Binnenland. voor onmiddellijk gebruik ongeschikt gemaakt. Artikel 29b Het is verboden tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopkomst op den open baren weg te doen verblijven voor werpen of stoffen waarvan de aan wezigheid op den weg gevaar kan opleveren voor het ryverkeer en/of voetgangers. Aldus gedaan te VENRAY, 12 Januari 1943 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. BEKENDMAKING Toezicht op krankzinnigen. De Burgemeester van Venray herin nert de ingezetenen bij vernieuwing aan den inhoud van artikel 3 der wet van 27 April 1884 (S. Nr. 96), tot re geling van Staatstoezicht op krank zinnigen is bepaald, dat hij die een krankzinnige verpleegt, over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, gehou- don is hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf, binnen twee maal vier en twintig uur na den aanvang der verpleging. De aandacht wordt in het bijzonder erop gevestigd, dat de aangifte niet slechts alleen moet geschieden voor de krankzinnigen buiten gestichten verpleegd, maar ook voor idioten, on- noozelen en dergelijke stille krank zinnigen, in één woord, al wie niet in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens is en hetzij bjj bloedver wanten of betrekkingen verzorgd wordt. Hij die nalaat de bovenbedoelde aangifte te doen, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie hon derd gulden. Venray, 14 Januari 1943. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. HOUTVERKOOPING. De Gemeente Venray zal op Don derdag 18 Febr. nam. 2 uur in Café „de Keizer" alhier, publiek by loting verkoopen: 300 slagen dennenhout als weipalen, boonenpalen, boonenstaken, gerief- en brandhout, gelegen in de bossclien aan den Endepoel en den Bakelschen dijk. Voor belangstellenden zal op Maandag 15, Dinsdag 16 en Woensdag 17 Febr. tevoren gelegen heid bestaan om de koopen te zien. Alsdan zal van gemeentewege ie mand aanwezig zijn, om aanwijzing te doen. Aangeraden wordt, dat een ieder de nummers der koopen, waar aan hij voorkeur geeft, goed noteert, zoodat bij den verkoop geen vergis sing of teleurstelling behoeft plaats te hebben. GEVONDEN oen textielkaart, is by van Dyck, Overbroek, een dameshorloge, is op 't politiebureau. Marktoverzicht. Maandag werden overgenomen 93 dioren, zijnde 50 runderen en 45 nuchtere kalveren. Er waren 9 biggen aangevoerd. Zilveren jubileum. Dinsdag herdacht Mej. B. van Op borgen alhier den dag, waarop zij voor 25 jaren by de Posterijen in dienst trad. Wederom zijn op verschillende plaatsen kippen gestolen, n.l. by D. en P. en Wed. J. De politie zoekt naar de daders. - Zaterdagmiddag had de jeug dige A. bij het ver-springen het on geluk een enkel te breken. Schoorsteenbrand. Woensdagmiddag brak schoorsteen brand uit by A. in de Grootestraat. Door spoedig ingrijpen der brandweer kon orger voorkomen worden. SERV ATIUS-OMROEP Het is don kampioenen niet gelukt, haar laatsten competitie-wedstrijd in Boxmeer tot een goed einde te bren gen. Op zeer gelukkige wyze kwam Boxmeer met 1—0 aan de overwin ning. Aangezien de wedstrijd van weinig belang was, hebben de Ven- rayers het geval dan ook maar kalm opgenomen. Nu kunnen we rustig afwachten, hoe de bond zal beslissen aangaande de promotie-regeling. Deze uitspraak zal binnen zeer korten tijd worden bekend gemaakt. Serv. 3 bleef met 2—0 de meerdere van de Valk 3. Serv. 4 behaalde een verdienstelijk gelijk spel in Well en Serv. 5 werd dooor Merselona inge maakt. Zondag a.s. Kronenberg—Serv. 4; Serv. 3 Wittenhorst 3 2.30; Serv. 5 Dis 2 12.30; Serv.-SVB 1 2.30. Zondag a.s. komt de sterke 2de klasser uit Blerick op* bezoek. We zijn benieuwd op welke wijze Serv. hiertegen party zal geven en of ze ook voor de 2de klasse rijp zijn. Dit kan een zeer interessante wedstrijd worden en aan belangstelling zal 't niet ontbreken. VALK-RÉVUE Nu wy enkele weken verstoken zijn geweest van Valk-nieuws, willen wy toch even terug zien naar de laatste wedstrijden. De Valk—I.V.O. werd door de Valk gewonnen en het bracht het vertrou wen terug in eigen kracht. De wedstrijd was goed gespeeld, alhoewel I.V.O. iets teleur stelde. De wedstrijd in Gennep bracht een gelijk spel, het welk werd afgedwongen door Gennep, en wel in het laatste half uur op een zeer harde wijzeDe wedstrijd de Valk-Arcen werd hier met 3—1 gewonnen. Nu nog den wedstrijd tegen F.C.V. en het programma is weer voor dit seizoen afgewerkt. De Valk 2 leed twee nederlagen resp. tegen V.V.V. 3 en Venlosche Boys 2, en trekt morgen naar Steyl. De Valk 3 verspeelde haar eerste plaats en kan zich wel uitgeschakeld beschouwen. De benjamins doen het nog steeds slecht, en zijn tot op heden een prooi voor de tegenstanders. Beugelnieuws Kring Venray De uitslag van de gehouden com petitie over het seizoen 1942 1943 is als volgt; in klasse A en B bezette Ons Genot de eerste plaats en daar mee twee wisselbekers. Onder Ons bezette twee 2e plaatsen, terwijl deze club in afdeling C na een beslissings wedstrijd tegen Ons Genot de eerste plaats veroverde en daarmee de prachtige wisselbeker, geschonken door bierbrouwerij Rutten. Het beugelspel wordt de laatste ja ren steeds meer en steeds beter be oefend. Als de omstandigheden zich verbeterd hebben zullen waarschijn- lyk nieuwe clubs tot den kring toe treden. Wellicht is het dan ook mogelijk by den N.Limb. bond aan te sluiten, zoodat wy dan ook te kampen krijgen met de sterke Noor delijke clubs. Wanneer de concoursen gehouden worden op de banen van Op de Lat en Onder Ons, komen wy hierop nog terug. Nieuwe gemeente-secretaris. HORST. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend als secretaris dei- gemeente Horst, aan don heer H. Kellenaers. Tot zijn opvolger is be noemd de heer H. Vorst uit Maas tricht. Markt te Horst Dinsdag werden op de markt aldaar aangevoerd: 38 stuks grootvee, 46 stuks kalveren, 9 biggen en - scha pen. De prijs der biggen was f 45-50 per stuk. Door de N. V. C. werden overgenomen 37 stuks grootvee, 46 kalveren en schapen. SEVENUM. Zondag vlak na 't be gin van den kampioenswedstrijd Sparta—Oirlo brak de Oirlospeler de P. een been. Dr. Le Lorrain was spoe dig ter plaatse, waarna de patiënt overgebracht werd naar 't ziekenhuis te Venlo. De ongeslagen Sevenumploeg verloor na hervatting den wedstrijd met 2 4. Speelhol uitgeroeid. In een woning aan de Hendrikx- straat te Venlo heeft de politie na het middernachtelijk uur een inval gedaan waarbij een zestal personen werd betrapt, toen zy bezig waren met 't beruchte „Mijn- en dijnspel". Eerst na een langdurig verhoor be kenden de bezoekers zich aan hazard te hebben schuldig gemaakt. Een deelnemer had in korten tyd f8000. verloren, terwy'l er onder de mannen huisvaders met een zeer beperkt in komen waren. De grootste gokkers, de 40-jarige kastelein W. B. en de 39-jarige W. J., werden naar het bureau van politie overgebracht. Onder leiding van inspecteur Wierks werd vervolgens in de woning van B. huis zoeking gedaan, aangezien was geble ken, dat tijdens de speelpartijen rook artikelen en sterke drank tegen fabel achtige prijzen van de hand werden gedaan. Er waren slachtoffers, die voor f 4000.— en f5000.— speelschuld hadden en geen raad wisten deze aan te zuiveren. Er werden liefst honderd gasmas kers benevens verschillende andere artikelen aangetroffen, welke in ver band met overtreding van prijsbeheer- schingsbesluiten en Hamstenvet in beslag werden genomen. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, dr. Seyss Inquart, heeft den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. Goede wagen, op zijn verzoek ont slag verleend onder dankzegging voor de bewezen diensten. Prof. dr. Goedewagen zal zijn wetenschappe lijke arbeid als professor aan de uni versiteit te Utrecht voortzetten. Tot zjjn opvolger werd mr. H. Reydon benoemd, hoofd van de hoofdafdeeling I van den Nederlandschen Landstand. N.S.B. ingeschakeld in de staatsleiding. Blijkens het hoofdartikel in „Volk en Vaderland" heeft de Leider der N.S.B. ten behoeve van de uitoefening van zijn besturende taak in den staat de secretarie van staat der Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlan den gesticht. De secretarie zal het centrum zijn, waarbinnen de werk zaamheden van de door hem benoem de gemachtigden voor staatsaange- legenheden betreffende de volksge meenschap tezamen komen en dat, omgekeerd, zorg draagt voor de co ördinatie en concentratie van deze werkzaamheden. Voorts zal de secre tarie zich bezig houdeu met die aan gelegenheden, die voortvloeien uit de verhouding tusschen Beweging en Staat. Doormiddel van de gemachtigden verkrijgt de leider der N.S.B. het voortdurend contact met de onder scheiden departementen van algemeen bestuur, met de Duitsche dienstin- stanties en met de organen der volks gemeenschap. De oorlogstoestand dwingt er toe, dat de inschakeling in het staatsbe stuur nog slechts gedeeltelijk kan geschieden. In overeenstemming met het des betreffende besluit van den Rijks commissaris heeft Mussert, in ver band met zijn bemoeiingen met het Nederlandsche staatsbestuur, de vol gende besluiten genomen. Benoemd tot hoofd der secretarie gevestigd Nassauplein 10 Den Haag, dr. J. H. Carp: tot gemachtigde voor staatsaangelegenheden; C. van Geel kerken; Binnenlandsche zaken en na tionale veiligheid: prof. mr. dr. R. van Genechten, onderwijs, kunsten en we tenschappen; mr. M. Rost van Tonnin gen, financiën, bankwezen, bijzondere economische zaken en Ned. Oostcomp.; ir. W. L. Z. v. d. Vegte, waterstaat en verkeer; dr. F. E. Posthuma, landbouw en visschery; C. v. Ravenswaay, sociale zaken; mr. H. Reydon, volksvoorlich ting en dr. K. Keyer, volksgezondheid; tot gemachtigde voor bijzondere diens ten o.m. voor de niet commercieele ver- eenigingen en stichtingen: H. W. Mul ler Lehning; voor aangelegenheden dei- volksgemeenschap H. J. Woudenberg, N.A.F.; E. J. Roskam Ilzn., Landstand en de bedrijfschappen op landbouwge bied; dr. ir. W. A. Herweyer; Ned. Om roep; M. Meuldyk, Ned. Arbeidsdienst; F. W. v. Vloten, Ned. Volksdienst. Arts C. C. A Croin (Artsenkamer.) Tot gemachtigden, resp. voor de aangelegenheden betreffende het Ned. Legioen, het Bibliotheekwezen en het Museumwezen: Lt.gen. H. A. Seyffardt, F. Ouwerling, dr. D. Hannema. Tot chef van 't kabinet hetwelk rechtstreeks onder Mussert ressorteert is benoemd jhr. D. de Blocq van Schel- tinga. Dit kabinet zal tijdelijk geves tigd zijn Willem de Zwijgerhuis, Zee straat 76 den Haag. Zijn vrouw gedood. Voor de Bossche Rechtbank heeft terecht gestaan de 39jarige bakker L. PC. van Moorsel uit Deurne, die tijdens een huiselijken twist zijn vrouw met een stoel zoo ernstig had geslagen, dat zy eenige weken later aan de bekomen verwondingen over leed. Eisch en uitspraak 10 jaar ge vangenisstraf. Verliooging kindertoeslag. De departeinenten van Sociale Za ken en Financiën hebben een maat regel genomen, die zeker algemeene instemming kan vinden, nl. verhoo ging van den kindertoeslag' Niemand zal ontkennen, dat dit by de sterk gestegen kosten van het levensonderhoud wel noodzakeiy k was. Bij een loon van f 6 of minder per dag wordt de bijslag vermeerderd met 10 cent per dag en bij een loon van meer dan f 6 tot ten hoogste f8 per dag met 5 cent. De_ kinderbijslag wordt nu aldus Arbeiders met meer dan twee kin deren beneden den leeftijd van 15 jaar ontvangen voortaan een kinder bijslag van 20 cent per dag indien hun dagloon f 4 of minder bedraagt. Bij een dagloon van meer dan f 4 en ten hoogste i 8— is het bedrag van den kinderbijslag op 25 cent ge steld. Voor hoogere loonen blijft de uitkeering onveranderd op 25 cent per dag gehandhaafd. Deze verhooging is tijdelijk; ze geldt voor het 4de kwartaal van 1942 en voor het jaar 1943. De Staat draagt de kosten der verhooging. Geen nieuwe postrekeningen. Het openen van nieuwe postreke ningen is tijdelijk niet meer moge lijk. Wegens de heerschende buiten gewone omstandigheden moest in het belang van den postcheque- en girodienst deze maatregel worden ge nomen. Slechts voor overheids- en semi-overheids-instellingen worden uitzonderingen gemaakt, evenals voor personen, die naar het oordeel van den directeur van den postcheque-en girodienst, een dringende behoefte hebben aan een postrekening. De ge nomen maatregel treedt onmiddellijk in werking. Bonaanwijzing smeermiddelen. Van 1 Februari 1943 af geven de met „Periode C" gemerkte bonnen voor smeermiddelen recht op het koopen van het op den bon aange geven aantal eenheden smeermid delen. Zwendel in surrogaten. De dienst van den gemachtigde voor de pry zen heeft een onderzoek ingesteld naar de samenstelling van surrogaten. Aan de vervaardigers werden verschillende vragen gesteld. Dt, ingekomen antwoorden hebben wel een schril licht geworpen op den zwendel, die door sommigen werd bedreven. Zoo luidde het antwoord op de vraag, waaruit jus-blokjes waren sa mengesteld, vrijwel stereotiep: Water zout, crocusmeel en „aroma"... Werd de samenstelling van dit aroma opgevraagd, dan kreeg men ten antwoord, dat dit door de firma die en die geleverd was, die 't weer van een ander had betrokken. Ein delijk gekomen by de bron, bleek de grondstof voor dit „geurig" product dan te bestaan uit gemalen heide en kersenpitten 1 In den surrogatenhandel zyn mtl- lioenen verdiend ten koste van het publiek. Men kan echter wel zeggen dat de pret er thans af is. Verschil lende firma's zetten de vervaardiging stop. Vanzelfsprekend bestaan tal van surrogaten ook uit behoorlijke grond stoffen. Meestentijds was de bereken de prijs echter nog te hoog. De af- deeling prijsvorming en prysbeheer- sching van den die lende verlagingen stelligen. Zoo o.a. thee-surrogaten. Verspilling 'Tan worden vei Het gaat er t thans van kolen, gas en e minderen, zonter afl de arbeidsprestatie en op de kantoren, afbreuk aan de pres houding. Zooals het eiken werkman ene! hoog tot laag om zii waar hij werkt v! gingsactie in te zetb elk het zijne er toe in ieders eigen belay rantsoenen voor de i worden misbruikt. Men vermijde ver^ gie. Wie dit niet ba tot de ontdekking de toevoer van gij wordt afgesneden. I Ik zeg m» Als er ooit een tii vloeide van gerodl kwaadsprekerij en li zeker de onze. Kwaadsprok 311 -j en overfluistdren u en handelingen vam die op waarheid i maakt by na iniema uit. „Het is tnch w het stopwaorói' En kwaadspreken: niet karakterloos, inaar soluut verboden is. wordt er in dezen het slachtoffer van Daaraan bezondig overigens fyne zie bastaardvloek hard den gaan! Dat is ook g met die twee... Ik weet 't van hun dienstbodf teld... Dat vuile art niet, maar ik wed i geschreven heeft, em over zoóiets wi praten.... Over dien inb 1 mijne; de knecht, weg is gekomen, geen cent... En zoo roddelt mi En toch: kwaadsp Ik zeg maar zoo sommige menschen i zy woord voor woord 1 wat anderen... nooit En in voor anderer steken zy helderzienc f. 60.000 aan g Maandagnacht is ir juwelier F. Klaassen te s'Hertogwibosch, w 60.000 aan go-yi en o gemaakt. Stille Omgang Het feest van Ie van Mirakel valt dt dag 17 Maart. De wordt op Zondag -2j houden, aaavangen© morgen nt vier vjir zal zich hoofdzakili. de Amsterdammers Vofidselburca Leunscheweg 15 Inleveren van oik* mestformuliji VenrayO Voor hst. inleve-ei mnlieren is gelegenjie Woensdag 10, Dojd dag 12 Fetr. na der 4 uur. De georjamseerdfn raden deze formuliere brengen, amgezien ]d< moet kleppen rke grootte vai het injvc AaigiÉé va gelach By noaslachtiniej vee moetö de veejfo

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2