Officieele Landbouw- mededeelingen Distributie-nieuws voor de Provinrip Limbnrg Inventarisatie van tractoren en niotortrekkers. In de week van 9—14 Augustus zal een inventarisatie gehouden wor den van alle tractoren en motortrek kers. Opgegeven moeten worden alle tractoren, ook die welke door de Duitsche Weermacht gevorderd zijn maar nog niet geleverd, alsmede de omgebouwde of voor verbouw be stemde tractoren. Degenen die in de loop dezer week geen bezoek van een teller ontvangen hebben en toch een trekker of trac tor in hun bezit hebben zijn bij ver ordening „Inventarisatie Motortrek kers 1943" van het Hoofdbedrijfschap veor Akkerbouwproducten verplicht, hiervan voor 29 Augustus a.s. aan gifte te doen by den Prov. Voedsel- commissaris, waarna deze dan alsnog kunnen worden opgenomen. Inzameling eindjes touw bij het dorsclien. Nogmaals wijzen wij nadrukkelijk op de verplichting var. iederen land bouwer, die zijn granenmetdegraan- maaier-zelfbinder gemaaid heeft, om de vrijkomende eindjes bindtouw bij het dorschen in te zamelen en zoo spoedig mogelijk in te leveren by zijn gewonen leverancier tegen in ont vangstneming van een officieel geel inleveringsbewijs. Dit bewijs dient zorgvuldig te wor den bewaard, aangezien dit t.z.t. in geleverd zal moeten worden met het aanvraagformulier voor nieuw bind touw voor het volgende seizoen. De P.V.C. voor Limburg DE NIEUWE TEXTIEL- REGELING. Belangrijke wijzigingen ten opzichte ran vroeger. Ondanks uitvoerige publicaties op dit gebied blijven er onder 't publiek tal van vragen bestaan omtrent de nieuwe textielregeling. Men vraagt zich af: hoe kom ik met mijn twin tig punten aan een nieuw costuum of mantel En hoe gaat het als ik huishoudgoederen wil koopen De hieronder volgende korte uiteen zetting zal vele moeilijkheden oplos sen of verduidelijken. Oude distributiebescheiden. Alle distributiebescheiden, welke men nog in zijn bezit had, met uit zondering van speciale vergunningen voor mynwerkerskleeding en mach tigingen met opdruk „oorlogsgetrof fene", zijn thans ongeldig. De punten Tan de tweede en derde textielkaart, welke zich onbeschadigd aan het lichaam der kaart bevonden, konden tegen T-punten op de distributie kantoren worden ingewisseld. Kousen- bonr.en van de oude kaart zijn on geldig. Alle speciale vergunningen, welke na 11 April 1943 zyn uitge geven en niet gebruikt, kunnen bij de plaatselijke distributiediensten op verzoek tegen nieuwe distributiebe scheiden worden ingewisseld. Nieuwe distributiebescheiden Uitgegeven zijn thans naar den leeftijd of het geslacht verschillende textielkaarten; voorts ontvingen .jon gens en meisjes van 15 tot 18 jaar toe dagkaarten, terwijl deze laatste ook kunnen verkregen worden door a.s. moeders. Verder kan het publiek te maken krijgen met speciale K- punten, GS-punten, HG-punten, S- punten en T-punten; soms heeft men nog noodig een speciale vergunning, kousenbonnen, kousenmachtigingen, leveringsvergunningen, luierbonnen der baby-textielkaart of luiermachti- gingen. Inlichtingen hierover kunnen de winkeliers en de distributiedien sten verstrekken. De nieuwe textielkaart zou men feitelijk een kleedingkr.art kunnen noemen, want men kan er geen af gewerkte huishoudelijke artikelen of stof daarvoor op koopen. Groote stukken. Voor het verkrijgen van z.g. „groo te stukken" (costuums, overjassen, broeken) moeten by de plaatselijke distributiediensten een speciale ver gunning worden aangevraagd, welke bij den aankoop dient te worden overgelegd. Men moet bij de aanvraag steeds kunnen aantoonen, dat men 't stuk dringend noodig heeft. Wordt op zulk een aanvraag gunstig beschikt dan ontvangen: a. Mannen en .jongens voor cos tuums of broeken 3/« van het ver- eischte aantal punten in den vorm van GS-punten; het resteerende f?e deelte moet van de textielkaart of toeslagkaart, of in den vorm van in bezit zijnde T-punten worden bijge past; Voor mannen- en jongensoverjassen wordt door de distributiediensten het volle aantal vereischte punten in den vorm van GS-punten verstrekt. b. Vrouwen en meisjes voor man tels het volle aantal vereischte pun ten in den vorm van GS-punten. Voor gereede mantelcostuums wordt geen speciale vergunning vereischt. Gecoutectionneerde huis houdelijke goederen. Geconfectionneerde huishoudelijke goederen, garens, lakens, sloopen en dekens zijn uitsluitend op speciale HG-punten verkrijgbaar, welke men op de plaatselijke distributiekantoren moet aanvragen. Komt men voor deze punten volgens de bestaande voor schriften in aanmerking dan kan men daarop alle bovengenoemde goe deren echter geen donzen, gestikte of gewatteerde dekens zonder speciale vergunning koopen. Stoffen ter vervaardiging van huis houdelijke goederen mogen uitslui tend worden afgeleverd op speciale S-punten. Luierstof mag echter niet op S- punten worden geleverd. Luiers. Luiers mogen slechts worden afge leverd tegen overlegging van een luiermaehtiging en gelijktijdige afgifte van het vereischte aantal speciale K- of T-punten of op de met de cijfers I, II, III of IV bedrukte extra-bon nen der textielkaart voor babies, ge merkt V 615, en wel drie luiers of stof daarvoor voor elk dezer bonnen, tezamen mét het voorgeschreven aan tal punten van de textiel- of toeslag- kaart of speciale K- of T-punten. Bij een eerste bevalling of by een beval ling, welke plaats heeft ten minste vijf jaar na de vorige, kan men ook thans een baby-pakket aanvragen, waarin zich o.a. twaalf luiers bevin den. Bij het ontvangen van een baby- pakket, behoeven geen cijterbonnen van de baby-kaart te worden inge leverd. Kousen en sokken. Kousen en sokken kunnen uitslui tend tegen afgifte van het voorge schreven aantal geldige punten van de textiel- of toeslagkaart, of op speciale K- of T-punten worden be trokken, mits tegelijkertijd de des betreffende van een datumopdruk voorziene kousenbon van dè textiel kaart, wordt afgegeven. Ongeacht den andersluidenden da tumopdruk zijn momenteel de bonnen J, K en L voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder en jongens en meisjes van 3 tot 15 jaar, geldig, ter wijl voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder de sokkenbonnen J en K momenteel geldig zijn. De aankoop van kousen voor babies en voor kleuters van 1 tot 3 jaar is niet beperkt. Het verbruik der textiel kaarten. Bij aankoop van goederen moet de geheele van naam en adres voorziene textielkaart, benevens de distributie stamkaart worden overgelegd, (voor ingeleverde stamkaarten kan met het bewijs van inlevering worden vol staan). De detaillist dient de punten van de kaart te verwijderen. Men houde hiermede rekening by het rui len van goederen, welke lager in pun- t.enaantal zyn gewaardeerd, de detail list geen punten kan teruggeven, im mers „losse" punten zijn ook thans ongeldig. In afwijking van de vorige textiel kaarten bevindt zich thans op alle kaarten een aantal in twee helften verdeelde punten. Deze dienen om bij den aankoop van textielproducten, welke met een 7i punt gewaardeerd zijn, gebruikt te worden. Daartoe zal de kleinhandelaar één helft van zulk een punt verwijderen met dien ver stande, dat het totaal der op dat moment geldig verklaarde punten daarbij niet mag worden overschreden. De jeugd is weerbaar, wanneer zij bewust weet te loven en reeds jong weet, wat er in de wereld te koop is. Uit zes Germaansche landen ko men jongens in weersportkampen bij elkaar. Op zgn. „Heimabende" vertellen zij elkaar de geschiedenis van hun land en van den strijd, welke daar moet worden gestreden voor een beter toekomst. Blijft niet achter, maar meld .je aan voor het volgende weersportkamp Utrecht, Koningslaan 9. (Stapf—Pax s) De in twee helften gedeelde punten kunnen echter ook voor den aankoop van op volle punten gewaardeerde textielproducten gebruikt worden, Voorts bevinden zich op de persoon lijke textielkaart 8 bonnen gemerkt met Romeinsche cyfers; deze bonnen zyn voorloopig niet geldig, met uit zondering van de nummers I t/m IV, voorkomende op de babykaart. Deze cyferbonnen zyn o.a. bestemd voor extra beschikbaarstelling van gerant soeneerde producten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aan wezig zijn. Zij zullen o.a. voor dezelf de diensten kunnen worden gebruikt als de op de vorige kaart voorkomende letterbonnen. In tegenstelling met vroeger, is het thans bij het vorkoopen van textiel- goederen geoorloofd, dat de klein handelaar zoo noodig van textiel kaarten van den kooper punten af knipt en ontvangt, met dien verstande, dat op de textielkaarten van gezins leden hetzelfde adres en dezelfde familienaam aangegeven zijn als op die van den kooper en dat bij gelijk tijdig gebruik van kaarten van gezins leden eerst alle geldige punten wor den verwijderd van de kaart van den persoon, voor wien het gekochte ar tikel bestemd is.. Ook hierbij moeten alle distributiestamkaarten van de betrokken personen worden overge legd. Extra peulvruchten. Bon „Algemeen 635" is alsnog aan gewezen voor het koopen van een extra rantsoen van 250 gram peul vruchten. Bonnen serviesgoed. Voor kinderen tot en met 13 jaar. Van 8 Aug. af tot nader te bepa len datum geven de bonnen Reserve 3-48, 4-48, 3-49 en 4-49 recht op het koopen van serviesgoed of matalen keukengerei naar keuze tot een waarde van twee punten voor elke bon. Ook de thans geldige bon nen blijven tot nader te bepalen datum geldig. Bij aankoop moeten punten van de servieskaart worden ingeleverd. Tien textielpunten geldig verklaard. Met ingang van 1 Aug. jl. tot een nader te bepalen datum zijn de pun ten 51 tot en met 60 van de textiel kaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder geldig ver klaard. Extra-suoepbon verlengd. De geldigheidsduur van de extra Snoepbon „Algemeen 621" is verlengd tot en met 14 Augustus 1943. BITRGERLIIKE STAND VIERLINGSBEEK maand Juli 1943 GEBOREN Elisabeth J., dr. van L. Janssen- Franzen te Mnllem; Eva U., dr. van J. Weyde-Muthig, won. te Rotterdam; Jacobus J. J., zn. van A. Evers-Rutten te Vierlingsbeek; Maria P. A. D., dr. van W. van Opbergen-Loonen te Overloon; Hermanus Th. A., zn. van A. van Boxtel-Herkens, te Vierlings- boek; Hendrikus M. W.> zn. van H. van Rhee-v.d. Heijden te Maashees. GEHUWD Hubertus Backus, 26 jaren, muzi kant, te Yenlo en Wilhelmina A. Hendrix, 20 jaren, zb., te Vierlings beek. OVERLEDEN Jacoba H. A., 19 maanden, dr. van J. A. Havens-Thijssen, te Vierlings beek; Hendrikus Gooren, 41 jaren, winkelier, echtgenoot van P. A. M. Martens; Christina M. van Bon, 68 jaren, zb, echtgenoote van Th. Knech ten en van J. Ebben; Johannes A. Schaminee, 36 jaren, zb, te Vierlings beek. Keuringen Waffen-SS en Landwacht. Flinke mannen melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 jaar kan zich vrij willig by de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde ge keurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van familie leden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligeis, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bjj het SS-wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen, tusschen 18—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hen verbinte nis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 18 Aug. 9- 12 uur Venlo Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. Bij onze vrijwilligers. Een frissehe dronk tijdens een korte rust gedurende den grooten pantser slag in het Oosten. (SS P.K. Zschaeckel O-H-P s)

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4