PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws. DISTRIBUTIE-NIEUWS 64e Jaargang No 30 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 28 Aug. 1043 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne- mentspriis: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. I)E GEALLIEERDEN EN ITALIë. Voor de Engelschen en Amerikanen verloopen in Zuid-Europa de gebeur tenissen stellig niet, zooals ze gaarne gewenscht hadden. Vooral op de ver overing van Sicilië, dat na vijf volle weken van moeilijke gevechten ge heel in handen der Angelsaksers viel, had men groote luchtkasteelen gebouwd en de val van Mussolini scheen aanvankelijk het gehoopte resultaat op te leveren. Het schijnt echter, dat de Gealli eerden hierbij wat te hard van stapel geloopen zyn, en in hun al te groote verzekerdheid van succes, zóó zware eischen aan Italië te hebben gesteld, dat voor dit land geen andere keus meer overbleef dan doorvechten. Dat is zeker de bedoeling der Ge allieerden niet geweest en nu zij achteraf de zaken wat nuchterder gaan bekijken, moeten zij tot de conclusie komen, dat bij een blyven- den weerstand van Italië, geholpen door de Duitschers, de verovering van gehefel Italië een langdurige en bloedige geschiedenis zou kunnen worden. En dan nog stonden ze nog maar voor de Alpen aan den Brenner, waai de moeilijkheden eerst pas beginnen zouden. Daarbij dwingen de toestan den in Oost-Azië tot sneller handelen. Australië ziet de bedreiging van Japan steeds grooter worden, de vol ken rondom het land van de Rijzende Zon sluiten zich aaneen en zijn bezig een oorlogsmacht te vormen, waar tegen geen wereldmacht meer op kan, wijl onderhand ook nog Tsjoen- kin-China om hulp smeekt, zonder dat het geholpen kan worden. En tenslotte is daar dan nog Stalin die al maar dreigender deneisch stelt van een werkelijk tweede of derde front, liefst op de Westkust van Europa. Is het wonder, dat bij dezen sa menloop van omstandigheden, die tot een meer intensieven oorlog dwinger. Roosevelt en Churchill bij hunne be sprekingen tot de slotsom zijn ge komen, dat thans koste wat kost, de oorlog moet bespoedigd worden en dat. daarvoor het beste middel is, om Duitschland eerst van zijn bona- genooten en op de eerste plaats na tuurlijk van Italië te scheiden. Het plan hiervoor schijnt uitgegaan te zijn van den Engelschen propa ganda-minister Brancken Brendan. Deze is in allerijl naar Quebec in Cpnada bij Churchill ontboden en kort na zijn aankomst zijn de richt lijnen gepubliceerd van de propaganda waarmee de bondgenooten van het Duitsche Rijk afvallig moeten worden gemaakt. Ze bevatten drie eischen en drié beloften. De eischen luiden 1. Onverwijlde afval van Duitsch land. 2. Zich ter beschikking stellen om den oorlog der geallieerden tegen Duitschland voort te •zetten. 3. Vorming van een Engelsch- Amerikaansch-Russische bezetting. Daartegenover staan drie beloften die luiden 1. Toezegging van den tegenwoor- digen gebiedstoestand met de be perking, dat na den oorlog volks stemmingen zullen worden gehouden en daarop de nieuwe grenzen zullen worden gebaseerd. 2. Toezegging eener deelneming aan de ontsluiting van Afrika, ook voor die staten die tot dusverre nog geen koloniaal bezit hadden. 3. Stemgerechtigde deelneming aan een vredesconferentie, waarop een nieuwe Volkenbond op den grond der medezeggingschap van alle staten zal wor'den opgericht. Vooral die drie beloften zien ei- aardig uit, maar ze worden vooraf gegaan door den eisch van een vol komen bezetting en een volledige hulp voor de verdere oorlogvoering tegen Duitschland. Dat land is vijand no. 1 en als de geallieerden dat maar onder de knie hebben, dan zal de rest wel volgen. Overigens lijken de drie beloften of stellingen al merkwaardig veel op het doel waarvoor Duitschland met zijn bondgenooten vechten. Zjj willen ech ter hun eigen lot in handen houden en daarnaast deel hebben in de ko lonisatie van Afrika. Amerika hebben ze daarbij als hulp niet noodig: ze willen dat zelf alleen opknappen en redeneeren, dat er voor Amerika ver der nog voldoende levensruimte op den aardbol over is. Men stopt toch ook geen millionnair nog enkele hon derdduizenden toe, omdat lui anders niet leven kan Neen, Europa heeft Afrika hard alleen noodig. Het merkwaardige van dit plan is alleen dat het van Oost-Azië zelfs niet rept. Dit schijnt een vraagstuk op zich zelf, of zelfs een vraagstuk zoo schrikwekkend, dat ze daarop zelfs geen toekomstfantasieën durven bou wen. In elk geval: de propaganda-oorlog zal nu voorgoed beginnen en in Duitschland verkneukelt men zich hierover al, omdat propaganda niet zeer doet. Het is een vry onschuldige manier van oorlog voeren. Ook daar om wordt hij door de Angelsaksers wel gekozen, want het echte oorlog voeren kost zware offers, dat weten ze nu zeker, na vijf weken oorlog op Sicilië. En ondertusschen blijft de oorlog op het Oostfront met onverminderde heftigheid voortduren. De Sovjet-Unie is er zelfs in ge slaagd het volkomen vernielde Char- kow voor de tweede maal te her» overen. De Duitschers spreken van een „wervelpantserslag" om de ma nier, waarop thans in het Oosten ge vochten wordt, te typeeren. De frontsteden zijn van minder belang nu ze allen reeds lang tot puin geworden zijn en door de be volking veilaten. Er wordt een „elastische" verdediging gevoerd, waarbij, zoowel in Noordelijke als Zuidelijke, als Oostelijke en Weste lijke richting wordt gevochten, of schoon men geneigd zou zijn aan te nemen, dat de Duitschers alleen met het gezicht naar het Oosten zouden vechten. Het pantserwapen heeft den oorlog echter weer beweeglijk gemaakt, zoodat heele legergroepen soms dooi de frontlinies gaan, daarna in de flanken en van achter worden aan gevallen, zoodat er een heksenketel van her en der vechtende groepen ontstaat, waarbij het moeilijk is de juiste bewegjngen uit te voeren. De geweldige slag duurt echter nu al vanaf 5 Juli onafgebroken voort en stelt aan de legers buitengewoon hooge eischen. Hoe het verder zal afloopen is niet te voorspellen, doch de Duitsche militaire autoriteiten zijn er tamelijk gerust over. Berlijn gebombardeerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben sterke formaties Britsche bommenwerpers Berlijn ge bombardeerd. De nieuw georganiseerde luchtver dediging verhinderde den geconcen- treerden aanval op de stad en schoot 60 meermotorige bommenwerpers neer. Door het neerwerpen van bri sant- en brandbommen ontstonden in woonwijken, alsmede aan open bare gebouwen en ziekenhuizen, ver nielingen. De bevolking leed ver liezen. De Britsche berichtendienst gaf als verloren op 58 bommenwerpers en 1 jager. Hi muller, Reichsfflhrer SS en chef Duitsche politie, is benoemd tot Rijksminister van Binnenlandsche Zaken als op volger van Dr. Flick, die Rijkspro teetor van Bohemen en Moravië is geworden. Extra rantsoenen voor a.s. jonge en zelfvoedende moeders. In den vervolge komen aanstaande moeders in plaats van gedurende 20 weken, gedurende 26weken voorden vermoedeljjken datum der bevalling in aanmerking voor extra-rantsoenen. Bovendien ontvangen zjj nog extra rantsoenen gedurende zes weken na de bevalling. Ter verkrijging van die rantsoenen moeten zij, evenals tot dusverre, een attest van den behan- delenden arts of vroedvrouw over leggen. Moeders, die hun kind zelf voeden, komen voorts gedurende ten hoogste 33 weken, beginnende zes weken na de bevalling en eindigende 39 weken na de bevalling, in aanmerking voor extra rantsoenen. Zij moeten deze rantsoenen iedere acht weken op nieuw aanvragen, onder overlegging van een attest van den behandelen- den arts of vroedvrouw, waaruit blykt, dat zjj hun kind nog zelf voeden. Textiel. Op speciale HG-punten zijn ver krijgbaar alle geconfectioneerde huis houdelijke goederen, inclusief alle soorten garens, lakens en sloopen, alsmede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte of gewatteerde dekens, welke op leveringsvergunning verkrijgbaar zyn). In tegenstelling met het in het begin dezer maand gepubliceerde, wordt van bevoegde zjjde medegedeeld, dat op deze spe ciale HG-punten ook de stoffen voor de vervaardiging dezer artikelen ver krijgbaar zjjn, terwijl garens kunnen worden betrokken zoowel op speciale HG-punten als punten der textiel- en toeslagkaarten, alsmede op speciale T-punten. Waarschuwing tegen ketting brieven. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis waarschuwt nogmaals uitdrukkelijk en dringend tegen elke deelneming aan de actie om door middel van kettingbrieven broodbonnen in te zamelen voor Ne- derlandsche arbeiders in Duitschland enz. Het staat vast, dat deze actie, bui ten voorkennis van het Nederland- sche Roode Kruis ingezet, geweten- looze elementen gelegenheid biedt op groote schaal bonnen te verduisteren. Een ieder weigere dus met beslist heid op eenigerlei wijze daaraan mede te werken. Vier kinderen levend verbrand Zaterdagmorgen, terwijl een vier tal kinderen n.l. twee van den land bouwer M. Janssen te Kessel, resp. 3 en 5 jaar oud en twee van den na buur J. H. Huys, resp. 3 en 6 jaar oud, in de schuur aan het spelen waren, ontstond een begin van brand in de schuur. De kinderen trachten in allerijl te vluchten, maar wisten geen weg dooi de rookwolken van het snel om zich heen grijpende vuur. Zij slaagden er niet in uit de brandende schuur te ontkomen met het droevig gevolg, dat alle vier de kleinen een prooi der vlammen werden. Bij het baden verdronken. Te Maasniel is Maandagnamiddag in de zoogenaamde Oude Maas te Leeu- wen-Maasniel, de 17-jarige M. Cox, wonende te Maasniel, tijdens het baden (zwemmen) jammerlijk verdronken. Wegens bijzondere omstandig heden.... Dat we onder bijzondere omstan digheden leven weten we onderhand allemaal wel. Echter, die „bijzondere omstandigheden" worden tegen woordig te pas en te onpas aange voerd als verontschuldiging voor alles en nog wat. Voor 't raam van menig schoen reparateur kan men lezen „wegens bijzondere omstandigheden deze week (soms zelfs deze maand geen schoen reparatie". En zoo is 't in vele andere branches. „Wegens bijzondere omstandigheden contante betaling geëischt" zegt een ander. Die contante betaling juichen we toe, maar waarom die bijzondere omstandigheden er bji gesleept? Wij zagen ook al bekendmakingen „wegens bijzondere omstandigheden geen plakken van fietsbanden" Dat dupeert niet alleen de vacantiegan- gers, die nog over een fiets beschik ken, maar ook reiziger en zakenman die voor den broode met hun rijwiel op stap zjjn. We vallen er dan nog maar niet over, dat wegens bijzondere omstan digheden het bandenplakken een stukje duurder is geworden. De chauffeur van de bus kan je wegens bijzondere omstandigheden langs den weg laten staan tot er over ettelijke uren nog eens een bus komt. En nu is op vele plaatsen de post ook al begonnen met een beroep op de bijzondere omstandigheden en rechtvaardigt daarmede het uitvoe ren van slechts ééne bestelling per dag. Wij staan te zeer met beide boe nen op den bodem der werkelijkheid om niet te beseffen, dat de bediening en service noodwendig moéten lijden onder den totalen oorlog en zyn ge volgen op alle sectoren van 't leven, maar toch aan die „bijzondere om standigheden'' beginnen we een he kel te krygen. Men moet ze niet aanwenden, om zich te ontslaan van min of meer onaangename plichten. Anders zal de overheid wegens „bijzondere omstandigheden" nog 'n stokje moeten steken voor al die bijzondere omstandigheden, welke zoo langzamerhand „bijzondere om standigheden" gaan worden ZONDAGSDIENST. ZONDAG 29 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 Geslaagd. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor adjunct-commies dei- directe belastingen, invoerrechten en accijnzen slaagde de Heer P. Knsters. Leunscheweg. werkzaam aan de In spectie der Invoerrechen en Accijnzen te Venlo. Y ALK-REVUE. Nog slechts twee weken rest de Valk alvorens zij de competitie in gaan en het wordt ten hoogste tijd, dat door middel van enkele wedstrij den een overzicht wordt verkregen, van het materiaal dat momenteel nog voorhanden is. De vele aderlatin gen zullen wel hun stempel drukken, op het samenstellen der elftallen, doch wij gelooven, dat het de Valk nog mogelijk is om een heel behoor lijk elftal op de been te brengen. Morgen komt als eerste tegenstan der F.C.V. uit Venlo, met het eerste en tweede elftal naar Venray. De laatste maal dat wij hen bezig zagen, kreeg de Valk geen schijn van kans tegen hen en dat zit hun nog wat zwaar op de maag, dus een mogelijk heid te meer, dat wij een pittige wed strijd mogen verwachten. Moge deze eerste krachtmeeting zyn, een pro paganda voor de voetbalsport in het algemeen, en voor de Valk in het bijzonder, een bewijs van het groeien de medeleven derjinwoners van Venray

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1