PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws. NIET WANHOPEN Buitenland. Distributie-nieuws 27 Maart «4e Jaargang No 7 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Yenray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FUOIA VAX DEX MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 20 Maart 1948 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ctper kwartaal. Het gesprek liep over den oorlog en zijn oorzaken en gevolgen, een thema, dat vrijwel onuitputtelijk is. En zooals dat gaat bjj een discussie in een openbare gelegenheid over.sen onderwerp als dit: nagenoeg iedereen weet zijn weetje en vermeet zich, de ware oorzaken van 't drama te ken nen en met het volmaakte plan voor den opbouw van een betere samen leving in den zak te loopen. Daarbij kwam ook degedachtengang naar voren: deze oorlog is een beproe ving, die God het menschdom over zendt voor de vele en velerlei zware afwijkingen in 's menschen leven van de geboden Gods. Terugkeer tot God, boetedoening, gebeden en goede wer ken, daardoor kan Gods straffende hand van het menschdom worden af genomen; het menschdom zal onder dezen geesel Gods zich moeten beteren alvorens de oorlog een einde neemt. „Dan kan deze oorlog wel dui zend jaar duren", zoo repliceerde daarop een man uit het volk, die uit hoofde van zijn beroep geregeld met alle lagen dor samenleving in contact kwam en hij droeg bewijzen aan voor zijn stelling: behoudens een enkele uitzondering had hjj geen verbetering der menschen onder do geeselslagen van den oorlog waargenomen, tenzij met den mond en puur uiterlijk: hjj zag in de practijk des levens van zeer velen wel grooten neergang, zoo b.v. in de handelsmoraal en -in de liefde en rechtvaardigheid tot den even- mensch. De zwarte handel vormt voor duizenden het bewijs van het tegen deel v^n verbetering; voor een hand vol geld lichten velen hun medemen- schen op en verkoopen ze volk en va derland. En terwijl voor letterlijk iedereen bij de huidige gevaren van den luchtoorlog elk oogenblik het laatste uur kan slaan, drijven velen met één been in 't graf nog een even vuil als vet handeltje onder 't motto: ,,'t is best, als ze je maar niet pak ken En liefde? De wereld puilt uit van haat en nijd en afgunst... Er zit helaas een diepe kern van waarheid in deze redeneering; in zijn groote lagen groeit het menschdom niet in verbetering naar God toe. En toch blijft deze waarheid onomstoo- teljjk vast staan: alleen verbetering van de menschen door oprechte be leving van het Christendom kan ons 'n betere wereld, oen goede samen leving brengen. Het Christendom in zijn volle consequenties beleefd en niet in de laatste plaats ook werkend in den socialen sector staat als een lichtend kruis voor heel het mensch dom; dat en dat alleen kan ons langs den weg van liefde en rechtvaardig heid een betere wereld brengen in de plaats van de hel, die we thans doorworstelen. Maar eisch is: dc volle medewerking van ieder van ons. GEEN SNEL EINDE YAN DEN OORLOG. Bijna iedereen en vooral zy, die dezen oorlog slechts zien als een spel van uiterlijke feiten heeft over het verloop ervan, over den oorlogsduur en over de situatie der wereld na deze worsteling zoo zijn eigen opinie. Over 't algemeen kunnen we bij 't aanhooren van de verkondiging van al deze meeningen en verzekeringen constateeren, dat ze met meer stel ligheid naar voren worden gebracht naarmate de verkondiger zich voor heen minder met politiek en met 't heele wereldgebeuren heeft ingelaten. Vooral het voorspellen van den duur van den strijd en den aard der beslissing speelt hierbij een belang rijke rol. De lezer zal zich herinneren dat wij in den loop der oorlogsjaren in deze rubriek nooit optimistische geluiden hebben laten hooren omtrent den vermoedelijken duur van den strijd. Deswege hebben we al vaak het verwijt van pessimisme en zwart galligheid moeter. hooren, maar... de feiten hebben ons helaas in 't gelijk gesteld. Om ons te beperken tot den laat- sten tijd: toen de Amerikanen en Engelschen in N.Afrika landden meen den de meesten al iets te zien van den dageraad der eindbeslissing. We zijn nu al ongeveer vijf maanden verder en het eerste succes van.de kust van het zwarte werelddeel, dat ons dichter bij de beslissing brengt, moet nog komen Zoo ging 't ook bij 't winteroffen sief van de roode troepen in 't Oos ten. Zij boekten in korten tijd onge twijfeld belangrijke successen in ter reinwinst en brachten de Duitsche en verbonden legers vooral in 't Zui den van het front in een hachelijke positie. Wie voorspelde toen al niet een absoluut zekere Duitsche ineen storting binnen een paar weken of hoogstens maanden En die voorspellingen zaten ook in de triumfuitingen van de zijde der geallieerden. En nu, een paar weken verder, nu de Duitsche legers in 't Zuiden weer oprukten en vooral de herovering van Charkof een markant wapenfeit vormt maar anderzijds de Duitsche en ver bonden legers inden centralen sector het front nog naar 't Westen verleg gen, wat nog pas geaccentueerd werd door de ontruiming van Wjasma, nu beleven we een ommekeer in de stemmingen. Dr. Göbbels had bij zijn aankondi ging van den totalen oorlog een schets gegeven van 't dreigende ge vaar in 't Oosten. Van geallieerde zijde werd thans beweerd, dat de Duitsche regeering den toestand aan het Oostelijk front overdreven zwart had afgeschilderd, om des te gemak kelijker bij het eigen volk den tota-, len oorlog te kunnen doordrijven. En nu beleven we het merkwaar dige feit dat dr. Göbbels in Das lteich komt betoogen, dat hij den toestand niet te zwart heeft geschilderdLet wel Göbbels komt niet op den rand van den afgrond, vlak voor de ineen storting, het Duitsche volk moed in spreken, maar hij komt 't slechts verzekeren de toestand is precies zoo zwart als ik hem geschilderd heb. Deze polemiek is leerzamer dan menig legerbericht, al kunnen we haar beteekenis niet met een lijn op de oorlogskaart aanteekonen. Ze teekent echter ook om even op ons uitgangspunt terug te komen hoe wisselvallig de stemmingen zjjn en hoe gemakkelijk men onder den indruk komt van succes of tegen slag der strijdende partijen. En hoe veel waarde we kunnen hechten aan de verzekeringen van Jan en alleman over den duur en den afloop van den oorlog'. Wij kunnen slechts rustig afwachten in 't bewustzijn, dat we geen van allen de voorspellingsgave bezitten en anderzijds dat we den wenscli als vader der gedachte niet al te veel vrij spel moeten laten, daar dit slechts tot teleurstellingen en desillusies leidt. Een aansporing daartoe ligt ook in de verklaringen van Amerika's minis ter van buitenlandsche zaken, Huil. In aansluiting op besprekingen met Eden verklaarde hij, dat de oorlog waarschijnlijk langer zal duren dan men op grond van voorbarige beoor deelingen zou willen aannemen. En Engeland's minister van buitenland sche zaken, Eden, zei in een pers conferentie, dat de geallieerden ten nauwste moeten samenwerken, aan gezien nog een lange weg moet wor den afgelegd tot Duitschland over wonnen is. Wanneer de geallieerden een snel einde van den oorlog ver wachten, zou deze wijze van denken slechts tot onaangenaamheden leiden. De eenige te verdedigen opvatting is, dat nog een lange weg moet worden afgelegd. Men moet, aldus Eden, onvoorwaar delyk rekening houden met tegen slagen en teleurstellingen en het zal een tamelijk moeilijke taak zijn, om den oorlog te winnen. Eden zeide voorts, dat hij naar Washington is gekomen om een alge- meene gedachtenwisseling over oor logsproblemen met de Yereenigde Staten en geallieerden mogelijk te maken. De besprekingen moeten al omvattend zijn en geen enkele kwestie buiten sluiten. Bij de onderhandelin gen over algemeene problemen van na den oorlog, waartegenover de ge allieerden zich geplaatst zien, is de samenwerking tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie zeer bijzonder nuttig en zelfs onmis baar, wanneer de geallieerden na den oorlog een duurzamen vrede wenschen. Uiteraards zal ook China daarbij be trokken worden. Als belangrijkste taak der geallieer den noemde Eden Duitschland en Japan Italië is niet van even groot belang zoo te bedwingen, dat zij nooit weer in staat zullen zijn een oorlog te voeren. Daarom mogen niet dezelfde methodes toegepast worden als na den vorigen oorlog. Hij achtte het niet verstandig een nieuwe regoo- ring in Duitschland in te voeren. Van Duitsche zijde concludeert men uit dit alles, dat er onder de geallieer den alles behalve eensgezindheid heerscht, niet alloen over de oorlog, voering, maar vooral ook over de or ganisatie van den vrede waarbij de belangen der partijen zoo vér uiteen- loopen. Distributie babypaketten. Tot dusver kwamen voor een bij zondere vergunning voor een baby pakket slechts in aanmerking aan staande moeders, die haar eersten baby verwachtten. Deze bijzondere ver gunning wordt thans ook ter boschik- king gesteld van aanstaande moeders, die aan de hand van een uittreksel uit het bevolkingsregister kunnen aantoonen, dat haar laatste kind op den vermoedelijken datum der beval ling ten minste vijf jaar oud is. Ter verkrijging van bovenbedoelde bijzondere vergunning kan men bij den plaatselijken distributiedienst een aanvraag indienen onder overlegging van een schriftelijke verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling bin nen twintig weken zal geschieden en onder overlegging van bovenbedoeld uittreksel uit het bevolkingsregister. Deze regeling geldt met terugwerken de kracht van 1 Maart 1942 af, zoo dat bedoelde bijzondere vergunning eveneens kan worden aangevraagd door moeders, wier baby na 1 Maart 1942 is geboren en wier voorlaatste kind tenminste 5 jaar oud is. Ook bjj het indienen van deze aanvragen is oterlogging van een uittreksel uit het bevolkingsregister noodig. Indien de aanstaande moeder in bovengenoemd geval reeds een bijzondere vergunning voor babybreigaren vóór 1 Januari 1943 heeft ontvangen, komt zij ech ter niet in aanmerking voor een bij zondere vergunning voor een baby pakket. Nuchter kalfsvleesch Aangezien er in dezen tijd veel kal veren worden geboren, die onmogelijk alle in' leven kunnen worden gehou den, dient het publiek genoegen te nemen met het feit, dat de slager in hoofdzaak nuchter kalfsvleesch afle vert. Alleen gort. In de komende distributieperiode zal op den gortbon uitsluitend gort verkrijgbaar zijn, zoodat de bon dit maal geen recht geeft op 't koopen van andere gerstproducten, als gort- mout, gortbloem en gortgrutten, noch van gemengd meel, aai dappeltapioca, aardappelmeelvlokken. Als eenig# uitzondering geldt de verkoop van gortpap; de vorkoop van deze toebereide gort naast de ..droge gort" is toegestaan. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (SS P.K. Leitt O-H-P s) laatste groote straatcollecte van Winterhulp. Giro 555:1 VENRAY," 20 Maart 1943 ïcndaqsdUüit 4\uisaetim ZONDAG 21 MAART Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot Dr YEROAIITEHEN. Groote straat 11 Telefoon 335 Priesterwijding en eerste H.Mis Onze dorpsgenoot, do eerw. Frater Conradus Goumans, zal op Zaterdag 4 April a.s. in de kerk van do Min derbroeders te Weort zijn H. Priester wijding ontvangen en op Tweode Paaschdag, 25 April zijne eerste plech tige H. Mis opdragen in de Parochie kerk alhier. HOUTVERKOOP. De Gemeente Venray zal op Dins dag 23 Maart a.s. des voormiddags 10 u. in zaal H. Arts te Merselo publiek b(j loting verkoopen circa 575 slagen dennenhout als weipalen, boonen- staken, gerief- en brandhout gelegen in de bosschen aan den Endepool en den Bakelschendijk. Voor belangstellenden zal op Vrij dag 19, Maandag 22 den geheelen dag en Zaterdag 20 Maart des voor middags gelegenheid bestaan om de koopen te zien. Alsdan zal daar van gemeentewege iemand aanwozig zijn om voor zoover noodig aanwijzing te doen. Aangeraden wordt, dat eenie der de nummers der koopen, waar aan hjj voorkeur geeft, goed noteert, zoodat by den verkoop geen vergis sing of teleurstelling behoeft plaats te hebben. Voor het verkrijgen van loten bestaat gelegenheid aan de zaal H. Arts op den dag van verkoop van 9 tot 10 uur. Om 10 u. wordt onmiddellijk met den verkoop begonnen. LUXOR-T HEATER Men herinnert zich nog wel de „Gier Wally", een prachtige fllm, die diepe indruk achterliet. „Het testa ment", de film die heden- en morgen avond draait herinnert sterk aan eerst genoemde vooral omdat liet ver haal eveneens spoelt in het prachtige Tiroler Alpenland. Tegen deze mach tige achtergrond speelt zich een aan grijpend familiedrama af. Om de kin deren van zijn gestorven broer van hun hoeve te verjagen, vernietigt de boer Ferner het testament, waarin zij genoemd worden als eenige erfge namen. Hy ziet daarbij "iet tegen meineed op. Na veel strijd en leed zegeviert tenslotte toch de liefde van twee jonge menschen. De ontroerende inhoud van deze grootsch opgezette

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1