PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws. Buitenland. Binnenland 64e Jaargang No 3 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 20 Febr. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10^ct. per 3 mm Vraag en* aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ctper kwartaal. De militaire tegenslag in 't Oosten De gebieden van 't zomer- ofl'ensief prijsgegeven Vooral twee factoren de oorzaak In het voorjaar een nieuwe Duitsclie aan val. Terwijl de afweerslag van de Duit- sche en Europeesche legers in 't Oosten tegen het aanstormend bolsje wisme nog met groote kracht voort gaat, geeft men in Berlynsche mili taire kringen interessante beschou wingen over dezen strijd. De ervaring heeft nu al geleerd, dat tengevolge van de klimaat-om standigheden in den barren winter het initiatief is aan de Sovjet-legers, terwijl in den zomer de Europeesche troepen het heft in handen hebben. In militaire kringen zegt men, dat reeds thans op grond van voorbe reidende maatregelen kan worden voorspeld, dat in den komenden zomer de Duitschers weer tot den aanval zullen overgaan. Als antwoord op de vraag, hoe het komt dat het huidige winteroffensief der roode troepen grooter, krachti ger en in bepaalde opzichten ook succesvoller is dan het eerste winter offensief, legt men vooral op twee feiten den bijzonderen nadruk. In de eerste plaatshet laatste Duitsche zomeroffensief had voor de Sovjets lang niet zulk een vernieti gende werking als het offensief van 1941. De Sovjet-leiding bleek in 1941 veel geleerd te hebben en na de terugtrekkings-tactiek kwam het bevel van standhouden en verzet tot het uiterste. Daardoor spaarde men krachten voor het winteroffensief. Ten tweedehet Duitsche zomer offensief van 1942 liet een strategisch en tactisch nog niet afgesloten situa tie achter tengevolge van de gewel dige uitgestrektheid van het front, dat alleen al in de Kaukasus een lengte had van meer dan 600 K.M. Dat beteekende een zwakte voor de linies, die tegen geconcentreerde massa-aanvallen der Sovjets niet verdedigd konden worden. Uit al deze omstandigheden ont stonden voor de positie der verbonden legers tijdens den winterslag nadee- len en moeilijkheden, die tot een niet onbelangryken militairen tegenslag geleid hebben. Maar het is een tegenslag en dit kan op grond van nauwkeurige waarnemingen verklaard worden die de houding van het Duitsche volk of juister gezegd, die den geest der soldaten, den prestatiewil van het produceerende thuisfront gestaald hebben en die slechts in zooverre verband houdt met het vertrouwen op de eindoverwinning, dat eenieder eerst thans vastbesloten schijnt te zijn alles, maar dan ook alles te offeren voor het behalen van de zegepraal. De situatie is nu zoo, dat de Duit sche legers om strategische redenen het gebied hebben ontruimd, dat zij in het zomeroffensief veroverd had den tusschen Kaukasus of Don en dat in andere sectoren van het Zuidelijk front de uitgangspunten van het zo meroffensief bereikt heeft. Het Duit sche volk neemt met grooten ernst kennis van dezen militairen tegenslag. In 't voorjaar echter zullen de Duit sche troepen en dit is de vaste overtuiging van het Duitsche volk - weer het initiatief in handen nemen, zoodra de winterproductie der bewa- peningsindustrie het front bereikt heeft en de krachten der totale mo bilisatie gereed zijn voor den strijd. Rede van Churchill. Churchill sprak voor het Lagerhuis en Roosevelt hield een radiorede om hun volkeren over den gang van zaken in te lichten en op toekomstige acties voor te bereiden. Beide staats lieden wezen op de hevigheid van de gevechten, die in Tunis te verwach ten zjjn, waar volgens Roosevelt „de vyand in zee gegooid moet worden", voordat invasies op het Europeesche continent mogelijk zijn. Churchill ver klaarde verder, dat de geallieerden een voor negen maanden berekend operatieplan hebben. Vóór den afloop van deze periode zullen beide staats lieden elkaar weer ontmoeten op de wijze als dit te Casablanca het geval was geweest. Over den strijd in Oost-Azië ver kondigde de Britsche premier de in geallieerde kringen heerschende op vatting, dat de vernietiging van Duitschland de voorrang heeft boven die van Japan. Heldenstrijd van Nederlandsche vrijwilligers. De Nederlandsche vrijwilligers, die naast de Duitsche soldaten ten zuiden van het Ladogameer strijden, hebben Op 16 Februari wederom van zich doen spreken. Zoo vernietigde de SS- pantserjager Gerardus Mooyman met zijn kanon alleen 13 bolsjewistische tanks. De Nederlander werd eerst door 10 vijandelijke pantserwagens aange vallen, doch enkele minuten latei- stonden daarvan reeds 4 stuks in brand eenige oogenblikken later vernietigde hij wederom 3 tanks, waarop de rest de vlucht nam. Niet lang daarna rolden wederom 20 bol sjewistische tanks op de stellingen der Nederlanders toe. Mooyman bleef onverschrokken achter zijn wapen liggen en vernietigde, ondanks de steeds gevaarlijker wordende situatie achter elkander 6 pantserwagens. De aanvallen werden daarop door de bolsjewisten gestaakt. Winterhulp. De straat-collecte" van Winterhulp, wordt heden Zaterdag en Maandag a.s. in het geheele land gehouden. Dit is de voorlaatste straatcollecte. Winterhulp is zeer tevreden over de vorige eollectes, die die van de vorige jaren verre overtroffen hebben. Een gevolg hiervan is dat ook de uitkee- ringen in belangrijke mate konden stijgen. Dit neemt evenwel niet weg, dat nog duizenden volksgenooten uit zien naar een uitkeering van WHN, dus ook naar hen die dit mogelijk maken. Moge daarom nogmaals herinnerd worden aan de volksche plicht niet geven doch offeren! Een donkere week ligt achter ons. Nog was de echo van de nood lottige schoten, welke generaal Seyf- fardt doodelyk troffen, niet wegge storven of opnieuw werden verschil lende verraderlijke aanslagen gepleegd. In Haarlem was het een W.A.-man, in Voorschoten secretaris-generaal Reydon en zijn vrouw, welke het slachtoffer werden van deze terroris ten. De gevolgen zijn niet uitgebleven. In de provincies Noord- en Zuid- Holland is het sluitingsuur vervroegd en het tijdstip, waarop men zich niet meer op straat mag bevinden, gesteld op 10 uur. In Amsterdam en Den Haag is het sluitingsuur vervroegd tot 7 uur en mag zich na acht uur niemand meer op straat bevinden. Het is dringend te hopen, dat er een einde komt aan deze golf van terreur, welke niet scherp genoeg veroordeeld kan worden. Zaterdagmiddag heeft Mussert voor een groote menigte op den Dam te Amsterdam een belangrijke rede gehouden, waarin hij onder meer heeft gesproken over de gebeurtenis sen der laatste weken. Nadat de Leider gewezen had op het bolsje wistische gevaar en opgemerkt had dat de jongste sluipmoorden het bewjjs zijn, dat ook hier de hand langers van Stalin werkzaam blijven, wekte hij ieder op mede te werken aan het vernietigen van deze duistere elementen. Verder wees Mussert er op, dat aan zijn verzoek om de N.S.B. te be wapenen met spoed gevolg wordt gegeven. De N.S.B. wordt bewapend in duizenden mannen, o.m. in de hulppolitie en in de nieuw op te richten landwacht. Over de honderden studenten, welke thans door de Sicherheitspolizei opgepakt zijn, zeide Mussert Ik heb thans gedaan gekregen, dat bona-fide studenten, die zich behoor lijk aan hun studie wijden en geen streken uithalen in den rug van het front, hun studie zullen kunnen voort zetten. Zuivering is echter noodig van de ophitsers en saboteurs, om onze lioogescholen eu universiteiten in stand te houden, hetgeen van groot belang is voor ons volk, juist in dezen tijd. Tenslotte wees de Leider op de noodzakelijkheid, dat het geheele Nederlandsche volk één zal worden in den strijd tegon het bolsjewisme, hetwelk hij schilderde als het grootste gevaar, dat Europa ooit heeft bedreigd. Amateurstabak vrijgegeven. De kwestie van de amateurstabak, waaromtrent een tijd lang onzeker heid bestond, is thans geheel opge helderd. Amateurs-telers mogen hun tabak laten fermenteeren bij onder nemingen, welke van het fermenteeren van tabak hun normaal bedrijf maken en als zoodanig by het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten staan ingeschreven. Het kerven in loondienst van amateurs mag geschieden door bij het rijksbureau ingeschreven kerf - fabrikanten, die in het bezit zijn van een door dit bureau afgegeven ver gunning voor deze loondienstwerk zaamheden. De gekorven tabak mag onder bepaalde voorwaarden aan de amateurs worden afgeleverd. Behalve dat er accijns en omzetbelasting van betaald moet worden, mogen fermen- teurs en kervers aan de amateurs ten hoogste de voor hun verrichtingen vastgestelde prijzen in rekening bren gen. Indien de tabak door bemidde ling van den fermenteur aan den ker- ver wordt doorgezonden, wordt alleen door den kerver een bedrag voor kerf- en fermenteerloon samen inrekening gebracht. Met inbegrip van accijns en omzetbelasting beloopt dat f 1.20 per pond. Ontvangt de amateur de tabak ongekorven van den fermenteur terug, dan brengt de fermenteur zeven cent per pond in rekening. Prijsbeheersching legt f 1.396.759 aan boeten op De inspectie voor de Prjjsbeheer- sching te 's-Hertogenbosch behandel de in 1942 niet minder dan 13.000 zaken. Het totaal der in 5280 geval len opgelegde boeten bedroeg f 1.396.759 De opbrengst der in beslag genomen en verbeurd verklaarde goederen be droeg ruim f 84.000. In 24 gevallen werd tot sluiting der betreffende zaken en stillegging van het bedrijf overge gaan, in 11 gevallen volgde verbod tot uitoefening van beroep. Tiveemaal kermis in Den Bosch De Bossche burgemeester heeft be sloten naast de traditioneele en in het geheele land bekende Bossche kermis in September, dit jaar ook een voor- jaarskermis te doen houden en wel van 2en Paaschdag (26 April) tot en met Zondag 2 Mei. VENRAY, 20 Febr. 1943 ïandaqsdlenit 4lui$ad&en ZONDAG 21 FEBRUARI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 BEKENDMAKING. Nog steeds komt het voor, dat aan objecten, welke voor de Duitsche Weermacht of het Nederlandsche volk van belang zijn, sabotage wordt ge pleegd. Zelfs heeft de overheid moe ten constateeren, dat de sabotage daden in den laatsten tijd toenemen. In verband hiermede zie ik mij genoodzaakt, de bevolking dezer ge meente er uitdrukkelijk op te wijzen, dat sabotage uiteindelijk slechts aan het Nederlandsche volk schade kan toebrengen. Immers zal de bezettende macht zich tegen dergelijke aanslagen op de openbare orde en veiligheid met kracht te weer stellen. Zij zal er niet voor terugdeinzen door het opleggen van zoengelden en andere straf- en dwangmaatregelen of zelfs door het verantwoordelijk stellen van gijzelaars op het Nederlandsche volk zelve verhaal te zoeken. Teneinde deze onheilen te voorko men, wordt in alle gemeenten een bewakingsdienst tegen sabotage ingesteld. Op de mannelijke inwoners doe ik een dringend beroep, zich in het be lang van het Nederlandsche volk voor het verrichten van, diepsten ter bescherming van gevaar loopendo objecten in deze gemeente vrijwillig beschikbaar te stellen. Aanmeldingsformulieren! zijn ver krijgbaar ter gemeentesecretarie, al waar tevens nadere inlichtingen wor den verstrekt en de instructie voor de leden van den bewakingsdienst ter inzage ligt. De vergoeding voor deze diensten bedraagt f 0.75 voor elk uur, dat werkelijken dienst wordt gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd dat de bewakingsdiensten bij wijze van nevenfunctie kunnen worden uit geoefend en dat, indien het aantal vrijwillige aanmeldingen onvoldoende is, van de zijde van den Bevelhebber der Duitsche Weermacht personen tot het verrichten van deze diensten zullen kunnen worden aangewezen. 16 Februari 1943. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, A. H. M. JANSSEN. Yem-ay Vooruit Op instignatie van de Ver. Venray Vooruit hebben de Venraysche win keliers een artistieke tegel met het Venraysche wapen in den handel ge bracht. Het streven van de vereeni- ging om mooie en goede souvenirs met een eigen karakter in de plaats te laten treden van veel nietszeggende en karakterlooze prullaria komt hierin tot uiting en verdient onze volle sympathie. Diefstal. Tegen een „juffrouw" uit Venray, werd proces-vérbaal opgemaakt we gens diefstal van een handtaschje, tijdens een reis naar Venlo met de Busdienst „Vitesse". Aangehouden. Een kippenhouder uit Oirlo werd aan 't station alhier aangehouden, toen hij circa 500 eieren naar Amster dam wilde vervoeren. Venray Vooruit. In haar streven om. de gemeente en haar inwoners van nut te zijn heeft Venray Vooruit zich, in verband met veel aanvragen op dit gebied, bereid verklaard adressen te noteeren van hen, die kamers willen verhuren, of ruimte in hun huis beschikbaar wil len stellen met of zonder pension of kookgelegenheid. Gezien de behoefte aan woonruimte hoopt de Vereeniging vraag en aanbod tot elkaar te kunnen brengen. Men richte zich voorloopig tot het secretariaat van Venray Vooruit. Patersstraat .17 alhier. Een speciaal Verkeersbureau is in oprichting. Hier over komen nadere mededéelingen. VALK-REVUE De Valk speelde haar laatste wed strijd, in deze competitie, tegen F.C.V.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1