WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND 64e Jaargang No 25 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 24 Juli 1948 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aankod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne- mentsprps: voor Venray 70 et.., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Steeds hardere strijd. Gelijk vorige week is 'ook nu nog de aandacht der gelieele wereld ge richt op de invasie op Sicilië! I)e Asmogendheden zijn er nog niet in geslaagd de Geallieerde troepen terug te dringen. Deze hebben hun front, dat aanvankelijk was ingezet van Gela tot Augusta, kunnen op schuiven en uitbreiden tot een lijn die loopt van Agrigento naar een punt ten zuiden van Catania. Op deze lijn wordt thans verwoed gevochten. Er is over den uitslag dezer ge vechten nog niets te zeggen, alleen kan men opmerken, dat er alles op wijst, dat er hevig wordt gestreden en dat de tegenstand der as-troepen eer toe dan afneemt. De afstand Agrigento-Catania be draagt ongeveer 150 K.M. Voor een groot deel-is het een dalvormige kom, die zich vóór Catania tot een vlakte 'verbreedt. Vooral hier, in deze vlakte, schijnt uitzonderlijk hevig gestreden te worden. Daar gaat het om Catania, dat met zijn omstreeks 300.000 inwo ners de grootste stad van Sicilië is. Al met al hebben de Geallieerden daarmee degeheele zuid-oostpunt van Sicilië in bezit, naar schatting een derde deel van het vruchtbare eiland. Hoe het verder gaan zal is het ge heim der toekomst, doch zeker is, dat indien de Italianen zich blijven verdedigen als tot dusverre, de ver overing van geheel Sicilië een zware opgave worden zal. Van officieele Italiaansche zijde wordt verklaard: De oproep van Roosevelt, ook door Churchill onderteekend, die boven Rome is uitgeworpen, toont de bedoe lingen, die aan de vijandelijke plan nen ten grondslag liggen. De vijand wil Italië tot uitgangsbasis van zijn aanval op het overige Europa maken. De vijand kan zich de moeite spa- ren zijn piloten met een dergelijke taak te belasten. Italië is vastbeslo ten zijn land te verdedigen. En 'de Popoio d'Italia schrij'ft: In Italië kennen troon, regeering en volk slechts óéne' opvatting van na- tionale eer, nationale plicht en na tionaal belang. Blijkbaar zou de capi tulatie van Italië op dit oogenblik voor Churchill en Roosevelt een waar geluk zijn. Troon, regeering en onze bondgenooten kunnen op de liefde der Italianen bouwen en met dit gevoel 46 millioen mannen en vrouwen mo- biliseeren om de gebeurtenissen mees ter te worden en den toestand te doen keeron. En 'de fascistische partij-secretaris Sforza zei: j Gemeenschappelijk mëV den Duit- schen bondgenoot en in strijdge meenschap met den verren Japan- sehen bondgenoot, strijden Italië's scharen tegen de millioenen van den vijand en voert het in vergelij king met de wereldrijken van de vijanden kleine land Italië drie jaren zijn zwaren strijd. Nadat Groot-Brittannië twee jaar lang de aanvallen van Italië moest afweren, is het dat land de laatste tien maanden met behulp van de Vereenigde Staten en het Fransche koloniale rijk gelukt de leiding te nemen in de Middellandsche Zee. Italië moet zich thans verdedigen. Er bestaat voor het Italiaansche volk, zonder onderscheid van stand of partij, wanneer het overwinnen en in eer en waardigheid op vrjjen bo dem wil leven, slechts één ding: tegenstand bieden. De leiding van den vijand zal gebroken worden. Het geheele volk staat thans naast zijn strijders. Thans gaat het om de leiding - van het vaderland: „nu of nooit En als antwoord op deze heldhaf tige houding van het Italiaansche volk, hebben de Geallieerde vliegers voor de eerste maal Rome gebombar deerd. De plannen der Westersche „bevrij ders" zijn heel duidelijk geworden. Door terreur-aanvallen uit de lucht, door het uitgooien van pamfletten hebben zij gehoopt het Italiaansche volk en leger klein te krijgen; nu dat tot dusverre niet is gelukt, moet er nog een schepje worden opgedaan. Liever dan door vechten, willen zij door propaganda en luchtaanvallen het Italiaansche volk er onder krij gen. En om dat -doel te bereiken, schijnen zij nergens voor terug te schrikken. Tot dusverre bleef Rome, de oude cultuurstad der Christenheid, ge spaard, doch Maandagmorgen om 11 uur verschenen de vijandelijke vlie gers boven de stad en werden vooral aan den rand der stad brand- en brisantbommen uitgegooid. Volgens de officieele lijst werden hoofdzake- getroffen gebouwen der polikliniek en der universiteitswijk, voorts hui zenblokken van een volksbuurt en tenslotte het groote Romeinsche kerk hof' en de vlak daarnaast gelegen beroemde basiliek van San Lorenzo, een der 7 basilieken van de Paus- stad. De Koninklijke familie heeft de getroffen buurt aanstonds bezocht en Z. H. de Paus ging persoonlijk zich op de hoogte stellen van de schade, welke' de fraaie kerk had geleden. Van de eigenlijke kerk is niets meer over en zijn beroemde zuilenhal is geheel vernield. Men verwacht daar om een scherp protest van Vaticaan- sche zijde. Terwijl zich de oorlog aldus in Italië ontwikkelt, blijft ook op het Oostfront de strijd onafgebroken voortduren. Zelfs was hij weer eenige dagen lang ook bij het Koebanfront en rond Schlüsselburg gaande, doch in hoofdzaak spelen de gevechten zich toch af in de buurt van Bjelgo- rod en Orel. De bolsjewisten schijnen hunne hoop nog niet te hebben op gegeven hier het Duitsche front te kunnen doorbreken, doch volgens de berichten komt er weinig verander ing in de frontlijn. Opvallend is echter het groote aan tal tanks, dat van Sovjetzijde verlo ren gaat; dag na dag worden honder den pantserwagens als vernield op gegeven en evenzeer zijn de verliezen aan vliegtuigen bijzonder hoog. De strijd woedt dus in hevige mate op twee ver uiteengelegen fronten, doch hét wordt reeds twijfelaehtig, of hjj op een dezer beide wel tot een be slissing zal uitloopen. Een wijs man zegt: de tijd zal het leeren 1 Hitler en Mussolini hebben in een Noord-Italiaansche stad een samenkomst gehad. Behal ve het feit van deze samenkomst, vermeldt het communiqué alleen, dat er militaire kwesties werden be sproken. Er behoeft, zoo verklaart men te Berlijn, niet bijzonder op te worden gewezen, dat ook deze ontmoeting van Führer en Duce met hun staven in het toeken stond van de lotsge- meenschap van beide volken, en dat opnieuw de vastbeslotenheid van beide volken tot uiting kwam, om den strijd tegen de gemeenschappe lijke vijanden van 't Europeesclie vasteland tot het zegevierende einde voort te zetten. Bij den bomaanval op Rome zijn 166 personen gedood en 1659 ge wond. De schade die is aangericht door Amerikaansche formaties, welke met verscheidene honderden vier motorige bommenwerpers drie, uur lang Rome aanvielen, is zeer groot. O.a. werden gebouwen die gewijd zijn aan de uitoefening van het ge loof en aan de wetenschap, alsmede arbeiderswoonwijken zwaar getroffen en ten deele verwoest, met name de basiliek San Lorenzo, het kerkhof Yerano, de universiteitsstad, het ge bouwencomplex van de polikliniek, de woonhuizen der stadswijken Prenestina en Latina. Tijdens en na den aanval behield de bevolking dis Amerikaansclie vliegeis hebben een terreuraanval op Amsterdam ge richt De burgerbevolking leed aanzienlijke verliezen, o.m. werden vole woonhuizen, een kerk en een klooster vernield. Talrijke vrouwen, kin deren en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers. (C.N.F./M Pax s) cipline en kalmte. Zeven vliegtuigen werden dooi' het afweergeschut en een door jagers neergeschoten. Op instructie van den Paus zyn voor de eerstvolgende dagen alle openbare en particuliere audiënties afgezegd. In Vaticaansehe kringen wordt er op gewezen, dat in deze maatregel, evenals in het spontaan verschijnen van den Paus kort na het bombar dement van de basiliek van San Lorenzo, stellig een tweevoudig, voor de geheele openbare wereldmeening zichtbaar persoonlijk protest van den Paus ligt.- Tijdens den luchtaanval heeft, naar thans verder gemeld wordt, een groote menschemnenigte zich naar het plein van de St. Pieter be geven om daar de drie uur van den aanval onder de beroemde histo rische colonnades van Bernini, dus op Vaticaansch gebied, door te brengen. Gedurende zijn tocht door de ge teisterde wijken, heeft de Paus eigenhandig 60.000 lire verdeeld onder de slachtoffers. Daarna heeft de ,Paus nog een grootere som onder de het meest getroffenen van de wijk Tiburtino laten verdoelen. Naar Stefani meldt, heeff de Paus aan den aartsbisschop van Turijn, kardinaal Fossati, verklaard dat het bombardement op Rome eén der „gruwelijkste ervaringen van zijn leven" is geweest. Naar de Messa- gero meldt, is bij den terreuraanval op -Rome ook het graf der ouders van den Paus door vijandige bom men verwoest. Boterbon 30. Van Donderdag 22 Juli tot en met Maandag 2 Augustus a.s. geven de bonnen' „boter 30 A" on „30 B boter" elk recht op het koopen van 125 gram boter. Brieven voor Nederlanders in Duitschland. De persdienst van de P.T.T. meldt: Verwanten van in Duitschland te werk gestelde Nederlanders zenden hun stukken veelal aangeteekend, vermoedelijk omdat zij meenen daar mede sneller overkomst te bereiken. Het tegendeel is vaak echter waar, omdat de betrokken Duitsche kantoren overbelast worden. Aanbevolen wordt alledaagsche berichtenwisseling op gewone wijze te verzenden en aange- teekende verzending te beperken tot die stukken, welker inhoud bijzondere behandeling inderdaad vordert. YACANTIE. (d.Z.) Het begrip vacantie heeft langzamerhand overal burgerrecht verkregen, Alhoewel we nu in oor- logsttijd leven en van een normale vacantie geen sprake is omdat de bonnengeschiedenis, de fietsmoeilijk- heden e.d. dit zeer bezwaarlijk ma ken toch moeten we de idee van vacantie handhaven. Immers ook als straks de oorlog voorbij is en het persoonlijk en maatschappelijk levon langzamerhand een normaal karakter zal aannemen, zullen we zeker het eerste na-oor logsjaar, het er eens van nemen. Ik herinner me nog goed dat na den vorigen oorlog, dé belangstelling van d'e vacantiereizigers ging naar de oude slagvelden, speciaal in België. We zijn er toen zelf ook geweest, on wie had toen kunnen denken, dat er nog eens een wereldoorlog zou uit breken. Maar de gewqne vacantie, het voor eenieder uitbreken uit den dageliik- schen gang van zaken, de dagelijk- sche tredmolen verlaten, den geest verruimen, van de natuur genieten, de drukte verlaten en in Gods vrije natuur tot rust 'komen, zijn gedach ten op andere dingen instellen dan op de dagelfjksche zorg voor het levensonderhoud, het lichaam oprust laten komen, kortom, breken met den dagelijkschen sleur, deze vacantie- gedachte, dat dit een recht van een ieder is, heeft zich langzamerhand van ons volk meester gemaakt. Hot bedrijfsleven behoeft daar niet onder te lijden, vooral niet wanneer vrij wel alle bedrijven in een bepaalde maand vacantie nemen en het werk ernaar regelen, dan kan met goede wil veel bereikt worden. Waar een wil is, is ook een weg'. De tijd is nu rfjp voor een wettelijke regeling. Deze was er waarschijnlijk al geweest, wanneer de oorlog niet tussclienbeide was gekomen. Na don oorlog moet deze zaak zoo spoedig mogelijk geregeld worden. De Staat bepale dit, doch late de. uitvoering aan de dan bestaande bedrijfsorganen. Voor bepaalde groepen is de vacantie nog niet geregeld. Laat eenieder mee werken, opdat iedere Nederlander een paar dagen tot rust kan komen de daardoor "verloren arbeidstijd komt er ruimschoots voor terug, wanneer men straks met frisschen moed het werk weer kan aanpakken. Ook schrijver dezes heeft vacantie deze week, daarom geen wettelijke aangelegenheden deze week behan deld, doch een praatje over vacan tie. Volgende week gaan we met frisschen moed verder. Onderlinge hulp bij de landbouwers. Thans, met den aanvang van den oogst, wordt allerwege een tekort aan paarden, landbouwwerktuigen en kleiner landbouwgereedschap gevoeld. De aankoop van nieuw materiaal kan slechts op zeer kleine schaal of vrij wel in het geheel niet geschieden,

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1