BINNENLAND rÖfficieele Landbouw- V !-'■ mededeelingen Terugbetaling ingeleverde bankbiljetten. Met boterbon 18 Geen lucifers naar Duitsclilaml void- ilc Provincie Limburg Smeeroliën en rotten. LandbouVors, dio tevens vrachtrü dor of molkriidor zijn, dienen tor vfrkrëging van een toewijzing smoor indalen zich to wenden tot liot Iqjslsnuroau voor Aardolieproducten to 's Gravonhago. Aanvraagformulieren zijn aldaar eveneens verkrijgbaar. Kntwas. Voor het aanstaande seizoen wordt I thans voor liet ontcn van fruitboo- men eon vervangingsmiddel voorent- was, genaamd „Flintkoto C 13 ff.F. C." gedistribueerd. Doze ent was moot worden aangc- ffl vraagd bij het Hoofdbedrijfschap voor Tuinbouwproducten, Lange Voorhout 11 to 's Oravenhage, op daartoe he- 'fiTemdo aanvraagformulieren. Do P.V.C. voor Limburg. J it oen instructie van den scere- faris-gonoraal van Financiën blijkt, dat do ontvangers van belastingen een rekoning-courantkaart moeten aaileggon voor een ioder, die groot bankpapior hooft ingelevord. Dp dozo kaart moeten worden aan- geleekond de tegenwaarde van do in- g|jovordo biljetten oenorzijds en bo- stSando belasting- en/of andero schuld fiftlorzijds. Verrokoning kan geschie den mot. machtiging van don inspec teur van Belastingen; niot ovenwei vóór loonbelasting, dividendbelasting on commissarissen-belasting. Is hot togood verminderd mot alle in don loop van 1943 invorderbaar wórdondo belastingen, dan ontvangt do belanghobbondo het restant door overschrijving op zijn girorekening of op zijn bankrekening. Bbd ragen echter tot een maximum van f 000 worden in contanten uit- gokeerd. Het bedrag dor in 1943 invorder- baar wordonde belastingen wordt van 8 het tegoed geblokkeerd. Aangenomen 5 wordt, dat in 1943 invorderbaar zul- lórt worden: Inkomstenbelasting over 1942 (definitief) en 1943 (voorloopig), vermogensbelasting 1943, ondornc- mingsbelasting 1943, vennootschaps belasting 1912 (1942/43), vermogens belasting 11 1943, grondbelasting '43 on personeelo belasting '43. 24 dagen toekomen. 01 Zooals kort geloden is bekend ge maakt, geeft bon „18 boter" rechtop liet koopen van boter, margarine of Vet voor liet tijdvak 29 April tot 10 Mei 1943. Do laatste dagen bobben opgehitste dementen getracht de geregoldo lo- voring en verwerking van de molk te storen. Zulke storingspogingen hebben haar gevolgen ecliter steeds ten nadoele van de goheole Neder- -landsche bevolking. Ci'iW bovoiliging van de gorogoldo voorzioning van de bevolking moet derhalve do boterdistributieporiodo voor een keor verlengd worden tot 22 Moi 1943. Men zal dus niet, zoo' ajs anders twaalf dagen maar vier on twintig dagon mooton rondkomen. Daar herhaaldelijk lucifers worden aangetroffen in paketten, bestemd voor Nederlandsclie arbeiders in Duitschland, wordt er op gewezen, dat liet verzenden van lucifers en in hot algemeen van lichtbrandbare stof- foii in de postpaketten naar Duitsch land verboden is. Nederl. Landwacht. Eerste vrijwilligers onder de wapenen. i Do Noderlandsche Landwacht hooft thans haar intrede gedaan. Uit alle doelen van het land zijn de tot liet eerste contingent behoorende vrijwil ligers voor deze troepen, die geheel uit Nederlanders bestaan en die tot tank hebben binnon Neerlands gren- zon de verdediging des lands op zich to nemen, naar hun garnizoensplaat sen getogen. Het A.N.P. was getuige van de aankomst van vele honderden dezer mannen, in een oude kazerne, die voor hun legering een extra schoon maakbeurt had gekregen en die in wendig reeds oen complete verjon gingskuur heeft ondergaan. Nog geen twee maanden geleden werd de ver ordening van den Rijkscommissaris afgekondigd, die binnen liet raam der SS deze Noderlandsche Landwacht instelde. Daarop zijn de aanmeldingen en keuringen gevolgd en van nu af ver richt do Landwacht haar werkzaam heden, terwijl zij tovens den grond slag vormt voor het toekomstige nieuwe Nederlandsehe leger. Aanvankelijk zijn liet er enkele duizenden in den lande, die zich voor dienstneming hij de Landwacht bob ben aangemeld, doch het. laat zich aanzien, dal linn aantal stork zal stijgen. Do vrijwilligers verbinden zich voor een tjjd van drie maanden oefening, waarna zij Dij do reserve worden in gedeeld. In opgewekte stemming vin gen do mannen hun taak aan, die ni(!t een plechtige vlaghijsching word ingewijd, waarop onmiddellijk een stevige orwtensoepmaaltijd volgde. Aanvankelijk zullen Duitsche SS- officieren als leidors dezer Landwacht fungceren, docli zoo spoedig mogelijk zullen zij door Nederlanders worden vervangen. Vorscheidene Nederland sclie onderofficieren zijn reeds bij onze Landwacht ingodeeld. Zouten in de voeding. Do vitaminen verheugen zich inleen groote publieke bolangstelling; over do voodingszouten, die eveneens on misbaar zijn voor een goede voeding, wordt echter weinig gesproken. Toch zijn zij niet minder belangrijk. Zij be staan uit vorbindingon van kalk, ijzer, phosphor, magnesium, jodium on tal van andore elementen en komen in zeer kleine hoeveelheid in do voe dingsmiddelen voor. Zjj oefenen ver schillende functies in het lichaam uit. Zoo speelt hot kalkzout een be langrijke rol bij don opbouw dor been deren en is liet onmisbaar voor oen functioneoron van het spieren- en zenuwstelsel, leder voedingszouthoeft in do lichaamshouding een eigen taak te vervullon. Bruinbrood, roggebrood, do grovo bindmiddolon zooals gort on havermout, melk en kaas en de groonten zijn onze voornaamste leveranciors van voodingszouton. De koolsoorten zijn rijk aan kalkzouton, spinazie is rijk aan jjzerzout, andijvie bevat vrij veel pliosphorzouten. Zoo dragen alle groenten hun «toontje bij in de zoutvoorziening. Vole voodingszouten zijn in water oplosbaar. Door afgieten van de groen ten gaan zij verloren. Daarom: Kook do groenten met weinig of met aan hangend water en gobruik het over- tollige^groentenat in soepen en sausen. Laat niets verloren gaan. Maak zoo mogelijk oen ruim gobruik van groen ten en streef steeds naar afwisseling, in liet bijzonder bij de groontonkouze. Veemarkten zijn toegestaan. Hot houden van veemarkten en woekmarkton, voor zoover daarop levensmiddelen voor de dagoliikscho voorziening der bevolking te koop wordon aangeboden, valt niet onder liet verbod van liet zich verzamelen van meer dan vijf personen geduren de don tijd van het politiestandrocht in Nederland. Stennnitkeering li-boeren. v ooi- De Diroctio van den Landbouw hoeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de groop B-boeren boven 66-jarigen leeftijd en weduwen van B boeron uitsluitend een steunuitkeering in geld zullen ontvangen. Dit beteokont, dat hot godeelte van den steun, dat vroeger in natura werd verstrekt, thans ook door eon geldolijko nit- keering wordt vervangen. Arbeidsvoorwaarden in den Landbouw. Dezer dagen is de gewijzigde re geling afgekomen voor den landbouw bot rellende loonen en arbeidsvoor waarden. De laonon zijn per Provincie vastgesteld. Van belang is het vol gende. De werkgever mag slechts arbeiders in dienst nemen die een geldig ent- ontslagbewijs hebben van den vorigen werkgever. B\j onwerkbaar weer moet 70 pet. van het loon worden uitbetaald aan de seizoenarbeiders. Het eerste uur per dag wordt niet vergoed. De rege ling van doorbetaling bij ongeval en ziekte is beperkt tot de vaste en los vaste arbeiders. Aan seizoen-arbeiders wordt bfi ongeval gedurende 14 dagen hot loon doorbetaald. De werktijd is voor de periode 1 April tot 15 Nov. 58 uur per week, welke wordt verhoogd voor de arbei ders, welke met de verzorging der paarden zijn belast, tot 70 uur. Er zijn 4 loongroepen, nl. vaste ar beiders, los-vaste arbeiders, seizoen arbeiders en losse arbeiders, benevens de groep vaste arbeiders of knechts, bolast. met de verzorging van de paarden. Voor do loonen worden de arbei ders onderscheiden in groepen nl. vol wassenen boven de.21 jaar, jeugdigen tusschen 16 en 20 jaar en leerlingen beneden de 16 jaar. Op het loon moe ten bijzondere toelagen worden ge geven bij het bezit van diploma's op liet gebied van landbouwkunde ook als bij groote bedrijven bepaalde personen als eerste knecht optreden mag f 2.50 per week worden bijbe taald. Bij werken in accoord moet ge middeld 20 pet. boven het gewone loon verdiend kunnen worden. Aan de vaste en los-vaste arbeiders moe ten 6 dagen vacantie worden ver strekt. Aan seizoen- en losse arbeiders moet per maand een halve dag va cantie' worden gegeven. De loonen in Werkverruiming Een van de donkere bladzijden vóél den oorlog vormden de lage loonen in de werkverruiming in deze stre ken. Er waren toen loonen van 28, 26, 24, 22, 20, ja zelfs in Maashees is or oenigen tijd een uurloon geweest van 18 ct. Voor de vergelijking met de tegenwoordige loonen moeten we in aanmorking nemen, dat toen daar bij nog kwam de z.g. B-steun, de goedkoope levensmiddelen, terwijl het loven ook goedkooper was dan tegen woordig. Doch hoe men het ook be kijkt, in verschillende genieenten wa ren do loonen te laag. Op het oogen- blik geldt in bijna alle gemeenten oen uurloon van 30 ct. Deze loonen worden vastgesteld door het Depar tement in Den Haag. Hierop kunnen de gemeenten slechts indirecten in vloed uitoefenen. Toch meenen wij, dat hot tijd wordt daar nu de noo- dige aandacht aan te schenken. Zijn we goed ingelicht dan heeft de gemeente Boxmeer dit reeds eenige maanden geleden gedaan, als gevolg waarvan van Rijkswege reeds een onderzoek naar de loonen in het vrije bedrijf heeft plaats gevonden. Want juist in dit laatste zit de kneep. De loonen in de werkverruiming moeten steeds de prikkel blijven bevatten om in het vrije bedrijf werk te zoeken, zoodat deze loonen dus altijd iets daar beneden moeten blijven. De loonen in het vrije bedrijf worden düs den grond slag voor het loon in de werkverrui ming. Welnu, waarde loonen voor den landbouw op basis van f 19 weekloon zijn bepaald en in de andere bedrij ven de loonen hooger liggen, is het' nu de juiste tijd om deze zaak in be handeling te nemen. Het duurt dan nog wel eenige maanden voor terzake oen beslissing genomen is door Den Haag. Men donke niet dat als de oorlog afgeloopen is, dat dan onmiddellijk alles in kannen en kruiken is. De overgangsperiode zal zeker nog' veel arbeiders oen tijd in do werkverrui ming houden. Laten wij daarom nu zorgon. dat de misère niet opnieuw bogint van do lage loonen. Men beginne daarom meo een onderzoek naar deze loonen, spore aan tot beta ling van de wettelijk vastgestelde loonen, en stelle daarna deze zaak op hot Departement aan de orde. „Niets tekort." Dank zij den zwarten handel is er nog altijd een zekere laag van ons volk, dat ook in dezen tijd van zware versobering niets tekort komt, noch in kleeding, noch in voeding, noch in genotmiddelen, Z(j rooken sigaret ten van 30 of meer cent per stuk en drinken borreltjes van 2 of 3 gulden. Zij lachen met ons vleeschrantsoen, smalen op dien „rommel" als gort- mout en gemengd meel. terwijl zij zich te goed doen aan gebakjes met slagroom en hun kopje echte koffie met volle melk. Tegenover deze bevoorrechten, aldus het Volk in een artikeltje, staan de gezinnen, die niet eons dat kunnen koopen waarop zij volgens de bonnen recht hebben. Deze barre tegenstelling bestaat nog steeds in ons volk. En toch zullen wjj niet mogen rusten voor ook deze menschen, die „nog niets tekort komen", op harde wijze tot de werkelijkheid zijn terugge bracht. Tot zulke menschen rekenen wjj hij voorbeeld een vertegenwoordiger, die op een partij konijn envleesch in blik in den zwarten handel een winstje wist te maken van f 18.000. Zoo zijn er nog te veel, die haast zonder iets te dan zich te leenen -voor hot duis tere werk in weinig tijd honderden on dikwijls duizenden weten te ver dienen. Toen onlangs de biljetten van duizend en vijfhonderd waardeloos werden verklaard, hebben velen reeds een behoorlijk tikje op de vingers gehad. Maar wij moeten in de eerste hun bedrijf onmogelijk maken door er in geen enkel opzicht aan mee te werken. Wie deze lieden met het gold ziot smijten, begint te vloe ken van eerlijke verontwaardiging. Zoo is 't inderdaad. De „gehaaide jongens" verdienen het 5, 10 of 20-voudige van hot loon van don eerlijken arbeider, dien zij voor te dom aanzien om ook te „maz zelen" als zij. Ergorlfik wordt or in dio kringon weer mot geld gesmeten. En als straks een einde aan het „bedrijf' komt, dan passen do heeren er voor, om tegen_ een normaal loon te gaan werken. Dan vinden we gelijk na den vorigen oorlog hun namen terug in verslagen van oplichterijen en dieverijen der Rechtbanken of... op de lijsten van Armenzorg, Maatschap pelijk Hulpbetoon of hoe die instel lingen na den oorlog mogen heeten Maar nu zorgen zjj in iedor geval -- uit eigenbelang dat eeii zekere laag van ons volk „niets tekort" komt en... dat een andere laag, do minst bedeelden, permanent al meer honger heeft dan noodig ware. De moeilijkheden van den kruidenier. Er zijn den laatsten tijd in de pers verschillende gevallen gesignaleerd van kruideniers, die hun klanten be nadeelden door knoeierijen met dis tributiewaren. Natuurlijk zal niemand een krui denier in bescherming nemen, die'op- zetteljjk om zichzelf te verrijken het publiek te kort doet. Men moet echter oppassen, dat men niet den geheelen kruideniersstand gaat dis-, kwalificeeren, omdat een kleine min derheid ervan zich schuldig maakt aan minder juiste handelingen. Over het algemeen kan geconsta teerd worden, dat de kruideniers met prijzënswaardigen ijver er naar stro ven, hun cliëntèle te bedienen zoo goed als de omstandigheden het slechts toelaten. Daarbij hebben zij te kampen met ernstige moeilijkheden. Men denke alleen maar eens aan de pijnlijke nauwkeurigheid, waarmee de suiker moet worden afgewogen. Hij dient uiterst zorgvuldig te werk to gaan, wil hij, zonder zichzelf te kort te doen, den klant het aantal grammen geven, waarop deze recht heeft. Verder bedenke men, dat er geen tak van detailhandel is, die met zoo veel voorschriften heeft te maken als de kruideniersbranche. Over de toon bank worden zóóveel verschelden ar tikelen verkocht, dat h;j elk oogon- blik de kans loopt een overtreding te begaan. Het publiek oefent daarbij vaak een sterken aandrang op hem uit om af te wijken van de distri- butievoorsch riften. Er moge daarom nogmaals een drin gend beroep worden gedaan op de huismoeders, om het den kruideniers niet extra moeilijk te maken. Een kruidenier die zonder bon verkoopt be nadeelt zijn eigen zaak, omdat er meer van zijn voorraad afgaat, dan hij aan gevuld krijgt. Toch laat hij zich daar toe soms bewegen, met de gedachte, dat hij ook na den oorlog zijn klan ten noodig heeft. Loopt hij cTaarmedo vast, en tracht hij daarna den achter stand in te halen, dan ligt do schuld niet in de laatste plaats b;j do klan ten, die hem in een moeilijk parket brachten en zelf buiten schot blijven. Toont begrip voor de moeilijkheden van den kruidenier en verleidt hem niet af te wijken van de voorschrif ten. Daarbij zullen beide partijen wel varen, de klant, omdat hij het „volle pond" kan krijgen, de kruidenier, om dat hij ook in dezen zwaren tijd zijn zaak in stand kan houden.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4