BINNENLAND Officieele Landbouw* mededeelingen voor de Provincie Limburg' Verrallen aankoopvergunnin gen voor stroo. Alle aankoopvergunningen, welke vóór 16 Juni j.l. zijn uitgeschreven en waarop tot nog toe geen stroo is geleverd, zijn thans door het Bedrijf schap voor hooi, stroo en ruwvoer vervallen verklaard. Overname kalveren. Van 12 Juli j.l. worden de nuchtere kalveren weer overgenomen op de gebruikelijke overnamemarkten van rundvee. Vanaf genöemdbn datum geschiedt de uitbetaling weer volgens levend gewicht. Levering dient via een er kende marktveehandelaar te geschie den. leveringsplicht schapen. De aanslag voor levering zal 20 pd; bedragen van alle overjarige schapen, welke op 2 Mei j.l. op hef bedrijf aanwezig waren. Bij verkoop van schapen dient men hiermede reke ning te houden. De P.V.C. voor Limburg. Vervoer van aardappelen door volkstuinliouders. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Limburg maakt bekend, dat het vervoer van aardappelen door volkstuinhouders vrjj is, mits is vol daan aan de hieronder genoemde voorwaarden en bij het vervoer de volgende bepalingen in acht worden genomen: a. de tuin moet overeenkomstig de „Bodemproductie-beschikking 1942 Volkstuinen" zijn geregistreerd. b. bij controle moet het registra tiebewijs worden getoond. c. het huisadres op het persoons bewijs van den vervoerder moet ge lijk zijn aan het huisadres, voorko mende op het registratiebewijs. d. het vervoer moet plaats hebben le. langs den koristen weg van den volkstuin naar het huisadres; 2e. op een werkdag (dus niet op Zondag); 3e. van Maandag tot en met Vrit- dag tusschen 18 uur en een half uur na zonsondergang, op Zaterdag tus schen 14 uur en een half uur na zonsondergang; 4e. tusschen 15 Juni en 1 No vember 1943; e. de hoeveelheid welke in één keer wordt vervoerd, mag niet meer bedragen dan 25 kg. Houders van particuliere tuinen en arbeiders, die een perceeltje grond van hun werkgever als tuin hebben geëxploiteerd en als zoodanig niet verplicht zijn hun tuin te laten re- gistreeren, dienen echter een ver- voerbewijs voor het vervoer van hun aardappelen bij hun PI. Bureauhou der af te halen. AMSTERDAM-NOORD DOOR EEN TERREUR-AANYAL GETEISTERD. 129 (looden, 09 zwaar- en 250 lichtgewonden. Zaterdagmorgen op klaarlichten dag en bij helder zicht is Amsterdam Noord ]iet doelwit geweest van tal rijke Amorikaansche bommenwerpers. Tientallen vliegtuigen, die op groo- te hoogte bleven, gooiden lukraak hun bommenlast uit boven de arbei derswijken in het noordelijk gedeelte van de stad. De gevolgen waren vreeselijk. Een klooster en daarachter gelegen kerk werden getroffen. In het achter gedeelte der kerk viel een bom, die tot ontploffing kwam en een groote ravage aanrichtte. In het klooster, dat voor een ge deelte werd vernield en overigens zware schade opliep, vonden vier zusters den dood, twee anderen wer den zwaar gewond. Een schoolgebouw werd eveneens getroffen. Een politiebureau in de buurt kreeg een voltreffer. Drie agen ten werden daarbij gedood. Ook een postkantoor, een zittingslokaal van den Geneeskundigen dienst, een apo theek, een dokterswoning, een siga renwinkel en tientallen huizen van arbeiders werden vernield. Naast verbeten droefheid heerscht er algemeene verontwaardiging over den laffen aanval op deze arbeiders wijk. Noch militaire doelen, noch fabrieken of industrieën werden ge troffen, louter particuliere gebouwen en woningen; louter burgers, waar onder vele kinderen werden het slachtoffer van de luchtpiraten. Onmiddellijk na den aanval is een krachtige hulpactie ingezet. Alle gemeentediensten, luchtbe scherming, W.A. en de Technische Noodhulp hebben den geheelen dag en nacht gewerkt. De Ned. Volksdienst richtte direct na de ramp een schadebureau op en verzorgde met behulp van de centrale keukens de warme maaltijden. Er heerschte een stemming van dankbaarheid voor alles wat voor de zwaar getroffenen bij dezen aanval weer gedaan wordt, maar daarnaast gloeit een felle verontwaardiging tegenover de misdadigers, die koel bloedig en opzettelijk een buurt van gelukkige arbeidersgezinnen in eenige tellen tjjds in een zee van ellende dompelden en een bescheiden wel vaart veranderden in een bloedigen chaos. Lain(1 wacht Ned erl and Ten aanzien van een dienstver plichting bjj de Landwacht- Neder land deelt het SS-Ersatszkommando Niederlande nog mede Nederlanders, die zich vrijwillig verplichten 4 maanden bij de Land wacht Nederland te dienen, zijn vrij gesteld van een verplichte tewerk stelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitschland te werkgesteld, maar blijven hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, extra bonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keuring verstrekt. Plaats en tijd van de keuringen kunt u in de dagbladen lezen. De handel in biggen. De vraag naar biggen is ook thans nog groot en de prijzen hiervan zijn nog steeds abnormaal hoog, ondanks de maximum prijzen. Het bedrjjfs- schap voor vee en vleesch wijst er met nadruk op, dat voor een zooda nig prijsverloop geen gegronde reden bestaat. Uit de cijfers van de inven tarisatie Mei/Juni '43 blijkt, dat het aantal varkens zelfs nog iets grooter is dan vorig jaar, terwijl ook 't aan tal biggen niet minder is dan in Juni '42. Van een ernstig tekort r.an big gen in verhouding tot vorig jaar is dus geen sprake. De vraag zou mo menteel nog hooger kunnen zijn dan het aanbod van biggen, daar een groot aantal mestcontractvarkens tegelijk met de liuisslachtingvarkens moet worden opgezet, doch de "ar- kensh'ouders behoeven allerminst on gerust te zijn, dat ze hun biggen niet tijdig zonden kunnen koopen, want evenals vorig jaar zal de varkens houder ook in den komenden winter v»n Nov. tot April zijn huisslachtings- varken in ieder geval voor 1 Nov.'43 aan hem is uitgereikt; zijn varken zal niet zwaarder mogen zijn dan 150 kg. Preventieve politie In Brabant en Limburg De gewestelijke politiepresident te Eindhoven, kolonel Kooimans, heeft voor de provincies Noord-Brabant eh Limburg een preventieve politie in gesteld, welke allerlei a-sociale elemen ten registreert. De eerste maatregelen zijn thans reeds uitgevoerd. Woensdag heeft de politie in Oss wederom een aantal recidivisten, in dividuen voortkomend uit het beruchte Ossche milieu, waarvan zich thans weer een deel op vrije voeten bevindt, gearresteerd en overgebracht naar een speciaal werkkamp te Ommen. In de laatste weken dreigde de criminnali- teit in Noord-Brabant weer ruimere afmetingen aan te nemen. In NisteL rode werd bijv. de boerderij van den landbouwer P. door acht bandieten overvallen en geplunderd. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat daaraan de beruchtste Ossenaren niet vreemd waren. In Eindhoven waar in het laatste jaar een abnormaal groot aan tal kleinere diefstallen gepleegd werd, heeft de preventieve politie eveneens ingegrepen. Een honderdtal individuen die ongunstig bekend stonden en die, Bij onze vrijwilligers. De mannen weten zich te behelpen. Primitieve verhuizing van de eene afdeeling naar de andere. (SS P.K. Reinsberg O-H- P s) naar bekend was, van diefstal of chan tage moesten leven, werd opgepakt en naar Ommen overgebracht. Per sonen, die -wegens hun gedrag uit het werkkamp te Ommen ontslagen kun nen worden, komen bij hun terug keer in de maatschappij direct onder controle van de plaatselijke politie te staan. Projectielen ontploft. Te Nuenen heeft een .jongen een projectiel tot ontploffing gebracht. De jongen werd ernstig gewond en is naar het ziekenhuis overgebracht. Te Veghel heeft oen cfrietal jon gens de onvoorzichtigheid begaan met een gevonden projectiel te spelen. Het gevaarlijke ding kwam tot ontploffing met het noodlottig gevolg, dat de 12jarige v. d. C. op slag werd gedood. Ongelukken. De lOjarige P. uit Schaesberg is op een schooltochtje naar den St. Pie tersberg in een tien meter diepen put gevallen. Hij kreeg een schedel breuk en is later in het ziekenhuis Calvariënberg overleden. De 47jarige Stroop- uit Yollenhove kwam in den Nooföoostpolder bij Blokzijl, doordat de standaard van zijn moterrijwiel achter de rails\bleef haken, zoo ongelukkig te vallen, dat hij vrjjwel op slag dood was. Het slachtoffer uitvoerder bij de in- polderingswerken was vader van negen kinderen. In de Ginkelstraat te Venlo werd de 4jarige H. G., die onder een vracht auto speelde, bij het aanzetten van den motor -zoo zwaar gewond, dat hij enkele uren later in het zieken huis overleed. Te Brunssum is een 5-jarig kind van O. bij het roggemaaien een voet afgesneden. Zeven menschenleveus gered. Te Weert heeft de heer J. van Geldrop de zevende drenkeling van den dood gered. Roofoverval in Distributie kantoor te Huizen. Maandagmiddag tjjdensden rusttijd is op het distributiekantoor te Huizen (N.II.) een brutale roofoverval ge schied. Een drietal mannen, waarvan een gemaskerd, drong het gebouw binnen en dwong de twee ambtena ren. die op dat oogenblik nog aan wezig waren, met revolvers zich kalm te houden. Daarna werden zij geboeid en opgesloten. De mannen hebben toen distributiebescheiden meegeno men, o a. vele inlegvellen, honderden distributiekaarten voor de nieuwe periode, honderden tabakskaarten, alsmede een groot aantal losse bon nen. Een nader onderzoek wordt in gesteld. HANDBOOGSPORT. Tweede Kriugconcours Yenray Onder groote belangstelling, zoowel van.de schutters als van het publiek, had j.l. Zondag het tweede Kring concours plaats op de doelen yan St. Agatha te Ayen—Bergen. De uitslagen waren als volgt: le zestallen: le pr. Willem Teil, Oirlo, 182 p.; 2e pr. St. Anna, Venray, 179 p.; 3e Ons Genoegen, Ysselsteyn, 171 p.; 4e St. Antonius, Halfweg, 168 p.; 5e De Eendracht, Veulen, 168 p., 6e Diana, Venray, 166 p.; 7e St. Aga tha, Ayen, 143 p.; 8e St. Joris, Leu nen, 143 p.; 9o De Batavieren, Cas- tenray, 140 p.; 10e Ons Genoegen, America, 135 p.; lie H. Maria, Oos trum, 134 p.; 12e St. Jozef, Holthees, 133 p.; 13e St. Hubertus, Mcrselo, 132 p.: 14e St. Oda, Venray, 106 p. 2e zestallenle pr. De Eendracht; 2e St. Antonius; 3e Ons Genoegen, 4e St. Anna; 5e Willem Tell; 6e St. Oda; 7e Diana: 8e St. Hubertus, 9e St. Agatlia; 10e St. Joris; lie II. Ma ria; 12e De Batavieren; 13e St. Jozef. 3e zestallen: le De Eendracht; 2e Ons Genoegen; 3e St. Antonius; 4e Diana; 5e St. Anna; 6e St. Oda. 4e zestallen: le De Eendracht; 2e Ons Genoegen. Drietallen: le Ons Genoegen, 2e en 3e St. Anna. Personeel: la W. deBruyni van St. Joris 24 p.;.2eP, Wijnhoven van Diana 4 rozen; 3e W. Claassens van St. An na, 5 vieren; 4e L. Wijnhoven van St. Jozef, 5 drieën; 5e J. Jeuken van Diana. 4 tweeën. De straat van Messina. Nu door de landing der Anglo- Amerikanen de straat van Messina een belangrijke beteekenis krijgt, is het interessant hierover iets naders te vernemen. De zeestraat van Mes sina, welke gevormd wordt door de Noords-oostkust van Sicilië en de Zuidwestkust van Calabrië, is 30 km, lang en 3l/2 tot 22 km. breed. Op haar oevers liggen de beide steden Messina enReggiodi Calabria, welke in hun wederwaardigheden de bonte en bewogen geschiedenis van deze landstreek weerspiegelen. Beide zijn herhaalde malen verwoest, deels door wapengeweld, deels door aard bevingen, welke in dit gebied geen zeldzaamheid zijn. In aller herinnering leeft nog de aardbeving van 1968, waarbij Messina geheel in puin werd gelegd. Messina telt thans circa 180 duizend inwo ners. Het beroemdste gebouw dei- stad, de kathedraal, door den koning der Noormannen Roger in 1092 ge bouwd, had door de natuurramp, van 1908 ernstige schade geleden. Het in middels geheel gerestaureerde bouw werk is thans weer ten offer geval len aan de luchtaanvallen der gealli eerden. Reroemd zijn ook het rijke nationaal museum en het schilder achtige kerkhof der stad, een der selioonste van Italië. De haven van Messina, door een schiereiland in den vorm van een halven cirkel opge sloten weshalve de stad in de oudheid „Zankle", d.i. sikkel, werd genoemd is een der beste van Sicilië. Reggio di Calabre, temidden van eon vruchtbare landstreek gelegen, telt ruim 100.000 inwoners, In vre destijd was de stad een gezocht tou- ristenoord wegens haar fraaie om geving en liet heerlijke panorama, Jat men er had op de Sieiliaansche kust. De stad bevat een centraal museum voor het oude Groot Grie kenland, waar kunstwerken uit de eens zoo bloeiende Grieksche neder zettingen in Beneden-Italië zjjn on dergebracht.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4