Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. n. Buitenland. Binnenland. Voor boeren en tuinders. Zaterdag 19 December 1942 Drie en Zestigste laargang No 50 ADVERTENTIEPRIJS Vraag en aanbod hon», 10 ct. per 3 mm, svordt Vraag en aanb. betrekk. oege- 8 ct- alle overige 12 ct. g?' ABONNEMENTPRIJS n als - wol voor Venray 70 ct. t be- buiten Venray 80 ct. voor per kwartaal, uden.l Afz. no. 6 ct. scha- mede PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P 1100/1. Verantwoorde lijk voor den gebeelen inhoud: W.P.A. van den Munckhof. nslag igen, •voor: ngen cliap Men dat voor vöórj te iteii ko-j ïllen xtra rekt gst een tver I ling ren len i NA EEN JAAR JAPAN- AMERIKA. Zwakkere stootkracht der Sov jets door hun groote verliezen aan menschenmateriaal Het Duitsche winterleger lost de zomertroepen af De strijd om Afrika moet opnieuw ontbran den Toekomstige Fransch Duitsche samenwerking in 't kader van het vereende Europa. aver! Bü gelegenheid van den eersten hik- verjaardag van deiï oorlog tusschen fwel Japan en Amerika zyn er verschil- nge- lende merkwaardige overzichten open- ders] baar gemaakt, die wij onzer lezers die niet willen onthouden, aan- Van Japansche zijde werd mede- Dec. gedeeld, dat in dit ééne jaar werden iend tot zinken gebracht 410 handelssche pen met een inhoud van 2.240.000 ton en buitgemaakt 503 schepen met een totalen inhoud van 222.000 ton. Neergeschoten werden 3898 vliegtui gen. Aan Japansche verliezen werd op gegeven 41 oorlogsschepen tot zin ken gebracht, 22 beschadigd, terwijl 556 vliegtuigen verloren gingen. Bü gelegenheid van dienzelfden ïen. verjaardag heeft, men in Amerika do eindelijk de verliezen van I'earl Har aris hour op 8 Dec. 1941 bekend geblaakt, ing Verloren gingen5 slagschepen, 3 is torpedojagers, 1 drijvend dok bc- ivel schadigd werdon 3 slagschepen, 3 ren kruisers en 2 hulpschepen; verdie ner tigd werden 80 vliegtuigen van de toe- marine en 79 van de landmacht. Het aantal dooden bedroeg 2993, vermis- het ten 900 en gowonden 876. un- In verband hiermee zij nog ver in meld, dat op 15 Dec. het Japansche steunpunt Boena op Niemv-Guinea zich na hardnekkig verzet aan de Amerikanen heeft moeten overgeven. Op liet front in het Oosten zijn de sovjet-aanvallen duidelijk aan het verllauwen. Op verschillende plaatsen 'an zijn do Duitschers daartegen in het offensief overgegaan en zoo hebben ns- zij ten Z. van het Ilmenmeer weel een aantal roode divisies ingesloten, 18.» die vergeefsche pogingen in het werk stellen den ijzeren ring te verbreken. 9<\ Gok ten Z.W. van Stalingrad is de ■Toestand geheel in hot nadeel van d o- de Sovjets gewijzigd. De Duitschers zijn vanuit de Kalmukkensteppen ter niet een pantsergroep opgerukt en m- hebben de verbindingen der Sovjets deels reeds afgesneden en bedreigen an' voor een ander deel deze verbindin gen zoo ernstig, dat de bolsjewisten as- wel eens gedwongen konden zijn hun heele Don-front in den steek te laten. ig- Te Berlijn wordt er op gewezen, dat een ononderbroken stroom van 17, Duitsche reserves naar het Oostfront gaat: -het Duitsche winterleger rukt 23, op, om de zomertroepen af te lossen. De Duitsche reserves zyn niet alleen 10- goed uitgerust, maar ook zoo'talrijk, dat van het Oostfront alle verrassin- n- gen als uitgesloten kunnen worden beschouwd- se- Omtrent de geweldige verliezen van de Sovjettroepen bij hun massale in aanvallen van den laatsten tijd zegt dit éene cijfer een duidelijke taal: at, van 25 Nov. tot 15 Dec. werden 1568 pantserwagens vernietigd )1- Daarbij heeft Rijkscommissaris dr.- J Seys-Inquart tijdens zijn groote rede in op Zondag 13 Dec. nog eenige bijzon- derheden medegedeeld over dèn strijd rl. 1 om Stalingrad, die onze lezers zeker zullen interesseeren: Hij zeide, dat van de 24 wijken dezer stad er 22 vast in handen van in de Duitschers lagen en dat deze met verwonderiyk geringe verliezen wa- e: ren veroverd. Verder gaf hij een kort overzicht ltl van de militaire situatie door o. m. te zeggen Wy hebben immers zes weken ge- le leden weer een der beroemde, maar ir in werkelijkheid nooit ingetreden d -keerpunten van den oorlog" beleefd. Er kwam een aanval uit Egypte n over Noord-Afrika en toen ook een n aan het Oostelijk front. Thans zijn e er zes weken voorbij en het is eigen lijk al erg stil geworden op dit „keeer- punt". Gedurende den vorigen winter heb- r ben de bolsjewisten onafgebroken n 1 versche divisies en legers, die uit- 11 stekend uitgerust waren, tegen ons in het void gebracht. Ditmaal is dat ^anders. Ditmaal hebben zij het grootste deel der troepen, waarvan zij op twee aanvalspunten gebruik maken, aan andere gedeelten van het front moeten onttrekken en onder deze troopen bevinden zich kinderen 'l van 16 jaar en grijsaards van 60. Voor het overige meende de Ryks- commissaris dat 1943 oen zwaar en moeilijk jaar zal worden, waarin de wind ons fel om de ooren zal blazen. Doch dat was de redding van het schoone Europa wel waard, waar zonder den Führer en het Duitsche leger slechts de verdierlijkende chaos van het bolsjewisme heerschen zou. Velen in dit land wildon deze moge lijkheid echter nog niet laten gelden. Sedert ons vorig overzicht is de toestond in Noord-Afrika niet veol gewijzigd. Onder den druk der Duitsch-Italiaansche troepen hebben do Amerikanen de stad Tebourba moeien ontruimen, die gevaarlijk dicht in de nabijheid der hoofdstad gelegen is. Thans wordt er verder westelijk gevochten aan de oevers van de Medjorda, een rivier, die by Tunis in de Middellandsche Zee uit mondt. De actie van het 8e leger dor Brit ten blijft sedert eenige weken tot voorhoede- en luchtgevechten be perkt en de wereld wacht met spanning af, hoe zich de toestand verder ontwikkelen zal. Want men kan er van op aan, dat noch van Duitsch-Italiaansche, noch van Britsch-Amerikaanscho zijde genoe gen wordt genomen met de bereikte resultaten on dus de strijd om Nrd.- Afrika opnieuw ontbranden moet. Beiderzijds worden ondertusschen natuurlijk in allerijl versterkingen aangevoerd. Tenslotte vermelden we nog. dat maarschalk Pétain beeft geantwoord op den brief van Hitier, waarbij hij wijst op oen toekomstige samenwer king van Frankrijk met de as. Het Fransch© volk is zijn land kwijt, zijn koloniën, zyn leger en zy'n vloot en staat om zoo ie zeggen op het dieptepunt, van zijn vernedering. Een nieuw leger Cn^een nieuwe vloot zal moeten worden opgebouwd, want een land zonder leger of vloot is in een wereld vol machtswellust ondenkbaar. Dat leger en die- vloot zal moeten bezield zy'n van een heel andoren geest dan hot leger en de vloot, die werden uitgeschakeld en daarom zal ook alleen de nieuwe generatie die kunnen leveren, een eneratie.^die vertrouwd is met de gedachte vanéén groot, samen werkend Europa. G eva ngen bolsjew i sten liet meerendeel dor soldaten uit het, bolsjewistische leger is bij .de gevangenneming volkomen overstuur. Erger nog dan door den strijd zelve door de geheel onverwachte behande ling. Van den kant van de politieke commissarissen en de militaire leiding had men hun de Duitschers voorge steld als een soort van beesten, en hen wijsgemaakt, dat zij by even tueel© gevangenneming zonder mede- doogen zouden worden doodgeschoten of zelfs gefolterd om militaire gehei men te verraden. De massa's gevangenen hebben nu van dat alles niets bemerkt. Integen deel ieder die zulks noodig had, werd direct onder doktersbehandeling gesteld, en allen kregen van de Duitsche soldaten iets te eten en te drinken, soms kregen zy or zelfs nog enkele sigaretten bij. Uiteraard deed deze behandeling met een enkelen slag teniet, wat de bolsjewistische gruwelpropaganda moeizaam had opgebouwd. De gevan gen bolsjewisten zien nu, hoe ze door hun leiding werden bedrogen en hoe de Duitsche soldaat in werkelijkheid i«. Verbouw van tabak in de Oekrajine De tabak is een tamelijk belang rijk product in de Oekrajine. De oogst is dit jaar goed gelukt. Thans wordt hy door de tabaksplanters naar.de verzamelcentra gebracht, waar de tabak wordt gewogen, gekeurd, ge- classeerd en zelfs ten cleele dadelijk gefermenteerd. Een goede organisatie zorgt ervoor, dat de tabak uit de primitieve opslagplaatsen onbescha digd in de verzamelcentra komt. De levering zal aanhouden tot ongeveer Maart 1943. Een van de verzamel centra ten Westen van, de Dnjepr bevindt zich te Rowno. Deze ver zamelplaats is het officieel© centrum voor een gebied van 300.000 vierkante kilometer. Dagelijks komen kier ongeveer 30 boeren met hun panje- wagen hun product breigen. Naar gemeld wordt is er een groot aantal partyen goede tabak ingebracht, o.m. Hongaarsche en Majorcatabak, Virgi nia- en Kentucky tabak. De kwaliteit is uitstekend. 100.000 ploegen voor de Oekrajine Gedurende den herfst werd in vele gebieden van de Oekrajine tot 36 pet. van de voor den akkerbouw beschik bare oppervlakte mot winterkoren of -rogge bezaaid. Het vorige jaar be droeg de oppervlakte 22 pet. Teneinde dit mooie resultaat te kunnen berei ken, zyn tot nu toe byna 100.000 ploegen uit het Ryk aangevoerd. MEDEZEGGINGSCHAP IN HET BINNEN!,. BESTUUR AAN DE N.S.B. Mussert de Leider van liet Nederlandsche volk. Na den oorlog, bij den opbouw der niéuwe Earopeesche orde, zal de Führer Mussert raadplegen •De plechtige herdenking wan het 11- jarig bestaan van de Nationaal-Socia listische Beweging der Nederlanden is geworden tot een mijlpaal in de geschiedenis van ons land. Aan do hand van het communiqué van het bezoek van Ir. Mussert aan het hoofd kwartier van den Führer was dit te verwachten. Daarin toch werd gespro ken van een vry langdurige gedaeh- tenwisseling vol vertrouwen tusschen den Führer en Mussert. Tydens de herdenkingsplechtigheid kreeg de uitwerking van dat onder houd gestalte. In zyn rede verklaarde Rijkscommissaris o.m.: Ie dat de Führer do Neüerlaneers niet als over wonnenen wil behandelen; '2e. dat Mussert zich tot taak hoeft gesteld, het Ned. volk het nationaal-socialisme bij te brengen; 3e de Führer heeft uitdrukkelijk do N.S.B. als de draag ster van de politieke ontwikkeling in ons land erkend. De Rijkscommissaris vervolgde hier op woordelijk: Dit zou ik niet, allo nadruk on uitdrukkelijk willen verklaren, dat Mussert als Leider der Natie- naal-Socialistische Beweging de Leider van het Nederlands' he volk is. Sprekend over de nieuwe orde, dio na den oorlog zal gevestigd worden, zeide spr. o.m.: De Führer lieeft ge zegd, als eenmaal deze nieuwe op bouw komt en deze nieuwp orde, dan zal ik U. niijnheer Mussert, by mij roepen. U zult door dezo niemvborde. niet worden verrast, U zult tot: mij komen en wij zullen haar bespreken. Spr. zeide verder, dat de N.S.B. ver antwoordelijk betrokken is bij het bestuur van dit land; bij de uitvoering van belangrijke maatregelen van be stuur. maar vooral in alle personeels kwesties. zal overleg gepleegd worden mei den Leider der N.S.B. „Gedachteloos verbruik" van gas en electriciteit De grootste vijand van oen nuttige toepassing van gas en electriciteit#! s het gedachtelooze verbruik, dat al- breuk doet aan ieder economisch belang. Dit ..gedachtelooze verbruik" doet zich overal voor, zoowel zicht baar als onzichtbaar en zelfs nauw gezette mensehen worden er het slachtoffer van. Men is dikwijls zóó in zyn werk verdiept, dat men nauwe lijks op het energie-verbruik let, de radio ingeschakeld laat staan als men toch niet luistert, hot aansteekvlam- metje onder den geyser laat branden, enz. Overal en altijd zullen er oogon- blikken zyn, waarop onnoodig gas en electriciteit wordt verbruikt. Al moge het gedachtelooze verbruik op zichzelf gering schijnen, in totaal komt het neer op getallen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Deze hoeveelheden, berekend over het geheele Nederlandsche bedrijfsleven, tezamen mot het on- noodige verbruik in de huishouding, toonen aan, welk een energie er nog in het algemeen wordt verspild. Wat op eon kantoor of in een,fabriek overdag overbodig door den meter vliegt, is soms zóó groot, dat een normaal gezin er voldoende aan heeft om er een maand lang genot van te hebben. Strijdt daarom tegen de energie verspilling het is uw eigen belang Prijsaanduiding voor bloemen. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft, blijkens een publicatie in de Staatscourant, den prysaanduidings- ui toe breid tot ieder, die als kleinhan delaar of in een andere hoedanigheid den kleinhandel bloemen te koop aanbiedt. De wyze waarop 't prijzen moet geschieden, is zooals bekend, vastgelegd in het Pryzenaanduidings- besluit" 1941. EEN KERNGEZOND TOLK. Met gerechtvaardigden trots en met groote voldoening kan ons volk ken nis nemen van de buitengewoon gun stige sterftecijfers. Daaruit toch bly kt, dat de gemiddelde levensduur in ons land hoogcr is dan in de meeste an dere landen- der wereld. Alleen Nieuw Zeeland is ons de baas met een gun stiger sterftecijfer voorde vrouwen. Van de groote landen staat Japan er het ongunstigst voor, wat dé go- middelde leeftijd betreft. Die is er voor mannen 44.8 jaar en voor vrou wen 46.5 jaar. En de cijfers voor ons land zijn: mannen 65.5 jaar en vrou wen 67.2 jaar. Met de bestrijding van het hooge sterftecijfer heeft men in ons land dus prachtige resultaten bereikt. Krachtig en met succes is er gewerkt am de verbetering der volksgezondheid. De geneesheeren hebben hier voorbeeldig gewerkt en met hen mogen de ver- eenigingen voor de gezondheidszorg. Wit Gele en Groene Kruis genoemd worden, die zooveel deden voor de al gemeen© gezondheidszorg, voor de be- stryding van do kindersterfte en voor de voorkoming en genezing van alge meen© volksziekten, zooals b.v. tuber culose. Niet weinig werd tot het bereiken van de genoemde hooge gemiddelde leeftijden ook bijgedragen door do stichtinj: van goede ziekenhuizen, sa natoria en na-zorginriehtingen, door goede volksvoorlichting omtrent hy giëne en voeding en door verbetering van sociale toestonden. In dit verband mag onze voorbeeldige woningbouw met eere genoemd worden. Al dit werk heeft ons volk licha melijk en geestelijk sterk gemaakt en in deze moeilijke tijden moge alles gedaan worden om onze volkskracht en volksgezondheid te bewaren en te versterken, Want zonder dat ware alles verloren. Nieuwe Direcceur postcheque- en girodienst. Naar De Tijd verneemt is als op volger van den keer S. J. H. Wes- Een hooikist in gebruik bespaart gas en electriciteit De Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden viert het begin van het twaalfde jaar van haar strijd. Overzicht tijdens de rede van den Leider van het Nederlandsche Tolk, Mussert. (Polygoon Sagers Pax Holland s) selink. die 1 Oct. j.l. den dienst met pensioen heeft "verlaten, met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot Direc teur van den Postcheque- en Giro dienst do heer W. Dogtorom, thans directeur van liet post- en telegraaf kantoor te Rotterdam. Waar gebrek lieerscht, moet ge holpen worden. Dit doet Winterhulp door Uw offer. Giro 55ö3. Saneer ing van klein Landbouw bedrijf. De secretaris-generaal van het depar tement' van Landbouw en Yisschery heeft aan de gemeente-besturen mede gedeeld, dat hij, in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, in verbad met de huidige omstandig heden heeft besloten, met ingang van 1 Januari het op 1 October 1938 uit gevaardigde ..Reglement, tot tewerk stelling op eigen bedrijf van kleine grondgebruikers" in te trekken, voor- zooveypdaarin spjake is van vergoe ding in natura. De kleine grondgebruikers, die op eigen terrein tewerkgesteld waren, zullen op een door den directeur- generaal van den Landbouw nader aan te geven wijze door den Ryksland- bouwvoorlichtingsdienst geholpen kun nen worden, teneinde zoo spoedig mogelijk een saneering van het kleine landbouwbedrijf te verkrijgen. Yestigings- en verhuisverbod In de navolgende gemoenten is een vestigings- en verhuisverbod afgekon digd Amersfoort, Arnhem, Deventer, 's-Hortogenbosch, Vught en Zwolle. Deze verboden gelden niet voor Ryks-Duitschers, voor personen die een schriftelijke vergunning van den burgemeester hebben en voor personen, die van het bevoegd gezag toestem ming hebben verkregen. f 9000 boete voor hotelhouder. Aan een hotelhouder te Breda heeft Inspecteur voor de Prijsbohoer- sching te Den Bosch onlangs oen boete van f 9000 opgelegd, omdat hij in den loop van 1941 en van dit jaar stelselmatig verhoogingen had toege past van de voor zijn bedrijf vastge stelde prijzen van spijzen en dranken. Zoo berekende hy o.a. voor een menu, dat. behalve uit soep en pudding be stond uit aardappelen, gekookte visch groenten en daarom niet. meer dan circa f 1.90 mocht kosten, f3.— Ook dranken, zooals cognac, ver mouth enz. werden doorgaans tegen veel te hoogen prijs geleverd. Naast de boete verklaarde de In specteur voor de Prysbeheersching bovendien een zeer omvangrijke hoe veelheid goederen, hoofdzakelijk be staande uit dranken,, die te voren reeds in beslag waren genomen, ver beurd. Regeling bezoek aan den leider Utrecht, 14 December. De adjudan tuur van den leider deelt mede: Het is. de wenseh van den leider, dat leden en sympathiseerenden der N.S.B., behoorènde tot het Vrijwil ligerslegioen. "Waffen-SS en N.S.K.K. of hun familieleden, indien zy zulks wenschen, in.de gelegenheid gesteld kunnen worden om liun opwachting by den 'leider te maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen ge legenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op het hoofdkwar tier der N.S.B. vervoegde en aldaar om oen onderhoud mot den leider verzocht. In alle gevallen is hiervoor toestemming verleend. Daar er echter den laatsten tijd een toename van dergelijke bezoeken valt te constateeren is het den leider niet meer mogelijk op ieder wille keurig tijdstip kameraden vrijwilligers te ontvangen en is van heden af be sloten hiervoor bepaalde dagen en tyden vast te stellen en wel iederen Dinsdag en Zaterdag Van 12 tot 13 uur. Op dit tijdstip dienen zy zich op het hoofdkwartier Maliebaan 55, Utrecht te melden. Op andere dagen dan hierboven vermeld kan hiertoe geen gelegenheid worden gegeven dan uitsluitend in bijzondere gevallen en met vooraf gaande schriftelijke of telefonische afspraak. Geen retours meer bij den treinconducteur Den laatsten tijd maakten steeds meer reizigers gebruik van de gele genheid om by den treinconducteur retourbiljetten te koopen om op die wijze niet meer aan de loketten be hoeven te wachten. Zoodoende wer den de conducteurs, wier taak in de eerste plaats op ander terrein ligt, teveel met het afgeven van plaats bewijzen belast. Daarom hebben de spoorwegen besloten tijdelijk geen retourbiljetten meer in den trein verkrijgbaar te stellen. Deze beper king hoopt men te bewerkstelligen doordat het publiek, dat met kennis geving, .zonder plaatsbewijs in den trein plpats neemt, voor de heenreis tegen verhoogden pry's een enkele reis biljet zal moeten koopen en daar voor de terugreis, aan het station van vertrek nog eens een enkele reis, hetgeen dus in alle opzichten duurder uitkomt. Op kleine stations, waar ?een plaatsbewijzen verkrijgbaar zyn, ïlyft evenwel de mogelijkheid, zich bij het treinpersoneel, van retour- kaarten tevoorzien, gehandhaafd. Een vrij groot aantal vrouwelijke lokettisten is aangesteld om de loket bediening te bespoedigen. Particulieren mogen geen zekeringen repareeren Tengevolge van de schaarschte aan zekeringen, ook wel smeltveiligheden of „stoppen" genoemd, komt het voor, dat particulieren doorgeslagen zeke ringen zelf repareeren. Daar het gebruik van niet. op de juiste wyze gerepareerde zekeringen brand en persoonlijke ongevallen kan veroor zaken, heeft, de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart blijkens een bekendmaking in de Staatsconrant van 11 December het repareeren van zekeringen aan iedereen verboden behoudens vergunning van het Bureau voor de metalenverwerkende Indus trie. Achttien jaar wegens moord Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft den Tilburgschen bakker J. M. A. v. H. in hooger beroep ver oordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar, wegens moord op zyn vrouw, die hij in September 1941 met arsenicum om het leven heeft bracht. De advocaat-generaal had vijftien jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regee ring geëisclit, welke eisch gelijk was aan het vonnis, door de rechtbank te Breda gewezen. AANMELDING 1 RAPTOREN Landbouwers, die hun tractoren noodig hebben voor hun bedrijf wor den nogmaals in de gelegenheid ge steld hun tractoren voor ombouw tot generatortractoren schriftelijk aan to melden by het bureau voor genera toren en tankgas, Bèzuidenhoutsche weg 39, 's-Goavenhage. Ook die land bouwers. welke voorheen hebben aan gevraagd doch toen nog geen toe stemming konden krijgen voor om bouw, worden thans nogmaals in de gelegenheid gesteld hun tractoren aan te melden. Zij. dié van deze laatste gelegenheid gebruik maken hun tractoren vrij willig te laten ombouwen, zuilenhun tractoren in eigen bedrijf' kunnen behouden. Die hiervan niet gebruik maken, loopen de kans, dat, de trac toren door de Nederlandsche regee- ringsinstanties gevorderd zullen wor den, voor ombouw om dan gebruikt te worden op die bedrijven, waar dit door die instanties hét meest noodig geoordeeld wordt. De gelegenheid tot vrijwillige aan melding bij het bureau voor genera toren en tankgas bly ft open tot ui terlijk 8 Januari 1943. Fransche krijgsgevangenen priester gewijd. Men meldt uit Berlijn: In de ka thedraal van Reims zyn Zondag j.l. 14 Fransche krijgsgevangenen priester gewijd, die voor deze gelegenheid door de Duitsche autoriteiten in het genot waren gesteld van een extra verlof. Na de kerkelijke plechtigheid begaven de neomisten zich naar huil woonsteden om daar hun eerste H. Mis op te dragen. Aan het eind van deze week zullen zy weer te Reims bijeenkomen om naar hun gevangen kamp in Duitschland terug te keeren, waar zij dan als priester werkzaam kunnen zyn. Drie ton boete voor restaurants By de onlangs gehouden controle van bekende restaurant? te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravei^iage zy'n ernstige prijsovertredingen aan het licht gekomen. De algemeen© dienst van den gemachtigde voor de prijzen heeft in verband hiermede een aantal boeten opgelegd, by'na f 300,000 in totaal. De afzonderlijke bedragen varieerden van f 15000 tot f 75000. De controle wordt voortge zet. Verleden tijd en toekomst. Over het heden valt ten opzichte van ofts bedryf niet veel te zeggen, omdat de meeste raadgevingen in ver band met het tekort aan benoódigd- heden, weinig nut voor het oogenblik kunnen stichten. Doch daarom is het niet goed om maar geheel te zwijgen. Er komen wel weer andere tijden on degenen, die dan weten, hoe ze handelen moe ten, zullen eerder profiteeren van de gunstiger geworden tyden dan zy. die dan nog moeten leeren. Het verleden kan en zal een goede leermeester zyn voor de toekomst. Wij sloegen een blik in oude ar tikelen uit wetenschappelijke bladen en lazen daar o.a. „De gunstige P- werking (dat is de fosforzuurwerking) o.a. van Tomasslak op grasland be rust voor een belangrijk deel op de botanische verbetering dor graszode, waardoor grootere en hoogwaardiger productie mogelijk wordt. Een juiste K-bemesting (en N-giften) is daar toe tevens een vereischfce". 'Kijk, dat moet men in zijn ooren knoopeti en later (we hopen: heel spoedig!) toepassen. Vooral als men het, in verband brengt met wat de zelfde geleerden kort daarvoor op merkten. dat Tomasslak. zoo men weet de voornaamste fosforzuurbron van den Nederlandschen cultuurbodem op grasland het voordeel heeft van geringere verliezen aan eiwit by de hooiwinning. Dat geldt dus ook voor het gras- drogen, waardoor men een zeer waardevol krachtvoeder verkrijgt. Die kant zal het in de toekomst toch uitgaan, AORICOLA.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1