Officieele Landbouw- mededeelingen SPORT. ZANDSTORMEN. voor de Provincie Limburg Afkeuring aardappelen. Telers worden nogmaals er op ge- wezon, dat partijen aardappelen, wel ke door den landkoopman of commis- sionnair worden afgekeurd niet zon der meer voor veevoeder-doeleinden bestemd mogen worden. In vele ge vallen zal een partij na sorteering althans voor een gedeelte, nog voor consumptie afgeleverd kunnen wor den. Is men van meening, dat ook na sorteoren, aflevering voor con sumptie niet mogelijk zal zijn, dan dient een veevoederverklaringbij den pl. Bureauhouder te worden aange vraagd. Ook voor kriel, uitschot e.d. moet een veevoederverklaring wor den aangevraagd. Slechts die partijen aardappelen mogen voor veevoeder worden bestemd, waarvoor een ver- voervorklaring door den Bureauhou der is afgegeven. In dit verband mogen wy er nog op wijzen, dat het weer thans zooda nig is, dat gemakkelijk broei in de aardappelen kan optreden en dienen de telers hierop nauwkeurig toe te zien, toneindo tijdig maatregelen hier togen te kunnen nemen. De P.V.C. voor Limburg. Landbouwwerktuigen. Ondanks dringend verzoek mijner zijds, blijft de correspondentie over aanvragen voor ploegen, zelfbinders, zaaimachines, kunstmeststrooiers, wiodinachines enz. toestroomen. Daar het toegewezen contingent uiterst gering is, blijven de aanvra gen meerdere maanden liggen, alvo rens zy aan de beurt zijn om behan deld te worden. U zult dus begrijpen dat correspondentie hierover onnoo- dig is, torwijl 't voor my ondoenlijk is op deze correspondentie in te gaan en te beantwoorden en deze zal dus voortaan zonder meer terzijde gelegd moeten worden. Een groot aantal oude aanvragen liggen nog te wachten, nieuwe aan vragen hebben thans geen zin en correspondentie of bezoeken kunnen do zaak niet bespoedigen. De Rykslandbouwconsulent. Het Neileiiiindsclui trekpaard. De vereeniging „Het Nederlandsche Trokpaard" heeft onder leiding van den algemeenen voorzitter jhr. van Vredenburch te 's Hertogenbosch, zyn 99ste algemeene vergadering gehou den. Jhr. van Vredenburch, die zyn 25-jarig jubileum als algemeen voor zitter vierde, werd op hartelijke wijze gehuldigd. De vergadering besloot een keurstamboek ijpor hengsten en merries te handhaven en ten aanzien van de hengsten de opname in het keurstamboek eerst mogelijk te ma ken bij de tweede keuring voor dek king. Bonnen beteekenen voedsel.... mits er geld is Zorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. VALK-REVUE De wedstrijd De Valk-Tegelen, welke door Tegelen verdiend werd gewonnen met 4—0, schakelde De Valk geheel uit. Toon de scheidsrechter de elftallen binnen de lijnen floot, was iedereen overtuigd, dat beide partijen voor de laatste kans zouden vechten. Het eer ste half uur worden onkele kansen gemist, en het bleek dat de Valk tegen een taaien tegenstander als Tegelen veel te traag was. De Valk moest enkele corners toestaan, uit een waarvan het eerste doelpunt ont stond, waarmee de rust intrad. Het tweede gedeelte bracht reeds spoedig een 2—0 voorsprong aan de bezoekers; De Valk zette nogmaals een offensief in, doch deze namiddag wilde niets lukken, en zelfs het ruim verdiende tegenpuntje kan niet ge scoord worden. Het laatste kwartier voeldo Do Valk zich geslagen, waar door Tegelen de stand kon opvoeren tot 4-0. En hiermede heeft de Valk afscheid genomen van het officieele gedeelte en kan zy zich gaan voorbereiden op het volgend seizoen. SER V ATIUS-OMROEP Het bestuur der Boys en Serv. zyn overeengekomen de wedstrijd Venl. Boys- Servatius op het terrein van Servatius te doen doorgaan. Zondag a.s. zal dan deze ontmoeting plaats vinden. Door do 4—O-overwinning van Tege len op de Valk heeft Tegelen door haar beter doelgemiddelde nu niet alleen de leiding genomen, doch zijn haar kansen aanzienlijk beter dan die der Venrayers, aangezien jbij een ge lijk aantal punten het beste doelge middelde de doorslag geeft. Tegelen ontvangt thuis nog Geel-Bruin en kan hiervan winnen. Serv. zou 'dus van de Boys met korfbalcjjfers moeten winnen om nog aanspraak in de volgende bekerronde te kunnen maken. Of de Serv.-voor- hoede daartoe in staat is betwijfelen we ten zeerste, of zal ze nu eens laten zien wat ze waard is. Aange zien de wedstrijden tussehen de Boys en Serv. steeds op de meest heftige wijze betwist werden, belooft 't ook nu wederom een spannende partij te worden tussehen twee oude rivalen. In elk geval zullen de Boys indien ze moeten capituleeren hun huid zoo duur mogelijk verkoopen. Scheidsrechter de heer Knutselaers Opvoeding van de Sovjet-jeugd. Ook kinderkampen heeft men in gericht. Bij aankomst blijkt dan ech ter volgens de „Woschatjj" No. 7 van Juli 1932, dat deze kampen slechts in naam bestaan. (C.N.F.G.F.L. Pax s) Stormen zullen er wel altijd, vooral in het voorjaar, geweest zyn. Maar dat de storm zooveel zand en stof meevoerde, weggehaald op de eene plaats om op 'n andere plaats aange bracht te worden, dat is, wat betreft omvang en aard van zand en stof, iets nieuws. In vroegere eeuwen kwamen zandstormen hier alleen voor aan de kust en binnenlands in de nabijheid van totaal onvruchtbare gronden, waar geen natuurlijke be groeiing plaats had. Om in deze stre ken zandverstuivingen tegon te gaan, werden zoowel de duinen langs de kust, als binnenlandsche zandverstui vingen met helmgras en struikhout beplant en breede singels met naald hout aangelegd. In de overige streken was de grond of zoodanig begroeid dat er geen ver stuiving kon plaats hebben, zooals in heide-, bosch- en weidestreken, of de grond was door natunrljjke glooi ingen en kunstmatige wallen en ver der door loofhout (hakhout) en naald hout, geschikt om de wind tegen te houden en de kracht van de storm te breken tegen nadeeligo invloe den van liet vluchtige element be schermd. Wellicht werd er in de akker'oouwstreken ook meer winter koren verbouwd, dat de grond vast hield. Veel is sindsdien veranderd. Uitgestrekte vlakten zeer lichte grond, voorheen begroeide heide, zyn bouwland geworden, de grond is ont waterd, dus veel droger geworden, veel weiland gescheurd, bosschen gerooid, wallen geslecht, in 't voorjaar ligt veel meer grond, bestemd voor hak- vruchten en zomerkoren, onbegroeid. Dit alles is gunstig voor het optreden van zandstormen, zooals verleden jaar en ook weer dit voorjaar is gebleken. Verleden jaar heeft or door het biologisch instituut in deze streek een uitgebreid onderzoek naar de oorzaken en gevolgen plaats gehad. Bovendien is er in 't December-no. van 't tydschrift der Ned. Heide-My beschreven, welke gevolgen aan de zandstorm waren verbonden: Wegon onberijdbaar, waterlossingen verstopt, jonge granen ondergewaaid, andere blootgelegd, kunstmest weggevaagd, onkruid overgeplaatst, dus veel schade, kosten en moeiten voor do landbou wers. Uit alles blijkt, dat 't vroeger tyd verboden was handelingen te ver richten, di9 't optreden van zandver stuivingen zouden kunnen bevorderen en dat 't nemen van tegenmaatrege len om gronden, waar deze konden ontstaan, b.v. door beplanting vast te loggen, verplichtend kon gesteld wor den. Sindsdien zyn de menschenniet wijzer geworden. Men zie maar eens hoeveel duizen- don hectaren bosch zyn gerooid en duizenden kilometers wallen zyn ge slecht. Nog maar enkele jaren geleden werd het voorstel van 't Streekplan om ten Zuid-Westen van Ysselsteyn een bosch van 50 H.A. aan te leggen, in den Raad van Venray verworpen, ofschoon 't hier ging om hooge, naak te, onvruchtbare gevaarlijke grond. Aan doelmatige beplanting der om geving van nieuwe boerderijen in de Peel en op andere ontginningen wordt te weinig gelet. Ook de wegon wor den niet meer zoo goed als vroeger beplant. Het is wellicht goed eens te ver nemen, hoe in andere landen over dit vraagstuk wordt gedacht. Men zal dan beter begrijpen, met welke bedoelingen thans de bepaling in 't leven is ge roepen, dat ook voor 't rooien van hakhout-wallen, in een tyd dat veel bosschen gekapt en weilanden ge scheurd worden en andere gebeurte nissen plaats hebben, die 't optreden van zandstormen bevorderen, ver gunning der overheid noodig is: en dat by kapvergunning herbeplanting wordt geëischt: HEG OF HEK (uit een artikel van dr. H. v. Renesse in „Wissen und Fortschritt", Frank- flirt a.d. Main, Mei 1942) In by na geheel Noord- en West- Europa werden vroeger de landerijen begrensd door hagen en heggen. Zul ke heggen vindt men langs de Oost zee, in Denemarken, Nederland, Vlaan deren, Engeland, Schotland en Ierland. Men ziet ze soms in Normandië en Bretagne en een enkele maal komt men ze zelfs tegen in de Vendée, Noord-Spanje, Noord-Portugal enNrd. Italië. Tot aan 't midden der vorige eeuw zag men ze ook overal in Duits land, maar na dien tyd zyn eerst de grootgrondbezitters en Jaarna de boe ren begonnen ze om te hakken en te vervangen door prikkeldraad-hekken. Men vond die heggen sta-in-den-wegs. Als die er niet waren, bezat men 3 tot 5 pet. meer grond; voor de waar de ervan had men geen oog. Welke funeste gevolgen dit weg hakken gehad heeft, ziet men b.v. achter Maagdenburg, waar stofstormen allen groei dooden; men ziet het in de Mecklenburgsche streken, waar vroeger tabak verbouwd werd, maar waar nu zandstormen woeden. Overal waar de heggen verdwenen, ontstond gebrek aan water en aan humus. Daar zyn geen zangvogels, geen valken en buizerds meer, want zy kunnen er geen nesten bouwen. Maar er zyn wel tal van schadelijke dieren als rupsen en muizen. De waarde van heggen is zeergroot. In de eerste plaats beschermen zy 't land voortreffelijk tegen den wind, hetgeen noodzakelijk is voor een in tensieve bebouwing. Alleen als de lucht in rust is, kan er zich dauw vormen, die vooral in droge jaren voor planten onontbeerlijk is. Maar ook de gassen, die uit den bodem opstijgen, kunnen alleen goed werken bjj windstilte. Van die gassen, die de voornaamste organische mest vormen, is koolzuur het belangrijkste. Bovendien leveren de heggen allerlei hout, dat den land arbeider ten stade komt. En tenslotte verschaffen de hagen in 't voorjaar voedsel aan de byen en in 't najaar tal van wilde vruchten aan de men- schen. Toch mag men 't behoud van heg gen niet alleen op verstandelijke gron- don verdedigen. Reeds Hermann Lüns schreef: „Niet alleen 't uiterlijk van het landschap, niet alleen de dieren wereld gaat achteruit als men de heggen weghakt: er verandert ook iets in den boer en die verandering is er geen ten goede. De goede, misschien wel eens niet beelemaal gunstige, af zondering, die leidde tot verdieping en verinnerlijking van 't boerenka- rakter gaat te loor, als men de heg gen weghaalt. Daartegen moet gewaakt worden In het gebied van den Donau is men daarom weer begonnen hagen aan te planten; langs de nieuwe rijkswegen heeft men dit van 't begin af en met succes gedaan. Onder de Duit- sehe boeren zyn er velen, die nooit afstand hebben willen doen van hun oude heggen on daarnaast komen er steeds meer, diewelbewust de heggen waarvan hun voorvaderen de betee- kenis kenden, in eere herstellen. De heggen zyn van boteekenis voor de plantenkweek en voor vele andere dingen, die ten deele ook de veeteelt ten goede komen. Er zyn uitgestrekte gebieden, waar do aanplant van heg gen do goedkoopste manier is om do vochtigheid en het humusgehalte van den bodem te verhoogen. De natuur werkt hier veel goedkooper dan de techniek. Vooral op schralen grond kunnen heggen de vruchtbaarheid be langrijk beïnvloeden. Het heeft geen zin de schade, die door 't weghakken der hagen ont staan is, met technische middelen te willen bestrijden; dit zou verspiiling van arbeidskracht en van materiaal zyn. Er zyn in 't boerenbedrijf genoeg andere terreinen, waarop de techniek don arbeid verlichten en vergemakke lijken kan, zoowel op 't land als op de hoove. De boer heeft behoefte aan gebouwen en hulpmiddelen, die in overeenstomming zijn met de huidige eischen van het bedrijfsleven. Hjj heeft in huis en op 't land machines noodig; maar de heggen behoeven niet vervangen of gemechaniseerd to wor den Burgerlijke Stand Maart 1943 der Gemeente Yierlingsbeek. GEBOREN: Antoon P. J., zoon van A. Jai.obs- van den Broek te Overloon. Catharina J. H. J., dr. van A. Cor- nelissen-Beckers te Overloon. Jozef J. zn. van H. Hendriks- Derckx te Overloon. Hendrikus W. J., zn. van Th. Wil- lems-Fleuren te Mullem. Wilhelmus G., zn. van W. Gooren- Bovens te Vierlingsbeek. Mathilde M. J., dr. van Fr. Nojj- Janssen te Overloon. Joannes P.J.M., zn. van M. Achten- van der Straaten te Vierlingsbeek. Josephus J., zn. van J. Jans-Gerits te Maashees. Wilhelmus '1'. J., zn._ van W. Jilis- sen-van Vegchel te Maashees. Hendrikus L. P., zn. van W. Smits- Zeegers te Holthees. OVERLEDEN: Anna Kersten, 2 weken, Maashees. Laurens Geurts, weduwn. van Anna Coenen, 75 jaren, Vierlingsbeek. Hendrika J, M. van den Bosch, 00 jaren, Vierlingsbeek. GEHUWD: Verboeten Wilhelmus J. M., 32 jaar landbouwer te Bergen en Koopmans Anna W., 28 jaar, te Vierlingsbeek. Van den Borg Jan L. M., 28 jaar, onderwijzer en Boekhold GertrudaH., 28 jaar, beiden te Vierlingsbeek.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4