WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND NIEUWE PERIODE DER WERELDWORSTELING. Aanmeldingsplicht Grensgangers. tot aanmelding verplicht zijn. SUBSIDIES IN LIMBURG. 64e Jaarguug No 16 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 2S VENRAY Zaterdag 22 Mei 1948 Advertenties 12 ct. per 8 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne- mentspriis: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per kwartaal. Ook Enropa's Zuidkust onder bedreiging Waar een in vals- poging? Voorlooplg alleen actie tegen eilanden Daarbij valt geen beslissing Ook Japan^ heeft belang bij den af loop in Europa. De totale verdrijving van de As- mogendheden uit Afrika, heeft in zekeren zin een nieuwen toestand geschapen. Men kan zeggen, dat er weer een periode van dezen gigantischen strijd over alle werelddeelen is afgesloten, zooals er duidelijke keerpunten waren onder andere na de nederwerping van Polen, na de verdrijving der Engel- schen uit Noorwegen, na de capitu latie van Frankrijk, na de bezetting van Kreta, of na den val van Sta lingrad. Van nu af aan toch beheerschen de Angelsaksische mogendheden de geheele Noordkust van Afrika en dit voordeel wordt door de Duitschers geenszins onderschat. Ook de kwestie van het tweede front, waarover de wereldpers nu al bijna twee jaar onafgebroken spreekt en fantaseert, heeft thans een geheel ander aanzien gekregen. Thans staat de Zuidkust van Eu ropa evenzeer onder bedreiging als de Westkust en we zouden haast zeg gen: de Zuidkust van Europa nog meer dan de Westkust. Want een- iedei is er wel van overtuigd, dat de Duitschers in de verloopen drie jaren na de capitulatie van Frankrijk kos ten noch moeiten hebben gespaard om dezen Westwal zoo sterk moge lijk te maken. De landingspogingen der Engelsclien bij St. Nazaire en bij Dieppe in 1942 hebben wel aangetoond, dat een aan val op deze kust een zeer hachelijke onderneming is en wellicht niet met kans op succes kan ondernomen worden. Na het verraad van Darlan, die Noord-Afrika in handen der Ameri kanen heeft gespeeld, is de toestand aan het Zuidfront van Europa echter geheel gewijzigd en de verdrijving der As-mogendheden uit Tunis is daarvan een logisch gevolg. Niemand zal zich daarover erg ver wonderd of verbaasd hebben, nu deze betrekkelijk geringe bezetting tus- schen twee vuren kwam te staan, terwijl de geallieerden nog altijd be schikken over een overweldigende meerderheid ter zee. Men kon het oneens zjjn, hoe lang de As-troepen zich zouden kunnen handhaven, maar dat zij op den duur zouden verdreven worden, waar de gecombineerde machten van Engeland en Amerika hier samen getrokken worden op hun eenigstekrijgstooneel, was van den aanvang af de nu ge volgde verdrijving wel te voorzien. En telkens bij een keerpunt in de militaire situatie vraagt de wereld zich af: Wat nu Om hiervoor opgenoemde redenen is het zelfs meer waarschijnlijk, dat de geallieerden een tweede front zul len trachten te vormen in Zuid- Europa dan in West-Europa. West-Europa is weliswaar dichter bij, maar dit voordeel valt wel weg tegen de sterkte van den Westwal; in Zuid-Europa hebben de Asmogend- heden zeker nog niet die geweldige voorbereidingen kunnen treffen als in West-Europa en bovendien is de in aanmerking komende kustlijn eenige malen langer dan die tegen den At- lantischen Oceaan. De kusten van Zuid-Frankrjjk en Italië, de kusten van Griekenland en de Egeïsche Zee, zijn even zoovele uitnoodigende lan dingsterreinen. Men mag wel aannemen, dat de kust van Zuid-Frankrijk sedert de totale bezetting van dit land in Nov. 1942 eveneens terdege onder handen is genomen; men mag evenzeer aan nemen, dat de Westkust van Italië sedert de laatste maanden met koorts achtige haast versterkt is en dat op alle andere in aanmerking komende punten eveneens niet stil gezeten- wordt, daarvan kan men verzekerd zijn. De kusten van Zuid-Europa hebben daarentegen het groote bezwaar voor den aanvaller, dat zij aanstonds over gaan in min of meer bergachtige streken, die het voor den aanvaller niet gemakkolijk zullen maken. Ten slotte blijven dan als geschikte lan dingsplaatsen nog maar enkele smalle strooken over, want men moet niet vergeten, dat de vorming van een 2e front niet een kwestie kan zijn van een of meer divisies, maar een kwes tie van geheele legercorpsen en armée's, waarbij honderdduizenden soldaten betrokken moeten zijn, wil zij ook maar eenige kans op succes hebben. Het voordeel ligt ditmaal ontegen zeggelijk bii de Astroepen, zoolang de aanval wordt voorgenomen op het vasteland. Zoolang de geallieerden hun meer derheid ter zee kunnen uitbuiten, bljjven zij in het voordeel. En dat komt geheel tot zijn recht indien zij hun aanval richten op een der vele eilanden, als b.v. Sicilië, Sardinië, Corsica of Kreta. Het is daarom haast waarschijnlijk, dat zij eerst zullen trachten zich van een of meer dezer eilanden meester te maken, om eerst vandaar de kust van het vasteland aan te vallen. Zoolang echter zij het vasteland zelf niet aangrijpen, blijft hun actie van ondergeschikte beteekenis en be hoeft niemand er op te rekenen, dat daardoor een beslissing zal vallen. Alleen wanneer te land kan wor den opgerukt en de asmogendheden in eigen land kunnen worden aan gevallen, is een beslissing te verwach ten. Dat het zoover wellicht ook niet komen zal, behoeft niemand te ver bazen. Want waar blijft, dat zoodra het vasteland wordt aangegrepen, de Asmogendheden in het voordeel zijn, en óp elk bedreigd punt vanuit hun centrale positie een overmacht kun: nen vormen, die den aanvaller weer in zee jaagt. De wereld wacht met spanning de verdere ontwikkeling der gebeurte nissen af, doch men zal goed doen eenig geduld te beoefenen, want het is heelemaal niet zeker, dat er in de eerste maanden iets gewichtigs gebeuren zal. Misschien zal het blij ven bij een verontrusten van den vijand, zooals we dat in West-Europa al enkele jaren kennen. Ondcrtusschen werpt ook de ver hoogde arbeidsdruk van don totalen oorlog zijn resultaten af en stroomen nieuwe legers met nieuw materiaal naar de fronten der Asmogendheden, zoodat men ook van die zijde op ver rassingen bedacht mag zijn. Reeds thans zijn de rollen aan het Oostelijk front geheel omgekeerd. Na maandelange vruchtelooze, zware aan vallen der Sovjets op het brugge- hoofd aan den Koeban, melden de weermachtsberichten aanvallen der Duitschers op de Sovjet-stellingen, evenals overal langs het uitgestrekte Oostfront sprake is van min of meer belangrijke operaties der As-troepen. En tenslottevergeten we niet Japan. Dit is nu reeds meer dan een jaar lang bezig zijn geweldige ver overingen in Oost-Azië te eunsolidee- ren en nieuwe krachten verzamolen voor de overwinningwant een ne derlaag van de As, zou een gevaar lijke zaak voor Japan worden, en de Japanners zijn werkelijk wel zoo loep, dat zij dat zelf ook inzien. Zij moeten dus uit eigen belang liet conflict in Europa naar den kant van een overwinning der Asmogend heden trachten te beïnvloeden en dat zullen zij, vroeg of laat, dan ook zeker doen. Voor de uitvoering van het Amerikaansehe vlootprogramma is in de begrooting een bedrag uitgetrok ken van ruim 29 milliard dollar. In den nacht van 16 op 27 Mei werden, naar in het weermachtsbe Voor het vertrek voor den arbeidsinzet in Duitschland worden do stu» denten in een kamp samengebracht, llet'eten smaakt best. (C'.N.F./O Fax s) Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de genen, die werkzaam zijn in het Duitsche grensgebied en vallen onder de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied No. 43/1943 kantore het af- Betrokkenen behoeven echter niet persoonlijk ten van het Gewestelijk Arbeidsbureau te verschijnen voor halen en inleveren van het aanmeldingsformulier. Dit kan geschieden door een van de gezinsleden, onder overlegging van een verklaring van den werkgever in Duitsland, dat hij daar inderdaad werkzaam is. DE WND. DIRECTEUR VAN HET GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU VENLO. riclit werd medegedeeld, door Britsche bommen twee stuwdammen bescha digd, waarbij door de hierdoor ver oorzaakte watervloed onder de bur gerbevolking zware verliezen werden veroorzaakt. Het D.N.B. deelt nu mede, dat de geestelijke vader van dit misdadige plan een jood is en voegt er aan toe, dat ook deze misdaad op de juiste wyze zal worden gestraft en op de aanstichters zal terugvallen. Duitsche onderzeebooten hebben tijdens afzonderlijke tochten in het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan 8 schepen met 51.000 ton in den grond geboord, waaronder een tankschip van 12.000 ton, volgeladen met vleesch op weg naar Engeland. Een Chineesch generaal van het leger van Tsang Kai Sjek hoeft zich met zijn 70.000 man overgegeven aan de troepen van nationaal China. Onlangs heeft de burgemeester van 's-Gravenhage, gelet „op het nader bekend geworden standpunt van den Leider van het Nederlandsche volk", afgezien van zijn voornemen om aan bijzondere scholen voor voorbereidend en handels-onderwijs, alsmede aan de vereeniging „R.K. Openbare Leeszaal on Bibliotheek" aldaar geen'subsidie meer te verleenen. De bedoelde instellingen zullen dus de gebruikelijke subsidies van de ge meente in Den Haag nog wel ont vangen. Wellicht zullen sommigen zich heb ben afgevraagd hoe 't hiermede in Limburg staat. Van bovoegde zijde deelt men de „Limb. Koerier" daarover het vol gende mede: Bovenbedoeld bericht kon voor le zers den schijn wekken, dat vanwege bepaalde overheidsorganen in Limburg zon zijn gehandeld tegen de opvat ting van den Leider in. Dit nu is niet het geval. Intusschen zijn ook in deze provincie den laatsten tijd verschil lende subsidies ter sprake gekomen. De werkelijke toestand omtrent deze subsidies, w.o. die van sociale strek king bleven vanzelf buiten discussie komt in het kort op het volgende neer. 1. Vanwege 't Provinciaal Bestuur is met hanteering van het goedkeu- ringsreeht der gemeentebegrooting bezwaar gemaakt tegen subsidioering van R.K. leeszalen en bibliotheken, omdat deze instellingen in de Lim- burgsche gemeenten weigerden lec tuur met betrekking tot den nieuwen tijd in het algemeen en de Nationaal Socialistische Beweging in 't bijzon der, toe te laten. Van een nationaal socialist kan niet worden verwacht, dat in dergelijke gevallen nog langer subsidies uit de overheidskas met zyn medewerking in stond worden gehouden. 2. In deze provincie is tot nu toe geen bezwaar tegen subsidieering van confessioneel onderwijs gemaakt. In tegendeel een bosluit tot intrekking van een gemeentelijk subsidie voor oen R.K. bewaarschool werd zelfs op aandrang van den Commissaris dei- provincie herroepen. Slechts is dooi den Commissaris der provincie be zwaar gemaakt tegen de wijze van subsidieering, alsook tegen enkele bedragen van subsidies ten aanzien van do reeds door het Rijk bijna volledig gesubsidieerde bijzondere scholen voor middelbaar en gymnasi aal onderwijs. Dit bezwaar gold dus uitsluitend de wyze van subsidieering teneinde aan de bestaande subsidie- verleening oen meer zakeljjken en zuiveren ondergrond te geven. 3. Eveneens is van hooger hand in deze provincie bezwaar gemaakt tegen de subsidies van muziekgezel schappen en zangvereenigingen, die geweigerd hebben zich aan tosluiten bij de Kultuurkamer en dientengevol ge hun werkzaamheden hebben neer gelegd. Dat dergelijke subsidies niet kunnen worden gehandhaafd moet als

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1