MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN St. Josephsmaand. Buitenland. DE WORSTELING IN HET OOSTEN. Binnenland. 64e Jaargang No 5 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 6 Maart 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. pt:r 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 et. per 3 mm Abonne- mentsprys: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per kwartaal. We zijn weer de maand Maart in getreden, de lentemaand, maar voor ons Katholieken vooral: do maand van St. Joseph. St. Joseph werd door God aango- steld om de twee hoogste en heiligste Wezens ter wereld, Jezus, die God en menscli was te zamen en de Aller heiligste Maagd Maria te beschermen. Dit geeft ons te donken, hoe verheven de deugd van St. Joseph moet ge weest zy'n en tevens hoe machtig zijn voorspraak zou worden. We weten, dat volgens de leer der H.H. Vaders alle hulp van Maria moet komen en dat Jezus de bron is van allo genaden, maar wij weten ook, dat Maria aan haar trouwen bruidegom en Jezus aan zijn teergeliefden Voedstervader niets zullen weigeren. Vandaar dat de H. Theresia beweert, nooit iets aan St. Joseph gevraagd te hebben, zonder te zijn verhoord. Wie iets weet van het moeilijke' leven van zorgen en druk, verachting en versmading' van de H. Theresia en hoe zij niet alleen in haar werken slaagde, maar zelf ook opklom tot hooge heiligheid, beseft, hoe overvloe dig St. Josephs hulp moet geweest zijn. Wij allen kunnen daaruit besluiten dat wij op de machtige voorspraak van St. Joseph moeten rekenen, door hem trouw te vereeren en hem bij zonder deze maand te vieren. St. Joseph is de hulp voor alle geloovigen en in dien geest hebben de Pausen St. Joseph tot patroon of beschermer van heel de Katholieke Kerk verhe ven. Maar. wie tot den werkmans stand behooren, voelen zich byzonder tot St. Joseph getrokken, omdat hij hun zorgzaam, arbeidzaam en een voudig, soms hard en karig leven heeft beleefd. Zij zien met te meer vertrouwen tot hem op, omdat hij hun toonbeeld is van arbeidzaamheid van geduld en tevredenheid en aller lei huiselijke deugden. Waar de geest van St. Joseph in de huisgezinnen heerscht, zal men ondanks de zwaarte en het leed en het lyden van onze dagen niet neer zitten in een nutteloos klagen en morren, maar tevreden, gelukkig en verdienstelijk leven. Wat bet eekent nu eigenlijk „totale oorlog" Kort uitgedrukt wordt daar mee bedoeld, dat van nu af aan alle krachten, die maar ergens gemist kunnen worden, voor de oorlogvoering te land, ter zee en in de lucht of in de oorlogsindustrie zullen worden in gezet en dat de bezette gebieden daaraan zullen moeten meedoen. Alleen wat beslist onontbeerlijk is voor het levensonderhoud blijft on aangetast. Alle luxe wordt echter meedoogenloos afgesneden, omdat van uit het Oosten zulk een gevaar dreigt dat indien dat gevaar onverhoopt tot werkelijkheid zou worden, het met de beschaving van Europa voorgoed gedaan zou zijn. Over het algemeen wil men dat in West-Europa nog niet inzien; daar gelooft men nog vrij algemeen, dat het Bolsjewisme voor onze grenzen zou ophouden en andere zingen mee in het koor der Angelsaksers, dat bezig is het communisme als vry onschuldig voor te stellen. Dat komt nu in hun kraam te pas, maar ze moeten zich maar eens herinneren, wat ze zelf van het Bolsjewisme zei den en dachten in den winter van '39 op '40, toen Finland zyn eersten heldenstryd streed Zoowel in Engeland als in Ameri ka waren geen woorden fel genoeg om Stalin te striemen, doch nu drie jaar latex is 't communisme lang niet meer wat 't in '17 en '20 was. Nu heerscht er in Rusland godsdienst vrijheid eh eerbied voor alles waar wy eerbied voor hebben Zoo praten de dwazen en 't ergste is dat met deze zoete koek gevent wordt ondor het volk, dat tot geen oordeelen in staat is. Do beste en eerlijkste getuigen van het bolsjewisme wonen in de Ooste lijke gebieden: in Letland, Estland, Lithauen en Lemberg, waar het in 1941 een jaar geheerseht heeft en in dat jaar sporen heeft nagelaten, die nog generaties lang te zien zullen zijn. Maar velen in West-Europa achten het bolsjewisme van vry onschuldigen aard of ze doen althans zoo. Het is slechts te hopen, dat de ondervinding hun bespaard blijve. Ondertusschen gaat de enorme strijd op het Oostelijk front onverpoosd door. De aanvalskracht der bolsjewis ten is reeds over zijn hoogtepunt heen en de laatste dagen vermelden de Duitsche weermachtsberichten weer sinds l.angen tyd succesvolle eigen operaties. Hoe vreemd de verhou dingen daar thans zyn, leeren enkele berichten der laatste dagen. Als verst vooruitgeschoven positie der Sovjets, na de verovering van Charkow werd genoemd de stad Gad- jaroj, circa 150 km. westelijk van Charkow gelegen. De legerberichtep van deze week meldden, dat de Duit sche troepen in het gebied van Isjoem over een breed front de Donetz weer hebben bereikt. Nu ligt Isjoem weer ruim 100 K.M. Z.O. van Charkow, zoodat de Duitschers ruim 200 K.M. oostelijker in den rug der bolsjewis ten opereeren. Tot welke verrassende toestanden dit kan leiden, kan zich eenieder voorstellen. Het is dan ook geen won der, dat de laatste dagen herhaalde lijk wordt bericht van afgesueden bolsjewistische voorhoede-troepen, die achter het front der Duitschers zijn ingesloten en voor en na worden ver nietigd. In elk geval is het met den groot ten stormloop der roode troepen ge daan, ook al omdat in het zuidelijke frontgedeelte de dooi is ingevallen en daardoor de tyd voor grootscheepsche operaties voorbij is, tot het land van sneeuw en ijs bevryd, weer droog is. Die dooi zal zich geleidelijk naar de noordelijke fronten verplaatsen, zoodat over enkele weken de balans van het winteroffensief is op te maken. Deze enkele weken zullen Stalins horden echter nog wel gebruiken om by Koersk en Orel, by het Ilmenmeer en Ladogameer hun verwoede aan vallen voort te zetten. Daarna is het de beurt aan de Duit schers en de verbonden troepen. Voor aleer echter de actie voor den totalen oorlog zijn invloed op het oostelijk front nog verder zal bemerkbaar wor den, zullen ongetwijfeld nog wel eenige maanden verloopen. Intusschen hooren we allerlei ge ruchten over Britsch-Amerikaansche bevrydingsoifensieven. Goede strate gen plegen hun plannen niet van te voren ruchtbaar te maken dus zullen we dergelijke geruchten maar laten voor wat ze zijn. Nog voor eenige weken trouwens wist heer Roosevelt zelf te vertellen, dat de eerste taak der Angelsaksers was, de Duitschers en Italianen uit Tunis te werpen, daarna kon men eerst denken aan een aanval op Europa zelf. Hier echter is Rommel's legermacht die van generaal von Arwin komen versterken en de Amerikanen hebben daarmee al geducht kennis gemaakt. Zoo erg zelfs, dat thans het opper bevelhebberschap uit de handen van den Amerikaanschen generaal Eisen hower in die van den Britschen gene raal Alexander zou zijn overgegaan. Men kan er van op aan, dat om Tunis in 1943 heftig zal gestreden worden. De Angelsaksers zullen al doen wat ze kunnen om de Duitschers en Ita lianen uit hun laatste steunpunten in Afrika te verdrijven en de Duit schers en Italianen zullen al doen wat ze kunnen, dit steunpunt zoolang mogelijk vast te houden. Want aan het behoud van dit steun punt is de vrije vaart door de Middel- Te Roermond is Zondag een vormingsbijeenkomst van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. gehouden. Do leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, inspecteert de aangetreden eere-forma- ties. Links Ilauptdienstleiter Schmidt. (Bildarchiv NSDAP-Stapf-Pax s) landsche Zee verbonden. Zouden de Angelsaksers er in slagen ook Tunis te veroveren, dan zouden zy daardoor weer een west-oostelijke verbinding door de Middellandsche Zee tot stand gebracht hebben, die voor hen van onschatbare beteekenis is. Vooral ook daarom zal er om Tunis tot de laatste man gevochten worden. Of de Angelsaksers voordien nog een poging zullen wagen ergens op het vasteland var.. Europa vasten voet te krijgen, valt te bezien. Het propagandistisch verkondigen en het uitvoeren van zoo'n actie zijn twee heel verschillende zaken en de laatste is zonder twijfel de moeilijkste. Hoe het ook zij: het jaar 1943 wordt een jaar van beslissende beteekenis, hoewei men nimmer moet vergeten, dat in dezen oorlog nog bijna steeds elke verwachting werd omgekegeld door een actie, die volstrekt niet werd voorzien. Zal dat thans weer het geval zyn De wereld is in groote spanning de lentemaand 1943 ingetreden en wacht... De houding, die ons volk dient aan te nemen ten opzichte van den thans geproclameerden totalen oorlog tot redding van Europa tegen het aan stormende bolsjewisme, en het aan deel, dat wij middels de werkkracht van ons volk indien beslissende strijd hebben te leveren, was het onderwerp van een vormingsdag voor N.S.B. en N.S.D.A.P. te Roermond. HauptdienStleiter Schmidt en Mus sert hebben bij die gelegenheid deze belangrijke kwestie uitvoerig behan deld en we zullen de voornaamste zaken en feitelijke mededeelingen kort samenvatten. Mussert zeide met betrekking tot het standpunt van het Episcopaat, zooals dat is vastgelegd in den her derlijken brief van 21 Febr.: Wie niet met ons is, is tegen ons, een midden weg bestaat er niet meer. Spr. heeft enkel en alleen de eenheid van ons volk tegen het bolsjewisme op het oog. Het duidelijke en onwrikbare stand punt van de Duitsche bezettende over heid werd nog eens onderstreept door den leider van het Arbeitsbereich, die daarbij alle kringen, dieprobeeren te agiteeren tegen de maatregelen van de Duitsche overheid, niet inliet onzekere liet over do gevolgen van hun noodlottige handelwijze. Mussert noemde de jaren 1918 tot 1933 jaren van voorbereiding voor de bolsjewistische omwenteling, waartoe van Moskou uit stelselmatig werd gewerkt. In 1933 waren de agenten van Moskou reeds te bespeuren in de straten der Nederlandsche steden, toen de nationaal-socialisten hun optochten hielden. Spr. noemde het duidelijk afbakenen der fronten een eerste eiseh: wij dienen nauwkeurig te weten wie met ons en wie tegen ons is. De groote massa van het volk zal aan onze zijde staan, aldus spr. op 't oogenblik waarop zy begrepen hebben waarom het gaat. Indien 't Nederlandsche volk een duidelijke voorstelling had van 't goon 't bolsjewisme voor dit land beteekent, dan zou 't stellig grooter begrip aan den dag leggen voor den strijd van 't nationaal-socialisme. Tegenover 't af wijzende standpunt van de Kerk tegenover den Ned. Arbeidsdienst, die gegrondvest is op den eerbied voor den arbeid en op den wil om volk en vaderland te dienon, zette spr. meoning aldus: Ik zal alles in 't werk stellen om gedaan te krijgen, dat elke jongeman in korten tyd by den Ned. Arbeidsdienst komt en dat deze mee helpen bouwen aan de vestingwerken in Europa. Omtrent 't vraagstuk der studenten betoogde spr., dat den ernstig stu deerenden niets in den weg wordt gelegd. Wanneer de studenten met hun studie gereed zyn, moeten zij zich verplichten minstens een jaar lang voor hun volk en voor Europa in Duitschland te worken. Mussert sprak de hoop uit, dat het aantal Nederlanders, die aan 't front voor Europa vechten grootor zal wor den. Wat de ambtenaren betreft is spr. overtuigd, dat wanneer deze of gene ook nog probeeren zou," do mar telaar te spelen toch 90 pet. trouw zyn plicht zou blijven doen. Met de woorden „Wij staan hier, wij kunnen niet anders en wij willen ook niet anders" legde Mussert voor de Nederlandsche nationaal-socialisten de gelofte af om met den Führer te strijden voor een nieuw eendrachtig Europa, waarin de volkeren in vrij heid zullen leven. Hauptdienstleiter Schmidt betoogde o.m.: Zooals de strijd in het binnen-- land alleen door de concentratie van' alle krachten tot het succesvolle einde kon worden gevoerd, zoo dienen ook thans de volkeren van Europa zich aaneen te sluiten en alle krachten te mobiliseeren om de horden van Stalin in het Oosten te verslaan. In dezen strijd, die op 't laatste oogen blik door den Führer voorde redding van Europa is aanvaard, bestaat geen terugweg meer. Wanneer derhalve thans lieden, die ons niet begrijpen, zich in dezen stryd willen mengen en daar htm woordje over willen zeggen, wanneer zij door ons hard worden aangepakt. In zijn moeilijken strijd tegen het bolsjewisme zal Duitschland nimmer capituleeren. Hauptdienstleiter Schmidt liet er geen twijfel over heerschen, dat ook in Nederland alle krachten voor de totale oorlogvoering moe ten worden ingespannen.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1