Provinciaal Nieuws» Mededeeta Distribii DIS TRIBE KRIN6I Oogstig Burgerlijke Stand Venray» GELDIB i zoodat, het zoo goed mogelijk benut ten van d© beschikbare werktuigen een zeer belangrijke rol gaat spelen. Velen richten zich met hun moeilijk heden tot het Bureau van den -Ge machtigde voor den Oogst, in de ver wachting hierdoor meer mogelijk heden tot den aankoop van paarden on nieuwe werktuigen te verkrijgen. Aan deze verwachting zal evenwel niet kunnen worden voldaan. De regeling van de distributie van landbouwwerktuigen en machines is ml. in handen gesteld van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Bureau Grondstoffen. De beoordeeling, of de aankoop van een paard kan plaats hebben, geschiedt in eerste instantie door het Bureau van den Provincialen Voedselcommis- saris. In d» door deze instanties ge stelde regelingen voor de distributie wordt door den Gemachtigde voor den Oogst, niet getreden, zoodat de aanvragen voor den aankoop van landbouwwerktuigen en paarden door dezen Gemachtigde worden doorge geven aan de voor de distributie aan gewezen bureaux. Aan een tekort aan landbouwwerk tuigen zal thans slechts in belangrijke mate tegemoet kunnen worden ge komen, doordat de landbouwers el kander zooveel mogelijk helpen; dit geldt zoowel voor paarden en tractoren als voor kleinere machines en ploe gen. Deze onderlinge hulp zal de meeste resultaten afwerpen, wanneer de landbouwers uit zichzelf gezamen.- lijk de moeilijkheden trachten op te lossen. In dit opzicht zullen de werk zaamheden van het Bureau van den Gemachtigde voor den Oogst zich er dus slechts toe bepalen, de onderlinge hulpverleening waar mogelijk te bevorderen. Slechts in zeer bijzon dere gevallen, wanneer de onderlinge hulp onvoldoende resultaten afwerpt, zal van een vorderingsrecht gebruik worden gemaakt, De hoofdzaak blijft, dat door de boeren gezamenlijk naar een oplossing der moeilijkheden moet worden gezocht. 51 jaren oud. Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart vierde Donderdag zijn bisten verjaardag. Duiven mishandeld. Het Duitsche Landesgericht heeft onlangs de zaak behandeld tegen den schoenmaker Valk uit Üdenhout, die er van bpticht was, niet alleen 13 duiven tegen het verbod in niet ge slacht te hebben, doch ook een deel van deze dieren onnoodig gemarteld te Hebben, door hun een poot af te snijden en dien met den daarbij be- y hoorenden ring bij de autoriteiten in te leveren, teneinde den schijn te wekken, alsof hij de duiven geslacht had. Met het oog op de ruwe behan deling der duiven werd Valk tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Door deu bliksem gedood. Het 9jarig zoontje van de familie D. te Woensdreclit, dat onder een hooischelf aldaar voor een onweer schuilde, is door den bliksem ge troffen en op slag gedood. De luchtauuval op Amsterdam. Bij de voortgezette opruimings werkzaamheden in Amsterdam-N. zijn weder enkele lijken geborgen, waardoor het aantal dooden is ge stegen tot 133. De meeste slachtoffers vielen in een blok huizen, waarin een apo theek en een dokterswoning geves tigd warén. De geneesheer hield juist spreekuur, enkele tientallen patiënten bevonden zich in de wachtkamer, toen. het perceel een voltreffer kreeg; 29 lijken werden onder het puin vandaan gehaald. In de aangrenzende apotheek zoch ten tal van arbeiders, die er de voorkeur aan gaven hier te schuilen inplaats van in den nabijzijnden schuilkelder, dekking. De meesten hunner vonden hier den dood, de anderen werden allen zwaar of licht gewond. In hot politiebureau, dat een vol treffer kreeg, werden, behalve twee agenten, ook twee arrestanten ge dood. Bij het zien van de ruïnes moet men zich nog er over verwonderen, dat het aantal slachtoffers niet veel grooter is. Dat vele bommen in het water, op parken en op landerijen terecht kwamen, is hieraan niet vreemd. Na den roofoverval op een distributiekantoor Officieel wordt medegedeeld In een der distributiekantoren van het land zjjn, zooals reeds gemeld, misdadige elementen binnengedron gen, die bereikten, dat de ambtena ren ter plaatse de plundering van 't kantoor toelieten, zonder tegenstand te bieden. Daarbij is een zeker aantal levensmiddelenbonnen gestolen. Uit het onderzoek is gebleken, dat enkele ambtenaren in strijd met hun plicht zonder tegenstand te bie den de indringers in hun misda dige bezigheid niet hebben gehinderd. Zy zyn daarop in hechtenis geno men en wachten thans op overbren ging naar het concentratiekamp te 's Hertogenbosch. Tevens is bepaald, dat in dit geval en voortaan in elk eventueel volgend geval van dezen aard het betreffen de distributiekantoor voor de geroof de bonnen geen andere krijgt. De bevolking zal het dan, naar gelang van het aantal gestolen bonnen, zon der levensmiddelen moeten doon. Jongen bij twist ernstig gewond. Te Waalwijk kregen twee jongens ruzie om een plukje hooi. De 15-jarige jongen BI. sloeg daarbij den 12-jarigen L. met een hark op het hoofd, waar bij de punten van de hark in den schedel van den jongen drongen. L. werd levensgevaarlijk gewond en moest naar het ziekenhuis te's-Bosch wörden overgebracht. Nederland rookt tabak uit de Oekraïne. De persdienst van de N.O.C. deelt o.m. mede: Uit de jongste statistische gegevens, die ons uit Berlijn bereikten, kan het stellig verrassende feit worden vast gesteld, dat over het jaar 1943 reeds meer dan 50 pet. van het geheele momenteele verbruik van ruwe ta bak in Nederland gedekt wordt door leveringen uit de Oekrajina. De totale hoeveelheid van de over 1943 aan ons land te leveren ruwe tabak uit de Oekrajina zal zelfs het tienvoudige van de over het vorige jaar geleverde hoeveelheid bedragen. Clandestien kersen vervoerd. Niet. minder dan 651 personen hadden zich voor den Arnhemschen rechter te verantwoorden wegens het clandestien vervoeren van kersen; Het overgroote deel liet echter ver stek gaan. Degenen, die, niet ver schenen waren zullen hun vonnissen schriftelijk thuis krijgen, vergezeld van een verzoek op het ingesloten girobiljet de gestelde boete te storten. Hoe lang zal de oorlog nog duren Niets is nadeeliger voor de eind overwinning dan een bepaald belache lijk optimistische houding van het publiek ten aanzien van onze kleine militaire successen zoo verklaarde dö Amerikaansche minister van marine, Knox, aan journalisten te Washing ton volgens een bericht van den En gel sclien nieuwsdienst. Men heeft een goed begin gemaakt, zoo vervolgde Knox en men heeft eenige defensieve stellingen van de as verpletterd, maar de vesting Europa zelf heeft men niet aangevallen. „Het is volkomen onzinnig, te pra ten over het „winnen" van den oorlog, zoolang Hitier nog het bevel in han den heeft en over het geheele Euro peesche continent beschikt, welks menschenmateriaal, bodemschatten en hulpbronnen nog lang niet zijn uit geput. Derhalve is het volstrekt noodza kelijk, elke neiging tot een optimis tische beoordeeling tegen te gaan. Ten slotte verklaarde Knox, dat Sicilië slechts een „vooruitgeschoven post" is.' Vervangingsmiddelen. Daar nog nietvoldoende bekend blykt te zyn, hoeveel gram. per bon men van de verschillende artikelen, welke verkrijgbaar zjjn tegen inleve ring van een bon voor vervangings middelen, kan koopen, volgt hieron der nogmaals een volledige opgave. Per bon kan men verkrijgen: 50 gram bouillontabletten, bonillonkor reis, bouillonpoeder, bouillonpasta, extracttabletten, extractkorrels, ex tractpoeder, extractpasta, soeppasta soeparoma, spijsaroma, spijs- en soep, aroma, of 50 gram bouillonblokjes of extractblokjes, met dien verstande, dat deze hoeveelheid in maximaal 12 blokjes verpakt mag zijn; of 100 gram soepblokjes, soeptabletten, soepkorrels, soeppoeder, met dien verstande, dat deze hoeveelheid in maximaal vier blokjes, tabletten of pakjes verpakt mag zijn; of 100 gram gedroogde soep of soep in drogen vorm, uitgezonderd vermicellisoep (deze is uitsluitend ver krijgbaar op den voor vermicelli aan gewezen bon); of 100 gram jusblokjes, justablet.ten, juskorrels, jnspoeder, met, dien verstande, dat deze hoeveel heid in maximaal zeven blokjes, ta bletten of pakjes verpakt mag zijn; of 100 gram juspasta; of 125 gram plantenextract; of 200 gram pikante saus of ketchup: of 100 gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden tér vergrooting van het olie-, vet- of botervolume, of ter vervan ging van olie, vet, boter, botersaus, of room; of 200 gram van die produc ten, welke gebruikt kunnen worden ter vervanging van mayonnaise; of 400 gram van die producten, welke gebruikt kunnen worden ter vervan ging van saus. Het verdient aanbeveling boven staande lijst uit te knippen en te be waren, daar het wegens het groote aantal artikelen niet mogelijk is deze lijst telkenmale tegeljjk met de bon aanwijzingen te publiceeren. DE HENGELAAR. Onder de legers der sportbeoefena ren is dat der hengelaars zeker niet het geringste, noch minder het minst interessante. Geen sport, waarin men vogels van zulk een bonte pluimage bjjeentreft als bjj deze sport aan den waterkant. Geen sport ook, waarin zooveel mysterieuze krachten wer ken, die haar liefhebbers voor zulke geheimen en verrassingen stelt als de hengelsport. En geen sportman, zoo merkwaardig, zoo ondoorgronde lijk als een hengelaar. De vaderlandsche hengelaar veree- nigt de meest tegenstrijdige eigen schappen in zich, Normaal is hij bedaard en secuur, zoo gelijkmoedig als een karper, zouden we kunnen zeggen. Nochtans kan hij op de hoogtepunten van zjjn hengelbelevenissen zoo onstuimig als een snoek worden, dan klopt hem het hart bjjna uit de keel en trilt hij van begeerte, dat is wanneer het kleine pinnetje den beslissenden opstoot krijgt of wanneer de rood witte dobbers ov.er de golven begin nen te huppelen De hengelaar houdt van de natuur. Praat hem niet van morgenrood en avondgloren, van bloemengeur en vogelzang, dan schiet zyn gemoed vol en staat er een dichter in hem op. Desondanks r.ypt hjj met de grootste onverschilligheid een ellen dig kronkelende worm tusschen duim en wijsvinger, om het beest aan den haak te slaan of drijft hij met kou den blik een venijnige dreg in den rug van een lieftallig voorntje, ten prooi geworpen aan de toomelooze vraatzucht van den vreoselijksten kannibaal in onze wateren, aan Esox den snoek Vliegen, maden en garnalen mogen evenmin op zijn genade rekenen en nimmer is er aan de zwermen mug gen, die des ochtends en des avonds langs het water optrekken, vreeselii ker dood gezworen dan uit den mond des hengelaars. De hengelaar is van een onuitput telijk goed humeur, hij heeft het ge duld van een ijzeren pot, hy meet niet met. twee maten, hy is beschei den (behalve bij extra fortuin, dan paradeert hij langs den volke, gaat met de visch op de foto en komt mot een plaatje in de krant), hij overdrijft nooit meer dan het dubbele houdt er vele bedevaartsoorden meestal met toepasselijke woorden aangeduid, op na en heeft in het trotsoeren van vrouwelijken hoon en van de ongunst der elementen zyns gelijke niet. Le hengelaar is een filosoof, een psycholoog, kortom, hij is de veel- zydigste onder de sportlieden. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 25 JULI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 Zilveren ambtsjubileum. 15 Sept. a.s. hoopt dhr. J. v.d. Boom. ambtenaar van den Burgerlijken stand der gemeente Yenray, dei Alag te her denken, dat hij voor 25 jaar benoemd word aan .onze gemeente. Deze dag- zal niet ongemerkt voorbij gaan, daal de lieer Boom bij ieder zeer geacht is. Rijwiel gestolen. Ten nadeele van den lieer D. werd een rijwiel gestolen, dat liij aan de Parochiekerk alhier geplaatst had. Vinger af gekneld. De ai beider Th. werkzaam in de cartonnagefabriek N.V. Lanrensse alhier werd bij zijn werkzaamheden een vinger afgekoeld. Ongeluk. By de wegverbetering Ysselsteyn Griendtsveen kreeg een arbeider bjj het opvyzelen van een wagen de zwengel van een dommekracht tegen het hoofd, waardoor zijn neus bijna geheel werd afgeslagen. LUXOR-THEATER Wat een schutje... is de titel van de hoofdfilm, welke deze week in Luxor draait. In de hoofdrollen spelen o.a. mee: Lucie Englisch, Maria Andergast, Paul Hörbiger en Fita Benkhoff. Luchtig en kluchtig als de titel is ook de film. Een dosis onzin, vroolffke dans en zang, wat verliefdheid en een beetje jaloezie, ziedaar het recept waarnaar deze film is samengesteld.. Er'is eenvoud, er is „show", er is een kort maar uitstekend ijsballet, kortom meer dan genoeg om te lachen en daarvoor is deze rolprent dan ook ge schapen, waaraan bekende en goede krachten medewerken. Een en ander verzekertU een prettige avond wanneer U deze film gaat zien, hetgeen wij U sterk aanraden. AMf. OVERLOON. Onze dorpsgenoote mej Truus Willems, slaagde te Nijmegen voor Mulo A. ;Zondag speelden onze junioren A een vriendschappelijke voetbalwed strijd tegenjde Hapsche Boys-junioren. Onze jongeren bjeken veel sterker en wonnen verdiend met 6—1. Er waren 2 nieuwelingen opgeno men welke niet voldeden, dus een volgende keer weer met het oude stel. Verdronken. In de Maas bij IIout-Blerick is een zoontje van een Amsterdamsche schipper overboord geslagen en ver. dronken. Zijn lijkje werd opgehaald- Anonieme schrijvers. Vele inwoners van Beek en Elsloo ontvingen circa 25 jaren lasterlijke anonieme geschriften. In zeventien gezinnen, die de marechaussee ter zake heeft'verhoord, bleken anonieme stukken te zijn ontvangen, nl. brieven of briefkaarten, al of niet voorzien van valsche handteekeningen, schimp kaarten, stempeldrukwerken enz. Me nig echtgenoot(e) ópen briefkaarten met insunueerende verdachtmakingen aan de adressen van de resp. echt- genooten. Bij nacht en ontij werden beleedigende stempeldrukwerkjes of geschriften in blokletters aangeplakt. Na voldoende aanwijzingen te heb ben ontvangen, heeft de officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank te Maastricht een huiszoeking bevolen bij den onderwijzer L. S. en diens echtgenoote G. V. Tegen ver dachten is daarna' proces-verbaal op gemaakt. GEVONDEN Een zilveren ketting, is by Thoorfén Vlakwater L 48; Een rozenkrans, is by G. Wismans Leunscheweg 17; Een dop van een kinderwagen is by J v.d. Heuvel Leunscheweg 15. Maria P. E. Boh Elisabeth J. Pjoe Oda F. P. Koo GEHUWD Mathis H. J.s "V onderwijzel- eipli 24 jaren, beide'e OVERBED Willem L. Per Hofstraat. Peter P. Then St. Elisabeths-iii Johanna G. ns M. Rongen, 60, Gerardus Pew A. M. Willem j: beths-ziekenhu 4 patiënten tv; 2 patiënten an Tijdvak 2(31 Uitreiking iai de; zeepka, versnapeka kinder*]] OOSTRUM 2; 1 van 9-10.30 ut/ 12 uur;» K t/rrn Q t/m Z van lui GEIJSTEREful 9 10.15 uur; n 11.30 uur. HEIJDE 27 11 tot 15 uur: N v; CASTENRATul 9—10.30; I t/mn N t/m U van 50 Z van 14.30—1 VENRAY (zo A t/m C van 10 van 10—12 uuva H t'm J van 130 L van 15.30-1 VENRAY (:zc M t m O van 10 van 10 11.30,n 13 uur; U t/ra W t'm Z van-1 VEULEN 3IA 10.30 uur; N vi HEGELSOMili 9-10 uur; D jvi J van 11.30r; 13—14.30 uur;n 16 uur en V v; HORST 27, i c gens oude letteli Bij de uitrevi ten diener. tesr bakskaarten dan geldige tabaken worden. DISTRUE MI Uitreiking e de week vim i c A. Niet-zelige turn vermeld dn B. Zelfverzottl Overloon Leg.L: Overloon Leg. 5. In bovengei 1 landbouwers in< daadwerkelijk zaamheden v ei afhalen ter vtnj Zij, die ze ri brood, tuinbouid gelijkgesteldeipn deljjk, en nieten zaamheden ven. aanmerking. De formulki afgehaald op)is te Boxmeer de aangesloten gtei uren, dat lipt resp. zitting en Het invulloe schieden. Aangiften van 16 tm. 22 Juli GEBOREN Oda A. M. van Mil, Zwarte Klef Franciscus J. M. Linders, Merselo Petrus E. M. Camps, Oostrum Gerardus J. A. P. Litjens, Castenray Antoinetta A. G. M. Joosten, Kolkweg Johanna M. Strybosch, Langstraat Elk der voleft gende bonnenkc 25 Juli tot 1 31A Brood ts 31B Brood at 31 Beschuit Js 31A Aardap. i 31B Aardap. 6-20 Algem. lar

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2