Distributie-nieuws GELDIGEE E. Janssen, Oirlo; G. Litjens, L. Schaeffers, Betsy van Lipzig, Venray; J. Rongen, Oirlo. 2 Leerlingen werden afgewezen. Namens de geslaagden bedankte Leo Schaeffers de leraren en het be stuur. Geslaagd. Mia Duykers, Castenray; Truus Claessens, Leunen; Nelly Geurts, Leu nen; Nelly Wismans, uirlo; Maria de Mulder eri Marta Tijsen, Leunen, be haalden met suceos hun diploma voor lingerie naaien. GEVONDEN Een boodschappentaseh, is'by de Wed. Assen, Oude Oostumscheweg 3; Een bril, is bi,i Vermeulen, koster, Groote markt; Vier gulden, zijn bij W. van Dijk, Lull C 47; Een rozen krans, is by E. v. d. Weijst, Hoen- derstraat 33; Een glacé-heerenhand- schoen, is bij Jac. Verheijen Akkerweg. H.C.V.-uieuws Deze week voor iedereeu! Het is wel hard voor de ouders, onderwijzers en politiemenschen al weer een staaltje van baldadigheid te moeten hooren. En toch moeten wij do vraag weer stellen of de Venray- sche jeugd maar rustig door moet blijven gaan met vernielen en stelen? De hockeyclub ondervindt de ellende der baldadigheid op haar terrein en moet thans voor de vierde maal in het seizoen de goalpalen herstellen, die door de jongelui van de straat vernield zijn. Ook de steelzucht heeft zich thans geuit door het spoorloos verdwijnen van 10 vlaggestokken, die uit de grond getrokken en meegenomen zijn. De H.C.V. hoopt op een kampioen schap, maar zy hoopt ook dat kam pioenschap te vieren op een keurig terrein, een kampioensclub waardig. De vernielzucht van de jeugd zet zeker geen luister by. Maar wie doet er wat aan H.C.V. I gaat Zondag naar H.H.C. II in Hoerlen. Deze mijnwerkers heb ben een stevig ploegje op eigen veld en het zal den Venrayers goed voor oogen mooten staan, dat zij zich ge heel zullen mooten geven om in Heerlen te winnen. Gebeurt dat, dan zal de kampioensvlag bijna te hyschen zy'n. Er rest dan nog slechts oen ge lijk spel in de lichte wedstrijd tegen Carry On II. W ij houden goeden moed 1 Horster Weekmarkt. Totaal aanvoer 207 dieren, waarvan 86 stuks rundvee eii 121 biggen. Door de N.V.C. werden overgenomen 20 stuks grootvee en 60 kalveren. Terechtzittingen te Gennep. De Ned. Staatscourant bevat een besluit van den socretaris-generaal van jusitie, waarbij wordt bepaald, dat de kantonrechter te Venlo mins tens eenmaal in de zes weken terecht zittingen zal houden te Gennep voor zaken uit Mook en Middelaar, Gennep, Ottersuui en Bergen. Het gemeente huis te Gennep geldt als griffie van het kantongerecht. Binnesiiaitf!. Winterhulp Nederland. Winterhulp heeft een goed seizoen af kunnen sluiten. In de laatste week van Maart heeft ons volk voor zijn minderbedeelde volksgenooten een be drag van niet minder dan f 72.435.05 bijeengebracht Dit is wel een mooie afsluiting van het winterhulpseizoen, dat, zooals bekend, op den 31sten Maart geëindigd is. Winterhulp betuigt zijn hartelyken dank aan allen, die hun plicht tegen over hun volksgenooten gedaan heb ben. In tienduizenden gezinnen heb ben dezen winter de medeworkers van Winterhulp verlichting kunnen brengen, dank zy de medewerking van honderdduizenden volksgenooten. Wanneor in het geheele land de balans is opgemaakt, zal blijken, welk een enorm bedrag in de wintermaanden is uitgekeerd. Het aantal Nederl. gemeenten is in den loop van 1942 door opheffing en samenvoeging verminderd met 19; op 1 Jan. 1942 waren er 1034 ge meenten en op 1 Jan. 1943 was 't aantal gedaald tot 1015. Aanvragen om Bescheinigungen voor het koopen, verkoopen, afleveren, bewolken en verwerken van alle soor ten vlakglas door of ten behoeve van de Duitsche Wehrmaclit of andere Duitsche opdrachtgevers en alle aan vragen om noodhonnen voor het koo pen enz. van vlakglas voordringende herstelwerkzaamheden, vallen onder de bouwnijverheid en voor de voor ziening in do behoefte van ambacht "en industrie, dienen schriftelijk, even tueel door middel van den leveran cier van het glas te geschieden. Ieder, die meer dan 5 M2 vlakglas in voorraad of onder zijn berusting heeft, onverschillig waar opgeslagen en zoor welk doel, is verplicht binnen 2 x 24 uur daarvan opgave te doen bij hot Rijksbureau voor Bouwmate rialen, afd. Materialen, Hoofdgroep III, Keizersgracht 15 te Amsterdam. Huizenverkoop omler de tafel door. In de laatste maanden heeft er een opmerkelijke toename van het aantal prjjsovertredingen by verkoop van on roerende goederen plaats gevonden. Steeds vaker laten de verkoopers zich aanzienlijke bedragen „onder de tafel door" betalen naast de door de prijzenbureaux voor onroerende goe deren vastgestelde verkoopsom. De prijsboheersching heeft hierop met kracht gereageerd, niet alleen door een uitbreiding van haar opspo- rings-activiteit op dit gebied, maar ook door het opleggen van zware straffen by het constateeren van over tredingen. Rijst zal in den vervolgo alleen be schikbaar zijn voor kinderen, jonger dan 2 jaar. Deze ontvangen op elk dei- bonnen „17B Kindervoèdsel" en „19B Kindervöedsel" 250 gram rjst e.d. Kinderen van 2 en 3 jaar, die tot dus verre ook rijst ontvingen, komen in het vervolg in aanmerking voor 500 gram gort e.d. en 250 gram op elk der bonnen „Kindervöedsel 17a" en „Kindervöedsel 19a" Op de bonnen 2-20, 3-20 en 4-20 re serve een ei worden gekocht. Van Zaterdag 17 tot en met Woens dag 28 April geeft bon „Boter 17a" recht op het koopen van 250 gram boter of margarine dan wel 200gram bak- en braadvet of gesmolten rund- vet. De bon „17b boter" geeft recht op het koopen van 125 gram boter of margarine dan wel 100 gram bak- en braadvet of gesmolten rundvet. Men zal genoegen moeten nemen met de artikelen, welke de leveran cier in voorraad heeft. De geldigheids duur van do botterbonnen 13a en 13b iy verlengd tot en met Woensdag 28 April. De geldigheidsduur der voor kaas aangewezen bonnen „Algemeen 527" „528" en „529" is verlengd tot 15 Mei a.s. De loyaliteitsverklaring der studenten. Een deel heeft geteekend. Ter bevoegder plaatse, zoo meldt het A.N.P. hebben wy eens geïnfor meerd, of men tevreden was over het aantal st udenten, dat de bekende ver klaring onderteokend heeft, welke de voortzetting van hun studie mogelijk moet maken. Het blykt-, dat een deel dor stu; denten geteekend heeft, maar tevre den over het resultaat is men niet. Blijkbaar, zoo zei men ons, hebben vele studenten te weinig nagedacht over hun eigen toekomst, de toekomst van hun universiteit en die van ons volk. Voor ons volk is het wenschelijk, dat er geen lacunes komen in de ge lederen van artsen, ingenieurs, leraren en geleerden. Wanneer er thans te weinig studenten zyn, zijn er over enkele jaren te weinig intellectueele leiders. Het tekort moot dan van buiten worden aangevuld, ofwel de geestelijke en lichamelijke verzorging gaan achteruit, het ontwikkelingspeil daalt en de volkskracht vermindert. Vele jonge studenten zyn zich daar van blykbaar niet bewust en zij spelen met de toekomst van hun volk, dat zy op dit oogenblik zoo goed zouden kunnen dienen, door zich rustig voor te bereiden op den tyd van vrede. Ook hebben de weigerachtige stu denten blykbaar niet begrepen, welke gevolgen hun houding reeds onmid dellijk kan hebben voor de Universi teit, waaraan zij gehecht zyn. Wan neer zou blijken, dal een groolo meer derheid niet bereid zou zijn te teeke nen, dan zouden verschillende univer siteiten gesloten moeten worden. De secretaris-generaal van het departe ment van O. W. en K. hoeft in een verklaring gezegd, dat het onderwijs aan de openbare universiteiten en hoogescholen niet zal worden stopge zet. Dit geldt natuurlijk alleon voor het geval, dat 80 a 90 pet. der studen ten zich aanmeldt. Stel echter het geval, dat zou blijken, dat slechts een kwart of een achtste deel der studen ten zich gemeld heeft, dan zou men voor het kleine aantal, dat overblijft-, zeker niet meer dan één Universiteit openhouden. Wanneer die toestand eenigen tijd zou blijven bestaan, kan men zich indenken, dat verschillende instellingen van hooger onderwijs in ons land zouden worden opgeheven. Of de weigerende studenten zich dat gerealiseerd hebben en do beteekenis daarvan begrepen hebben, valt te be twijfelen. Tenslotte, aldus het A.N.P., zullen zy van hun verzet zelf de gevolgen moeten dragen. Een niet-studeerend student "is werkloos en komt in aan merking voorwerk in Duitschland. De meesten zyn sterk genoeg om han denarbeid te verrichten. Als hulpar beider kunnen ze, in een ander millieu verkeerend, nog heel wat leeren. Dat is voor hen het ergste niet. Belang rijker is, dat ze voor langen tijd hun studie moeten onderbreken en dat het velen moeilijk zal vallen, die later te hervatten, vooral wanneer er door op heffing van hoogescholen géén plaats meer voor hen zal zyn. Yersche groente voor den zomer Vele volkstuinders en andere tuin- amateurs plegen naast lnm aardap pelen en bruine boonen ook nog een vry belangrijke hoeveelheid groenten voor versch gebruik en voor den in maak te telen. Tot de belangrijkste en voedzaamste hiervan bebooren on getwijfeld de peulvruchten, zooals tuinboonen, doperwten, slaboonen en snijboonen. Ter voorkoming van te eenzijdige voeding doet men echter verstandig door naast deze peulvruch ten ook verschillende bladgroenten, wortel- en knolgewassen en nog andere producten als voedingsreserve te telen. Van de bladgroenten komen hiervoor kropsla, andijvie, namenia en snij biet in aanmerking. De twee laatstgenoemde kunnen des zomers eenige keeren worden gesneden. Om in den zomer steeds kropsla ter be schikking te hebben, plante of zaaie men vanaf April tot in Juli iedere maand wat uit. De bekende ronde zomerbieten leveren ook een uitstekend en sma kelijk zomergerecht en mogen eigen lijk in geen tuin ontbreken. Ze kun nen in April of begin Mei nog wor den gezaaid. Later worden ze op 15 cm. uitgedund. Voorts zaaie men 2 a 3 keer in hot seizoen wat zomer- wortelen, b.v. in April, in Mei en ten slotte nog eens in Juni. Later op 4 a 5 cm. uitdunnen. Verder mogen ook tomaten niet ontbreken. Ten slotte kunnen in Augustus als nateelt ook nogmaals spinazie, raapstelen en radijs worden gezaaid. Al deze groen ten nemen slechts weinig ruimte in beslag. Indien men voor elk tijdens den zomer een paar vierkante meter bestemt, dan wordt een nuttige re serve verkregen aan smakelijke groenten, hetgeen een voortdurende variatie in het dagelijks menu moge lijk maakt. HET JODENVRAAGSTUK De volkeren betalen leergeld Weinig kwesties hebben zooveel monden en pennen in beweging gezet als het jodenvraagstuk. Zulks echter niet pas sedert het jaar 1933, toen Duitschland dit vraagstuk op radicale wijze oploste, doch men mag gerust zeggen, sedert de laatste honderd- vijftig jaren, daar do „emancipatie der .joden" pas zyn groote vlucht nam in de 19e eeuw. Voordion bestond er geen „jodenvraagstuk", omdat men er nergens ter wereld verschil van meening over kende. Ook ten onzent kende men een krachtige, zij het aan ook gematigde, anti-semitische stroo ming, waarvoor de uitlatingen van tal van bekende Nederlandsche staats lieden herinneren wy in dit ver band slechts aan dr. Abraham Kuyper 1 het bewijs leveren. En men kan er zeker van zyn, dat men aan jood- sche zijde alles in het werk heeft moeten stellen om te voorkomen, dat deze strooming zich opnieuw een weg zou banen door ons volk, toen in 1935 en 1936 joodsche emigranten uit Duitschland, uit dank voor de tradi- tioneele gastvrijheid, welke het Neder landsche volk hen verleend had, hun duistere machinaties tegen den gul den begonnen. Deze kantteekening is niet de ge ëigende plaats om dieper op het jood sche vraagstuk in te gaan; het heeft reeds geheele bibliotheken doen uit puilen! Doch wel achten wij het ge- wenscht om de aandacht te vestigen op het feit, dat thans in Engeland, evenals voorhoen reeds in Duitsch land en Frankrijk en in alle landen, waar de joden gedurende een aantal jaren vooraanstaande posities hebben bekleed, do langen ti.jd latente anti semitische strooming plotseling enorm aan sterkte begint te winnen. De En- gelsche pers wordt de laatste weken voor een goed deel in beslag genomen door debatten pro en contra het joden dom. De oorzaak bestaat ook in dit geval weer uit het feit, dat de joden in Engeland obscure, doch winst gevende zaken doen, terwyl de Brit- sche mannen goed en bloed offeren in den strijd voor... ditzelfde joden dom (C.D.) Met milde hand Er wordt in heel het land een col lecte gehouden ten bate van de dui zenden in Rotterdam, die by de Brit- sche luchtaanvallen al hun bezit ver loren. Het is zoo voor de hand liggend en zoo geheel en al een vanzelfsprekend blijk van ware naastenliefde om voor dit doel harten en beurzen te openen, dat elke aansporing om deze collecte goed te bedenken, overbodig mag hee- ten. Wy mogen daarbij bedenken, dat het eon voorrecht is, te mogen geven en te kunnen geven, omdat God ons tot heden spaarde van een ramp nis te Rotterdam. DISTRIBUTIE-KRING BOXMEER In verband met Goeden Vrijdag zijn de volgende wijzigingen gebracht in de zitdagen voor de week van 19 t/m 24 April 1943: Dinsdag 20 April Maashees 8.30—12 13—16 particulieren. Op deze dag dienon degenen te komen, die anders Vrijdags moeten komen. De' overige zitdagen blijven onge wi.jzigd. Het Kringkantoor Boxmeer is op Goeden Vrydag den geheelen dag ge sloten. Na-uitreiking bonkaarten 5e p. De na-uitreiking zal plaats hebben Woensdag 21 April te Vierlingsbeek zaal Thissen van 8.30—12 en 13-16, voor de plaatsen Sambeek, Maashees, Overloon en Vierlingsbeek. Na-nitreiking bonkaarten zwaren arbeid. Diegenen, die oen oproep hebben ontvangen en hun kaart nog niet hebben afgehaald, kunnen deze alsnog afhalen op 't kringkantoor Boxmeer, Donderdag 22 April 9.30—12. Zeep ruilen arbeid. De ingevulde formulieren voor zeep vuilen arbeid kunnen in de week van 19 t/m 24 April op 't kringkantoor te Boxmeer en op do gewone zitda gen voor particulieren worden inge leverd. Spreekuur Leider. In 't vervolg zullen tydens 't spreek uur van den Leider geen klachten of opmerkingen over aanvragen voor schoenen, rijwielbanden of textiel in behandeling worden genomen. Desbe treffende klachten dienen schriftelijk te worden ingediend. De leider van den Distnbutiedienst. zolfverzorgers vai niet-zelfverzorgersr VENRAY (Dish April voor zelfva uur: voor niet-zelfei 13 en van 14—16:. Na-uitreiking p 5e ik) HORST (v. Heli 14-16 uur; VENR toor) 21 April vai2 Brandif Eigen brandturfy voor 24 April de ,i lieren opgave tusl op de gewone kanh ten meebrengen. Inleveren bonif en Insti Bakkers, detaillin welke gewoonlijk n ren op Vrydag, et gende week in pik (Goede Vrijdag) iir< dag 21 April tusai In de week v, a.s. wordt voor n aangewezen voor le toewijzing uitgert moeten op apartep- komen en op 't(t de kolom gort i» samen met bon 52) Goede r zijn alle loketteg kantooruren in Hjt vallen op 23 April De Leider van dl N. Ml isfrlbuiiediemé ring Bekendmaking voor de week van 19 tot en met 24 April 1943 Na-nitreiking bonkaarten 5e periode en brandstoffenkaarten HORST (van Heijster) 20 April: voor Elk der vol- gf gende bonnen I j 4 rt i m 1 rt: 2 k 1 k 1 ras 1 rti 7< at 17 t/m 23 April 17A Brood 17B Brood 17 Beschuit 17A Aardap. 17B Aardap. 17 Tabak 17A Vleesch 17B Vleesch 4-23 M 19 Res. 1 M 21 M 23 Res. 2 17 April t.m. 28 A- 17A Boter 250 gr.o 200 gr. i 17B Boter 125 grjc 100 gr.§ Bon 13A en 1313 31 12 April tot 15 Mc 540 Algem. 1 ei 9 April tm 15 Mei 3-15 Res. 350 g 4-19 Res. 350 g s 18 April t/m lö M 541 t'm 543 548 Algem. 549 Algem. 550 Algem. 544 t/m 547 551 Algem. 552 Algem. 553 Algem. 526 Algem. 100 a\ 1 k i 500'r; 250ir: 1 rit: 250 250 100 250b, 17B 19B 250 gra 21-4-21 Res. 150|r 17A 19A 2 en 3 17, 18,19 Melk 1 17, 18, 19 Taptemk 4-22 Reserve 5'/J t 17 Versn. 100( r: 18, 19 Versn. 100) r; t/m 30 April 534 Algem. 1 rans T eenh.zeep 535 Algem. 1 rak T waschp. lip T toiletz. 1 stuk&J zeep (c<c RIJKS-VOED^ Leunselieweg 15 Rundveelp Belanghebbenden j attent gemaakt dat t s. Maandag 19 Aïr ren grootvee motf oerd van 9 tot .11 kalveren kuanen u van 9 tot 12 uur. ïj, van goede nota te Mestcontracten Momenteel is ge afsluiten van me arkens. Degenen

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2