BINNENLAND LANDDIENST Ht'wyzt'ii Th 11 vrijstelling. De Dnitsche en Nederlandsehe in stanties (Dienststellen) hebben ieder in hun ressort nagegaan, welke Ne derlandsehe staatsburgers voor de behartiging van de belangen van do belangen van de Dnitsche weermacht en ton "behoeve van het Nederland sehe bestuur en hot, ernnutnische loven, in hot bijzonder den landbouw en voedselvoorziening, in hun tegen- woordigen werkkring gehandhaafd moeten blijven en eventueel van do terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgesteld dienen te worden. Voor deze personen reiken de in stanties, die hun belangen behartigen, „Besehainigiingon" (bewijzen van vrij stelling) uit,. Deze bewijzen zijn voor de werknemers in liet, bezit van de instantie, die hun belangen behartigt. Zoodra een werknemer of work- gever Zich moet melden, hetzij Mi een Dnitsche militaire instantie (bij op roeping door den Wehrmachtbefehls- haber in don Niodorlundon), dan wel bij eon arbeidsbureau (molding voor don Arbeitseinsatz), dient hij do „Be scheinigung" tijdig op te vragen bij do instant,io, waar deze wordt be waard en moet hij deze hij do mel ding persoonlijk toonen. Na do mel ding moet die „Bescheinigung" (Frei- stellungsschein) ontheft niemand van de verplichting om zich in voorkomend geval persoonlijk te melden. Do werkgevers zijn persoonlijk aan sprakelijk voor do naleving van do gegevon aanwijzingen en in het bij zonder voor het voorkomen van on rechtmatig gebruik van do „Boschei- nigungon". Het indionen van verzookon om vrjjstolling aan den Wehrmachtbefehls- liaber in don Niodorlanden heeft geen zin. Op olko „Bescheinigung" moet rechts hoven, schuin, het nummer van hot persoonsbewijs zijn aange bracht. Conductrices op do treinen. De directie van de Nederlandsehe Spoorwegen zal binnen afzionbaron tijd overgaan tot het aanstellen van conductrices op de troinen. Alle voor bereidende maatregolen daartoe zijn roods getroffen. Het is thans zoo, dat voor ieder ongehuwd meisje van 23 jaar en oudor do gelegenheid bestaat 'in dienst te troden bij de spoorwegen. De meisjes moeten tenminste hot onderwijs van de lagore school heb ben gevolgd on bovendien voor haar toekomstigo betrekking worden ge- konrd. Voor men echter overgaat tot hot aanstellen van conductrices in de treinen, zal men eerst vrouwelijk per soneel voor do ingangsbewaking bij do spoorwegen ia dienst nemen. Do eerste groep meisjes, dertien in getal, treedt a.s. Maandag in Amsterdam in het openbaar op. De thans opgeleide meisjes voor den bewakingsdienst zullen in den eersten tijd als toeken harer waar digheid een gewone treinpet dragen. Do mogelijkheid, dat in de naaste toekomst, behalve deze pet. ook nog eon spoorwegdames-uniform wordt gecreëerd, is niet uitgesloten. Voor do meisjes van de ingangs bewaking is promotie te zijner tijd tot conductrice in hot vooruitzicht gesteld. Melk moet ook des Zondags verwerkt worden. Nu de weersgesteldheid warmere temporat uren gaat brengen, wordon verschillende producten aan spoediger bederf onderhevig. In bijzondere mate geldt dit voor molk. In vorige zomers konden aanzienlijke hoeveelheden melk niet gebruikt worden, doordat de melk zoo zuur was, dat hij voor goon onkel doel meer geschikt bleek en zelfs niet meer als veevoeder kon worden gebruikt. Speciaal was dit het geval met melk, welke bij de leveranciers van Zaterdag en Zondag tot des Maandags bleef overstaan al vorens 7.0 naar de fabrieken bleef overstaan alvorons zij voor consump tie of ter verwerking tot producten „in behandeling" zou worden geno men. In dezen tijd mag in geen geval oen liter melk onnoodig bederven. Met het oog op den zomer zijn daar om bijzondere maatregelen getroffen. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft aan de producenten van zuivel en melkproducten en aan de standaardi- Anglo-Ainerikaansclie vliegtuigen hfcbben den laatsten tijd, eerst in Italië, thans ook in Noord Duitschland en in do bezetto gebieden dynainietpatronen in den vorm van vulpenhouders, vulpotlooden, zaklantaarns, hiindtasohjes, ja zelfs in den vorm van poppen en ander kinderspeelgoed neergeworpen. Zoodra men probeert den dop van den vulpenhouder af te schroeven, de zaklantaarns aan te steken of de voorwerpen te gebruiken, ontploft do dynamiet patroon. Over dezen vorm van oorlogvoering, waarvan do slachtoffers in de eerste plaats spelende kinderen zijn. kan liet oordeel aan ieder weldenkend mensch en vooral aan de moeders wordon over- om de kin- op te rapen, s te stellen. De foto's zijn afkomstig uit Zuid-Italië, toen daar voor den eersten keer dergelijke voorwerpen werden neer geworpen. Zij laten oen kind zien, dat slachtoffer is geworden van deze oorlogvoering en geven voorts een afbeelding van een dergelijk potlood in onbeschadigden toestand en na de ontploffing. (O-H-Pax s) sntiobodryvon do verplichting opge legd tot 011 met 26 September a.s. ook op Zondag melk to ontvangen, te be- ol verwerken of af te leveren over eenkomstig de door het Bedrijfschai te geven richtlijnen. Als gevolg hiervan zijn de melk- leveranciors van genoonnle bedrijven eveneens verplicht over hetzelfde tijd vak di in liuii bedrijven gewonnen molk ook dos Zondags aan de fabric ken, rosp. liet st.andaardisatiebedryf. af te leveren. Het belang der voedselvoorziening eischt deze maatregelen. De daartoe noodige Zondagsarbeid is derhalve dringend noodzakelijk. Zeker zal dit allerwegen worden beseft. Oproep van don Nederlaiul- sclien arbeidsdienst. Begin Juli 1943 vertrekt een corps van den Nederlandsehen Arbeidsdienst naar (Jostland, teneinde binnen de grenzen van liet Groot-Duitsche liijk in N.A.D.-verband boscharbeid te ver richten. Gedurende den inzet, welke vermoedelijk .3 maanden zal duren, blijven de vrijwilligers onder bevel van den commandant van den N.A.D., gekleed in N.A.D.-uniform. on vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in den N.A.D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 woken te „Waterloo", Ond-Leusden, bp Amersfoort. Slechts voor hen, dio teods in den N.A.D. hobbon gediend is de moge lijkheid opengesteld zich hiervoor op te govon. Aanmelding kan tot 1 Juni per soonlijk geschieden bij de aanmol- dingsbureaux dan wel schriftelijk aan don commandant van don N.A.D., stafafdoelmg 7. l.uybonstraat 40-42, te 's-Hertogenbosoli. Aanmeldingen, welke na 1 Juni 1943 binnen komen, worden terzijde gelegd. Ziekenfonds-perikelen. Volgons belofte zouden we dezen koer nog een Ziekenfor.dspraatje kou don. En wel over het belangrijke punt of verpleging ter zake van be smettelijke ziekten voor rekening van het Ziekenfonds komen. Men moet daarbij onderscheid ma ken in verschillende soorten van gevallen, welke zich kunnen voor doen. Men heeft de z.g. gecompliceerde gevallen, d.w.z. gevallen van besmet telijke ziekten, waar nog een andere ziekte bijkomt, welke laatste ziekte op zich zelf wel aanspraak zou ge ven op opname in een ziekenhuis, ook al zou men geen besmettelijke ziekte hebben. In zoo'n geval heeft men dus wel aanspraak op ziekenhuisverpleging. Men heeft daarnaast de gewone gevallen van besmettelijke ziekten, zooals roodvonk en diphterie. welke onder normale omstandigheden ook thuis behandeld kunnen worden, mits de patiënten afgezonderd kun nen worden. Alleen kan het gebeu ren, dat wegens sociale omstandig heden de huisverpleging niet moge lijk is. Dit is dan niet om redenon van de medische behandeling zelf, en daarom kan deze verpleging wor den afgewezen. In zoo'n geval zal dit dan voor rekening van de Ge meente komen. Doch dan bestaat do kans dat de zieke of het gezinshoofd daarin moet bijbetalen, ondanks het feit, dat hij toch reeds premie be taalt. voor het ziekenfonds. Dezelfde moeilijkheid doet zich voor bij personen, die van besmetting verdacht zijn en daarom worden op genomen. Bij al deze gevallen gaat hot dus om deze vraag moet er om redenen van medische behandeling van den patientziekenhuisopname geschieden? Is dit niet het geval, dan bestaat er geen recht op opname krachtens het Ziekenfondsbesluit. Doch hiervoor moet dan de gemeenschap zorg dra gen. Wij schrijven dit alles niet omdat wij het hiermee eens zijn. Integen deel. Want zoo kan men om formeele redenen zoovele gevallen afwijzen naar onze meening moet vooral het belang van de volksgezondheid maat' staf zijn of iemand al of niet moet worden opgenomen. Sociale omstan digheden moeten zeker niet ton na- deele van den verzekerde strekken, doch juist ten voordeele. Dit is toch de grondslag van het Ziekenfonds- besluit. d.Z. BANDELOOZE BENDE. De bedroevende resultaten van de liberale opvoedingsmethode in „vrij heid en gelijkheid" zijn al lang overal zichtbaar. En heusch niet alleen onder do schoolgaande jeugd. Vele ouderen geven in dit opzicht een beschamend voorbeeld. Wien 't lot veroordeelt, dat hij nog al eens op reis moet in dezen tyd van overvolle treinen, trams en autobussen, weet van liet horde-achtig optreden van een deel van ons volk mee te praten; bij 't bestormen van een vervoer middel leggen de meesten de vernis- beschaving af en ze duwen, stompen en porren om een plaatsje als balie kluivers. En dames -- ook op leeftijd wachten in 't algemeen vergeefs, of een heer der schepping voor haar plaats maakt. Veel mannen en jon gens, maar geen heeren, dat is over 't algemeen de conclusie. Zoo is de ervaring in 't algemeen overal, waar veel menschen samenkomenvan wellevendheid, inschikkelijkheid en beschaving is niet veel te merken. En' de bandeloosheid bij de school gaande jeugd, waar we het speciaal over wilden hebben Die heeft velerwege een ontstellend peil bereikt en baart groote zorgen voor de toekomst. Een hoofd van een ULO-school er gens in ons land schreef een brief aan de ouders van zijn leerlingen. Hij voerde deze feiten aan: vele leer lingen verzuimen voor duistere pret jes een of meer schooltijden buiten medeweten der ouders. Berichtkaar ten hieromtrent worden door de leerlingen onderschept. Despybelaars komen op school terug met een briefje, dat zoogenaamd door de ou ders is geschreven en voorzien is van een valsche handteekening Is het niet ontstellend Welk een gebrek aan plichtsgevoel, eerlijkheid en waarheidsliefde, welk een verwildering onder schoolgaande kinderen En wie hoorde al eens niet, dat kinderen van 't land, die :n de stad ter school gaan, op eigen houtje zwarten handel drijven om hun ge notzucht te bevredigen. Die plezier reisjes maakten naar een grootstad, in plaats van de lessen te volgen En dan spreken we nog maar niet van de conversatie van reizende schooljeugd, van de vaak vuile ge sprekken, waaruit een innerlijke be dorvenheid naar buiten treedt om van- erger dingen maar verder te zwijgen. En lees nu by zoo'n graad van teloosheid en verdorvenheid van een deel van onze jeugd, een veroordee- lend vonnis tegen een opvooder, die een lichte lichamelijke tuchtiging toe paste Dat grenst aan gekkenwerk Do jeugd zal heel wat strenger moeten worden aangepakt, waarbij lichamelijke tuchtiging wel niet te missen zal zijn. De ouders zullen meer en beter dan tot nu toe door dik en dun de onderwijzers de hand boven het hoofd moeten houden. En vooral ook: de ouders moeten ook in godsdienstig opzicht en vooral in de practyk een goed voorbeeld zyn voor hun kinderen. Dan alleen kunnen we nog van een bandelooze bende komen tot een or delijke jeugd, van een horde tot een ordelijk volk. GERMAANSCHE Jongens en meisjes van het land! Komt ook in den Germaanschen Landdienst in het Oosten. Reeds honderden jaren ge leden zijn Nederlandsehe boeren als kolonisten naar Oost-Europa getrokken en hebben daar den grondslag gelegd voor een bloeienden landbouw. Opnieuw Kunt ge thans pionierswerk verrichten en meestrijden in den Europee- schen productieslag voor onze voedselvoorziening. Kinderen van groote ge zinnen biedt het-Oosten een prachtige levenskans. Daar wordt de mogelijkheid ge opend, om na eenige jaren hard werken een eigen boerenhofstede te verkrij gen. De Landdienst is er, om dit werk te leiden. 3 ■9 Meldt je aan bij het adres: Monseigneur Van de Wete ringstraat 118 Utrecht

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4