BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor ile Provincie Limburg Vaste brandstof' voor nk kerwerkzaamlieden. Evenals vorig jaar kunnen er vas te brandstotron (turf on autliraciet) voor akker werkzaam heden worden go- geven. De bedrijven welko in hot bezit zijn van een gasgenerator en hiermede akkerwerkzaamhèden ver richten, krijgen via do plaatselijke bureauhouders een VUL formulier toegezonden. Voor liet aanvragen van vaste brandstof voor dorschen moeten zij een twöedo formulier invullen. Deze formulieren moeten uiterlijk 15 Juni weer in het bezit, van de Bureau houders zijn. De bedrijven welke hun akkerwerkzaamheden gedeeltelijk la ten verrichten door oen loonwerker moeten ook vaste brandstof aan vragen op een YBL formulier on oven eens vóór 15 Juni a.s. indienen. De loondbrschers behoeven geen aan vraagformulier in te dienen. Zjj ont vangen automatisch oen toewijzing vaste brandstof en startbenzine. Benzine voor akker- werkzaam heden en dorschen. Er moot. niet op gorekond worden, dat voor bovengenoemde werkzaam heden benzine beschikbaar wordt ge? stold. Smeeroliën en vetten voor dorschen en akkerwerk. Belanghebbenden raden wij aan, deze tijdig aan te vragen. l'apiertoinv voor koolzaad. De telers welke hun koolzaad met tie hand maaien kunnen papiertouw aanvragen voor het opbossen van de koolzaad. Deze formulieren zyn bü de bureau- houders verkrijgbaar en moeten 10 Juni a.s. bij deze volledig ingevuld en onderteekend weder zijn ingediend II a ml ventilatoren voor gèncrator-tractoren. Voor allo tractoren, welke voor rekening van de N.I.C.A. zijn omge bouwd, zijn momenteel handveutila- toron afgezuiiden. Elke loondorscher dient- daarom doze ventilator onmid dellijk op zijn generator te laten mniiteeren, aangezien bij liet verstrek ken van startbenzine hiermede reke ning wordt gehouden. Er zal geen enkele reden welko voer uitstel van montage van deze ventilatoren wordt aangevoerd worden aanvaard. rcrsdraiul voor Koolzaad. Voor hot persen van koolzaadstroo wordt géén persdraad beschikbaar gesteld, terwijl hiervoor ook geen draad uit eigen voorraad mag wor den verbruikt- Do P.Y.C. voor Limburg. Bijbetaling op broodgraan, ge- dorschen voor I Nov. lllFJ. Do Provinciale Inkoop Centraio van Akkerbouwproducten voor Limburg maakt bokend: dat een aanvang gemaakt is met do bijbetaling van 24 et. per 102 Kg., over die hooveolhodon broodgraan, nl. tarwe, rogge of gerst van oogst 1942, welke voor 1 Novembei 1942 door do telers worden godorscht en ingeleverd bij de T.I.C.A. voor Lim burg. Aankoopvergunningen voor roedel-aardappelen. Do Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat. veehouders, welko in aanmer king wensehen te komen voor een aankoopvergunning voor voederaard appelen, voor liet tijdvak van 10 Juni tot 1 October 194:'. voor 20 Juni '43 bii den PI. Bureauhouder een aan vraagformulier dienen af te halen en in to zenden. Allo oude aankoopvergunningen worden per 15 Juni 1943 vervallen verklaard. Extra Paardenmarkten. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat op Woensdag 16 Juni a.s. te Valkenburg, op Donderdag 17 Juni gelijktijdig met Roermond te Weert en op Vrijdag 18 Juni te Venray extra paardentaxatiemarkten zullen gehouden worden. Aflevering Ammoninm- Lactaatvoeder. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend dat veehouders, welko een toewij zing voor Arnmonium-lactaatvoeder ontvingen, bij liet vervoedoren van dit product er rekening mede dienen te houden, dat het raadzaam is om niet meer dan 4 tot 5 kg. per melk koe per dag te verstrekken en dit te verdoelen over 2 of 3 voortijden. Verder is het gowonscht, dat de dieren do brokjes droog opnemen. Burgerlijke Stand der gemeente Vierlingsheek. GEBOREN: Martinus W. M., zn. van Jan A. Stappers- van Vegchel Anny M. D. dr. van Joh. M. van der Krabben—van der Lee Anna H.A.M., dr. van Joh. C. Ver smissen- -Smoulders Honriciis 1'. A., zn van-Jacobus M. Arts Lamers. OVERLEDEN: Mechtilda Derijkx, 78 jaren, wed. van L. J. Bastiaans Theodorus Peeters, 66 jaren, ongeh. kleermaker Maria Ardts, 82 jaren, weduwe van Albertus Smits. GEHUWD: Johannes van de Kamp, 44 jaren, landbouwer on Petronella Hermens, 36 jaren, zonder beroep. Johannes E. M. Kuijpers, 29 jaren, landbouwer en Mechelinali. llermens 31 jaren, zonder beroep. Johannes A. L. van de Pasch, 27 jaren, landbouwer en Antonia van Mil, 25 jaren, zonder beroep. Ook in de gemeenten op het plat teland wordt door middel van de onlangs opgerichte blokploegon Jde zelfbescherming tegen luchtgevaar krachtig ter hand genomen. Op alle verdiepingen behoort voldoende wa ter en zand aanwezig te zijn. Zol ders belmoren te zijn opgeruimd. Boor de blokploegen wordt huis aan huis het benoodigde zand gratis af geleverd. C.N.F. W. P. Zeylemaker Pax s. DISTRIBUTIE-NIEUWS DISTRIBUTIE-KRING BOXMEER Met ingang van Dinsdag 15 Juni zullen de zitdagen aanvangen des morgens om 9 uur; eveneens zal het Distributiekantoor te Boxmeer des morgens om 9 uur geopend zijn. Het Hoofd van den Distributiekring Boxmeer wijst er met nadruk op, dat liet aan winkeliers niet is toe gestaan distributiegoederen af te le veren op nog niet geldig verklaarde bonnen. Waar de laatste tijd geble ken is, dat dit veelvuldig voorkomt, zal een scherp toezicht hierop ge houden worden. Zoowel kooper als verkoopor zijn strafbaar. Na-uitreiking bonkaarten. De na-uitreiking bonkaarten 7e periode zal voor alle plaatsen gehou den worden op Woensdag 16 Juni te Boxmeer Oude Raadhuis van 9—12 uur en van 13 16 uur. Extra boter voor de jeugd. Van 9 Juni t/m 9 Juli a.s. geeft de bon „Boter 28 A" recht op het koopen van 250 gram boter of margarine voor personen van 4 t/m 20 jaar. Bon „28 B boter" geeft recht op het koopen van 125 gr. boter of margarine voor kinderen beneden 4 jaar. Door 3eaan wijzing van de bovengenoemde bon nen wordt thans ook het extra-rant soen boter voor de 60-daagsche periode van 10 Mei t/m 9 Juli a.s. beschikbaar gesteld. Restaurantprijzen verlaagd. Blijkens een prijsvoorschrift in de Staatscourant van 28 Mei 1943 zijn de prijzen, waarvoor in restaurants spij zen verkrijgbaar mogen werden ge steld, herzien. Deze herziening heeft verschillende wijzigingen met zich meegebracht, die over de geheele linie neerkomen op een verlaging met on geveer 10 pet. De indeeling in de prijs klassen, zooals die tot nu toe geldend was, is onveranderd gebleven. Een nieuwe bepaling in het jongste voor schrift is, dat voor een vleeschver- vangend gerecht van ten minste 100 gram (bijv. schijngehakt), dat by een menu of dagschotel wordt verstrekt, ook maximumprijzen gelden. Toegang tot het abattoir voor vijf' jaar ontzegd. In een zuidelijke provincie werd op een slachtplaats sedert langen tijd op velerlei wijzen vet en vleesch gesto len. Reeds hadden de controleurs'van den Centralen Controledienst enkele gevallen kunnen constateeren en op helderen, doch ondanks verscherpte controle bleven de diefstallen voort duren. Op zekeren dag echter liet een opsporingsambtenaar de huiden der geslachte dieren één voor één geheel uitleggen, nadat deze behandeld en opgevouwen ter verzending aan den huidenhandelaar gereed waren gelegd. Zyn vermoeden werd bewaarheid, want hij trof, o.a. verborgen in eenige huiden, vet en vleesch aan, hetwelk men getracht had op deze wyze van het abattoir te krijgen. De betrokken personen, werden achterhaald en proces-verbaal werd opgemaakt. In middels is reeds van de zijde van den Keuringsdienst den betrokkenen voor 5 jaar liet betreden van liet abbattoir ontzegd. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING Ter gelegenheid van de onderschei ding van 16 Duitsche bedrijven in ons land, die hadden deelgenomen aan den prestatiewedstrijd, heeft Haubtdienstleiter Schmidt een toe spraak gehouden. Voor onsnationaal-socialisten zoo zette de Haubtdienstleiter uiteen spreekt het vanzelf, dat wy thans in den oorlog den Führer helpen en het beste van ons geven. Een prestatie gemeenschap kan echter niet van vandaag op morgen gebouwd worden. Daartoe is een ty'd van ontwikkeling en vooral een persoonlijkheid noodig. De personeelsleider met zyn personeel vormt een eenheid. Zoo ontstaat deze prestatiegemeenschap. Zeer nadrukkelijk ging Haubtdienst leiter Schmidt in op de jongste ont wikkeling. Hy noemde het een dwa ling, te gelooven, dat iemand, die vergrijpt aan deze gemeenschap in Duitschland of in de bezette gebieden zou worden ontzien of dat iemand, die in opvolging van een oproep uit Engeland of Amerika hier in staking zou willen gaan, ongestraft zou blij ven. Ik houdt het derhalve voor juist nog eens met allen ernst te verkla ren, dat hij die het waagt tijdens den oorlog de bedrijfsgemeenschap te storen hetzij een Duitsche of Ne- derlandsche bedrijfsgemeenschap door een staking of door andere mis daden, natuurlijk zyn hoofd verspeeld heeft. Wanneer de een of ander heeft ge meend zich later weer te kunnen te rugtrekken om de verantwoordelijk heid niet te moeten aanvaarden, moge nogmaals volkomen duidelijk gezegd zijn „Het nationaal-socialisme wil en kan zich ook dat tydens den oorlog niet veroorloven". LASTIGE DIERTJES I Muggen. We zullen maar beginnen met de vliegen en muggen, waarvan de laatste, de wijfjes althans, in de meeste soorten zeer belust zijn op bloed en daardoor geweldig lastig voor den mensch: hieronder behooi uii ook de muskieten. Daar waar vuile slootjes en moerassen zijn, vindtmen de meeste muggen, omdat ze daar hun broedplaatsen hebben. Zitten we 's zomeis avonds voor open ramen en deuren, dan zien we ze eerst in zwermen voor het raam en spoedig dringen ze naar binnen, vooral wan neer er een lamp opgestoken wordt, of een theelichtje brandt. Het is beter door horren tusschen de vens ters te plaatsen de lastige diertjes buiten te houden. Het vervelende gezoem zal u 's nachts uit den slaap houden, terwijl u daarbij nog onop houdelijk gestoken wordt. Doch heeft u ze eenmaal in huis, dan is het 't best ze te verdelgen alvorens te gaan slapen. Het kan op verschillende manieren gebeuren. Ten eerste zyn muggen en vliegen bang voor tocht, zet u dus voor u gaat slapen een paar deuren of ra men tegen elkaar open, doe het licht uit en er zullen veel van die beesten weer naar buiten vliegen. Het van gen van muggen met een glaasje, \yaarin eenige druppels petroleum, is afdoend. Petroleum is hun grootste vyand, ze gaan er onherroepelijk dood in. Indien u een reep papier boven het bed hangt met petroleum bestre ken, dan zal u weinig last hebben, dat de muggen in uw nabijheid ko men. Een vliertak opgehangen aan den zolder, zal de muggen tot zich trekken, de geur der vlier is geliefd bij de muggen. U zult ze dlarmee op een afstand houden en niet vol komen te zitten met jeukbulten. Ook verlaten muggen die vertrekken, die met laurierolie bestreken zyn hiel en daar. Een klein druppeltje op uw gezicht en geen mug zal u meer na deren. OFFERS. Met den dag groeit het aantal ge zinnen in ons land, waarvan de kost winners genoodzaakt zijn, ver van huis werk te aanvaarden. Tegen de aan Europa vijandige dreiging uit 't Ooston zagen de landen van midden Europa zich genoodzaakt, met grooter nadruk van de Westelijke randge bieden te eischen, dat deze een aan deel zouden nemen in den gemeen- schappelyken afweer tegen de mach ten, die Europa bedreigen. Dit had tot gevolg, dat steeds meer Neder- landsche arbeiders genoodzaakt wer den een nieuwe arbeidsplaats in 't Europeesch productieproces, ver van huis en haard, in te nemen. Een groot offer werd en wordt ge- eischt van deze arbeiders, in 't bij zonder van de huisvaders en niet minder van de achterbly venden, door deze gedwongen scheiding. Ons gezinsleven is gelukkig hecht en sterk en dat vooral maakte deze offers heel zwaar. Echter, de materieele kant ervan, kon worden verzacht en dat heeft men gedaan, de nood, die in vele ge zinnen dreigde, heeft men gelenigd door goede sociale voorzieningen. Zoo doende kan de werker in den vreem de het veilige gevoel hebben, dat de zynen materieel niet te lyden hebben onder zyn afwezigheid. Nu is er nog een andere groote groep Nederlanders, die bijzonder ge troffen wordt door de oorlogsomstan digheden: de leden van de voofmalige weermacht, die weer teruggevoerd worden in krijgsgevangenschap. Ook dit beteekent ontwrichting van ge zinnen, maar ook materieele zorg in vele achterblijvende gezinnen. Een goede stap tot leniging van den eers ten nood is de regeling, dat de vroe ger genoten kostwinnersvergoeding weer van kracht wordt. Echter, de levensomstandigheden zyn sinds danig veranderd en wat voor den oorlog een redelijke ver goeding mocht heeten, is nu nog niet meer voldoende om het bonnonpak- ket te realiseeren. Daarom moge deze kostwinnersver goeding aangepast worden aan de huidige omstandigheden, opdat ook deze kostwinners het veilige gevoel mogen hebben, dat de hunnen ten minste materieel niet lijden onder den nieuwen toestand.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4