PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Pinksteren, Liefdefeest. BUITENLAND Provinciaal Nieuws* Mededeelingen Plaatsel. Distributiediensten. DIS TRIBUTIE-DIENST KRING VENRAY. 64e Jaargang No li» Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A .J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 12 Juni 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrokkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray ,70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. Do wereld had den II. Geest ver smaad, do liefde uitgebannen en egoïsme en hoogmoed ten troon gezet en zoo zien wo thans de bloedigste worsteling tusschen de volken, welke de wereld ooit aanschouwde. Wel mogen we Pinksteren het Liefdefeest noemen. De Heilige Geest is immers de Geest van Liefde, de steeds geopende hand Gods, de uit- deeler van Gods genadeschatten. Op den Pinksterdag aanvaardde de I-Ieilige Geest zijn taak in 't verlos singswerk het mededeelen der vruchten van Jezus' lijden en dood aan de H. Kerk en de geloovigen. Terwijl Hij de H. Kerk bestuurt, heiligt en van elke dwaling vrij waart, heiligt Hij de zielen dooi de heiligmakende genade, verlicht, sterkt en troost Hij ze door de ge naden van bijstand. Zijn gang dooi de eeuwen is een triomftocht, be ginnende te Jeruzalem op den Pink sterdag en eindigende op Jezus' grooten triomfdag, den oordeelsdag. Waar de harten zich voor hem openden, ontvouwde de Geest Gods zijn zegevierende en zegenbrengende kracht in zwakke stervelingen. Onwetende en vreesachtige Apos telen herschept Hij met één slag in helden, ten volle berekend voor de wereldomvattende taak, hun door den Meester toevertrouwd. Dat herscheppingswerk zet do H. Geest onafgebroken voort. Gods Pinksteren neemt nooit een einde. Altoos is Gods hand tot geven ge opend, steeds is Gods Geest bereid bereid neer te dalen, wanneer de menschen slechts bereid zijn Hem op te nemen. De Heilige Geest is do Geest van Liefde. fly ontsteekt, onderhoudt en voedt in de harten dor menschen het goddelijk liefdevuur. Waar de Heilige Geest woont en heerscht, is Liefde, en waar Liefde heerscht,. woont vrede en geluk. Waar de Heilige Geest wijkt, wijkt de Liefde. Zelfzucht, hoogmoed, af gunst en haat doen hun intrede, die niemand „blijde intrede" zal durven noemen. De wereld heeft, helaas, den Hei ligen Geest versmaad. Zo heeft ge luisterd naar de stem van den boozen geest, die sprak: „Zie, dit alles, alle aardsche schatten zal ik u geven, indien ge neervalt en mij aanbidt." Den Heiligen Geest heeft ze den rug toegekeerd. Zjjn vruchten en gaven heeft ze minachtend afgewe zen, enkel en alleen begeerig naar wat de aarde biedt, enkel en alleen snakkend naar geld, den sleutel van het genot. De menschheid is er in geslaagd met inspanning van alle krachten, de stof te overmeesteren, al 't stoffelijke aan zich dienstbaar te maken, en de zoo rijke menschheid is armer dan ooit. De heer der stof is slaaf. De materie is de baas. De zelfzucht zit ten troon. Het goud heerscht als een despoot. Wat de Heilige Geest in liefde samenbracht, stoot zelfzucht er. nijd uit elkander. Mocht de wereld toch eindelijk haar dwaling beseffen 1 Wilde ze eindelijk den Heiligen Geest weer aannemen Wat zou ze beter, wat zou ze goluk kiger en rijker aan vreugde worden. Bidden we vuriger dan ooit: „Zend uwen Geest uit en ze zullen herscha pen worden, en het aanschijn der aarde zult Ge vernieuwen Bereiden we, als de Apostelen, in volhardend gebed, ons voor op de komst van den H. Geest. Openen we Hem ons hart. Nemen we Hem vol vreugde op. Verwijderen we uit ons hart al wat zijn zegenrijke werking belemmert. Ons hart zij en blij vg den tempel van den Heiligen Geest van waaruit Hij ons verlicht en versterkt, het vuur der liefde in ons onderhoudt en voedt, ons bezielt met levenslust en ster vensmoed, mot onverwinb're kracht in don rusteloozen strijd met den boozen geest, den geest der wereld, den tijdgeest. De Heilige Geest heersche in onze gezinnen, waar IHj man en vrouw samenhoudt in Heilige liefde en trouw, waar Ily de kinderen aan de ouders bindt mot banden sterker .dan de dood. Do H. Geest heersche ook in onze samenleving, in onze volksgemeen schap, hij banne den geest van zelf zucht en hoogmoed uit, opdat egoïsme niet afbreke, wat broederliefde op bouwde. Kom, II. Geest WANNEER INVASIE Voorbarige berichten in de Eugelsclie pers. De be wapening van Duitschland Redevoeringen van Ur. Goebbels en van Churchill. Sinds enkele weken, laten we zog gen sedert de verdrijving van de As troepen uit Noord-Afrika heeft er een betrekkelijke stilte geheerscht op het Europeesche oorlogstoneel. Zelfs de terreuraanvallen op Duitsche steden gingen niet door. Zou het werkelijk de stilte zijn, die aan den storm voorafgaat? De wereld wacht met spanning af wanneer en waar het volgende bedrijf van dit volkerendrama zal beginnen, zal losbarsten. Men pleegt tijd en plaats van nieuwe offensieven niet vooraf mede te delen en het ligt niet in de lijn der vreallieerden om het ditmaal wel te doen. De mededeling van het EngelsJie blad Observer, dat het spel op 22 Juni a.s. zal beginnen is dan ook van weinig waarde en slechts te beschouwen als een onder deel van den zenuwonoorlog, die mo menteel door de Geallieerden druk beoeefend wordt. Niettemin moet men wel aannemen dat Engeland en Amerika na alle gepraat ook eens tot de daad over zullen gaan. Willen zij niet opnieuw veel van hun prestige inboeten, afge zien nog van vele andere redenen, dan komt er deze zomer een invasie. Dat de weg van hun landingsleger lang niet over rozen zal gaan, heeft intusschon ook wel iedereen in de gaten. In tegendeel. En dat er achter het Duitsche leger een vastberaden en eensgezind volk staat, dat slechts er op bedacht is het front wapens te leveren, bleek deze week nog eens in Berlijn. Hier spraken de Rijksministers Dr. Goebbels en Speer op een betoo ging in het Sportpalast. Rijksminister Speer bracht verslag uit van den stand der Duitsche be wapening. Hij gaf een indrukwekkend beeld van de inspanning in Duitsche bewapeningsbedrijven, waardoor het, ondanks de luchtaanvallen, mogelijk is gebleken de voorgenomen en be volen uitbreiding der productie nog belangrijk te overtreffen. De minister gaf ook cijfers van deze toenemende bewapening. Zoo was bv. het aantal aantal maandelijks vervaardigde stuk ken pantserafweergeschut is van 1941 tot op heden met 600 pet. gestegen. Dit beteekent dus, dat in Mei 1943 meer pak. gebouwd werd dan in een half jaar van 1941. Het totale aantal van allo vervaardigde pantsers werd verveelvoudigd. Vooral werd de bouw van zware pantserwagens uitgebreid. Dr. Goebbels legde er in zijn rede nadruk op, dat do vijanden zich schromelijk vergissen indien zy me nen de toestand van 1943 te kunnen vergelijken met die van 1918. „De zenuwcampagne van den tegenstan der maakt geen indruk op ons" aldus Goebbels. „Eenmaal is het Duitsche volk in November 1918 het slachtof fer geworden van de huichelachtige beloften van zijn vijanden. De harde les die ons voor dit moreele falen door de geschiedenis gegeven is vol komen voldoende voor ons. Zulk een tragedie zal zich nooit herhalen. Wy weten ditmaal waarom het gaat en wy hebben bovendien alle vuistpanden in handen voor een waarlijk beslissende overwinning. Die kan men ons niet met leugens en beloften uit de hand wringen." Ook de voedselpositie is thans stukken beter als in 1918. Om voe dingsreden zal Duitschland nooit den strijd behoeven te staken. Ten aanzien van de luchtterreur der Britten en Amerikanen, verklaar de Dr. Goebbels, dat hier slechts één antwoord kon gelden, nl. dat van de eontra-terreur. Hij gaf de stellige ver zekering dat deze tenslotte niet zal uitblijven, eens komt het uur der vergelding. De inspanning van het Duitsche volk in den totalen oorlog is met vergeefs geweest. Op een goeden dag zal zij ingezet worden. Wanneer en waar, daarover mogen de vijanden zich het hoofd breken. Tenslotte wees Dr. Goebbels nog maals hot jodendom aan als de schul dige van dit vreeselyke volkeren- drama. „De gehele uitschakeling van het jodendom in Europa is daar om geen moreel probleem, maar een probleem van de veiligheid van den staat. Waar men in het kamp der vijanden ook kijktjoden en joden. De internationale jood is de lym, die de vijandelijke coalitie bijeen houdt, maar hij is niet onoverwinnelijk."^ De minister besloot met de woor den Aan het einde van dezen strijd staat onze overwinning. Onze vijan den willen het niet gelooven. Wy zullen het hun bewijzen. Ook Churchill, die imiddels in En geland is teruggekeerd, hield in hot Lagerhuis een rede. Hij sprak uitvoerig over het bond genootschap met Amerika en de Sov jets en over de conferenties in Washington. Als resultaat daarvan kondigde hij bijzonder moeilijke ope raties aan, te land en ter zee, waar aan een zeer groot risico verbonden is. De uitvoering van de in Washing ton gesmeede plannen zal volgens de Britsche oorlogsleider een toepassing van geweld zijn in den intensiefsten en hevigsten vorm. De resultaten van den strijd tegen de duikboten r.oemde hij de laatste maand bijzonder gunstig, doch hij kon dienaangaande geen waaiborg geven voor de toekomst. President Roosevelt heeft ver klaard, dat er sterke aanwijzingen zyn, dat de Asmogendheden tot den gasoorlog zouden overgaan en hij waarschuwde voor de gevolgen.. Blijkbaar is Roosevelt er niet ge rust- op, of de Duitsche legerleiding wel zal wachten tot de Geallieerden tot het offensief overgaan, en ver wacht hy verrassingen. Of. heeft hy misschien zelf plannen voor gebruik van gas. Zoo blijkt er op politiek gebied meer activiteit te zijn dan op militair. In Rusland was het over het alge meen eveneens kalm. De Duitsche luchtmacht bombardeerde het bew'a- peningscentrum Gorki enkele op-een- volgende nachten, telkens met 1000 vliegtuigen. In de Middellandsche zee liebben Italiaansche steden op Sicilië onder de voortdurende bombardementen der geallieerde vliegtuigen veel te lyden. Engelsche oorlogsschepen en vlieg tuigen hebben ook nog al aandacht besteed aan Pantelleria of Pantelaria, een klein eilandje in de Straat van Sicilië. Dinsdag werd na een zwaar en aanhoudend bombardement de overgave geöischt. Er werd niet op geantwoord. Een landingspoging op kleine schaal op het eilandje Lampe- dusa, hoewel verrassend, werd door de Italianen prompt afgeslagen. In Argentinië is inmiddels door militairen een staatsgreep gedaan en een nieuwe regeenng gevormd. Gene raal Ramirez heeft thans de leiding in handen. Hy verklaarde Argentinië volstrekt neutraal. Tydvak 15 t/m 19 Juni 1943. Na-uitreiking bonkaarten 7e perioile en textieikaarten. HORST (zaal van Heyster) 15 Juni voor zelfverzorgers van 9 12 uur, voor niet-zelfverzorgers v. 1316 u. VENRAY (Distributiekantoor) op 16 Juni voor zelfverzorgers, op 17 Juni voor niet-zelfverzorgers. Uitreiking toeslagkaarten 7e periode. MEERLO 15 Juni van 14 15 uur. Zeep vuilen arbeid. MEERLO 15 Juni van 15-16 uur. Na-uitreiking toeslagkaarten 7e periode. HORST (zaal van Hoijster) 15 Juni van 14- 16 uur. VENRAY (Distribu tiekantoor) 16 Juni van 12-13 uur. Maandag 14 Juni zyn alle loketten GESLOTEN. Detaillisten. Detaillisten van Venray, die op Maandag hun bonnen inleveren, moeten nu Woensdag 16 Juni van 8.30 11 u. inleveren. Slagers Ven ray van Maandag 14 Juni naar Dins dag 15 Juni van 11-11.30 uur. Sla gers Horst van Maandag 14 Juni naar Dinsdag 15 Juni van 13.30 14.30 u. Textielhandelaren Horst als slagers Horst. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 13 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr.YERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 Kostwinnersvergoeding euz. voor verblijf' in krijgs gevangenschap. De Burgemeester van Venray brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden. Aan de verwanten van dienstplich tigen en bepaalde vrijwilligers, die zich in krijgsgevangenschap bevinden en in verband daarmedo geacht wor den weder in werkeljjken dienst te zijn, kan overeenkomstig de daar omtrent geldende regelen kostwinners vergoeding worden toegekend. Aanvraag daartoe behoort, zoodra de aanmelding als krijgsgevangene heeft plaats gehad, op vertoon van trouwboekje, geboortebewijzen, werk geversverklaring, loonbriefje e.d., te worden gedaan ter gemeente-secretarie alhier, tusschen 9 en 12 uur voor middags, behalve Zaterdag voormid dags. De op vergoeding aanspraak ma kende persoon moet aldaar vervolgens zoo spoedig mogelijk overleggen een (b.v. een berichtkaart), waaruit het verblijf in een gevangenkamp van den desbetreffenden militair blijkt. Voorts bestaat het voornemen ook aan niet-kostwinners, die door het verblijf 'n krijgsgevangenschap hun burger-inkomsten missen, een kleine vergoeding toe te kennen. Deze ver goeding zal dan worden uitgekeerd aan een door belanghernende te voren aan te wijzen in Ned jrland verblijf- houdend persoon, di* zijn belangen wil behartigen en d larvoor enkele kleine onkosten heeft te maken. De niet-kostwinners zal ér dan voor dienen te zorgen, dat naam en adres van dezen persoon tijdig ter secretarie worden opgegeven. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1