SPORT en SPEL. VERVOLGVERHAAL Het kruis waarbij 't spookte. BiitnenSanii. Vergoed i ng van de f 1000 en f 500 biljetten. In het Verordeningenblad van 14 Maart 1943 is opgenomen de uitvoe. rigo verordening van den Rijkscom missaris betreffende waardeloosver klaring der bankbiljetten van f 500 on f 1000 met ingang van 18 Maart 1943. De Ned. Bank is slechts verplicht deze bankbiljetten in te wisselen voor zoover deze uiterlijk tot en met 15 April 1943 door de rijksbelastingkan toren, welke bevoegd zijn t.a.v. de inning van de inkomsten- of vennoot schapsbelasting, dan wol door den Rijkscommissaris (gevolmachtigde voor do Ned. Bank) worden overgelegd. De in het. binnenland gevestigde eigenaren van deze bankbiljetten zijn gorechtigd deze uiterlijk tot en met 31 Maart 1943 in te lovcron bij het rijksbelastingkantoor. /ij ontvangen een bewijs van in levering, waarin vermeld worden het aantal, do waarde en de nummers van do ingeleverde biljetten. Genoemd belastingkantoor gebruikt do tegenwaarde van de ingeleverde biljetten in de eerste plaats tot del ging van opvorderbare of in den loop van het jaar 1943 opvorderbaar wor dende belastingen van den persoon, die de biljetten heeft ingeleverd. Zijn geen belastingen opvorderbaar en is ook niet aan te nemen, dat in den loop van liet. jaar 1943 belastingen opvorderbaar worden, dan wordt de tegenwaarde aan den persoon, die de biljetten heeft, ingeleverd, slecht:. ver goed, wanneer naar'het oordeel van de administratie der belastingen geen redenen bestaan tot het instellen van oen onderzoek naar de fiscale omstan digheden van bovengenoemden per soon. Bestaan wel redenen tot het in- stollen van oen onderzoek, dan dient de tegenwaarde te worden ingehouden tot dekking van eventueel na te vor deren belastingen, onkosten, straffen en kosten en liet eventueel overblij vende deel na beëindiging van het onderzoek te worden gerestitueerd. Hot voor restitutie in aanmerking komende bedrag kan eveneons wor den gebruikt tot delging van andere schulden van den persoon. Reehtstreeksche terugbetaling van Postspaarbaukgelden. Hot bedrag, dat op een Rykspost- spaarbankboekje door eon ander post kantoor dan dat van inschrijving rechtstreeks kan worden terugbetaald wordt 16 Maart a.s. verhoogd van f 50.— tot f 100.— met handhaving van do bepaling, dat binnen zeven dagen in totaal niet meer dan f 100.— wordt terugbetaald. X r ouwel ijke brievenbestellers. Er is een oproep verschenen van den directeur van het Haagsche post kantoor, waarin vrouwelijk personeel wordt gevraagd voor kantoorwerk zaamheden en ook voor besteldiensten. Het is dus mogelijk, dat binnen af- zionbaren tyd vrouwelijke postbodes de bestelling in Don Haag, althans voor eon deel, zullen uitvoeren. Het betreft hier vooralsnog voorbereidonde maatregelen, voor het geval men een tekort zou krijgen aan mannelijke krachten. Uit den aard der zaak zal eventueel aan de vrouwelijke bestellers niet het zwaarste werk worden opgedragen. Zij zullen zooveel mogelijk de min der dnikke wyken te bedienen krij gen. Eerst de lucifer dan de gaskraan Men moet er op letten: eerst de gevulde pan of ketel op het gas plaatsen, dan den lucifer aansteken en dan pas de gaskraan opendraaien. Staat de pan eenmaal op het vuur, dan draait men de vlam zoo noodig zoover terug, dat zo niet om de pan heenslaat, anders wordt onnoodiggas verspild. Voor het temperen gebruike men niet de hoofdkraan, maar de kraan van het gasstel zelf. Op die manier voorkomt men rantsoenover schrijding en bespaart men zich zelf den last van een boete of wat erger is afsluiting van den gas- toevoer. Bezuinigt dus, het is uw eigen belang. Arbeidsvoorziening voor den oogst 1948 In oen radiovoordracht heeft ir. Staf, de gemachtigde, die tot taak heeft het coördineeren van alle werk zaamheden in den landbouw ter ver zekering van den oogst, een en ander medegedeeld omtrent ziin plannen voor iiet komende seizoen. De gemach tigde beschikt niet alleen over de benoodigde arbeidskrachten, ziin be voegdheden strekken zich ook uit over de aanwijzing van hulpmiddelen als paarden, werktuigen e.d. Voor hot oogstwerk zullen op de eerste plaats landarbeiders in aanmerking komen, maar bovendien werkverruimingsarbeiders, zij die wer ken, op cultuurtechnische werken en ook do Nedorlandsche Arbeidsdionst. De ervaringen hebben geleerd, dat, indien voor behoorlijk toezicht wordt gezorgd, met ongeschoolden goed oogstwerk kan worden verricht. Ook zal met de leorlingen van de hoogste klassen gedurende twee of drie weken moeten worden gewerkt en daar, waar het onderwijzend per soneel medewerking verleent en waar machinaal kan worden gerooid, zullen behoorlijke resultaten kunnen worden verkregen. Tenslotte zullen, zoo noodig ook andore arbeiders uit andere bedrijven en misschien zelfs bepaalde gedeelten der bevolking voor liet verrichten van oogstwerk kunnen worden opgeroepen. Het is verder ook de bedoeling om de arbeiders zoo dicht mogelijk by het werk onder te brengen, waardoor op groote schaal inkwartiering noodig zal zyn. Blijkens de Staatscourant heeft de Gemachtigde voor den Arbeid een be schikking uitgevaardigd, waarin toe stemming wordt Verleend om, in af wijking van het bepaalde in de lande lijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw d.d. 1 September 1942, van 15 Maart af de landarbeiders, die niet met de verzorging van vee en paarden zyn belast, 58 uur per week te doen werken, zonder daarvoor verplicht te worden om overwerk te betalen. Hierdoor is het mogelyk gemaakt, zonder een onevenredige verhooging van de kosten, gedurende acht uren per week langer landarbeid te laten verrichten in het belang van de voedselvoorziening van ons land. VALK-REVUE De Valk—Venlosche Boys was een zeer aantrekkelijke wedstrijd, waarin vooral voor rust, langs weerszijden goed spel vertoond werd. De gasten zwoegden in deze periode, om do lei ding te nemen, doch de verdediging der Valken was niet te passeeren. Het spel golfde snel op en neer en bei ie doelen werden herhaaldelijk onder schot genomen, echter zonder resultaat, zoodat de rust aanbrak met dubbelblanko stand. De Valk kreeg na de rust den vrij felle wind mee en in snelle open aanvallen bestookte zy nu de Boys-veste. Als de midvoor don bal krygt toegespeeld, zwenkt hy naar buiten en in zeer moeilijke po sitie lost hij een schot, hetwelk den doelvordediger te machtig is en het eerste doelpunt is geboren. De Boys zetten nu alles op den aanval en trachten den achterstand in te loopen. Het verre opdringen wordt hun echter noodlottig, want de Valken breken telkens door en spoedig is den voorsprong tot 3—0 gestegen. Het einde brengt een verdiende overwinning, waarmede De Valk de leiding neemt in deze voorronde. Heden Zaterdagavond om 8 uur is hot club-avond en het bestuur ver wacht, da»" aiie spelers aanwezig zullen zijn! D.I.S.-nieuws Vóór het begin van den huldigings wedstrijd te Beunen, bood de voor- ziiter van D.I.S. onder toepasselijke woorden de kampioenen de gebruike lijke bloemen aan. De voorzitter en de Geest. Adviseur van L.V.S. spra ken een kort woord, waarna laatst genoemde de bal aan het rollen bracht. Ongeveer twee-derde van den wed strijd heeft B.V.S. goed party gegeven, was zeker niet de mindere en nam tweemaal de leiding. Het laatste half uur was echter voor de groenwitten en zy wisten de stand tot 6—2 op te voeren. Beide elftallen hadden eénige invallers. SER V ATIUS-OMROEP Ook de tweede wedstrijd om de N.V.B.-Boker eindigde in een 2-2- gelyk spel. Hier stonden twee kam pioenen van dezelfde klas uit Brabant en Limburg tegenover elkander. Een interessante krachtmeting De balans van deze krachtmeting sloeg beslist door in het voordeel van de Venrayers. Doch wederom was de voorhoede niet in staat om van de talrijke geboden kansen te profiteeren. In do competitie wisten deze heeren toch nog een be hoorlijk aantal doelpunten bij elkaar te trappen, doch in de laatste wed strijden wordt 't steeds hopeloozer. Zoo spelend moet deze linie grondig herzien worden. Bij Geel-Bruin was de voorhoede het beste deel van het elftal, hetgeen blijkt uit de twee doelpunten tegen de Sefv.-verd. gescoord. Overigens lieten de Helmonders geen grootsche indruk achter. Serv. II verloor ook nu met 3—1 tegen de Venl. Boys. Zondag a.s. zijn er geen wedstrijden. H.C.T.-nieuws Het kampioenschap van de dames is waardig gevierd met een huldigings- wedstryd tegen de juniores, die iets geflatteerd voor de jongens met 2—2 eindigde. Er was een genoegeljjk samenzijn, dat helaas te kort kon duren en er warén zeer op prys gestelde attenties van andere sportclubs, nl. „De Valk" „Servatius", ,,'t Netje" en „de Kuiters". Veel bloemen en bloemrijke woorden vergrootten het feest en de dames kunnen nu weer aan het volgende kampioenschap gaan werken. De competitiewedstrijd van de hee ren tegen Kollenberg 2 werd met 4—0 gewonnen. De wedstrijd was minder bevredigend dan het resultaat. Er moet hard geoefend worden, door de backs en de beide buitenspelers op de eerste plaats, Dan komt ook het mooie open spel weer terug en dat kon in de vier resteerende wedstrijden nog wel eens noodig blijken. Kleine staten, zyt gy bang voor het Bolsjewisme'? Komt dan on der mijn paraplu; zy biedt U afdoen de bescherming tegen elke wolkbreuk, (teekening Erik—Fellinga—Pax s) 16. Daar rennen zy over de velden, Kragers met de snolheid van den angst, Giessers in de onstuimigheid van zijn toonielooze woede. Even wendt Kragers 't doodelyk verschrik te gezicht om. Ja, ik ben er en ik vermoord je buldert Giessers. Als een paard, wien de sporen diep in de fllanken spietsen, schiet Kragers vooruit, nog harder, voort, voortMaar, o, duide lijker klinkt 't wraakgehuil van zijn achtervolger; hij wint, hij wintEen akelig, fluitend gehijg van angst jaagt hem uit de borst. Neen, hij durft niet meer omzien, dat doet tijd verliezen Wee, daar is een sloot, een breede sloot! Wat? O, daar is hij, Giessers Verschrikkelijk welk een sprongZonder bedenken, in de kracht van de wanhoop, is Kragers er al overheen gevlogen, Terstond Giessers hem achterna Maar... op dien sprong van Kragers heeft hy |niet gerekend; zyn sprong mislukt; met een harden plof valt hy in 't water. Kryschende kreten van woede en spijt huilt hy uit. Kragers heeft zich omgewend. Giessers, Giessers, roept hij smeekend, laten we... luister... Neen, schurkroept Jan, ik moet je hebben't Mes in je schur- kenhart. Met heftige bewegingen werkt hy zich vooruit in 't water. Schreiend van angst holt Kragers weer voort. O, hy moot er aan, hy moet dood 't Mes in zijn hartEen kille huivering vaart hem door de borst, als voelt hij 't koude mes al in zyn lyf dringen. Dood, doodO, daar is Giessers weer, hy hoort al 't stampen van zyn voeton. Voort, elk oogenblik van vertraging kan de dood zyn... voort... Dood... en naar de ver doemenis... Voor eeuwig verdoemd Voort dan toch 't Bosch in Neen, neen, niet 't bosch in! Den weg op, help, help Voort! Hoor, hoe duide lijk wordt 't geschreeuw van Gies sers O, hij haalt hem in, vooruit dan toch Help, help Maar tot zyn wanhopige spijt voelt Kragers zijn krachten elk oogenblik verminderen. Lang kan hy 't niet meer uithouden. De dood, doodDe verdoemenis te veel op mijn kerf stok O, als God... Moordenaarklinkt 't, o, op maar enkele passen afstands. O, God... ik zal... Voort, voort, voort! 't "Is de alleruiterste inspanning van zijn laatste krachten. Wat daar Dat witte tusschen dat groen en geel van de boomen Een yselyke kreet van ontzetting reutelt hem borrelend op uit den met schuim bedekten mond. 't Witte Kruis! Terug Neen, voortvoortO, hij kan niet meerHu, Giessers hand, die grypt Ha, moordenaarEn als knappen hem al de krachten in zyn lichaam kapot, stort Kragers neer, vlak voor 't Witte Kruis. Met een sprong valt Giessers boven op hem neer. Ha, sist hy, op dezelfde plek. Hier op dezelfde plek komt dff duivel je halen, moordenaar! Afschuwelijk is zijn vertrokken gezicht. Wraak zucht fonkelt^ hem uit de bliksemen de oogen. Neen, daar is geen genade te hopenMet een woesten greep valt Giessers vuist op den nek van zyn luidgillenden tegenstander, om knelt hem den strot als een ijzeren schroef... Maar neendan tenminste zoo duur mogelyk zijn leven verkocht. Woest slaat Kragers de vuist van de eene hand, die nog vrij is, tegen 't neerschietende mes. 't Snijdt hem" over de hand. Bloed Een ijselijke kreet van teleurstel ling ontsnapt Giessers keel. Je zal me niet ontsnappen, schurk, vuile moordenaar! Met een snelle beweging heft hy den voet op, trapt Kragers arm neer op den grond. Maar op 't zelfde oogenblik heeft Kragers zich, even tenminste, losge rukt van den knijpenden druk, die hem den strot omknelde. Giessers, daar, kyk!... Een onbeschrijfelijke vreemde klank trilt in dat woord. Onwillekeurig wendt Giessers 't hoofd terzijde. Maar ter stond richt hy weer zyn verschrik- keljjken, als v uurschietenden blik op Kragers. Je liegt, moordenaarEr komt niemand aanEn 't kon me toch niet schelen. Hier, is 't mes. Vooruit. Geen mensch, neen, maar God! Daar aan 't kruis, daar! God hangt aan 't kruis Hy kijkt... 't Mes schiet terug in Giessers toe stekende vuist. Wat? schrikt hij. Maar je liegt, gilt hy, razend. O, Giessers, o een oogenblik, GiessersIk heb je afgeluisterd. Kra mers vergeven, niet omdat hy 't verdient, neen, maar Hij daar! Hy wil 't, je mag me niet vermoorden. Jezus Christus -verdient vergiffenis. Genade, Giessers, ach genade, om wille van Jezus Christus Als door een slag voor zyn hoofd getroffen deinst Giessers achteruit. Een oogenblik is er geen beweging in de lichamen van beide mannen, dan 't zwoegend op en neergaan van hun afgematte borsten. Maar in Giessers verschokte hart worstelt het verschrikkelijk. Plotseling, met een kreet van woede heft hy het mes omhoog. Ik doe 't niet, buldert hy, ik spaar je niet moordenaar Slot volgt.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4