PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. ITALIë STRIJDT YERDER. ZONDAGSDIENST. Dr. E. Ff HOYNG BEKENDMAKING. Geslaagd. LUXOR-THEATER WAARSCHUWING. 64e Jaargang No 27 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A .J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 7 Aug. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne ment spry s: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. De ontwikkeling der gebeurtenis sen in Italië is tot dusverre wel heel anders verloopen dan de meeste bui tenstaanders zullen gedacht hebben. Tenslotte is dit voor de verdere oorlogvoering zoo'n belangrijk feit, dat zij de gebeurtenissen op het slagveld in belangrijkheid overtreft. De fascistische partij is in Italië opgeheven en velen, die, tengevolge van dit regiem in de gevangenis zaten of buitenlands vertoefden, zijn thans weer vry. De krant Lavoro fascista heet nu Lavoro Italiana en zoo worden ver schillende namen veranderd, die aan het fascistische regiem herinnerden. Nieuwe mannen zijn aan het hoofd gesteld, anderen zijn teruggetreden en zoo is een der opvallendste wijzi gingen, dat ook graaf Ciano als ge zant bij Z.H. den Paus is heengegaan. Dat alles echter beteekent in het oog der geallieerden niets. Zy immers voerden tot dusverre oorlog tegen Mussolini en de fascistische partij, maar nu beider invloed is uitgescha keld, moeten zij voor den dag komen met hun eigenlyk oorlogsdoel en dat is de volledige onderwerping van Italië, om het te maken tot op- marschterrein tegen Europa. Daartegen schijnt heel Italië als één man op te staan en zoo is het best mogelijk, dat het gevolg der re- geeringswyziging niet een verzwak king, doch een versterking der oor logvoering beteekent. Van geallieerde zijde had men ver wacht, dat de nieuwe regeering aan stonds met gebogen hoofd om de vredesvoorwaarden zou zijn komen vragen. Nu dat niet gebeurd is, kreeg Italië het dreigement thuis, dat door ver hevigde bombardementen geen steen op den anderen zal blijven. Churchill wil de Italianen in eigen vet laten gaar smoren en dat proces door dp luchtmacht laten bespoedigen. We moeten afwachten hoe de Ita- liaansche natie op dit dreigement zal reageeren. In elk geval is het de eerste dagen na de regeeringswisse- ling niet zonder relletjes en betoo gingen in enkele steden van Noord- Italië afgeloopen. Doch nu schijnt de rust weer overal, ook in Milaan en Turijn, teruggekeerd en werkt ieder voor de succesvolle voortzetting van den oorlog. Van geallieerde zijde wordt dit alles natuurlijk overdreven, in de hoop, dat Italië zal ineenstorten en tot een onvoorwaardelijke overgave zal bereid zijn. Het is echter reeds gebleken, dat er méér kans bestaat by een ineen storting tot een communistische cha os te komen, dan tot een behoorlijk constitutioneel geregeld rijk... en Sta lin lacht natuurlijk in zyn vuistje. Terzelfder tyd is ook in Bukarest een communistische organisatie aan het licht gekomen, doch door de Staatspolitie nog tijdjg ontdekt om onschadelijk te maken Ongetwijfeld staat daarmee in ver band de aanval van een escadrille Amerikaansche bombardementsvlieg tuigen op de petroleum velden van Ploesti. Die zijn echter van een koude ker mis teruggekomen. Van de circa 125 vliegtuigen werd de helft tot om- keeren gedwongen voor ze het doel bereikt hadden: van de overige helft zijn 36 stuks neergeschoten, terwijl er nog 8 op den terugweg in Turkije een noodlanding hebben moeten ma ken. De geallieerden zien de mogelijk heid, dat zy door sterken druk op den tegenstander hier en daar mis schien wel onrust kunnen veroorzaken om aldus op gemakkelijkere wijze dan door vechten Europa onder de knie te krijgen. Ze spelen hierbij echter eer. zeer gevaarlijk spel door het gevaar, dat tenslotte de heele winst voor Moskou zyn zal. Hoe men daar op eigen wijze zyn gang gaat, blykt weer eens heel dui delijk uit de instelling van een nieuwe Duitsche regeering voor het geval Hitier zou gedwongen worden het bijltje er bij neer te leggen. Daarmee komt de aap uit de mouw en weten we welk lot aan Duitsch- land wordt toebedacht. Geen weldenkend mensch kan een bolsjewistisch Duitschland en een onder rooden invloed staand Europa wenschen. Zoover is 't trouwens nog niet. De Duitsche en verbonden troepen houden stand aan 't Oosfront, ondanks een maandenlangen verwoeden storm loop der bolsjewisten tegen de Duit sche stellingen. En ook op Sicilië blijft de Duitsch- Italiaansche legermacht ondanks de diep-ingrijpende regeeringswisseling, hardnekkig stand houden. Alleen de stad Nicosia is nog ont ruimd, doch de Britten zyn er nog altijd niet in geslaagd Catania te ver overen en de Noord Oosthoek van Sicilië is zoo doorploegd met bergen, dat de totale verovering van dit deel nog heel wat bloedoffers kan kosten. Ook daarom zou men natuurlijk liever zien, dat Italië het hoofd maar in den schoot legde. Ondertusschen zijn ook de verliezen aan scheepsruimte over Juli bekend geworden. In deze maand werd de 500.000 ton weer aanmerkelijk over schreden, zoodat 100.000 ton meer naar den zeekelder ging dan de maand te voren. Nog moet worden opgemerkt, dat men te Berlijn erg terughoudend blijft ten opzichte van de gebeurtenis sen in Italië. Men laat zich daar niet van de wijs brengen en is vast be sloten door te vechten tot het bittere einde. Op een telegram van Mussert aan den Führer van het Groot Duitsche Rijk tijdens de crisis der vorige week antwoordde Hitier zelfverzekerd: Wees gerust. De overwinning zal ons zyn. Roosevelt zou Italië de vol gende wapenstilstandsvoorwaarden hebben gesteld 1. Het Italiaansche leger en de Italiaansche vloot staken elk verzet. 2. De samenwerking met' de Duitsehers eindigt onmiddellijk. 3. De Italiaansche troepen in het voormalige Zuid-Slavië, alsmede in Griekenland, Albanië en Frankrijk moeten onmiddellijk teruggetrokken worden. 4. Het oorlogsmateriaal moet in tact aan de geallieerden worden overgegeven. 5. Erkenning van een Engelsch- Amerikaansch-Sovjet militaire regee ring over Italië tot het einde der operaties. 6. Arrestaties der zoogenaamde oorlogsschuldigen. 7. Vrijlating van alle geallieerde krijgsgevangenen, die zich op Ita- liaansc-hen bodem bevinden. In een wederzijdsche telegram wisseling tusschen Italië en Japan wordt verzekerd, dat men den oorlog tot het zegevierend einde zal voort zetten. De stedelyke commandant van het door luchtbombardementen zoo zwaar geteisterde Hamburg is we gens zijn offervaardig persoonlijk op treden door den Fuhrer onderschei den met het ridderkruis van het Kriegsverdienstkreuz met de zwaar den. Geconstateerd is, dat de Ame rikaansche vliegtuigen bij hun aan val op Roemenië over Turkije zijn gevlogen. Wat zullen daarvan de gevolgen zyn? Er komt een nieuwe periode van actie der Duitsche duikbooten, zoo wordt uit Berlijn gemeld. De duikbooten zyn, na van bijzondere apparaturen te zyn voorzien, welke noodig waren om aan de vijandelijke waarneming te ontsnappen, weer in grooten omvang tot den aanval overgegaan. De laatste weck in het weersportkamp worden de proeven afgelegd voor het H.J.-prestatie-insigne en hot H.-T.-schiet-insigne. Meer dan de helft der deelnemers heeft een van beido insignes behaald. Wel een be wijs, dat de jongens mot volle aandacht den dienst hebben gevolgd. Elke maand zullen nieuwe jongens de kampen bevolken. Aanmelding: Ko ningslaan 9, Utrecht. (Erankonhauser/Stapf-Pax s) ZONDAG 8 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot Patersstraat 22 Telefoon 432 De Burgemeester van Venray, waar nemend de taak van Burgemeester en Wethouders der gemeente, brengt ter openbare kennis, dat hy, waar nemend de taak van den Raad dier- zelfde gemeente op 22 Juli 1943 be sloten heeft: Aan het Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden, tevens be stuur van de R.K. Lagere School te Heyde—Venray, een bedrag beschik baar te stellen, benoodigd voor het aanschaffen van leermiddelen (wand rek enz.) in verband met het onder wijs in lichamelijke oefening aan ge noemde school. Venray, 29 Juli 1943. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN De Secretaris VAN HAAR''N Op het in de week van 27 Juli te Tilburg gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot Piet Jacobs, Lang straat, voor het huis-, decoratie- en reclameschilderen. vertoont ons met de nakermis de allergezelligste muziekfilm -Wir machen Musik", met in de hoofdrol len Ilse Werner, Victor de Kowa en Grethe Weiser. U kent misschien de pynlyke si tuatie: zonder geld in de tram te zit ten en vergeefsche pogingen te doen, om uit een of andere zak nog een geldstukje op te vissen. Dan begrijpt U ook Karl Zimmegmannjs, verlegen heid, als een lief meisje, Annie Pich- ler, voor hem betaald en verdwijnt voordat hy haar kan bedanken. Karl wordt tijdelijk tot leeraaraan de muziekschool benoemd en krijgt hierdoor niet alleen wat geld maar ook het contact met Annie Pichler, leerlinge van die school, wordt her steld! Annie wordt privaat-leerlinge by Karl en brengt intusschen wat orde in de chaos welke er in het huis van den vrijgezel heerscht. Een en ander geeft aanleiding, dat Karl en Annie zich bij den burgelyke stand als echtpaar laten inschrijven. Maar echtelijke problemen komen eerst na den trouwdag. Welke deze problemen zijn willen wij U niet ver klappen die kunt U zelf zien in deze film welke behalve Zaterdag en Zon dag ook Maandag in Luxor vertoond wordt. JMf. Het is begrijpelijk, dat vele land- genooten in deze heete zomer- en vacantiedagen ontspanning en ver kwikking op en aan het water zoe- ken en vinden, hetgeen hun dan ook van harte is gegund. Het is daarom zoozeer te betreuren, dat er onder degenen, die op en aan het water worden aangetroffen, zich steeds weer personen bevinden, die hel blijkbaar niet erom te doen is do watersport te beoefenen of van do rust en koelte te genieten en de prachtige natuur op zich te laten in werken, maar die van die gelegen heid gebruik maken „om de beest uit te hangen", om baldadigheid te verrichten, ergernis te geven en de rust te verstoren, om de overige be zoekers van de rivier het plezier te bederven en de bewoners der Maas oevers of de eigenaren der daar ge legen landerijen schade en hinder te bezorgen en ergernis te verwekken. Het ligt voor de hand, dat dit op den duur tot maatregelen zal leiden, waardoor ook onschuldigen worden getroffen. Laten dus op de eerste plaats de genen, tot wie het verwijt is gericht zich op en aan het water zoo gedra gen als van jongens en meisjes met eenig begrip voor orde, tucht en fat soen verwacht kan worden. Laten ook de ouders en opvoeders het noodige doen om aan 't misselijk gedoe van deze jeugdige waterpiraten een einde te maken. Ook het overige publiek, dat van het wangedrag en het onsportieve optreden zeker niet gediend is, mag zich gorust eens laten hooren. Vooral degenen, die badinrichtin gen exploileeren, die booten uitlee- nen of verhuren, kunnen nuttig werk verrichten en zyn daartoe ook volgons wet en moraal, gezien de aan zyn bedrijf verbonden verantwoordelijk heid, verplicht. Geen toegang meer voor, geen booten meer uitleenen aan personen, waarvan te verwach ten is dat zy er misbruik van maken of waarover klachten zyn binnenge komen. Ook andere eigenaren van booten dienen te letten op het ge bruik dat daarvan gemaakt wordt en deze goed afgesloten te houden. In het algemeen denkt er toch niemand aan om vanuit de landwe gen zoo maar over andermans grond, door bosschen, akkers en weiden te loopen. Velen denken dat dit vanuit het water wel mag, dat ongestraft de heiningen beschadigd, het rijshout vertrapt en gebroken, de oeverbe- vestiging kapot getrokken, afgebro ken en vernield mag worden. Op het vasteland gelden bepaalde regelen voor het verkeer en wange-

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1