WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN mentsprys: voor Venray Provinciaal Nieuws. Buitenland. tile Jaargang No I Verantwoordelijk rooi den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS. Zaterdag 6 Febr. 194:1 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ei per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY 70 ct buiten Venray 80 ctjper kwartaal. e zfyi eï meet i Dinsdagnamiddag bereikte ons betrekkelijk onverwacht de blijde tij ding, dat Peel en Maas vanaf heden weer mag verschijnen. Na de moei lijkheden van het „Peel en Maasloze tijdperk", dat gelukkig slechts een maand duurde en thans weer tot het verleden behoort, zullen onze lezers dit nieuws zeker met vreugde be groeten. Met dit besluit heeft de overheid getoond een open oog te hebben voor de, door het wegblijven van Peel en Maas, voor velen in Venray en om geving ontstane moeilijkheden, en wij zijn er van overtuigd, dat al onze lezers deze gunstige beslissing van de autoriteiten zullen waarderen. Te meer waar het nog niet is voorgekomen, dat een sedert Januari stilgelegde courant opnieuw verlof kreeg te ver schijnen. Dat Peel en Maas, na twee maal verboden te zijn geweest, er in slaagde om twee maal opnieuw ver gunning te krijgen tot verschijnen, mag dan ook wel een unicum ge noemd worden; een bewijs ook, dat Peel en Maas zich in Venray in den loop der jaren onmisbaar heeft weten te maken. Peel en Maas had zich in het familieleven van onze lezers een plaats veroverd, die, eenmaal openge vallen, een groote leegte achterliet. Dit stemt ons enigermate tot vol doening, terwijl het ons tevens een spoorslag is, ook thans aan Peel en Maas onze beste kracht te wijden. De bevoegdo autoriteiten betuigen wij hierbij dan ook onzen welgemeen- den dank voor haar zoo duidelijk be toonde goedwillendheid en inzicht iif de noodzakelijkheid om ons blad te doen voortbestaan. Het past ons ook dank te betuigen aan hen, die door hun medewerking en bemoeiingen deze wederverschijning bewerkstelligd hebben. Wjj doelen hier vooral op het dagelijksch bestuur onzer ge meente, dat zonder versaagen vast bleef houden aan de kleine kans, die er nog was. Hadden deze heeren niet op een dergelijke, hardnekkige wijze hun krachten daarvoor ingespannen, dan was Peel en Maas voor langen tijd van de baan geweest. Zij mogen dan ook van onze dankbaarheid zeker zijn. In alle geval, Peel en Maas is er weer, wel is waar nog kleiner als eerst, maar toch voldoende van om vang om onze lezers van de noodza kelijke berichten op de hoogte te houden, en tevens nog naast plaatse lijk nieuws ook beknopte overziohten van binnen- en buitenlandsch nieuws te brengen, terwijl ook de feuilleton vorvolgd zal worden. Ook adverten ties kunnen nog in beperkte mate opgenomen worden, zoodat ons blad ook in dezen nieuwen vorm lezens waardig zal blijven. Met frisschen moed dus den nieuwen jaargang in. REDACTIE EN UITGEVER, Aan liet Oostfront. Van Leningrad tot het Koeban- gebied duurden de hevige afweerge- vechten, die de Duitsche troepen aan het Oostfront tegen onophoudelijke aanvallen der bolsjewisten leveren, nog altijd voort. Brandpunten van den stryd waren het gebied ten- zuiden van het Ladogameer, waar het roode leger met inzet van alle krachten een verbinding met het omsingelde Lenin grad tot stand tracht te brengen, het gebied ten westen van Woronesj en het Koebangebied. Tusschen den beneden-Don en den Kaukasus scheen de strijd nog een vrij bewegelijk ka rakter te hebben, hetgeen ook in de formuleering der Duitsche legerberich- ten tot uitdrukking kwam. In Stalingrad hebben de resten van het ingesloten zesde leger hun held haftig verzet tegen een vijandelyken overmacht gestaakt. De zuid. groep onder bevel van den tot generaal- veldmaarschalk bevorderden Paulus moest den strijd tenslotte na twee maanden opgeven en werd overwel digd. De noordelijke groep handhaafde zich nog; in een tractoren- fabriek, die door de artillerie der bolsjewisten systematisch tot puin werd geschoten. 1933-30 Jan. 1943. Terwijl de Duitsche legers Europa tegen liet bolsjewisme beschermen, vierde Duitschland op waardige wyze het feit, dat de nationaal-socialistische beweging tien jaar geleden aan de macht kwam. De herdenking, die niet met feestelijkheden gepaard ging, stond geheel in het teeken van het hoogtepunt, dat den oorlog thans heeft bereikt. In een rede tot de weermacht behandelde Rijksmaar schalk Goering nogmaals uitvoerig de oorzaken en het verloop van den strijd tegen de Sovjet-Unie, waarbij hij zijn toehoorders verzekerde, dat de Duitsche legers in den a.s. zomer weer in den aanval zullen zijn. Ook Rijksminister Goebbels sprak een groote rede uit en tevens een procla matie van den Fiihrer, die zelf in zijn hoofdkwartier is gebleven. De Fiihrer wees in deze proclamatie op zijn ver klaring by het uitbreken van den oorlog, dat tijd noch wapengeweld Duitschland zullen bedwingen. Totale oorlog. Overeenkomstig Goebbel's uitspraak „vechten en werken voor de over winning" en andere uitlatingen van Duitsche leiders zal Duitschland de oorlogsinspanning van het thuisfront nog vergrooten. Hiertoe zullen o.m. een aantal niet-noodzakelijke bedrijven gesloten worden, terwijl een veror dening is uitgevaardigd over de aan melding van mannen en vrouwen ten behoeve der rijksverdediging. Volgens deze verordening moeten alle mannen van 16 tot 65 jaar en alle vrouwen van 17 tot 45 jaar zich bij de arbeidsbureaux melden, zoodra zij opgeroepen worden. Reeds in een beroep werkzame personen, vallen buiten deze maatregel. Men heeft terstond een begin ge maakt met het oproepen van ver schillende groepen. Den eersten dag van de afkondiging hebben zich dui zenden Duitschers vrijwillig op de arbeidsbureaux gemeld. Het duikbootYrapen. De Fiihrer heeft den bevelhebber der duikbooteu, admiraal Dönitz, tot groot-admiraal bevorderd en hem tot opperbevelhebber der Duitsche marine benoemd. Door deze benoeming wordt nog eens den nadruk gelegd op de beteekenis van het duikbootwapen, hetgeen ook in de geallieerde landen niet onopgemerkt is gebleven. De be- bedreiging der overzeesche transporten door de duikbooten der spil blijft het voornaamste vraagstuk der geallieer den, zooals ook uit de geallieerde scheepvaartverliezen in Januari, die 522.000 ton bedroegen, duidelijk blykt. Bruggehoofd Tunis. Ma de ontruiming van Tripolis trok ken de Duitsch-Italiaansehe troepen zich verder in de richting van Tunis terug, in zware gevechten gewikkeld met het Britsche achtste leger. Om trent de plannen van maarschalk Rommel is nog niets bekend, zoodat allerlei gissingen omtrent een even tueel standhouden achter de Mareth- Linie of bij Gabes, waar tusschen de zee en een groot zoutmeer slechts eer. vry nauwe doorgang bestaat, ge daan werden. In elk geval zijn de Duitsche troepen in Tunis geslaagd in hun streven het bruggehoofd rond Bizerta en Tunis uit te breiden en tevens een breede strook langs de kust in zuidelijke richting tot Gabes vast in handen te krijgen. Aldus is de vereeniging van de troepen van Rommel en Von Arnim voorbereid. Rond de nauwe doorvaart der Mid- dellandsche Zee tusschen Tunis eener- zyds en Sicilië anderzijds werden wederom hevige luchtgevechten ge leverd. De bommenwerpers der spil bleven de geallieerde convooien naar Algiers en Bone hevig bestoken, ter wijl de Engelschen en Amerikanen op hun beurt de verbindingen tusschen Tunis en Italië trachtten te verstoren. Ook het duikbootwapen speelt by deze wederzijdsche aanvallen op de ravit- tailleering een rol. De stryd om Tunis zal voor een belangrijk deel een strijd om den toevoer zijn, die bij de ge vechten in Noord-Afrika altijd van veel belang is geweest. Dit feit kwam nog eens naar voren in de commen taren dor Italiaansche pers op de ont ruiming van Tripolis, toen deze schreef, dat de terugtocht der Duitsch- Italiaansche troepen vooral moet wor den toegeschreven aan de Engelsche aanval op den verbindingsweg tus schen het Italiaansche moederland en zijn kolonie Libye. Spanning rond Turkije. De zinsnede in het Casablanca- communiquê omtrent de „meest ge schikte plaatsen" en een geallieerde perscampagne hebben niet nagelaten in Turkije groote belangstelling voor de toekomstige plannen der geallieer den te verwekken. Men vermoedt, dat deze zullen trachten Turkije, dat tot nu toe een even wichtspositie tusschen de strijdende partijen hoeft kunnen innemen, tot een duidelijke keuze te dwingen. In elk geval heeft Churchill vanuit Cairo een bezoek aan Turkije ge bracht en een aantal besprekingen gevoerd. Wellicht hangen deze samen met de „groote en zelfs beslissende ge beurtenissen", die men te Londen vol gens Zweedsche correspondenten ver wacht. Niemand twijfelt er meer aan het op hander. zyn van een tweede front, terwijl men in Engelsche mili taire kringen de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat eenige neutrale staten in oorlog zouden komen. VENRAY, 6 Febr. 1943 ZonAaqsdUHit 4}ui$actien ZONDAG 7 FEBRUARI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr.VERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 De Burgemeester van VENRAY waarnemend de taak van Burgemees ter en Wethouders biengt ter openbare kennis, dat de „Verordening tot aanvulling der Algemeene Politie verordening Venray", vastgesteld bij besluit van den Burgemeester van 12 Januari 1943, No. 4 en medegedeeld aan den Commissaris der provincie Limburg blijkens bericht van 26 Ja nuari 1943, 4e Afdeeling, La. B 526/ 11 G., ter gemeentesecretarie gedu rende drie maanden voor eenieder ter lezing is nedergelegd. Venray, 4 Februari 1943 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. De secretaris, VAN HAAREN. Bovenbedoeld besluit luidt in zyn geheel als volgt: BEKENDMAKING. 's-Gravenhage, 2 Febr. Zaterdag 30 Jan. j.l. des avonds is in Haar lem een onder-officier der Duitsche weermacht van achteren neerge schoten. Het terstond door de Deutsche Sicherheitspolizei inge stelde onderzoek heeft niet kun nen leiden tot opsporing van den dader, die echter waar het re sultaat van het onderzoek op wyst in joodsch-communis- tische kringen gezocht moet wor den. In overeenstemming met den Wehrmachtsbefehlshabor Niedor- lande, General der Flïeger F. Christiansen, zyn heden voor den eenen verraderlijk vermoorden Duitschen soldaat als vergeldings maatregel de onderstaande 10, uit joodsch-communistische kringen afkomstige gijzelaars uit Haarlem en omgeving terechtgesteld. Bovendien is een vrij groot aan tal communistische agitatoren uit deze streek naar een concentratie kamp gezonden. De namen der terechtgesteldon luiden als volgt 1. Drilsma, Herbert O., geb. 2.8.06 in Amsterdam, woonachtig te Haarlem. 2. Frank, Philipp. geb. 9-8-10 in Hilversum, woonachtig te Haar lem. 3. Chapon, Barend, geb. 4-8-84 in Amsterdam, woonachtig te Haar lem. 4. Zwanenbeek, I wan, geb. 19-11- 02 in Delft, woonachtig te Haar lem. 5. Reuman, Karei F., geb. 1-3-16 in Schoten, woonachtig te Haarlem 6. De la Rie, Wynand, geb. 30- 9-99 in Leiden, woonachtig te Haarlem. 7. Lebbe, Johannes Th., geb. 10- 12-78 in Den Helder, woonachtig te Haarlem. 8. Warmenhoven, Simon, geb. 11- 9-04 in Velsen, woonachtig te Velsen. 9. Wey, Pieter, geb. 22-11-03 in Velsen, woonachtig te Velsen. 10. Strengholt, Roelof, geb. 5.11.06 in Amsterdam, woonachtig te Velsen. Den Haag, den 2 Februar 1943. der höhere SS- und Polizeiführer Nordwest nnd General kommissar für das Sicherheitswesen Get. RAUTER SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. De Burgemeester van VENRAY, krachtens artikel 3 der Verordening 152/1941 waarnemend de taak van den Gemeenteraad: Overwegende, dat het wegens de herhaalde diefstallen van rijwielen, ook overdag, gewenscht is het onbe heerd of onafgesloten laten staan van rijwielen te verbieden; dat verder door het publiek veel last wordt ondervonden, vooral nu de openbare straatverlichting wegens de voorgeschreven verduistering niet mag branden, van rijwielen en andere voorwerpen, die zich des avonds op wegen of trottoirs bevinden en het derhalve gewenscht voorkomt ook hiertegen maatregelen te. nemen; Gelet op de desbetreffende bepalin gen der Gemeentewet; BESLUIT: vast te stellen de navolgende „Ver ordening tot aanvulling" der Alge meene Politieverordening Venray" Eenig artikel Achter artikel 29 worden twee nieuwe artikelen ingelascht luidende als volgt Artikel 29a Het is verboden op of aan den open baren weg een rijwiel te laten staan, tenzij onder toezicht van een daartoe bekwaam persoon of op eenige wijze

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1