Provinciaal Nieuws. Binnenland. DISTRIBUTIE. NIEUWS w AKKERTJE VENRAY, 19 Dec. 1942 ïondaqsdien6t 4tui$acheti ZONDAG 20 DECEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 GEVONDEN een sleutel no. 219- is by Alb. Hein Groote Markt; een zaag, is by M. Lcnssen, St. Antoniusstraat; een por- temonnaie, een handschoen en een kerkboek, zijn, op 't- politiebureau. Marktoverziclit .Maandag werden aanvoerd 65 run deren. 3 graskalveren, 49 nuchtere kalveren en 27 schapen. Geslaagd Onze dorgsgenoot de heer Martin Arts, Kr uit weg 17, slaagde, te Mun- chen in 't Randschau systeem M. Muller en Zoon, als gediplomeerd dames- en heerencoupeur. SERV ATIU S-OMROEP In een'zeer spannende ontmoeting is Serv. erin geslaagd een volkomen- verdiende 2—1-overwinning op het geduchte F-C.Y. te behalen. De wedstrijd was zeer snel, zoo snel, dat de scheidsrechter de grootste moeite had met een behoorlijke lei ding. Was 't daaraan toe te schrijven dat hy dikwijls zeer vreemde beslis singen nam Waarom kreeg l?.v. F-C.V. in de eerste minuten van de wedstrijd oen penalty toegewezen, wélke door Joos subliem werd gekeerd Toen de Serv.-midvoor in gunstige scorings- positie stond, werd hy op de meest unfaire wyze gevloerd; de scheids rechter stond er slechts éenige meters vanaf, doch deed of zyn neus bloedde. Werkelijk vreemde beslissingen Al met al heeft Serv. wederom twee kostbare puntjes in de wacht ge sleept en heeft zy het kampioenschap in eigen hand, door de nederlaag van Panningen; doch dan moeten de vier resteerende wedstrijden gewonnen worden. Laten zy eerst beginnen door 't met D.E.Y. in Arcen, waar Zondag a.s. gespeeld wordt, tot een goed einde to brengen. Oogenschynlyk een peul schilletje. Doch juist daaiin' schuilt voor Serv. het gevaar. Men onderschat te licht een zwakken tegenstander. D.E.Y. is hekkesluiter, doch Serv. zal niets aan het toeval overlaten, maar alles geven wat 't kan en dan alleen zyn we gerust wat de uitslag betreft. Serv. II ontvangt Zondag a.s. V.V.Y. 3. Deze club behoort tot de sterkste der afd. Serv.' 3 moest een puntje aan Walaria IA laten: gelukkig zorgde Serv. IV voor een verrassing door de Valk 3 in eigen huis met 1—0 te kloppen, een zeer fraai resultaat Serv. 3 moet naar Meerlo en zal Hink móeten aanpakken om de heele buit te bemachtigen. Serv. IV ontvangt L.V.S. I. Serv.'IV mag men gerust „de schrik der kop- ploegen" noemen. Serv. V ontvangt L.V.S. II. VALK-REVUE De verleden Zondag gespeelde wed- 'strijden brachten De Valk geen succes, liet tweede en derde elftal moest de punten laten aan den tegenstander. De Valk 2—V.V.V. 3 was een wed strijd waarin V.V.V. 3 techijisch de meerdere was, waar tegenover De Valk slechts wat opportuniteitsvoet- bal van de slechtste soort wist te stellen. De Valk 3 liet zich in de luren leggen en verloor met 1—0 van Servatius 4. Zij permiteerden zich om nog twee strafschoppen niet te be nutten. Het ly'kt of de inzinking alle elftallen omvat. Nu morgen Ivo Velden op bezoek komt, zal het voor De Valk een zware dobber zyn om winst te be halen, want verleden Zondag maakte Ivo aan het ongeslagen zyn van Panningen een einde, door hen in eigen omgeving een 3—2 nederlaag op te leggen. De precaire plaats in den stand zal De Valk echter wel dwingen, om meer dan voorheen, de zaken ernstiger aan te pakken. Wy verwachten dan ook Zondag een Valken-team op het terrein, dat den ernst van den toestand inziet en ziciï tenvolle bewust is welke plaats momenteel wordt bezet. Is zulks inderdaad, dan zien wij met vertrouwen' hun eindspurt tepemoet. H.C.V.-nieinvs De afgeloopen Zondag bracht spijt en vreugde in het H.C.V.-gezin. Spijt over de 2—3-nederlaag van de lieeren in Roermond en uitbundige vreugde over de mooie overwinning van de dames tegen Uno Animo II. Hoera voor de meisjes De wedstrijd in Roermond is een goede les geweest met als thema: veel meer oefenen, techniek leeren, mijne lieeren. Concordia was technisch beter, en meer stiekvast dan de Venrayers. De halflinie miste veel en het produc tievermogen van de voorhoede was daardoor ook geremd. De middenvoor, die meestal voor de puntjes zorgt, speelde naar onze meening te veel verdedigend en dat rukte de voor hoede uit zijn verband. Ook de backs moeten wij in onze kritiek betrekken un hun raden harder te slaan en beter weg te werken. Toch mogen wy de eerste nederlaag niet alleen wy ten aan eigen fouten, maar wy moeten ook de prettige tegenstanders prijzen voor hun snel en goed spel, dat be sliste. Voor H.C.V. kan deze wedstryd veel nut hebben, als zy voor de jongens een sein zy óm de Kerstvacantie voor een intense training te benutten. A.s. Zondag ligt de competitie stil, maar de meisjes spelen thuis voorde eerste ronde van Hockey-beker tegen Helmond I. 't Zal zwaar zyn, maar wij wenschen hen veel succes. D.I.S.-nieuws. Toen de rechtsbinnen van D.I.S. reeds na enkele minuten zijn club de leiding gaf, dachten de groenwitten blijkbaar op hun sloffen van het met tien man spelend GFC te kunnen winnen. De gasten echter trachtten door hard werken te compenseeren en hun spel stak fel af bij 't sloome spelletje dat D.I.S. presenteerde. Met de rust was de stand dan ook 3 voor GFC. In de tweede helft pakte D.I.S. al thans resoluter aan, maar goed voet bal was 't vooral in de voorhöede allerminst. Alleen de gelijkmaker was 't resultaat van een behoorlijk afgewerkte aanval. Later trapte een der GFC'ers in eigen doel en uit een penalty werd 't tenslotte 5—3. Mor gen is DIS weer vry. Beugelnieuws. De ontmoeting tusschen Onderons en Ons Genot bracht voor klas A van O.G. een kleine voorsprong, door dat zy de leiders 0.0. wisten te ver slaan met 6-3 en zoodoende 1 punt voor kwamen. Het spel van klas A der beide clubs was zeer slecht. Daarentegen speelde klas B en vooral C heel wat beter en het leek wel of de rangen waren omgekeerd en de C-spelers in klas A stonden. Hopelijk zullen zy 't een volgende keer beter doen. In klas B wist Oiider Ons de punt jes thuis, te houden en ^oodoende een punt op hun concurrent Ons Ge not voor te komen. Klas C., welke bij O.G. uit zeer jeugdige personen bestaat, wist door goed overlegd spel hun tegenstanders te verslaan met 5—3, wat een mooie prestatie is. Bij de ontmoeting tusschen Op de Lat en De Kuiters heeft de'thuisclub zich de sterkste getoond en met alle driegde achttallen gewonnen en wel A met 6-2, B met 7-1 en C met 5-3. Hiermee zyn de Kuiters in alle drie klassen op de laatste plaats ge komen, doch zullen hun best doen om deze plaats weer gauw te ver laten. Zaterdag krygt Ons Genot bezoek van Op de Lat, wat wel een over winning zal wórden voor de thuis club. Onder Ons krijgt de Kuiters tot gast en als zy het spel goed aan pakken, kunnen zij de puntjes thuis houden. LUXOR-THEATER De Veldtocht in het Oosten. Deze week draait in Luxor een documentaire film over het eerste gb- deelte van den geweldigen strijd op de immense vlakten -van het Oosten. Het vermetele werk van de filmers der P.K.-aifdeelingen legt hier een ooggetuige-verslag vast, dat beter nog dan een verslag in woorden, aali het achterland kan vertellen hoe het geweest is. Onafgebroken houdt de film de aandacht gevangen. De monumentale film maakt in zijn he roïsche soberheid op iedereen een diepen indruk. Het „paradijs" der arbeiders en dei- boeren, het „paradijs" der kinderen wordt hier geopend en getoond in al zyn gruwelijke ellende, die de naam van paradijs tot een tè ergerlijke be spotting maakt. Deze film werd een document van historische waarde, waarvan men zeker kennis moet nemen. W. v.d.M. Lengende dagen, Kerstmis in ziclit De donkere dagen voor Kerst mis vallen over de wereld. Doch evenzeer is het waar, dat Zondag 20 December reeds de kortste dag van hot jaar is en daarna met stukjes en beetjes eiken dag meer de zon aan den hemel rijst. Volgens den zonnetijd toch gaat op 20 December de zon om 8.08 op en om 15.47 onder, daags daarna om 8.08 op en om 15.48 onder; van den mor gen gaan daarna nog drie minuten af tot een zonsopgang van 8.11 op 27 December, die tot het einde van het jaar aanhoudt, doch dan heeft de namiddag reeds een zonsondergang, die 4 minuten later valt dan op 20 December en op 6 Januari is de dag reeds merkbaar gegroeid. Tot heden werden we gezegend met uitermate zacht weer; doch ook vorig jaar bleef 't tot en met Driekoningen in het algemeen ongewoon zacht tot een winter inzette van bittere felheid die tot het midden van Maart aan hield. Laten we dus geen „hei" roepen voor we d'r over zyn. Latep we al leen dankbaar zijn voor het zachte weer van nu, al kunnen we dan ook niet weten, of dit een afschrijving is op de koude dagen, die misschien nog komen. Vorig jaar durfden we reeds om streeks het nieuwe jaar spreken en juichen over een zachten winter; dit jaar zijn we, geleerd door de erva ring, voorzichtiger geworden en zul len wo ons niet gelukkig prijzen voor het Lichtmis is. Van de week hebben we dan de Gulden Mis gehad, een diep ingebo ren traditie, in het volk levend, dat die H. Mis moet worden bijgewoond. In nog duisteren morgén trekken we allen op en de kerk is stampvol. Dan hooien we aan het „Dauwt hemelen van boven en de wolken mogen den Rechtvaardige doen ne derdalen". Een voorbede voor Kerstmis, die weer, eens de geloofsgeheimenissen in het volle licht stelt. Als by tooverslag worden onze harten daardoor afgetrokken van de rumoerigheden en het luid gerucht om ons heenalle eenvoudigen des harten staan met een gevoel van innerlijke» vrede voor de schamele kribbe in den stal en bidden als kinderen. De onvergankelijke waarde van het Christendom blijkt dan van grooter waarde voor waar geluk dan alle rijkdommen dezer aarde. Zoo zyn wy ook stil verheugd al kraakt de wereld om ons heen door het geloof, het sterke geloof van den boer van het Zuiden. Horster Weekmarkt 15 December. Totaal aanvoer 207 dieren, waarvan 123 stuks rundvee, 23 schapen en 61 biggen. Door de N.V.C. werden overgenomen 146 dieren, hiervan 70 stuks grootvee, 53 kalveren en 23 schapen. Afscheid Pater de Gruyter OVERLOOK Zondagmiddag nam de weleerw. Pater de Gruyter, welke tijdens de ziekte van wijlen Pastoor v. Empel assisteerde, afscheid van onze parochianen, welke hem noode zien vertrekken. Hij. was vriendelijk en behulpzaam voor iedereen. Ook de voetbalclub zal hem ongaarne zien heengaan, want ook daar had hij allen tot vriend. Als er betere tyden aanbreken hoopt de pater naar de Missie te trekken, en als hy dan by de parochianen van Overloon om fi- nancieele steun zal vragen, zal hem deze niet onthouden worden. OVERLOON SSS wist Zondag een matig gespeelde competitiewed strijd tegen SVV(Sambeek) met 6—3 te winnen, en daarmede de tweede plaats op de ranglijst te handhaven. SSS II speelde thuis tegen Beugen I en behaalde een verdiende 1—0 overwinning en versterkte daarmee zyn kans «p het kampioenschap. Volhouden reserves! Morgen ont vangt SSS de. Stormvogels, het eerste is vrij. BERGEN. De oudste inwoner dezer parochie, de heer J. H. Maas (vroeger wonende te Merselo) is overleden. Hij zou op 17 Mei a.s. den leeftijd van 91 jaren, bereiken. Doodelijk mijnongeluk. In de ondergrondsche werken der O. N. IV te Heerlen liad 'n doodelijk ongeval plaats, doordat do locomotief machinist PI. van der Varst by aan koppeling van de locomotief met het hoofd tusschen wagen en locomotief bekneld raakte. De overledene woonde te Heerier- heide, was gehuwd err vader van 1 kind. Jongetje onder wagen gedood. Zaterdagmiddag had in de Hout straat té Pey een droevig ongeluk met doodelijken afloop plaats. Het zesjarig zoontje van de familie M. Geraerds, liep spelend de straat op en werd door een met paard bespannen vierwieligen wagen, beladen met hout, aangereden. De knaap werd dermate verwond, dat hij na een kwartier reeds overleed. Doodelijk ongeval op de Staatsmijn Maurits Djnsdagmorgen omstreeks 2 uur is de 21-jarige sleeper J.J. Smeets, tij dens zijn werkzaamheden in schacht II van Staatsmijn Maurits van een hoogte van ongeveer 25 meter geval len en onmiddellijk gedood. Smeets was ongehuwd en woonde te Rothem- Meersen. MEDEZEGGINGSCHAP IN' HET BINNENL. BESTUUR AAN BE N.S.B. Mussert de Leider van het Nederlandsehe volk. Na den oorlog; bij den opbouw der nieuwe Europeesche orde, zal de Führer Mussert raadplegen'® Voor ons land moeten deze week alle buiten- en binnenlandsche ge beurtenissen in belangrijkheid wijken voor hetgeen er op en om de feeste lijke viering van het 11-jarig bestaan van de Nat ionaal-Socialistische Be weging der Nederlanden plaats grëep. Deze viering had plaats te Amster dam. De krap toegemeten ruimte noodzaakt ons, by het samenvatten van dit belangrijk gebeuren de grootste soberheid te betrachten en ons te beperken tot enkele hoofd zaken. We komen dan allereerst tot de rede van Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart. De door hem behandelde vraagstukken moeten we zien in historisch verband. Juist een jaar geleden sprak de Rijkscommissaris (het was op de Ütrechtsche bijeenkomst ter herden king van het tienjarig bestaan der N.S.B.) van zyn besluit, „om in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in en door de Nationaal Socialistische Beweging onder haar leider Mussert." Het besluit was naar het woord van den Rijkscommissaris „de gevolg trekking uit het besluit van Mussert om zich en zyn beweging te betrek ken in de gemeenschap, die opleven en dood heeft gezworen een nieuw, beter geordend en gelukkiger Europa te stichten." Van dit. standpunt uit bezien was zyn huidige rede een voortzetting van die van verleden jaar. Spr. ont vouwde de grondslagen voor de toe komst van ons land. De eerste grondslag, dien de Führer heeft verkondigd, is dezehij wil de Nederlanders niet als overwonnenen behandelen. De tweede is, dat Mussert den Nederlanders 't Nationaal-socialisme heeft by te brengen. En als derden grondslag heeft de Führer uitdrukkelijk erkend, dat de N.S.B., de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, de draagster dezer politieke ontwikkeling is, en dit zou ik met allen nadruk en uitdrukking willen verklaren, dat Mussert als leider der Nationaal Socialistische Beweging de leider van het Nederlandsehe volk is. Gevolg daarvan is, dat de bezet tende macht by de uitvoering van belangrijke maatregelen van bestuur en vooral bij alle personeelskwesties overleg zal plegen met Mussert. Hierdoor is de N.S.B. verantwoorde lijk betrokken by het bestuur van het land. In een breedvoerige rede, waarin de heer Mussert de geschiedenis der Beweging naging als de geschiedenis van ons volk in deze jaren en een broeden blik wierp op het wereld gebeuren van thans, heeft de Leider de nieuwe taak aanvaard. Daarbij wees hy ook vooral op onzen plicht, om den Europeeschen v West wal te verdedigen, waarvoor wij soldaten zullen hebben te leveren. Deze redevoeringen en haar betee- kenis voor ons volk zullen nog her haaldelijk een onderwerp van bespre king uitmaken, want hierin zyn de grondslagen gelegd voor de toekom stige ontwikkeling van ons land als deel van 't wordende nieuwe Europa. Arbeidsovereenkomsten beëindigd bij stillegging van ondernemingen Uitkeering van schadeloos stellingen Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsehe gebied betreffende het beëindigen van arbeidsovereenkomsten van tewerk- geStelden bij stilgelegde ondernemin gen. Hierin wordt o.m. bepaa!4 Op het tijdstip, waarop een onder neming wordt stilgelegd op &rond van een rechtsvoorschrift of' een be schikking van een tot het stilleggen bevoegde instantie, worden de arbeids overeenkomsten der bij de onderne ming tewerkgesteldon beëindigd. Op het tydstip, waarop aldus oen deel van een onderneming wordt, stilgelegd, worden do arbeidsovereen komsten der by de onderneming te werk gestelden, die alleen of in hoofdzaak bij of' voor het stilgelegde deel werkzaam sjijn, beëindigd, voor zoover zij niet in een niet stilgelegd deel worden te werk gesteld. Het gewestelijk arbeidsbureau kan op verzoek van de onderneming beschik ken, dat deze voorschriften niet van toepassing zyn ten aanzien van af zonderlijke arbeidsovereenkomsten. Is de beschikking na de stillegging ge geven, dan is daarvoor de toestem ming van den te werk gestelde nood zakelijk. Zij heeft in dit geval terug werkende kracht tot aan het tydstip van stillegging. SCHADELOOSSTELLING Een te werk gestelde, wiens arbeids overeenkomst aldus wordt beëindigd, ontvangt van de onderneming een schadeloosstelling. Deze schadeloos stelling beloopt 'n twaalfde deel van het loonbedrag, met inbegrip van de uitkeeringen in gekl of in gelds waarde, waarop een recht van den te werk gestelde jegens de onderne ming in het jaar vóór de stillegging opeischbaar is geworden, alsmede van de vrijwillige uitkeeringen in geld of in geldswaarde, welke de te werk gestelde gedurende dit jaar van de onderneming heeft ontvangen. Verplichte bedrijfssluiting van 23 December tot 4 Januari. In verband met do huidige bijzon dere situatie in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode van 23 December na be ëindiging der werkzaamheden tot en met 3 Januari gelegen werkdagen zullen moeten zijn gesloten. Uitgezonderd zyn bedrijven die grondstoffen voortbrengen, gas-, wa terleiding- en electriciteitsbedryven, voedselvoorzieningsbedrijven, perso nen- eii goederenvervoer, detailhan del-bedrijven, bank- en verzekerings bedrijven en bedrijven, welke recht streeks door de bevoegde Duitsche instanties worden aangewezen. Niet-nakoming van dezen sluitings- plicht zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10.000. Het departement van Sociale Zaken bereidt een regeling voor inzake de doorbetaling van de loonen, welke vermoedelijk ongeveer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Nadere mededeelingen hieromtrent volgen. P.T.T. met Kerstmis. Eersten en Tweeden Kerstdag zal de dienstuitvoering op de P.T.T.-kan-, toren als op Zondag geschieden, met- dien verstande, dat op Tweeden Kerst dag een brief-' en een pakketpostbe- ling zal worden uitgevoerd. Alle hulpkantoren en stations, met uitzondering van de stedelijke sta tions, zullen van 8—9 uur geopend zijn voor den telegraaf- en telefoon dienst. Nadere inlichtingen verstrekkende kantoren. Bij aankoop van zekering oude inleveren -- By de inlevering van een defecte zekering, ook wel smeltveiligheid of „stop" genoemd, behoeft de winkelier van 18 December af slechts één exemplaar te leveren.' Dit exemplaar kan een nieuwe of een gerepareerde zekering zyn. Slechts zekeringen, welke gerepareerd zyn door een erkend reparatiebedrijf, mogen worden geleverd. Deze exemplaren zyn te herkennen aan een stempel, aange bracht op de zekering en vermelden de door welk bedrijf de reparatie,is uitgevoerd. Bij het gebruiken van gerepareerde zekeringen, welke niet van zulk een stempel zyn voorzien, kan brandgevaar en zelfs gevaar voor lichamelijk letsel optreden. Hnlpaanvragen bij Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland deelt mede, dat 25 December de laatste dag is, waarop aanvraagformulieren ingele verd kunnen worden voor de derde uitkeering van Winterhulp. Zy, die reeds een verzoek tot uitkeering aan Winterhulp hebben gericht, behoeven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen ook van hen, op wier ver zoek afwijzend is beschikt, voor de derde uitkeering opnieuw in behan deling worden genomen. Alleen zy, die dit jaar nog geen verzoek tot hulp aan Winterhulp heb ben gericht, hunnen dus by de buurt- schapshoofden een formulier aanvra gen, hetwelk zooals gezegd uiterlijk 25 December ingeleverd dient te worden. Zy, wier financieole toestand sedert het indienen van het eerste formulier een verandoring hoeft ondergaan, bo- hooren daarvan kennis te geven aan het plaatselijke bureau of de buurt- schapshoofden van Winterhulp. Goederen kunnen gevorderd worden. 's-Gravenhage, 16 Dec. In het Ver- ordeninhenblad no. 32/42 wordt de verordening van «ien Rijkscommis saris omtrent de registratie en requi- sitie van goederen (verordening no 139) bekend gemaakt. Deze verordening bepaalt, dat voor het geval het openbare belang zulks noodzakelijk maakt, de Rijkscommis saris (commissaris-generaal voor Finan ciën en Economie) kan gelasten, dat goederen door hun eigenaars, houders of bezitters binnen een zekeren ter mijn bij een nog nader aan te wyzen instantie aangegeven moeten worden, die van haar kant hierdoor de be schikking over deze goederen verkrijgt. Tevens kan de opslag of productie van bepaalde goederen worden voorge schreven en iemand worden verplicht tot zekere verrichtingen. Als beschik kingen krachtens deze verordening geschieden, hebben "de betrokken per sonen aanspraak op schadevergoeding. Overtredingen worden gestraft met boeten of vrijheidsstraffen. Bovendien kunnen bij de veroordeeling de goe deren in beslag worden genomen. Meubelen moeten voortaan geprijsd worden De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat met ingang van Vrijdag 18 December ieder, die als kleinhandelaar of in een andere hoe danigheid in den kleinhandel meu belen ten verkoop aanbiedt, verplicht is deze goederen te prijzen. Slachtoffers Tan den onbe- w,lakten otenveg. De onbewaakte overweg bij Maarn heeft twee menschenlevens geëischt. Een jongeman en een vrouw uit Amsterdam waren vermoedelijk zoo in hun gesprek verdiept, dat zy op den overweg door een electrischen trein werden gegrepen en op slag werden gedood. (>0.000 sigaretten gestolen. Een expeditieknecht uit Bennekom vervoerde voor de Ned. Spoorwegen een partij goederen, waaruit hy zich 60.000 'sigaretten toeëigende. Deze sigaretten werden door hem tegen f 3 per doosje van 20 stuks verkocht aan een persoon te Benne- kom, die ze op zijn beurt weer met winst van de hand de hand deed. Beiden zijn gearresteerd. Nederland de hoogste productie per hectare in Europa. De oorlogsomstandigheden hebben problemen naar voren geroepen, waar van de oplossing gepaard gaat met een verandering van veel, waaraan men tot voor den oorlog gewoon was. Niet in het minst is dit by den land bouw het geval geweest. Hoewel Ne derland de hoogste "productie per hectare in Eufopa heeft gehad, moes ten toch wegen gevonden worden om het totaalcijfer nog meer op te voe ren. Een verhooging van de produc tie per hectare was practisch niet mogelijk, dus moesten andere wegen ingeslagen worden. Do veestapel werd ingekrompen, de bebouwde'oppervlak- te uitgebreid. De pluimveestapel, die in 1940 nog 33 millioen bedroeg, werd verminderd tot drie millioen stuks. Zeer drastisch diende eveneens inge grepen te worden in den varkens stapel. Tenslotte werd de rundvee stapel van 2.6 millioen stuks terug gebracht op 2.2 millioen. Het programma voor 1943 omvat ten slotte nog het volgende. De met oliezaden bebouwde oppervlakte zal tot 50.000 ha. verhoogd worden. Ver- döf zullen nog 75.000 ha. grasland ge scheurd worden. DE DRUK DER OORLOGS LASTEN Afwikkeling in de toekomst Belasting of heffing Financiering van de oorlogslasten is van oudsher een bijzonder probleem geweest. Geleerd door 't verleden, neemt men thans in vry wel alle lan den het standpunt in, dat deze lasten zooveel mogelijk door het heden moe- ten-worden gedragen en wel door mid del van een zoo groot mogelijke be lastingheffing. Slechts ten deele echter is de belastingopbrengst in staat de kosten van oorlogvoering op te van gen. Het resteerende en grootste ge deelte moet dus op andere wyze wor den gevonden en wel door plaatsing van kort- en/of langloopende leenin gen. Deze wyze van financiering ver plaatst dus een groot gedeelte van de oorlogslasten naar de toekomst, die, zooals de ervaring heeft geleerd, deze lasten a.h.w. permanent moet dragen, indien hier niet op een andere wijze een streep door wordt gehaald. De Vereen, voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek heeft Zater dag te Utrecht in haar jaarlijksche vergadering onder zeer groote be langstelling inleidingen en debat ten laten houden over deze aetueele vraagstukken. Inleiders tot de debat ten waren dr. M. W. Holtrop, direc teur van de Kon. Ned. Hoogovens en mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentsclie Bank. Uit do veelheid van gegevens en gedachtenwisselin- gen kunnen slechts enkele grepen ■volgen: De wyze van financiering aldus dr. Holtrop is van groote betee- kenis voor den door de gezamenlijke leden van de volkshuishouding ge voelden druk der oorlogslasten. Dezo druk wordt n.l. minder zwaar gevoeld by financiering door leening dan by financiering door belasting. Zoowel theoretisch als practisch is het onmogelijk de oorlogslasten in het heden volledig af te wikkelen door belastingen, omdat een deel der reëele lasten niet op het inkomen, maar op het vermogen drukt. Dit laatste gedeelte kan onder de gegeven omstandigheden alleen worden gefi nancierd door leening of door geld- schepping. Belasting tot liet tlieoro. tisch maximum wordt nergens toege past, vooral omdat daardoor de druk dor oorlogslasten te zwaar wordt en een stijging van het inkomen geen prikkel meer vormt voor een grootere prestatie. Dientengevolge wordt eon belangrijk deel der oorlogslasten ge financierd door leening resp. geld- schepping, hetgeen leidt tot: accumu latie van geldkapitaal uit gebruikt of' vernietigd reëel vermogen en tot accumulatie van spaarkapitaal uit niot-besteedbaar inkomen. Deze conclusies heeft spr. toegelicht met tal van cijfers, aan diverse bron nen ontleend. De oorlogslasten worden momen teel in de voornaamste landen voor gemiddeld meer dan 40 pet. gedekt door. belastingopbrengst. Over de periode 1914—1918 was dit percentage hoogstens 15 pet. Het is een belangrijke vraag hoe ver de staatsschuld kan stijgen. Volgens spr. is deze stijging gebonden aan de grens der rentebetaling: ongeveer 15 pet. van het nationale inkomen. Ge steld, dat de rente 4 pet. bedraagt (thans in alle landen minder), dan zou een staatsschuld van 375 pet. van het nationale inkomen nog gefinancierd kunnen worden. De vermoedelijke stand der schuld' per uit. 1942 is voor de voornaamste landen als volgt: Uuitschland R.M'. 188 milliard, En geland 15.7 milliard en de Ver. Staten 90 milliard dollar, hetgeen van het nationale inkomen over 1940 resp. 188, 270 en 117 pet. uitmaakt. De houders van het geaccumuleer de geld- en spaarkapitaal zullen er voor een belangrijk deel naar streven dit om te zetten in goederen, Opdat deze aandrang zoo gering mogelijk zy, is het gewenscht, dat een zoo groot mogelyk deel der betrokken middelen is geconsolideerd of voor bepaalde doeleinden is" geblokkeerd. Aan dezen aandrang tót vlucht in goederen kan (buiten het geval van inflatie) worden voldaan door defini tieve afwikkeling van oorlogsschuld uit nieuwe besparingen en door het ter beschikking komen van buiten- landsche goederenleveranties, zonder directe tegenprestatie. Terugkeer tot een vrijere economie is aldus de conclusie van dr. Holtrop op straffe van inflatie niet mogelijk, zoolang de aandrang van houders van geld- en spaarkapitaal tot omzetting daarvan in goéderen en mogelijkheden tot voldoening hunner aanspraken overtreft. Ver mogensheffing voor één maal ver dient volgens hem ernstige overwe ging. Een volledige delging van het eenmaal geconsolideerde doel van de staatsschuld is geenszins a priori noodig of zelfs wenschelyk. Geldvermeerdering; merkte mr. van Leeuwen op, zou in een vrije econo mie inflationistisch werken, maar de aanwendingsmogelijkheid in een ge leide, economie wordt beperkt en zwevende koopkracht ontstaat. Bin ding van deze koopkracht maakt de bezitters van geld tot gedwongen spaarders. Het gecreëerde geld kan slechts verdwijnen door belasting heffing en consolidatie in langloopen de leeningen. De consolidatie, hoeft sléchts in zoo verre zin, als de kortloopende schuld door liet spaarvermogen kan worden opgenomen. Zoolang dezo absorbeering niet heeft plaats gevonden, blijft een gebonden economie noodzakelijk ter beteugeling van de zwevende'koop kracht. Schuldaflossing is slechts een vraagstuk voor de toekomst. Naast financieel-eeonomische zullen zich nog tal van andere vraagstuk ken voor de toekomst voordoen. Hierover is men het ongetwijfeld eens bij al de verscheidenheid van meening. Scherp inzicht, veel kennis en beleid zyn vereischt om voor al deze problemen 'n redelijke oplossing te vinden zonder nieuwe en groote gevaren, in het leven°te roepen. De discussies groepeerden zich voor namelijk om vier kernproblemen, die door prof. Koopmans zeer ju 1st wer den aangewezen: de verdeeling der oorlogslasten naar den tijd; de quan- titatieve verdeel ing van den last der oorlogsschulden; de liquidatie van de oorlogsschuld in verband met de con- junctureele en de monetaire problemen en de overhevelingsfricties, die sa menhangen met de financiering der oorlogsschulden. Vat carbid ontploft Toen de vrouw van L. tc Halsteren in het schuurtje eeu lucifer ontstak, volgde onmiddellijk een hevige ex plosie, vermoedelijk veroorzaakt in een vat carbid, waarin water terecht was gekomen. Mej. L. liep ernstige brandwonden aan het gezicht op; men vreest, dat zij haar gezichts vermogen zal moeten missen. DE EMMER ALS HOOIKIST Een middel om op het gas- en elcctriciteitsTcrhruik te bezuinigen De hooikist is een uitkomst in dezen tijd, maar wanneer men er niet de beschikking o/er heeft, zal het middel om gas- en electriciteits- Boter, f ii op 11 Van Vriidaf 5' i 29 December It „b'oter 63" w bonkaart voorJjng: op het koopon 1 of 125 gram d arii voor zoover d lau Zii, die gedü le 2 tot en met De noemde bonna j cl ben ingeleverd, rat bovengenoemd bal gram rundvet DE B0NNE.\|ET EN Np' Volgende Woensdag, tkiee Donderdag (irdi Het deparh t'v verheid en s pn dat in verbalet en den Niei lysten in de 1 Dinsdagavond gende week n zullen worden laid dat op de bona rad respectievelijk Ito' worden gekoc» Appelen «zev distril verbruik helpen. MenJ iec met de handt want met all cartonnen d( een ein"wr, -v,. richten.ÜïVijor 1 1 moet houden een dubbele houtwol, vthfi! fp diensten bewjj By voorkeurpil makkelijk te bare voering men de kist stjev Hooikistent ind vervangen doet intt groote krante egg schuin over t ei midden een ji roj Is het gemj plaatse men vouwe de ki n omheen. Van bronge men e tra pakket bijeen dient aanboveli liet droge teil of son. waardoo 5 bijeen blijven. too ren ho ieri ili Het Veroi schikkingen, goederen w distributie-gi artikel 4 van Van den landbouw en van alle soorteatopel secretaris-genera va visschery ten tóe gedroogde en ^ns vruchten, zod nen, raandatf ten" en amandelen," droogdo en j. abrikozen. ap| en voornamelijk if uil ten. Deze be.schiklfp dag in worküT Het Korintsi Men kank.fiG alsiHj Tengevolge blicatie in een aantal pi gesteld voor voor hot exl wezen bon voorbijgaan, n detaillist in te Teneinde dt de gelogenheidl rantsoen teatfrijg bon „algemeK M6' kleinhandel ififcren en Zaterdag IStoem Keuze van toer e in het thee] In aansluit^ op h eenige dageé léde bekend gemaity dat van 18 Dccem'tf 19U het westen lan< evengenoemd 'fflch doch in gêi^Ke gin zal woro schikbaarstélh va verbruikers 1 vrije 'keuze bo'f ol nen betrek kenjD voor hot extr «rst voor bon „4l^bi< ingeleverd.' stc van Dit k.ife, (MS teginthrijn Ja, waarom? Als er AKKERTJES zijn, die de pijnlijke boei en verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier De Nederlandsehe Pijnstiller IK ZECtUA Gp last voor de Spofiüei Kerstdagen sportgebeurtajto Op Eersten fvda enkele wedi Dat is toe 'Jkhe We moest - ii liet goede vod ld, tientallen jar* gek een stap vé verbieden op i sten Paaschdf <ïsi Allerheiligen' d der Goede "We lk zeg 1113* tyd mogen 1 den blik:$tf 1 sti her. hoogei* m beduiden sportveld v haald woi Eeuwigheid* Sen

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2