DISTRIBUTIE-BONNEN Distributie-nieuws VERVOLGVERHAAL Het kruis waarbij 't spookte, ARTIKEL Bon- nr. GELDIGHEIDSDUUR RANTSOEN Boter (boterkaart) 06 t/m 14 Februari 125 gr. boter of margarine Vet (vetkaart) 06 t/m 14 Februari 125 gram Extra Boterrantsoen voor Kinderen 01 t/m 11 Maart 125 gr. boter of margarine Vleesch 0 7B •t/m 13 Februari Vs rantsoen vleesch of vleeschwaren Vleeschwaren 0 7A t/m 13 Februari Vj rantsoen vleesch of vleeschwaren (vleeschkaart) Brood Beschuit Gebak 0 7B 0 7A t/m 13 Februari 50 gr. br. ofrants, geb 400 gr. br. of 4 rants, geb Aardappelen 07 A 07 B t/m 13 Februari 2 kg. 1 kg. Kaas 487 488 489 t/m 20 Februari 100 gram per bon (Bonkaart Algemeen) Bloem 492,493 494,495 t/m 20 Februari 70 gr. Tarwebloem 70 gr. zelfr. Bakmeel of l/i rantsoen Gebak Suiker 480 t/m 20 Februari 1 kilogram Koffie- surrogaat 473 t/m 20 Februari 250 gr. koffiesurrogaat Melk Karnemelk of Taptemelk Melk 05-07 06 4-08 t/m 20 Februari 1*1, liter 51/, liter Gort Havermout 482 484 t/m 20 Februari 250 gram 125 gram Vermicelli Maizena 486 t/m 20 Februari 100 gram ltijst of Rjjste- meel of Bflstbi. of Kindermeel 4-07 t/m 20 Februari 500 gram Jam, Stroop enz. 481 t/m 20 Februari 500 gram Jam Brandstoffen 01, 02, 03, 04, 05 KF t/m 30 April 1943 Kookd. DZ 1 eenheid (geen anthraciet) 06, 07, 08, t/m 20 Februari 1 eenheid Kolenk. DV Tabak 07 A t/m 13 Februari 20 sigaretten of 5 sigaren of 10 cigarillos of 25 gram tabak Sigaretten 07 t/m 13 Februari 20 sigaretten Snoep 05 06 07 t/m 20 Februari 100 gr. chocoladewerk 100 gr. suikerwerk Cacao m suiker Zeep Scheerzeep 3-06 4-06 490 491 N t/m 20 Februari t/m 28 Februari t/m 30 April 150 gram R Waschpoeder, R toilet zeep. R Eenheidszeep 1 st. Scheerzeep Gemengd Meel 483 tot 20 Febr. 125 gram Peulvruchten 485 t/m '20 Februari 250 gram Appelen 3-05 2-05 4-05 t/m 20 Februari 1 kg. Mandarijnen 4-04 t/m 20 Februari 850 gram Bonnen beteekenen voedsel, mitser geld is. Zorg voor geld! STEUNT WINTERHULP! Nieuwe zeepbonnen v. kinderen Tot en met 28 Februari geven de volgende bonnen recht op 't koopen van de daarachter vermelde hoeveel heden zeep. De met „algemeen 490" gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met „R eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht: het zij op het koopen van een stukje van 241/, of 28 gram luchtgevulde een heids-toiletzeep, hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep, hetzij op het doen wasschen van 5 kilogram droge vuile wasch. De met „algemeen 491" gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met „R waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht, het zij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, hetzij op het doen wasschen van 9 kilogram droge vuile wasch. De met „R toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoo ver voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „al gemeen 474" en „Q-eenheidszeep" en van de voor waschpoeder aangewezen bonnen „algemeen 475" en „Q-wasch- poeder" is verlengd tot en met 28 Februari. 10. Een akelige kreet huilt over 't erf. O, help, hjj wil mijn kind ver moorden gilt de boerin. Met één sprong is Kragers 't karretje uit. De knechts en meiden schieten toe. Giessers heeft de pop vast. Hier krijscht Gijs, doet een wilden ruk, dat de pop in tweeën knapt. Tien, twaalf handen tegelijk grijpen Giessers aan, dwingen hem los te laten, slaan hem tegen 't hoofd op de armen, stompen hem tegen 't lijf. Jaag hem de plaats af, gilt Kragers. Onverstaanbare woorden en ruwe kreten uitbrullend, wordt Giessers door 't volk van de boerderij afge dreven. Pas op 't eind van 't voet pad laten ze hem los; hij zal wel gaan... Maar als razend keert Giesers zich om, de gebalde vuisten vooruit gestoken. Een heftig geblaf galmt over 't pad. Een der knechts heeft den grooten kettinghond losgemaakt en hitst hem op. Giesers aarzelt. In woeste sprongen komt 't, in heel 't dorp gevreesde, beest aangerend. Even nog blijft Gie sers staan, maar hij is versuft door de mishandeling, voelt dat machte loosheid hem overvalt. Dan holt hy naar 't hek en trekt het met een daverenden klap achter zich dicht. Hier Castor, gebiedt Kragers. Onwillig komt de hond nader. Ik moest 'm eigenlijk niet terug roepen, maar- Langzaam loopen. ze verschrikt naar de boerderij terug. Wie begrijpt dat nou hijgen ze. Ze begrijpen er niets van. Nou, misschien dat ik 't snap, zei op eens een van de meiden. We ten jelui wat 't was Nou, kijk, niks anders dan jaloerschheid. Zijn kin deren hebben geen speelgoed en nou kon hjj niet velen, dat Keetje zoo'n groote prachtige pop had. Ja, waarlijk, dat was mogelijk. Ja, anders kon 't niets zyn. Dat was 't bepaald zeker. Wat 'n leelijke vent. -- Ja, besluit Kragers. Mien heeft gelijk, jaloerschheid. Maar op 't erf gekomen, gaat hij zorgvuldig de stukken van de pop bijeenrapen. Keetje krijgt een andere, troost hy. Dan sluipt hij met de brokken naar de keuken, naar 't brandende fornuis, gooit ze in-'t vuur. Hy blyft wachten totdat alles ver brand is... Waarom Hij weet 't zelf niet... en toch... wat is dat Hij heeft zoo'n akelig, angstig gevoel, dat die pop hem ongeluk kan aanbrengen. Ik ben anders heelemaal niet bygeloovig, mompelt hij. Maar hij voelt zi:h ineens veel geruster geworden, nu alles is opgebrand. Stom, dat ik den hond heb te ruggeroepen Maar kom, alles heeft z'n tijd. Fijn knijpen zal ik je, Gie sers Leer om leer, ellendeling En nou begrijp je best, vrouw, waarom ik daar straks begon met te zeggen, dat 't maar goed was, dat ik toen juist den heer kapelaan tegen- Vaste brandstoften voor kookdoeleinden. Van 1 Februari tot en met 30 April 1943 geeft de met „06 KF" gemerkte bon der DZ-kaart voor vaste brand stoffen voor kookdoeleinden recht op het koopen van één einheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthraciet. Metalen keukengerei en serviesgoed. De geldigheidsduur van de bonnen voor keukengerei en serviesgoed, Reserve 3 - 77. 3 - 78, 3 - 79, 3 - 80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaarten voor Voedingsmiddelen 13e periode K 310 of K 410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar) is verlengd tot en met 28 Februari 1943. Men Kan dus tot en met bovenge- noemden datum ep deze bonnen, bjj gelijktijdige afgifte van één der pun ten 01 tot en met 04 van de EV- kaart voor serviesgoed, naar keuze metalen keukengerei of serviesgoed koopen. kwam. Waarlijk, ik was anders in staat geweest om mezelf van kant te maken. Ja, zegt vrouw Giesers, meteen uitdrukking van martelende smart op 't beschreide gezicht. Zwijgend blijven ze een tijdlang naast elkander zitten. Geen van bei den, die een woord weet te vinden, waar ze iets aan kunnen hebben. 't Moeilijke ademhalen van 't sla pende zieke Dolfje op moeders schoot zaagt door de doodsbenauwde stilte. Jan, wat heb je daar een groo te schram op je hand'? fluistert ge jaagd opeens de schreiende stem van vrouw Giesers. Verschrikt ziet ze hem aan. Schram Wat O, ja Hoe komt dat'? vraagt ze. Ze heeft 't daar straks al gedacht, toen Jan aan 't vertellen was, hij verborg iets voor haar. Kijk, ja, hoe zou ik daar aan komen Die spijkers. De klink' van de buitendeur ram melt. Volk Ik mhag whel even binnen ko men vraagt dezelfde stem. Vergezeld van de kinderen komt een man de kamer binnengesjokt, een vriendelijken lach op 't zoetsap pige gezicht. Ghoeje middag Goeje middag, antwoorden ze verbaasd den bezoeker aanziende. Nha, hoe ghaat 't? Ik kwam es khijken. Is 't whaar, what ze ge- zeghd hebbeHeb je oudheden to khoop Niet Gheen oudheden te ver- khoopen What kunnen de men- schen toch kletsenKomaan dan, hij mocht toch zeker wel evèn blijven rusten, nietwaar Ach, was dat kind ziek Nou, hy hoopte van harte, dat er gauw beterschap kwam. Mocht 't lieve kind wat hebben van oome wat lekkers De andere lieve kin dertjes ook Kijk eens aan menschen. 'n heel zakje suikergoedWelnee, blijf kalm, 't hoeft niet betaald te worden, 't was maar een aardigheid, hij was dol op kinderen. Zoo, zoo zé moesten 't nu maar eens lekker op peuzelen. Ha, ha, betalen. Nee, maar, 't was nogal een mooie tijd om wat lekkers te betalen tegenwoordig. Nou weer zoo'n schadelijke hagelslag. Nee 't. zat er niet dik aan bij de kleine boeren, dat kon hij best merken; ze leenden tegenwoordig meer geld bij hem, dan vroeger. Doen ze dat dan? 't Bloed stijgt Giesers naar de bleeke wangen. Of ze 't dhoen Menschen, waar je 't niet van zou dhenken Afhyn, Isaak klapt niet uit de school. Een veelbeteekenend lachje doet hem de lange gebogen neus tot over de bo venlip zinken o man, als hij pra ten wou. Maar kyk, ze leenden alle maal graag bj[Isaak. De jodenwaren geschuwd en gewantrouwd, hij niet. Dat kwam Isaak was eerlijk, hoefde ook geen borgen of onderpand te hebben, vroeg lage percenten zijn Rebecca was er dikwijls kwaad om op een halfjaar aflossing en als dat om Was, en de centjes waren er niet, dan kneep hij een oogje dicht, als ze de renten maar afdokten allemaal natuurlijk, als hy wist met eerlijke lieden te doen te hebben. Wordt vervolgd. Inlevering boterbon „07" Zy, die hun boterbonnen „07" niet tusschen 28 en 30 Jannarij.l. by hun slager of margarineleverancier hebben ingeleverd, worden alsnog in de ge legenheid gesteld deze bonnen bij den margarinehandelaar in te leveren tot en met 23 Februari a.s. De aandacht wordt er op gevestigd dat gedurende deze dagen uitsluitend inlevering mogelijk is bij den handel in margarine. Inlevering bjj den sla ger kan dus niet meer plaatsvinden. Boter of margarine op bon 06. Van Donderdag 4 tot en met Maan dag 15 Februari is de met „boter 06" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen aangewezen voor het koopen van boter. Per tweetal bonnen kan men 250 gram boter verkrijgen. Zy, die de voorkeur geven aan margarine, kun nen op dezen bon desgewenscht per tweetal bónnen 250 gram margarine koopen, wanneer de handelaar deze in voorraad heeft.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4