Provinciaal Nieuws. Mededeelingen Plaatsel. Distributiediensten. DISTRIBUTIE-DIENST KRING VENRAY. fe 'i 1 maak! VE«T» 4 Burgerlijk 1 I fermenteur, bjj wien zjj zich hebben iaten registreeren, aanwijzingen om- ti ent den toestand waarin en de wjjze waarop de tabak moet worden toegezonden. Yerplichte velling Tan bosschen. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den directeur van het Staatsboschbelieer betreffende ver plichte velling van bosschen. Daarin wordt aan boscheigenaren of aan ge- bruiksgerechtigden voor het boschbe- drijfsjaar 1944 een algemeene last tot. velling opgelegd, waarvan de verplichtingen hun per schriftelijke lastgeving zullen worden bekend ge maakt. Rantsoen tabak voortaan 20 gr. Zooals bekend, is eenigen tijd ge leden het formaat der sigaretten kleiner geworden. Hierdoor woidt in plaats van het tot dusverre gebrui kelijke gewicht van 25 gram slechts 20 gram tabak per rantsoen in de sigaretten verwerkt. Teneinde de hoe veelheid kerftabak, die thans ver krijgbaar wordt gesteld, in overeen stemming te brengen met de thans in do sigaretten verwerkte hoeveel heid, worden vanaf 1 Aug. j.l. ook shag- of rooktabak in plaats van in de gebruikelijke- pakjes van 50 gram in pakjes van 40 gram in den han del gebracht. De hoeveelheid pruim tabak is eveneens van 25 tot 20 gr. Verminderd. In verband hiermede kan men nu op een bon van de tabakskaart slechts 20 gram rook-, shag- of pruimtabak in plaats van 25 gram verkrijgen. Eventueel nog in voorraad zijnde pakjes tabak van het oude gewicht mogen echter worden uitverkocht. Houten fietsbanden op bon. Met ingang van Donderdag gaan de distributiediensten van eenige ge meenten in het noorden des lands, alsook in Den Bosch en Eindhoven over tot het uitreiken van bonnen voor houten rijwielbanden. Prijzen tabakssurrogaat In de Ned. Staatscourant is opge nomen een prijsvoorschrift van den Gemachtigde voor de Prijzen, dat onder den naam „Prijsvoorschrift 1943 surrogaten voor tabaksproducten" de prijzen van de tabakssurrogaten regelt De verbruikersprijs mag ten hoogste bedragen: voor surrogaatsigaren 8 ct. per stuk; voor surrogaatsenoritas 4 ct. per stuk; voor surrogaatsigaretten 1ct. per stuk en voor surrogaat- rook-, pruim-, ^snuif, en shagtabak 32l/a ct. per 50 gram. Het prijsvoorschrift treedt 1 Sep tember in wei king. Arbeiders in Duitscliland De Centrale Persdienst van het Ned. Arbeidsfront, schrijft o.m.: Daar in sommige gevallen eenige vertragingen zijn ontstaan bij de over making der loonen van in Duitscli land werkende Nederlanders, heeft het Ned. Arbeidsfront zich ter ver krijging van een voorloopige regeling gewend tot de departementen van Sociale Zaken en Financiën. Als resul taat van gehouden besprekingen is 9 Augustus j.l. de onderstaande rege ling afgekondigd: Aan de door de heeren directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux aangewezen begunstigden van in het buitenland geplaatste arbeiders kan, indien wegens vertraging in de over komst van postzendingen geen loon- overschotten worden ontvangen, een voorschot op toekomstige loonover- makingen worden verleend. Het voorschot wordt berekend naar de volgende normen, met dien ver stande, dat het niet meer mag be dragen dan 90 procent van het vroe ger verdiende loon. Gemeenteklasse 1 f 20. klasse 2 f 17.50, klasse 3 f 15, klasse 4 f 13.-. Bovendien f 1 voor ieder kind beneden den leeftijd van 16 jaar. De klasse-indeeling dei- gemeenten is die van het bezoldi gingsbesluit voor burgerlijke rijks ambtenaren 1943. Het voorschot wordt verleend in aansluiting op het over- bruggingsgeld, terwijl in de gevallen waarin overbruggingsgeld reeds werd uitgekeerd, of waarin betrokkene voor deze tegemoetkoming niet in aanmerking kwam, het voorschot voor het eerst wordt verleend in de week, waarin deze regeling is afge kondigd. Deze regeling geldt voor- loopig gedurende zes weken, te be ginnen met deze week. ZAKKEND MOREEL PEIL. Een bericht in de bladen kwam ons er van de week nog eens met schrijnende duidelijkheid aan herin neren, dat het moreel peil van een deel van ons volk, mede onder den invloed van de oorlogsomstandighe den en haar gevolgen, een gevoeli- gen deuk heeft gekregen. Zeker, er gaat geen dag voorbij, of berichten op verschillend gebied duiden ons op dat zakkonde peilroofmoorden, politieke moorden, diefstallen, oplich terijen, duistere practijken in den zwarten handel, echtscheidingen, kindermoorden, om slechts een paar verschijnselen te noemen. Ditmaal valt ons oog op een bericht betreffende do enorme diefstallen bij de Spoorwegen. Ziehier het bericht Naar de officier van justitie van de Utrechtsche Rechtbank Dinsdag in een requisitoir mededeelde, hebben de Nederlandsche Spoorwegen in elf maanden tijds ruim 71/, millioen gul den uitbetaald aan schadeloosstelling voor gestolen goederen. Per dag worden er 20 fietsen bij de spoorwegen gestolen, en velelandge- nooten zijn bevreesd geworden, in dezen tijd hun fietsen- per trein te verzonden. Het, betrof hier een zaak tegen een 27-jarigen stations-brand wacht M. uit Utrecht, die meer dan 30 fietsen van de perrons had weg genomen, die hij voor gemiddeld 200 gulden verkocht, zoodat hij circa f 6000 had ontvangen. Verschillende keeren, zoo eindigde de officier zijn requisitoir, heb ik met lof gesproken over het personeel der spoorwegen. In deze moeilijke dagen verricht het ontzaglijk veel werk, waarvoor wij allen dankbaar moeten zijn. Doch ei- zijn ook enkele oneerlijke elementen onder hen, die een schaduw werpen op de prestaties. Spr. eischte tegen M. drie jaar en zes maanden gevan genisstraf. In 11 maanden voor 71/, millioen gulden schadevergoeding betaald 1 Het is een ontstellend cijfer. En dat gaat alleen over de Ned. Spoorwegen. Als we hieromtrent eens een cijfer hadden van heel ons land, wat zou ons dat vlammend getuigen van liet vervagen van veler practqk omtrent Gods gebod: Gij zult niet stelen En dan: er zijn nog negen andore geboden, waartegen niet minder gezondigd wordt. Wat is bij zoo'n simpele constatee ring onze verwondering naïef of ge huicheld, dat Gods straffende hand zoo lang en zoo zwaar op het mensch- dom drukt Bj-uine hoouen. Wanneer de boonen volgroeid zijn, het meerendeel der scheeden geel is geworden en het loof gaat afsterven, dan is het tijdstip aangebroken om de bruine boonenstruiken uit den grond te trekken en te gaan drogen. Dat is gewoonlijk omstreeks het begin van September, soms ook reeds wat vroeger, doch ook wel eens een paar weken later. Nadat de boonestruiken uit den grond zijn getrokken, worden deze in bossen van 3 a 4 met een touwtje om de wortels saamgebonden en te drogen gehangen. Dit kan ge schieden aan een ijzerdraad, dat tus- schen in den grond geslagen paaltjes is gespannen. Ook pleegt men de boonenstruiken wel op te hangen aan een hek, schut ting, muur of aan een boonstok, die horizontaal tusschen twee andere is bevestigd. Wanneer het een zonnige, droge September wordt, dan kunnen de boonen op deze wijze na eenige we ken volkomen droog zijn geworden er. dan kunnen zy naar binnen wor den gebracht. Het kan echter ook gebeuren, dat het in deze periode zeer veel blijft regenen. De boonen gaan dan rotten. Het is dan veiliger ze op te hangen onder een open af dak of in een kippenhok, waar ze niet zullen nat regenen, maar wel droog waaien. Ze moeten zoo droog zijn, dat ze rammelen. Daarna kunnen de boonen worden gedopt en in afwachting van het gobruik op een droge, donkere plaats worden bewaard. GEVONDEN Een beurs, inhoud 1 gulden en eenige distributiebons, terug te be komen bij A. Huybers Veltum. Zilveren broche, is bij Steerneman. Veldstraat; zilveren rozenkrans, bij van Osch, Hoebertweg; zilveren ro zenkrans, bil G. Verstegen, Eangstr. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 15 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Dr YERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor examen Vakbekwaamheid Smedenbedrijf de heer Ferd. Lucassen te Leunen. Te Utrecht behaalde de heer A. H. Kateman te Venray de akte Hand- teekenen L.O. Te Amsterdam slaagden voor het Brevet Textielhandel mej. M. Pijlsen den heer Joh. Jeuken te Venray. Chirurg te Venray. Naar de Limb. Koerier verneemt, zal Dr. San Giorgi, als chirurg sinds enkele jaren verbonden aan het Zie kenhuis te Sittard, naar Venray komen en hier als chirurg aan het Ziekenhuis optreden. SERY ATIUS-OMROEP. Ofschoon het weer Zondag j.l. niet mee werkte, is op het gebied van Athletiek toch goede sport te zien geweest. De 100 M. werden in 11.7 sec. ge- loopen. Het clubkampioenschap ver-sprin gen werd op 6.06 M. gebracht, Jammer echter, dat de geluids installatie absoluut niet werkte, en het publiek op deze wijze niet op de hoogte gebracht kon worden met het verloop van de wedstrijd. Zondag mag er weer gevoetbald worden. Servatius heeft ingeschreven voor het Verheggen-tournooi in Ble- rick.Servatius I trekt dus naar Blerick en komt in de eerste wetstrjjd uit tegen Swift Roermond. De verdere deelnemers zijn V.V.V. 2 en Steyl. Servatius II speelt thuis tegen S.S.S. I uit Overloon. Servatius heeft hier nog wat goed te maken, aan gezien op de serie in Overloon met 5—3 van S.S.S. verloren werd. Het verdere programma voor Ser vatius I is: 22 Aug. in elk geval een uitwedstrijd; 29 Aug. thuis tegen V.V.II. uit Heerlen; 5 Sept. thuis tegen een heele bekende tweede klas- ser uit Gelderland. De sportliefheb bers moeten nu eens 'raden, wie dat zal zijn. Volgende week zult U dan onder de Servatius-Onlroep vinden of U goed geraden hebt. Wij wenschen spelers en publiek Zondagmiddag een prettige sport middag en succes boys. LUXOR-THEATER presenteert ons deze week de Italiaansche Sonora film „Rigoletto"' met Michel Simon naar het drama van Victor Hugo. Michel Simon speelt Rigoletto, een griezel van een clown, verwrongen naar lichaam en naar geest, slechts bezield met een ziekelijke liefde voor zijn beeldschone dochtertje. Rigoletto die overal een stekelig antwoord weet en bereid is tot elke scherts, die een ander kan kwetsen. Zijn fel spel wordt onderstreept door een grime van een genre, die men maar zelden ziet in de film, maar die, heelemaal past in de sfeer van Victor Hugo's romantiek. Rigoletto bezorgt U een amusante en boeiende film die u beslist moet gaan zien. JMf. OVERLOON. De in deze omgeving algemeen bekende jachtopziener A-nt. Keijzers, zal binnenkort dit ambt 25 jaren in trouwe plichtsbetrachting hebben uitgevoerd. Vooral Reintje de Vos heeft het niet op hem te pakken evenmin als de wildstrooper. Nu het voetbalseizoen nadert, zal er door de werkende leden van S.S.S. ook wederom een druk gebruik worden gemaakt van de training. Dinsdagavond zijn de oefeningen weer aangevangen en vervolgens elke week. Het bestuur rekent op een algemeene deelname. Verdronken. Te Linne is de 15-jarige dochter van schipper van Strien van het schip „Avontuui" gevallen en ver dronken. Tijdvak 16 t m 21 Aug. 1943. Uitreiking bonkaarten 10e periode. De uitreiking vindt uitsluitend plaats te Horst (zaal van Heijster) en té Venray (Distributiekantoor) te Venray voor Ysselsteyn 16 Aug. 9 11 u. A tm H, 11 13 u. 1 t/m Q, van 14 16 u. R t/m Z; te Venray voor Oirlo 17 Aug, 9—11 u. A t/m H, 11 12 u. I t./m L, 13 15 u. M t/m P, 15-16 u. Q t/m Z; te Venray voor Merselo 18 Aug. 9 11 n. A t m H, 11 12 u. I t/m L, 12 13 u. M t/m O, 14 15 u. P t/m U, 15—16 u. V t/m Z; te Venray voor Heijde en Veulen 19 Aug. Hejjde 9—10.30 A t/m L, 10.30 -12 u. M t m Z; Veulen 13 -14.30 u. A t/m L, 14.30—16 u. M t/m Z; te Venray voor Leunen 20 Aug. 9—11 u. A t/m H, 11 12 u. It/mL, 12 13 u. M t'm O, 14 15 u. P t/m U, 15 16 u. V t 'm Z; te Horst voor Melderslo 16 Aug. 9 10 u. A tot Ba, 10—11 u. Ba tot D, 11-12 u. D tot He, 13-14 u. He tot J, 14 15 u. J tot M, 15 16 u. M tot P; te Horst voor Melderslo en Meterik 17 Aug. Melderslo 9 10.39 u. P tot T, 10.30-11.30 u. T tot Wij, 11.30-12 Wij t/m Z; Meterik 13—14 u. A tot C, 14—15 u. C tot H, 15—16 u. H tot J; te Horst voor Meterik 18 Aug. 9—10 u. J tot K, 10—11 u. K tot Ivo, 11 12 u. Ko tot P, 13-14 u. P tot S, 14-16 u, S tm Z; te Horst voor America 19 Aug. 9-10.30 u. A tot Du, 10.30-12 u. Du tot Ho, 13-14.30 Ho tot K, 14.30-16 u. K tot O; te Horst voor America en Griendts- veen 20 Aug. America 9—10.30 u. O tot V, 10.30 12 u. V t/m Z; Griendts- veen 13—14 u. A tot H, 14-15 u. H tot M, 15 16 u. M t/m Z. Oogstwerkzaamlieden. Afhalen formulieren toeslag oogst 10de periode gewone kantooruren op Maandag 16 Aug. voor den geheelen Kring te Venray, Horst en Meerlo. Indienen formulieren ook voor den geheelen Kring: Venray 17 Aug. van 14 tot 16 u. voor de letters A t m M, 18 Aug. van 14 16 u. voor de letters M t/m Z. Horst 17 Aug. van 14—16 u. voor de letters A t/m M, 18 Aug. voor de letters N t/m Z ook van 14 16 u. Meerlo 19 Aug. van 14 16 u. voor de letters A t/m M, 20 Aug. van 14 16 u. voor de létters N t/m Z. DISTRIBUTIE-KRING BOXMEER Voortaan zal zitting worden ge houden te Vierlingsbeek in het Pa rochiehuis voor de plaatsen Overloon en Maashees en wel op Dinsdag van 9—12 voor detaillisten Overloon en van 13—16 u. voor detaillisten Maas hees. Op Donderdag van 9—12 voor par ticulieren Overloon en op Vrijdag van 9—12 voor parti culieren Maashees. BELANGRIJK Aanvraagformulie ren kunnen NIET worden afgehaald en ingeleverd op bovenstaande zit dagen. Hiervoor worden afzonderlijke zitdagen gehouden en wel op Vrydag te Maashees in Zaal v.d. Ljjck van 14 14.45, te Overloon in het Patronaat van 15.15—16 uur. RIJ KS-Y OE DS ELBURE AU Leunseheweg 15 Telefoon 416 Schapenlevering Thans kunnen reeds overjarige schapen en lammëren, geboren in 1943, op den nieuwen nog niet uitge- reikten aanslag geleverd worden. Wjj adviseeren de groote schapen houders de ram-lammeren zooveel mogelijk op contract te laten zetten, om de volgende redenen: 1. omdat ze daardoor langer kun nen worden aangehouden en dus in veel betere conditie kunnen afleveren; 2. het mogelijk is contract-schapen over te dragen aan mesters; 3. de mogelijkheid opengesteld zal worden, contract-schapen over te doen aan personeipi gen, welke >c wenschen aajr Aanhoui Degenen, vu tal kippen-'ié ingeleverd, e ontvangen v den van kippqi noemde verg controle woit het uitreiken?, zal op de gn gehouden als Heide, Wok n Ysselsteyn,d Merselo, r Voor Veni nen deze veqe haald tydens ïi dag 16 Aug. Zij, die l:t niet hebben ie meebrengen, t kaart of perscij van het beife gelegd. Aanhou vok Nogmaals a gelegd, dat biv gewicht van o navolgende fee zig zijn: Zeugen- opsi contract of v huisslacliting Degenen, te huisslachtingji worden dus iii geraden ten si aanhoudverga: Maal ven gezb Degenen, r hebben van éi de m aalven kantore afMi uren. Het i moet geschiel terwjjl het mg worden op 3k. De Burffii f AtuU/f Toen ear J ivas dan jr er.Cjdt STRUl/ C.N.FVoé Luehtbeéi Aangifii GEBOREïj Oda C. J. Mb: Ilendrika Mh Gerda H. Wil Gerardus A.;r Johanna A. tl Gerardus Ml GEHUWE LeonardoA Instructeur t Apeldoorn o 22 jaren, te Pieter VII aannemer ta Hendrix. 2'

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2