BINNENLAND OPROEP. alle mannen, geboren in het„ Burger lij kt Medede$ Distrib DISTRn KRIP/ gaat inspecteeren". Het kost nog al eenige moeite voordat alles in orde is mot hot meisje van zijn keus, maar het „happy end" blijft niet uit. De Alm is een echt gezellig geval geworden, waaraan men zich best zal amuseeren. Guatav Frühlich speelt de hoofdrol van don eenzamen stuur man zeer sympathiek en de diverse meisjesrollon zijn charmant. Ook de rol van vriend van den stuurman wordt op karakteristieke wijze ge speeld en wel door don regisseur zelf. Ken boeiende Alm met vaart en pittigen humor. Men moet hem beslist gaan zien. AMf. Pater Silvester ('oenen Do Z.K. Pator Silvester Coonen, die thans wederom verpleegd wordt in 't Ziekenhuis te Heerlen, is van de laatsto li.H. Sacramenten voorzien. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vonray, brengt ter kennis van het publiek do navol gende artikelen van het Besluit van de Socretarisson- Goneraal van de Departementen van Binnenlandsche Zaken en van Land bouw en Visschery ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide en veenbranden: Artikel 1. Ilot is verboden in bosschen of op lieido- of veengronden of binnen een afstand daarvan van minder dan hon derd meter 1) zich mot open vuur of eenige open vlam te bevinden; 2) brandende of smeulende voor werpen te laten vallen, weg te wer pen of daarmede onvoorzichtig om te gaan; 3) in de opon lucht of in licht brand- baro gebouwen en getimmerten een vuur aan te maken zonder een schrif telijke vergunning van den gebruiker van het perceel bp zich te hebben of oon vuur, waartoo vergunning i,s ver leend, onbewaakt te laten; 4) gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 October te roo- kon zonder oen schriftelijke vorgjm- ning van don gebruiker van het per ceel bij zich te hebben. Artikel 3. Voor do toepassing van dit besluit worden tot bosschen, heide- en veen gronden niet gerokond te belmoren de openbate en niot openbare wegen, wolko dozo terreinen doorkruisen, mot dien verstande, dat het verbod, bedoeld in artikel 1, onder 4, niet geldt voor openbare wegen, welke als kunstweg zijn aangelegd en een wegdok van ten minste vier meter in do breedte hebben. Tegen overtreding van het in art. 1 bepaalde, zijn strer.go straffen be dreigd. Venray, 12 Mei 1943. De Burgemeester van Vonray, A. H. M. JANSSEN. GEVONDEN Eon gouden ring is bij Flourkons, Stationsweg C 17, oen bankbiljet van f. 10. oon zakmes on een gulden zijn op hot politiebureau, een vulpen is in het Servatinsgesticht. Blijven staan een damesrijwiel, inlichtingen bij de politie. Nieuwe brandspuit. Do Horster brandweer is thans in het bezit gekomen van een derde nieuwe motorbrandspuit. Do brandweer bestaat thans uit 25 manschappen zoodat Horst momen teel over een goed brandweercorps kan beschikkon. Horster Weekmarkt. Horst, 11 Mei. Totaal aanvoer 107 dieren. Hiervan 108 stuks rundvee, 2 schapen en 4 biggen. Door de N.V.C. worden overgenomen 25 stuks groot vee, 83 kalveren en 2 schapen. Geslaagd. Te Venlo slaagde voor „Vakbe kwaamheid broodbakker" Th. O. J. Verbeek to Overloon. Te Velp slaagde J. Wilmsen voor diploma „Rundveekennis A" en te Goudswaard P. J. Stappers en C. Verhoeven, allen uit Overloon, voor het diploma Landbouwboekhouden. Wonderkoe te Helden l Verscheidene deskundigen hebben zich mot het merkwaardige koeien- geval te Helden bezig gehouden en ondanks het feit, dat lang en breed over de zaak gedisputeerd is, kwam er geen klaarheid. Bij J. Lenssen constateerden twee ambtenaren, dat alles er op wees, dat de koe van L. een kalf geworpen had. L. wist van niets en toen de veearts er bij werd gehaald, kwam deze tot de conclusie dat ongeveer acht dagen tevoren hier een kalf geboren was. Maar L. wist van niets en schudde verbaasd zijn kop. Een bedrijfstoezichthouder had toevallig in den stal een kalfje hooren loeien. Dat was onmogelijk en een vergissing, volgens L. Zijn koe kon soms loeien, dat je zou zweren, dat 't een kalf was. Het geval werd steeds ingewikkel der en L. in 't Huis van Bewaring te Roermond ingesloten, waar hij tien weken verbleef, voordat zijn zaak in behandeling kwam. Toen werd hy veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf met aftrek voorarrest. IIoo langer hoe meer functies worden onder don invloed van de tijds omstandigheden waargenomen door vrouwen en meisjes. Wy kenden al do conductrices op de Amsterdamsche tram, daarna kwamen de vrouwelijke telegrambestellers en nu hebben we de derde noviteit: het meisje als post bode. In Amsterdam zyn de eerste ,34 leerlingen deze week voor het eerst onder leiding van postboden de practiik ingegaan. Meisjes zijn over't algemeen heel accuraat en waar het bij de postboden vooral hierop aan komt heeft men veel hoop op oen slagen van het experiment. Er is don laatsten tijd nog al eens melding te maken van do ge boorte van een drieling. Thans heeft Tilburg weer zoo'n gelukkig gezin, waar twee meisjes en een jongen do gezinsvreugdo kwamen vermeerderen. Do meisjes wogen by de geboorte elk ongeveer twee kg., de jongen twee en oen half kg. Moedor en kinderen ma ken het goed Papierltespiiring bij rook artikelen. In verband met de onlangs door- gevoerdo concontratie in de tabaks industrie, zullen sigaretten en rook tabak in den loop van de maand Mei nog slechts in eenlioidsverpakkingen worden verkrijgbaar gesteld. Het groote aantal merken, dat wij tot dusver kenden, verdwijnt dus en maakt plaats voor één merk. Boven dien' zullen de sigaretten slechts in drie prijsklassen verkrijgbaar zijn en formaat hebben, dat iets kleiner is dan het vroegere. Kerftabak zal in twee prijsklassen aan de markt komen. De pijptabak lichte shag, donkere shag en pruim tabak zullen dus binnenkort in twee kwaliteiten en twee prijzen verkocht worden in slechts in kleur onder scheiden wei-pakkingen. Merken zul len ook hierin niet meer voorkomen. Op de verpakking staat slechts ver meld: „product van de Nederlandsche kerftabaksindustrio". Ook de verpakking van cigarillos en sigaren ondergaat een vereenvou diging. De cigarillos mogen slechts in kartonnen doosjes met klepslui- ting worden afgeleverd, terwijl siga ren niet meer van sierbandjes mogen worden voorzien en de kistjes niot meer met randen en etikotten mogen worden beplakt. Do samenstelling van de tabaks producten zal geen verandering onder gaan. Ziekenfondsperikelen. Vandaag moeten we er een Zieken fondspraatje van maken. Er wel hier over, of men recht heeft op meer dan 42 verplegingsdagen per jaar. Er kunnen zich verschillende ge vallen voordoen, waarbij iemand in een jaar twee geheel verschillende ziekten krijgt, waarvoor opname in het ziekenhuis noodzakelijk is. Nu is mon over het algemeen van meening, dat voor ieder afzonderlijk ziektegeval men aanspraak heeft op 42 dagen opname. Deze meoning is echter niet juist. De WET, of duidelijker, het Zieken- fondsbesluit, heeft veel punten van overeenkomst met de Duitsche Kran- kenkasse. Volgens den Duitschen tekst kan men, eenmaal in het zie kenhuis liggende, nooit meer dan 42 dagen achtereen op rekening van het Ziekenfonds daar verblijven. Wanneer men dus, om een voor beeld te noomen, terzake van long ontsteking in het ziekenhuis ligt, en men heeft 40 dagen verpleging gehad, en men is in het ziekenhuis aan het wandelen en dan breekt men het been, heeft men nog maar twee dagen recht op ziekenhuisverpleging. Had men het been gebroken een week daarna toen men reeds thuis was en hersteld was, dan zou men voor dit beenbreken een afzonderlijk recht op 42 verpleegdagen hebben gehad, en wel omdat de verpleging van de beide gevallen niet aaneengesloten was ge weest. Men kan hierdoor zeer onbillijke gevallen krijgen. Alhoewel niemand het ziek-worden in de hand heeft, kan men met het bovenstaande toch zijn voordeel doen. Immers, indien men van de eene ziekte hersteld is na ziekenhuisverpleging, en een nieu we ziekte treedt op, doet men ver standig om zoo mogelijk een paar dagen te wachten, vooraleer men een aanvraag doet voor een nieuwe op name in het ziekenhuis. Men drage dus zoo spoedig mogelijk zorg voor een behandelings- of verplegingslooze periode van eenige dagen. Dat kan van veel geldelijk belang zyn. Daarom leze men bovenstaande nog maar eens over. Een volgende maal een praatjo ovar het recht op verple ging by de z.g- besmettelijke ziekten. Veel groenten van weinig grond Gedurende den geheelen zomer tot in het najaar mag er in moestuin of op volkstuin geen hoekje grond on gebruikt blijven liggen. Wanneer in het voorjaar na den oogst van spi nazie, snysla, raapstelen, tuinkers en radys, stukken grond zyn leeg gekomen, dan worden deze spoedig daarna weer met een ander gewas bezaaid of beplant. Voor een tweede teelt kunnen ze worden bezaaid met wortelen, bieten of boonen, of beplant met kropsla, tomaten of roode, sa- voye of witte kool. Dit is de metho de van opeenvolgende teelten, die men ook in verdere zomermaanden nog kan blijven toepassen. Nadat in Juli de vroege aardappe len, de tuinboonen, doperwten en peulen zyn geoogst en van het veld verdwenen, kan diezelfde grond in dat tydstip nog worden benut voor een nateelt met koolrapen, boeren kool, groene kool, andijvie, kropsla, herfstknollen of chineescho kool. Om aan dergelijke eischen van op eenvolgende opbrengsten in eenzelfde seizoen te kunnen voldoen, moet de tuingrond natuurlijk van goede hoe danigheid zyn, goed bewerkt en voor ral ook voldoende bemest. Wanneer men op deze- wyze met den tuingrond gaat woekeren, zal men ervaren, dat er zelfs van be perkte oppervlakten ruime opbreng sten te oogsten zijn, mits de gewas sen ook de verzorging krijgen waarop ze aanspraak maken. Hoe beter deze verzorging, des te ruimer kan de opbrengst worden. Vol verwachting... Het land is weer tot bodaren ge komen. Na de hoog opslaande gol zen van beroering omstreeks 1 Mei is de rust nu volkomen teruggekeerd. Den maatregel zelf, waarom de be roering ontstond, is geleidelijk aan veel van zyn hardheid ontnomen. Als a'.le verwachtingen bewaarheid zullen worden, en vele hieromtrent zyn zeer zeker gegrond, dan zal er maar een betrekkelijk klein deel van de krijgsgevangenen, en dan nog alleen die buiten het economische leven staan, werkelijk weggevoerd worden Voor onze plattelandsbevolking is dit vooral een groote opluchting om dat zij zeker mag rekenen op een royale vrijstelling, daar zii immers byna voor 100 procent voor de voed selvoorziening arbeidt. Ook de strafmaatregel van politie- uur met bevel om binnenhuis te zyn, is van 20 uur top 6 uur, verzacht van 21 uur tot 4 uur. Het geschiedde om economische redenen, daar de boer immers in den zomer niet wacht met werken tot het 6 uur in den morgen is, en niet ophoudt, wanneer om 8 uur na den middag de zon nog hoog aan den hemel staat. Wy leven op het platteland in den zomer met de zon mee, gaan met de kippen op stok, doch kruipen ook weer bij het eerste hanengekraai uit de veeren. Daarom zal er met het lengen der dagen nogmaals verzachting van den spertijd moeten gegeven worden wil len we geen groot ongerief onder vinden. Op grond van de beschikking van den Rykscoi zette Nederlandsche gebied (Commissaris-generaal legenheden) no. 43/1943 betreffende dc verplichtinj den arbeidsinzet, worden bij dezen wonende in het gebiod van het Gewestelijk Arbeicf; roepen om in de periode van 12 tot en met 14 M formulier bij het Arbeidsbureau in ontvangst t hierna genoemde dagen in het Gewestelijk Arb^j weer af te geven. In Januari en Februari 1921 geborenen melden ziel i In Maart en April 1921 geborenen melden zich aai In Mei en Juni 1921 geborenen melden zich aan o u In Juli en Augustus 1921 geborenen melden zichsi In Sept. en Oct. 1921 geborenen melden zich aan In November en Dec. 1921 geborenen melden zich In den tyd van 9.00 tot 17,00 uur, op do betref! Do in het gebied van het bijkantoor Venray wo verplichte personen moeten zich op dezelfde daj i van hen bevoegde bijkantoor van het Arbeidsbure: r By de afgifte van het aanmeldingsformulier mqe kaart worden medegebracht. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn, dienen westelijk Arbeidsbureau (bijkantoor) te verschijn© Zy moeten desverlangd alle noodzakelijke inlicli dien tot aanmelding verplichte personen in diens de werkgever de verklaring van de tot aanmeldi: aangaande den duur in dienstbetrekking op het fq kening en eventueel door plaatsing van een firma:* DE WND. DIRECTED i ARBEIDSF Doch daarop mogen we als vredige plattelanders zeker rekenen, en wel licht zelfs beleven, dat de spertyd spoedig geheel tot het verleden be hoort. Niets kwelt den Nederlander meer dan beperking zijner vrijheid, beper king in zyn gaan en staan, die het leven nog grauwer en toonloozer maakt dan het door de oorlogsom standigheden toch al noodwendi^r- wyze is geworden. Verbeurdverklaren van Radio-ontvangtoestellen. Op grond van artikel 64 der ver ordening openbare orde is beschikt, met het oog op de handhaving dei- openbare orde en veiligheid, onder verwijzing naar het door Rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied afgekondigde politie- standrecht: Alle zich in het bezette Nederland sche gebied bevindende radio-ontvang toestellen, -toebehooren en -ondor- deelen zijn met onmiddellijke werking verbeurdverklaard. Ieder beschikken over verbeurd verklaarde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen, alsmede de beschadiging daarvan, is verboden. De verbeurd-verklaarde radio-ont vangtoestellen, -toebehooren en -onder deelen moeten, voor zoover dg hoogere SS- en politieleider niet anders be paalt. door den houder by den ter plaatse bevoegden pólitiegezagdrager worden ingeleverd, die zich hierbij van de medewerking van het staats bedrijf der P.T.T. bedient. Plaats en tijdstip van de inlevering worden binnen tien dagen na afkondiging van deze Beschikking door den pó litiegezagdrager door middel van een bekendmaking in de dagbladpers of op de ter plaatse gebruikelijke wijze bekend gemaakt. De bepalingen van deze beschik king zijn niet van toepassing op de aansluitingen op de radiodistributie- centrales, met inbegrip van den bij deze aansluiting behoorenden hierbij te gebruiken luidspreker. RIJKS-VOEDSELBUREAU Leunscheweg 15 Telefoon 416 AUSWEISEN. Degenen, welke een ausweis heb ben aangevraagd en een oproeping ontvangen zich te melden aan het Arbeidsbureau, teneinde elders tewerk te worden gesteld, dienen zich, voor aleer zij zich melden - by genoemd Arbeidsbureau, ten kantore te ver voegen, waar zij een ausweis in ont vangst kunnen nemen. Hiermede be- geve men zich dan het arbeidsbu reau. EIEREN LEVEREN. Zy, die tot heden hun verplicht aantal eieren nog steeds niet hebben ingeleverd, zullen een dezer dagen door een controleur bezocht worden. Zy worden alsnog in de gelegenheid gesteld, dit tekort binnen 14 dagen by te levert aan zyn verpl zullen du kipji en verbaal wd Men zij dusk REGISTRJ Ondanks hè komen nog kaarten te lai inzenden staak zijde van de k Men geliev houden, dat hl; voedertoewijzik leend. Aangiften vit GEBOREN Anna Th. G. <1 Peter M. G. Theodorus G.iï Gerardus J. M: llendrikus J. *1 Theodora M. k Henrica M. Mi Petronella A.u Johannes H. Ij Roelof L. M. h Henricus J. 1 OVERLEDEj Maria G. Lindf rop, 59 jaar, 'i: 1 patient St. a 6 patiönten Sji ONDERTRfl) Antonius'J. te Venray en a 30 j. dienstbc GEHUWD Petrus J. te Vierlingsbti Hermsen 24 Venray Jacobus H. bouwer te II. Jacobs, lingsbeek Mathias H bouwer te de Bruyni, Venray. Martinus Je: bouwer, en it 30 jaren, zb.,ir Peter J. Cu ger, te Nymfi 22 jaren, zb.ii Bekenamako 17 tot ej Na-uitreiM) periode, stek: HORST (zin

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2