnen ongeldig worden ver klaard. ZWARE STRAFFEN YOOR CLANDESTIENE SLACHTERS Ook in de toekomst zal zeer streng worden opgetreden. De als gevolg van den oorlog be staande schaarschte aan vleesch is voor onverantwoordelijke elementen aanleiding geweest, om door clan destiene slachtingen en verkoop van het zoo verkregen vleesch tegen krankzinnige prijzen goede zaken te maken. Het Obergericht heeft in 'een aan tal processen in de laatste maanden een vrij groot aantal personen, die op deze wijze de vleeschvoorziening ten nadeele van de Nederlandsche bevolking in gevaar gebracht hebben tot zware tuchthuisstraffen veroor deeld. Verscheidene personen in de buurt van Culemborg hebben zich veree- nigd om vee uit de weide te stelen, het clandestien te slachten en liet vleesch duur te verkoopen. Ze heb ber. verscheidene schapen uit de weide gestolen, deze ter plaatse ge slacht en onderdeelen hiervan mee genomen en verkocht. Bijzonder verwerpelijk was in dit geval het feit, dat zij het vleesch voor een groot deel eenvoudig op de weide lieten liggen, zoodat het be dierf. Elk \dezer personen is, al naar gelang zyn medeplichtigheid, wegens vergrijpen tegen het economische leven in oorlogstijd veroordeeld en wel een tot 4 jaar, twee anderen tot 2 jaar, een vierde tot 1 jaar gevangenisstraf. Drie inwoners uit Zuilichem koch ten schapen tegen te hooge prijzen en slachtten deze op clandestiene wyze. Elk hunner werd veroordeeld tot 2 jaar tuchthuis. Verscheidene veehandelaars en sla gers uit Baarn kochten en verkoch ten vee met het doel dit clandestien te laten slachten en slachtten.ook'n aantal koeien op clandestiene wijze. Zoowel de handelaren als de clan destiene slachters en enkele personen die zich hadden beperkt tot den wederverkoop van dit vleesch wer den tot zware tuchthuisstraffen ver oordeeld. Drie van hen werden ver oordeeld tot 5 jaar, anderen 2 jaar, 1 jaar en 1 half jaar. Diegenen, die alleen kleinere hoeveelheden vleesch wederverkoclit hadden, kregen van 1 jaar tot 10 maanden. Deze strenge straffen hebben inder daad tengevolge gehad, dat de clan destiene slachtingen iets verminderd zijp. Ook in de toekomst zal de strafvervolging van dergelijke mis daden zeer scherp zijn, daar dit met het oog op de moeilijke vleeschvoor ziening in het belang van het Ne derlandsche volk volstrekt noodza kelijk is. Veelal verkeert men in 't onzekere over de vraag, of alleen reeds een bemiddeling by den verkoop van het van clandestiene slachtingen afkom- tige vleesch als een misdaad tegen het economische leven in oorlogstijd geldt. Een misdadiger ten aanzien van 't economische leven in oorlogstyd is iedereen, die schaarsehe levensmid delen, hetzij zelf direct aan de stel selmatige levensmiddelenvoorziening onttrekt, hetzij bemiddeling verleent by den verkoop van dergelyke levens middelen, om door het verhoogen van den prijs zichzelf te verrijken. Merkwaardige appelboom. Bij de familie H. te Boxmeer doet zicli het merkwaardige natuurver schijnsel voor, dat een appelboom gedeeltelijk voor de tweede maal in bloei staat, terwijl aan de andere helft van den boom de rijpe appels hangen. KINDEREN. Overal zie ik spelende kinderen. Ze verdoen hun dag met allerlei spelletjes, met touwtje springen, met knikkeren, met hinken, met ravot ten en zwerven door de velden, on bezorgd en onbewust van de wereld der groote menschen, die worstelt om een nieuwe toekomst, een nieuwe I en betere toekomst juist voor die kinderen. En het groote aantal onzer eigen kinderen is nog aanzienlijk vermeer derd met de talrijke „bleekgezichten" uit de steden boven den Moerdijk, die enkele weken lang komen profi- teeren van licht en lucht en niet minder van de iets royaler voeding, die op het platteland nog mogelijk is. En er zyn er opvallend veel. En ze zyn een voorbeeld van gods dienstzin voor de onzen en wy too- nen, dat de alom geroemde deugd van gastvrijheid in ons Zuiden nog in hooge eere is. Zoo moet het zijn. Als er nood is, moet er geholpen worden. En in de steden is er nood. En de belooning zal zeker niet uit blijven. „Wie toch een dezer", zoo zei Christus, „in Mijnen Naam op neemt, neemt Mij op". Wij hebben dat goed begrepen. Wij weten, dat wij Christus moeten op nemen. om veilig en wel door het leven te geraken, wij weten, dat wij volkomen afhankelijk zijn van den zegen des hemels. En wij weten ook dat volledig waar is, dat de nede- rigen zullen verheven worden en de trotschen van hun troon zullen ge- stooten worden. De mensch van na 1900 heeft ge meend het eigen lot in handen te kunnen nemen en zelf de wereld te kunnen regeeren, zelfs zonder God. Maar diezelfde mensch van na 1900 heeft reeds twee oorlogen ontketend van een omvang en een wijdte, dat de grondvesten van het bestaan er van sidderen. Wellicht dat de beproevingen van dezen tijd er hem toe zullen brengen weer even nederig te worden als onze kinderen, zoodat de mensch van 1943 en zooveel, onder de hoede van God dan ook weer even onbe zorgd zal kunnen spelen als kinde ren. Moge het zoo zjjn. Rome „open stad". De Italiaansche regeeiing heeft, ter toepassing van haar formeele en openlijke mededeeling van 14 Aug. j.L, waarbij Rome tot „open stad" verklaard wordt, den H. Stoel en de Zwitsersche regeering verzocht, de regeeringen van Londen en Washing ton ervan in kennis te willen stel len, dat zy de volgende maatregelen en besluiten genomen heeft De verdedigingswerken van de stad Rome zijn buiten gebruik gesteld en aan de batterijen luchtdoelgeschut is bevel gegeven het vuur niet te ope nen en aan de jachtvliegtuigen, zich niet te bewegen boven Rome. Men is bezig met de verptaatsing van de Italiaansche en Duitsche bevelvoe ring der operee'rende strijdkrachten, alsmede van de respectieve operee- rende troepen, en wel op zoodanige wyze, dat er in de stad slechts een garnizoen zal overblijven, dat belast is met het handhaven van de open bare orde. Het spoorwegknooppunt van Rome zal, voor zoover het de militaire transporten betreft, niet meer ge bruikt worden, noch voor werk zaamheden der verdeeling van wa gons, noch voor die van laden en lossen, noch voor het stoppen en verblijven van militaire treinen. Het knooppunt zal aldus in den omtrek van Rome worden teruggebracht tot een eenvoudige lyn voor transito- verkeer zonder meer. Tenslotte is men bezig met het nemen van maatregelen om do mi litaire inrichtingen en de fabrieken voor wapenen en munitie naar buiten de stad te-verplaatsen. Broodrantsoen in België verhoogd. De bladen in België deelen mede, dat het broodrantsoen met 25 gram tot 250 gram per dag is verhoogd. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 19 tm. 26 Aug. GEBOREN Peter W. G. Ewals, Vlakwater Minke van Zandvoort, Schoolstraat Gemrdus M.H.J.-Rongen, Markt Antoon P. G. Op-Hejj, Oirlo Willem S. M. Drent, Langstraat Gerardus W.J. Philipsen, Maash.weg Lamberdina J. H. Janssen, Ysselsteyn Josehina B. G. Branje, Kolkweg ONDERTROUWD: Johannes H. Geurts, 33 jaar, land bouwer en Mechtilda M. van Dyck, 31 jaar, beiden te Venray. OVERLEDEN 2 patiënten St. Servatius 2 patiënten St. Anna

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2