DISTRIBUTIE NIEUWS BINNENLAND h vl. -BOTERBON' 18 Van 29 April tot on mot 10 Mei geeft do bon „Boter I8A" recht op het koopon van 250 gram boter of margarine, dan wel van 200 gram uindvet of bak- en braadvet. De bon „18B Boter" geeft recht op het koo- pen van 125 gram boter of margarine dan wel 100 gram bak- en braadvet. Men zal ook thans weer genoegen moeten nemen mot het artikel dat de leverancier in voorraad heeft. De gel digheidsduur van de bonnen „Boter DIA", „13B Boter", „Boter 17A" en „17B Boter" wordt verlengd tot en met 10 Mei. Nieuwe rantsoeubonnen voor petroleum. Van 1 Mei af zullen nieuwe rant soeubonnen voor petroleum, elk recht gevende op een half rantsoen (1 liter) in omloop worden gebracht. De oude petroleumrantsoenbonnen, die recht geven op een heel rantsoen (2 liter), worden van dien dag af niet meer uitgereikt. Deze laatste bonnen blijven tot 15 Mei geldig. ypniuuw 1 kg. aardappelen extra. Evenals gedurende de week voor l'aschen zal van Maandag 20 April lot on met hodon Zaterdag 1 Mei eon bijzonder rantsoen aardappelen be schikbaar worden gestold. Bon „algemeen 555" geeft gedu rende dat tijdvak recht op het koo pon van één kilogram aardappelen. Nieuwe secretaris Bisdom Roermond. Tot opvolger van den hoogeorw. heer Th. van dor Marck heeft, naar de „Nieuwe Koerier" meldt, Z. H. Exc. de bisschop van Roermond be noemd den zeereerw. heer P. van Odiik. De Holmondscho politie hield eon vijftiental personen aan, die uit de opmakery van de N.V. van Vlissingen en Co's katoenfabrieken ongeveer 3000 meter kunetzydestoffen gestolen hadden. Projectiel ontploft De veertienjarige J. v. D. wonende in do Zeelsterstraat te Eindhoven had voor drie stuivers van een medescho lier een projectiel gekocht. Thuis de monteerde hi) hot gevaarlijke speel goed mot het gevolg, dat het ontplofte. De jongen liep ornstige verwondingen op en moest naar eon ziekenhuis vervoerd worden, waar zijn hand ge amputeerd wérd. Magnesium poeder ontploft Bij hot maken van een groepsfoto tijdens een bijeenkomst in een hotel in Hengelo (O.) geraakte een vonkje in een flesch vol magnesiumpoeder. Een hevige ontploffing, gepaard met een groote steekvlam ontstond. Zes personen werden gewond, waarvan drie ernstig. Zijn vrouw met een stoel gegooid. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den Deurnenschen bakker L. P. G. v. M. veroordeeld tot een gevan genisstraf van tien jaren, met aftrek van voorarrest, v. M. had op 19 April van het jaar 1942 bij een huiselyken twist met een stoel naar zijn vrouw gegooid, waarbij deze zoo ernstig werd getroffen, dat zii kort daarop is over leden. De rechtbank had hem even eens veroordeeld tot tien jaren ge vangenisstraf. Viervoudige moord te Heteren opgehelderd. In het Betuwsche dorp Heteren by Eist had vorige woek eon viervoudige roofmoord plaats, Verdacht hiervan werd door de politie aangehouden de 33jarige boerenknecht W. O. uitHer- veld, dio bekende deze gruweldaad alleen te hebbon gepleegd. Haudel in vrouwelijk rundvee boven 250 K.G. Zooals bekend, is met ingang van 19 April de handel in jongvee bene den 250 kg, en stieren toegestaan, Van 27 April af wordt nu ook den handel in vrouwelijk rundvee van 250 kg. of zwaarder op zeer beperkte schaal mogelijk gemaakt. Geleidebll- jotten voor koeien, vaarzen e.d. wor- don n.l. afgogovon, indien de verkoo- per een aankoopvergunning ten name van den kooper kan overleggen. Aankoopvergunningen voor deze dieren, welke in beperkte mate be schikbaar worden gestold, kunnen worden uitgereikt aan: a. pasbegin- nonde veehouders e.d., b. vetweiders, (contracten gelden n.l. tegelijkertijd als aankoopvergunning), c. in bijzon dere govallen ter beoordeeling van don Provinciale Voedselcorr.missaris. Een aparte regeling is getroffen voor het inscharen van vee en voor boel dagen. Belanghebbenden kunnen zich tot den P.B.H. wenden. De markten bly'ven voorloopig gesloten. Een jaar sluiting voor clandestien roggebrood. Dezer dagen heeft de Inspecteur voor de Prysbeheersching te Arnhem een langdurigen handel in clandestien roggebrood berecht, waarbij verschil lende leden der familie Som te Didam als hoofdpersonen haddon gefungeerd. Deze lieden, tegen wie gezamenlijk reeds elf maal proces-verbaal was opgemakt wegens den verkoop van roggebroodon tegen veel te hoogen prijs, zjjn thans door den Inspecteur nog steviger aangepakt. De bakker Frans Som en zijn echt- genoote Maria Jansen, alsmede zijn broer AlphonsSom werden ieder met f 100 beboet, terwijl hun tevens voor den duur van één jaar werd verbo den op eenigerlei wjjze in het bak kersbedrijf werkzaam te zyn. - De bakkerij is met ingang van 30 April voor één jaar gesloten, terwijl aan het perceel een kennisgeving hiervan is aangebracht. SPAAR DE VOGELNESTEN! De Plantenzioktekundigen Dienst te Wageningen doet een dringend beroep op de ouders en opvoeders oai de aandacht van de jeugd te vestigen op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten. Hoewel er enkele vogelsoorten zyn, die schade veroorzaken aan de landbouwgewas sen, welke soorten zeker in dezen tijd in aantal beperkt moeten wor den, zoo mogen wij in de meeste vogels toch ijverige helpers zien in dén strijd tegen schadelijke insecten en zeker geldt dit voor vele zang vogels, wier nesten juist het meest van de jeugd te lijden hebben. Niet minder echter verdienen deze vogels beschermd te worden omzich- zelven, hun schoone vormen en hun zang, die een bron van genot voor den menseh zijn. Ook mag het goede dat in de kinderziel leeft, niet ver stikt worden door ruwheid en wreed heid.' Met wat goede leiding kan men van alle kinderen vogelvrienden ma ken 1 Verplichte bestrijding van de runderhorzel. Nu do vroege lente eenerzijds en de ongunstige voedselpositie ander zijds alle veehouders er toe brachten hun vee in de weide te sturen, is het van belang om nog eens op de verplichte bestrijding van den run derhorzel te wjjzen. Zooals men weet, is het verboden om runderen tusschen Januari en Jnni in de weide te brengen, die bulten of andere kenteekenen ver- toonen, welke wyzen op de aanwe zigheid van larven van rundervee- hor/.els. Hetzelfde geldt ook voor al het vee, dat op de marktplaatsen wordt aangevoerd of nog op stal staat. Het is de overheid ernst geworden met de bestrijding van deze plaag en in alle opzichten is elke veehouder verplicht de larven, die by zijndieren voorkomen, tijdig te dooden, voordat de vliegen uitkomen. .Voor einde Mei moeten daarom alle larven gedood zyn. Aangezien wy niet meer over chemische bestrijdingsmiddelen kun nen beschikken, moeton wy terug- keeren tot de vroegere methoden en de larven uitdrukken of met een tangetje uit de bulten halen. Deze methode dient met de noo- dige nauwkeurigheid en met de daarvoor geschikte instrumenten te geschieden en kan het best gebeuren door een dierenarts of een door hem geïnstrueerde hulpkracht. Het is noodig tweemaal het vee .i> -v- a x éi> «f y- *J' M f\sgS*£-.'i StH. -»«■ Ter gelegenheid van den 54sten verja-ardag van den Führer vond te Heerlen in tegenwoordigheid van don Rijkscommissaris, rijksminister dr. oeyss Inquart en van don leider van de Nationaal-Socialistischo Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, een groote bijeenkomst van de N.S. D.A.len de N.S.B. plaats. De Rijkscommissaris en de leider van de N. 8.B. betreden de zaal. (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s) te controleeren en zoo noodig te be handelen. De laatste rondgang dient in de weide te geschieden om de opgekomen larven te vernietigen. (C.D.) Europeesche tabaksteelt breidt zich uit. De blokkade dwingt Europa ook in zjjn tabaksverbruik zooveel mo gelijk zelf te voorzien. In vrijwel alle landen nam de productie de laatste jaren in snel tempo toe, ter wijl het vooral door Duitsehland verrichtte pionierswerk verschillen de tabakssoorten, die vroeger uit sluitend in overzeesche gewesten werden verbouwd, voor de teelt in ons werelddeel geschikt heeft ge maakt. Bulgarije staat door de gebiedsuit breiding in Thraciëen Macedonië thans aan de spits der producenten van Oriënttabak. Ruim 80.009 H.A. is met tabak beplant, terwyl de oogst in 1942 op circa 90 millioen kg. wordt ge schat, Het vijfjarenplan voor den landbouw voorziet in verschillende maatregelen voor de verbetering der tabaksteelt. Sedert enkele jaren wordt ook Virginiatabak verbouwd: in 1941 werd hiervan reeds vier millioen kg. gewonnen. Andere Balkanlanden als Kroatië. Servië en Roemenië breiden hun tabaksteelt eveneens sterk uit. In Kroatië werken thans zes fabrieken, die jaarlijks circa zes millioen kg. tabak kunnen verwerken. In Servië werden in bet afgeloopen jaar 500 millioen tabaksplanten geplant rnee- rendeels in het Banaat. Roemenië verhoogde de bebouwde oppervlakte in 1942 tot 15.000 H.A. Evenals in Bulgarije schenkt men hier veel aan dacht aan tabakssoorten als Virginia, Maryland en Havanna, die voor den uitvoer bestemd zyn. Om de voedselvoorziening niet in gevaar te brengen, is de Grieksche regecring daarentegen tot een produc tiebeperking overgegaan. In 1941 be droeg de opbrengst nog 15.870 ton tegenover 68.700 ton in 1937. Op de zesde plaats onder Europee sche tabaksproducenten staat Honga rije met oen jaarlyksche productie van 26.600 ton in 1941. De productie wordt uitgebreid, terwyl het tabaks instituut in Debrecen er in geslaagd is goede kruisingen 'usschen Hongaar- sche en overzeesche tabakssoorten tot stand te brengen. In Frankrijk ver wacht men, dat het tabaksverbruik dit jaar ruimschoots door de eigen productie van 48.000 ton gedekt kan worden. Italië boekt voorts goede successen by proefnemingen met den verbouw van Amerikaansche soorten. De bebouwde oppervlakte is in dit land de laatste vijftien jaren vrijwel onveranderd gebleven en bedroeg in 1939 circa 34.000 M.A., die 43.200 ton tabak opleverden. Duitsehland heeft gedurende den oorlog zijn tabaksteelt in sterke mate uitgebreid. Baden is de voornaamste leverancier in de jaarproductie van 40.000 ton. De Westmark en de Elzas leveren met Baden meer dan 75 pet, der Duitsche productie. In de bezette Oostgebieden wordt de tabaksteelt krachtig bevorderd, waarbij de Oekraine vooral sigarettentabak zal voortbrengen, terwyl in het gouver. nement-géneraal dé sigarentabak op den voorgrond staat. In kwalitatief opzicht heeft Duitseh land pionierswerk verricht. Het Rijks instituut voor tabaksonderzoek te Forchheim heeft behalve van inheem- sche soorten ook de acclimatiseering van Amerikaansche soorten als Ken tucky, Burley en Maryland bereikt. Ook Oostorsche en Amerikaansche sigarentabak kon gedeeltelijk geaccli matiseerd worden. Het Rijksinstituut heeft zelfs een Havannasoort ontwik keld, die door zijn elasticiteit als dekblad bruikbaar is. Het onderzoek van nicotinevrije tabak tenslotte maakte goeden voortgang. GEEF ONS HEDEN... Geef ons heden ons dagelyksch brood... Zelden misschien heeft Sit eenvoudige en door deze eenvoudig heid zoo diep- menschelijko gebed die beteekenis gehad, welke het thans voor millioenen heeft. Door alle eeuwen heen, van het prille begin der menschheid af, is het graan, de grondstof van het dagelyksch brood, een van de kostbaarste goederen van den mensch geweest, Daarom zal de boer nog altijd eerbiedig de gouden zaadkorrels door zijn handen laten glijden en de figuur van den zaaier heeft door alle eeuwen heen kunste naars geinspireerd. Eerbied voor het brood is welhaast een religieus be grip geworden. Op het oogenblik rot het graan in de silo's en opslagplaatsen in Canada, in de graanprovincies van de Ver- eenigde Staten en in Argentinië. On verschillig werpen stokers de gouden vrucht by scheppen vol in de laaiende vuren van ketels en locomotieven. Koren wordt in zee geworpen of op de velden verbrand, koren, dat_ brood had kunnen zyn voor duizendèn hon- gerigen. In Noord- en Zuid-Amerika wordt het koren vernietigd. In Tsjoenking- China stierven in de provincie Honan alleen in de laatste drie jaren vyf millioen menschen. Een afgrijselijke hongersnood teistert opnieuw deze provincie, die eens de rijkste van China is geweest en de tafereelen, die zich hier thans afspelen, tarten, elke beschrijving. Honden verslinden de lijken, die bij honderden langs de wegen liggen. Boombast, gras en .bladeren zijn niet langer toereikend om de bevolking voor den honger dood te bewaren. De grootste tragiek van deze ramp zalige provincie is volgens een Ame- rikaansch verslag wel, dat de oogst- verwachtingen dezen zomer zeer groot zyn. Maartegen dien tijd zyn er geen, handen meer onqde veldvruchten binnen te halen en geen monden die het graan zullen kunnen eten- Het lot, dat Tsjoenking-China heeft getroffen, zou Europa niet bespaard gebleven zijn, wanneer dei geallieer de hóngerblokkade dat pffect zou hebben gehad, dat men ëij in Enge land en Amerika van heeft; verwacht Er is wel eens - en niet ten on rechte beweerd, dat zonder graan de ontwikkeling dor inenschhoid nooit die vlucht had kunnen nemen, die zij thans genomen heeft. Zonder graan is elke beschaving ondenkbaar en 't is daarom wel teekenend,- dat die landen, die zich tot de bescher mers der beschaving hebben opge worpen, hot eerste er toe overgingen het graan, waarnaar .duizenden snak ten, in strijd met alle menschelyke en goddelijke wetten te vernietigen.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4