Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. DISTRIBUTIE-NIEUWS Binnenland. Zaterdag 12 December 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 49 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 c|. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro" 150652 P 1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W.P.A. vnn den Munckhof. STEEDS MEER: HARD TEGEN HARD. Krachtige rede villi Mussolini - Strijd tot de eindzege Noord-Afrika wordt geen blik semend succes Krachtige af weer in 't Oosten Na 1 jaar Japan-Amerika Japan be- heerscht het Oosten. Ondanks alle fantasteryen omtrent het tegendeel blijkt. Mussolini nog springlevend,, al lieeft. liy* gedurende een lange periode niet in 't openbaar gesproken. In een groote rede voor het Itali- aansche volk heeft hy duchtig van zich afgesproken tegenover de klei- neerende aanvallen van Churchill. In tegenstelling met de Britselie meening, dat het Italiaansche volk wel onkundig zou worden gehouden van hetgeen Churchill had gezegd, las Mussolini zélf de passages voor, die op Italië en hemzelf betrekking hadden en voegde daar zijn sarcas tische bemerkingen aan toe. Hij antwoordde o.a. op de laffe be dreigingen van Churchill over toe komstige luchtaanvallen: dat deze rede volkomen ernstig moest worden opgenomen, want trekt, men den En- gelsohman zijn smoking uit, dan blijft de oude barbaar over, wien Caesar voor twee duizend jaar den voet op den nek heeft gezot. Veler wege is men geneigd aan te .nemen, dat het Italiaansche volk maar weinig weerstand zal blijken te bezitten als de nood aan den man komt. Mussolini is van een andere moe- ning: hy weigert te gelooven, dat de Italianen' op. welke wijze dan ook minderwaardig zouden zijn aan En- gelschen of Kussen. Als dat zoo ware moeten wij onze hoop opgeven een groot volk te zyn. Wij zullen bewijzen', aldus do Duce, dat in onze aderen, zy 't ook niot al het bloed van de oude Romeinen, dan toch een groot deel van dit bloed vloeit. Wy zullen onwrikbaar volhou den en dat besluit wordt ons voor geschreven door ons plichtsgevoel, onze eer on onze waardigheid. Heel openhartig deelde hij mede Te verliezen, welke Italië in 80? maanden oorlog had geledenHij somde op 40219 man aan dooden, 80749 man aan gewonden, 37713 man aan vermisten en 230738 man aan gevangenen. Daartegenover staat, dat 29 gene raals en 69167 aan gevangenen in Italiaansche handen zyn, waarvan alleen aan Engelschen 21 generaals, 2330 officieren en 32747 manschappen. Dan werd er als .antwoord aan Churchill nog aan toegevoegd, dat deze van hertogelijkeafstamming was, in wiens aderen blauw bloed vloeit, maar dat in zyn .aderen het gezonde bloed vloeit van een smid. En ook„Ik voel my thans meer dan ooit superieur aan Churchill, uit wiens van tabak en alcohol stinken den mond de kwalijkste beleedigin- gen tegen Italië vloeien." Men ziet, het .gaat hard tegen hard, nu Italië midden in de dreigen de gevaren is komen te liggen. En we zien dan ook aankomen, dat de Britten en Amerikanen hoe langer hoe fellere luchtaanvallen zullen doen op onverdedigde steden, waar hon derden slachtoffers vallen onder de burgerbevolking. Genua,) Napels, Turijn en andere steden trof reeds dit lot en wellicht wordt'zelfs Rome niet ontzien. Het schijnt echter, dat zulke aan vallen een uitwerking hebben, die omgekeerd is aan het doel, waarmee ze ondernomen Worden. Men wil de bevolking murw maken en men maakt ze hard en verbeten. Mussolini eindigde daarom met dozen oproep: „Wy moeten strijden voor de levenden, omdat wij stryden voor de toekomst. En wy stryden voor de dóoden, opdat de offers van onze dooden niet tevergeefsch zyn gobracht. De dooden bevelen ons te stryden tot aan de eindoverwinning. Wy gehoorzamen." Overigens is zoowel- de zegetocht der Britten vanaf El Alamein, als die der Amerikanen tegen Tunis tot staan gekomen. De Amerikanen heb ben zelfs al een vry ernstfgen tegen slag ondervonden en 1100 gevange nen in handen'der Duitsch-Italianen moeten laten. Met. de Russen gaat het evenmin goed. Al hun grootsch opgezette aan vallen zyn in bloed gesmoord onder 't verlies van duizenden tanks en ander materiaal. Wie de hoop had gekoesterd dat de Sovjets in staat zouden zijn'de Duitschers op betee- kenende wyze terug te dryven, kan die hoop gerust begraven. De asmogendheden hebben zich in den Sovjetkolos vastgezogen en laten hem voorloopig niet meer los. Al het achterland, dat meer dan twee maal zoo groot is als geheel Duitseh- land en uitermate vruchtbaar aan grond en grondstoffen, wordt in snel tempo dienstbaar gemaakt voor de oorlogvoering van 1943 en volgende jaren. Dat is werkelijkheid van thans. Hoe zich "de toestanden in Afrika zullen ontwikkelen is nu nog niet te voorzien, doch men mag met het oog op de ontzettende moeilijkheden en de groote afstanden niet veron derstellen, dat daar in een twee drie een beslissing zal vallen. Yoorloopig zal de strijd om de Middellandsche Zee wel de voornaamste krachten der oorlogvoerende partijen en dan in het bijzonder van Britten en Ame- rikanon naar zich toe trekken. En terwijl we dit schrijven is hot precies oen jaar geleden, dat Japan met den verrassenden aanval op Pearl Harbour den oorlog tegen Amerika inzette. Amerika meonde dat het land van de Rijzende Zon door zyn sloependen oorlog met China zooveel aan kracht had ingeboet, dat het in enkele maanden met het eilandenrijk zou klaar zijn. En na een jaar Heeft Japan liet geheele Oost- Aziatische gebied in handen. Het verjoeg do Engelschen uit Hongkong, uit Malakka en Singapore. Veroverde de Philippynen ondanks de verdedi ging van Mac Arthur, het veroverde onze kostbare bezittingen, nadat onze uitgeweken regeering als haantje de voorste nog vóór de anderen den oorlog had verklaardonze vlooi ging ten ondejï-, onze soldaten werden gevangen genomen en de geheele geallieerde '-érdediging trok zich op* Australië terug. En sedert, dien woftlt de eene zee slag na do andere geleverd, die de Amorikaansche zeemacht decimeert. Meer dan 2000 kilometer van 't Moe derland, onaantastbaar voor eiken overval, organiseert het Japansche volk zijn veroverdo gebieden en legt naar de premier dezer dagen ver; klaarde den grondslag voor den u itemdel ij ken ondergang der Angel- saksers. Deze opvatting wordt gedokt door Mussolini's woord: „Het toetreden van Japan tot den oorlog vormt de on voorwaardelijke garantie voor de overwinning, daar Japan niet te be reiken en onoverwinnelijk is." Met dit voor oogen gaan we deq vierden oorlogswinter iri, Amerika hoeft nu ook" reeds een jaar oorlog en weet wat liet zeggen wil een tegen stander als Japan tegenover zich te hebben en een duikbootmacht als de Duitsch-Italiaansclie. En ook in Noord Afrika krijgen de Amerikanen hot stellig nog zwaar te verantwoorden. Al mot al: er is in den donkeren oorlogstunnel nog geen enkol licht- flitsje van een,naderend einde en van een rechtvaardigen en duurzamen vrede te ontwaren. Tav plicht als Nederlander Olïeren aan Winterhulp. Giro 5553 Gewone pepermunt no^ steeds op den bon Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat onder calcium pepermunt, welke volgens een kort geleden verschenen bericht zonder bon verkocht mag worden, uitsluitend calciumtablotten met» pepermunt- smaak verstaan moeten worden. De gewone pepermujjtsoorteii zijn slecjits verkrijgbaar tegen inlevering van versnaperingenbonnen. Ongeldige tabaksbonnen De bonnen 56, 58 en 61 van do tabakskaart en van de sigaretten kaart zullen niet geldig worden verklaard voor het lcoopen van tabakswaren Men kan hen derhalve vernietigen. T)e bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei Mot ingang van 1 December 1942 valt- keukengerei vervaardigd van gegalvaniseerd of geëmailleerd ijzer of aluminium, onder de distributie en mag mitsdien slechts gekocht, ver kocht of afgeleverd worden tegen geldige bonnen. In het tijdvak van 1 tot en met 31 December 1942 geeft elk der bonnen 3—^7, 3 78, 3—79, 3—80, en 4—77. 4 78, 4—79 én 4—80 van de bon kaarten voor voedingsmiddelen 13e periode K 310 én K 340 (kinderen tot en met 13 jaar), bij gelijktijdige inlevering Van één der punten 01 tot en met 04 van de E. V. kaart voor serviesgoed tezamen het recht op hot koopen naar keuze van serviesgoed of metalen keukengerei tót een waarde van één punt. De zeer ingewikkelde lyst met puntenwaardeerihgen ligt. by tie winkeliers ter inzage. Bij huwelijk en huwelijks feesten kan men in aanmerking kómen voor verstrekking van extra rantsoenen po regeling is als volgt By 25, 50, oo, 60 en 75-jarige echtvereeniging kan men in aanmerking komen voor extra rantsoenen boter, vleesch, brood, suiker, koffiesurrogaat, versnaper' gen en tabak. 'By huwelijk komt men voor nog meer extra toewijzingen in aanmer king en wel Een vergunning of punten voor a. matrassen en dekens: b. linnen- en huisliöudel'ijke goede ren c. woninginrichting d. aardewerk. Het is natuurlijk niet zeker dat men voor alles in aanmerking komt. maar men kan in ieder geval op dit. gebied aanvragen indienen. Elk geval wordt afzonderlijk bekeken. HAALT MEER WARMTE UIT UW KOLEN Benige wenken voor het gemengd stoken van brand stoffen Nu het in het algemeen niet moge lijk zal zyn, dat een brandstoften- handelaar aan al zyn afnemers precies die. soort, kwaliteit en afmeting brandstof 'levert-, welke men alty'd gestookt heeft, volgen hieronder eenige wenken, waarmede een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen worden, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uitsluitend anthra- cietnoofjes 3 (20 tot 30 m.m.) stookte, doch dat men ook anthraciotnoten 1 (50 tot 80 m.m.) en anthracietuoten 2 (30 tot 50 m.m.) kan gebruiken. 1. Men kan anthraciet gemengd stoken met eierbriketten, essnootjes en bruinkoolbriketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stuk grootte van de brandstoffen ongeveer dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraciet met cokes dient do cokes afmeting kleiner te zijn. 2. Het mengen van cokes met. anthraciet biedt het voordeel, dat het vuur beter - doorbrandt. Ee;i vuur met enkel cokes gestookt, dooft eerdor. 3. Als men eierbriketten met. anthraciet mengt, heeft men minder fast van het pek, dat bij deberoiding van eierbriketten als bindmiddel voor hol anjpracietgruis wordt gebruikt. Bek heeft een hoog gasgehalte en vormt bij verbranding veel roet. Stookt men in een vuur enkel eier briketten, dan moet men telkens kleine beetjes versche brandstof bij vullen en pas nadat do' vorige ver brand zijn. 'Ook moet men liet vuur eerst door laten branden, voordat men het tempert. 4. Men kan ook cokes en eierbri ketten gemengd stoken, mits de stukgrootte van dc cokes kleiner is. Hierdoor brandt de cokes vlotter door on heeft men minder last van het roeten van het pek. 5. Essnootjes, ook wol keuken- of kachel noot jes pf half- of driekwart - votte kolen genaamd, hebben bakkend vermogen, d.w.z. als de kolen opeen vuur warm worden, bakken dc enkele stukjes aan elkander vast en vormen een koek op het vuur. Men kan het bezwaar vail dit bakken voorkomen, door de essnootjes gemengd te-stoken met anihrtidet yah dezelfde stuk- grootte of' met cokes van een Kléinere afmeting. 6. Turf moet voor het gebruik'in haarden of haardkachels verkleind worden tot stukken van. ca. 40 m.M. in het vierkant en slerirts met kleine hoeveelheden tegelijkop goed door brand vuur worden gebracht, Boven dien verdient, het, als men turf stookt, aanbeveling, het vuur pas te tempe ren als de versch opgebrachte brand stof flink doorgebrand is. Turf ver brandt sneller dan anthraciet. Menging met anthraciet, eierbriketten of bruin koolbriketten heeft weinig zin. Het brandend houden gedurende den nacht kan het beste geschieden door uit sluitend anthraciet, eierbriketten of bruinkoolbriketten te -stoken. In een centralen Verwarmingsketel,kan men :okes, gemengd met persturf, stoken. De JJersturf behoeft dan niet verkleind to worden. HET NIEUWE ZEEPPOEDER Hoe ep mee gewerkt moet worden I-Iet voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft Het nieuwe zeeppoeder is een vvaschmiddel zonder zeep. Do zeep wordt .er in vervangen door liet mersolaat, eon .afvalproduct by de bereiding van synthetische benzine. In combinatie met sotja en een weinig waterglas vormt dir het nieuwe waschpoeder. Het sop hiervan is niet sterk schuimend, maar maakt wel het vuil in ,het waschgoed goed los en werkt ontvettend. Hot vuil blyft echter niet zoo -king in de oplossing als dit het geval was by het gebruik van gewone zeep, het slaat in zeer fyne vlokjes spoedig op het wasch-. goed neer en kan daardoor een grijze tint aan het goed geven. Hoe met deze zeep nu zoo goed mogelijk te wasschen en een grijze tint zoo veel mogelyk te voorkomen Een goed begin is het halve werk. Dat geldt nu in de eerste plaats voor ;de behandeling der wasch. Week goed. Dat houdt in: zet do wasch zoo ruim- mogelyk in het weekwater. Dicht opeen gepakt vuil goed kan niet goed uittrekken. Zorg dat hot weekwater lauwwarm is en laat hot goed niet langer dan een nacht in do teil staan. Gebruik soda of een soda- vervangingsmiddel voor het weeken van zeer vuil goed. Ondergoed, pyama's, overhemden en kleeding' stukken waar veel stof en organisch vuil in is, kunnen nu het best ge weekt worden met zoutwater (3 lepels zout op 1 emmer water). Spoel het vuile goed flink door hpt weekwater heen voor het gewrongen wordt. Wring het .goed uit en spoel alle stukken in ruim schoon water na. Op -deze manier wordt al heel wat vuil uit het goed verdreven, voordat het eigenlijke wasschen begint. Dit spaart het sop, het sop blyft langer schoon' en de kans op oen giiy'ze neerslag is geringer. Het verdient aanbeveling, het waschgoed niet lang in het sop te laten staan. Laat de wasch ongeveer een half uur in het „De liooikist bewaart (le warmtemaakt er een nuttig gebruik van". sop uittrekken en begin dan met het. u it wasschen. De wasch kan wel met het nieuwe zeeppoeder uitgekookt worden, beter is het echter, het sop niet aan de kook te brengen, maar een kwartier lang tegen de kook aan te houden. Daarna snol afwerken, dus niet do wasch don avond té voren uitkoken en een geheelen na'vJit in den waseliketel laten staan. liet sop van het nieuwe zeeppoeder kan gesteund worden door toevoeging van oen bonloos waschmiddel. Voor liet maken van het sop neemt men 10 afgestreken lepels zeeppoeder op 1 emmer water. Wil men -er een bonloos waschmiddel by' gebruiken, dan wordt dit extra toegevoegd. Het' waschrecept wordt dan op 1 emmer we^eh water 6 lepels zeeppoeder plus 6iëpels zbepvervangingsmiddel. Om zoo veel mogelyk van de zeep uit het zeeppoeder te profiteeren verdient het aanbeveling, eerst het zeepver- vangingsmiddel op te lossen, dp heele hoeveelheid wasch water' klaar te makeh en daarna het in wat heet; water opgeloste zeeppoeder.- toe te voegen. spoel den eersten keor het wasch goed uit in weinig warm water. De zeopresten worden zoo het beste ver dreven. Spoelt men Onmiddellijk in ruim koud water, dan vormt zich kaikzeep. Het is niet aan te raden, zeep van oude samenstelling toe te voegen, daar soms de synthetische wasch* middelen de werking van de'goede zeep te niet doen. Wie nog wat oude zeep heeft, kan die beter alleen ge bruiken voor het wasschen van wol en fijn goed. GERRUIKT VOORAL EEN HOOIKIST Ter besparing van gas en electriciteit Door de brandstofrantsoeneering staat de hooikist weer in het middel punt van de belangstelling, omdat er oen "belangrijke „besparing op het gebruik van gas en electriciteit mee ken worden bereikt. ,->el spyzen worden beneden de kooktemperatuur van 1Ó0 gr. O. gaar, mits men ze maar lang genoeg aan de warmte blootstelt. Op dit beginsel berust het gaarmaken in hooikist of koókzak. Eerst brengt men het ge recht aan de kook. laat het eenigen tijd doorkoken en 'plaatst het daarna zoo snel ^mogelijk in een omgeving, welke de warmte slecht geleidt. De temporatuur daalt dan. slechts lang zaam en dc inhoud van de pan heeft voldoende gelegenheid, om gaar te worden. Alleen bij gerechten met een zeer langen kooktijd wordt de afkoeling te sterk. Deze yioet men dan ook na vier uur opnieuw aan de kook bren gen, om ze vervolgens nogeens in de hooikist te plaatsen. Dé hooikist zelf geeft geen warmte, tnaar bewaart ze alleen. Er kan dus geen sprake zijn van doorkoken van de spijzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en gemaakt, zijn, van goed-isoleerend materiaal. Hiertoe kunnen gerekend worden hooi,' houtwol, kranten en papierwol. Dit laatste/kan mon zelf maken door kranten in smalle reepen te knippen. Een nadeel hidrby is, dat het tot proppen in elkaar, gaat zitten en dan weer vernieuwd moet worden. De vulling mag niet te stevig gestopt worden, daar stilstaande lucht even eens isóleerend werkt. .Beschikbaarstelling van veeboekjes model 1912/1913 Aan alle houders van rundvee, varkens, paarden -en schapen wordt bekend gemaakt, dat één dezer dagen nieuwe veeboekjes zullen worden beschikbaar gesteld. Met ingang van 13 December 1942 moeten de aantallen runderen, varkens paarden en schapen, welke op het bedrijf aanwezig zyn, onverschillig wie de eigenaar ervan is, in het nieuwe model veeboekje zyn aange- teekend op blz. 1, waarbij erop dient te worden gelet, dat hier en daar twee of drio rubrieken van de regi- stratiekaart, in hot veebeekje tot één rubriek zyn samengevat. Runderen moeten bovendien ieder afzonderlijk, met vermelding van geboortejaar en datum, letter en nummer van het registratiemerk, op blz. 3, 4 en 5 worden ingeschreven, terwijl paarden op de bladzijde onder het hoofd „Geboren of op het bedrijf aangevoerd ander vee dan rundvee" afzonderlijk moeten worden vermeld niet het nummer van de identiteits kaart. Alle latere veranderingen in den veestapel worden op dezelfde wijze als voorheen ingeschreven zie hier voor de Toelichting in het veeboekje. Het oude veeboekje moet, ook na dat het nieuwe in gebruik is geno men, zorgvuldig worden bewaard. Verlies van dit oude boekje zal voor den betrokkene ernstige gevolgen hebben. Van 13 December 1942 af mag echter in de oude boekjes niet meer aangeteekend worden, daar zy dan hun geldigheid hebben verloren. Tijdstip, plaats en wijze van uit reiking der nieuwe veeboekjeszullen, nader worden bekend gemaakt. Eerste vaste bewoner van den Noordoostpolder. De eerste boerderij in de Noord oostpolder is betrokken: de heer G. Boer, landbouwkundig opzichter te Blokzijl, heeft er zich in gevestigd, zoodat aan hem de eer toekomt, dé eerste vaste bewoner van het nieuwe, gebied te zijn. Drie jaar gecischt tegen pseudo-controlenr In. een laten avond van Juli j.l. koerde de vischkoopman J. v. d. W. uit Nuenen' terug van de Gemertsche kermis, waar hy' dien dag .had ge staan met zijn kraam. In een acten- tasch had hy liet ontvangen geld ge borgen: f 36 in een portefeuille en f 250 in eeirstuk papier gewikkeld. Tegen ffliddernacht werd li ij op den eenzamen weg langs het kanaal aan gehouden door drie personen, die hem den weg versperden. Zy gaven zich uit voor controleurs en wilden de tasch van den koopman onderzoeken. Na eenig tegenstribbelen was liy genoodzaakt de actetasch af te geven, welke cloor een der mannen werd doorzocht en daarna teruggegeven. Thuisgekomen ontdekte de visch- handelaar, dat hét geld uit de por tefeuille verdwenen was. De pseudo- controleurs hadden echter het pakje bankbiljetten, dat in een stuk papier was gewikkeld, niet opgemerkt. Door een toeval liepen de roovers tegen de lamp: zy' werden even later aangehouden door een veldwachter, die hen verbaliseerde, omdat zij zondor licht reden. De rechtbank legde den hoofd dader, een grondwerker uit Eind hoven, anderhalf jaar gevangenisstraf op. In hooger beroep verscheen de man thans voor het Bossche gerechts hof. waar hij alle schuld ontkende. De advocaat-generaal, mr. Van Vel- zen, eiehte drie jaar gevangenisstraf. Het hof zal op 21 December arrest wijzen. - By overtreding van het melk- stand-aardisatie-besluit is de burge- meesters van.de gemeente, waar de overtreding plaats had, bevoegd tot het bekend maken van den naam van den overtreder en van het vonnis. - Het maken van foto's, films of teekeningen van verkeersinstallaties is verboden. Daaronder vallen spoor wegen, wegeninstallaties, waterwegen, bouwinstallaties, bruggén enz. - In Amsterdam gaat men con ductrices op de gemeentetram aan stellen. In Januari denkt men met het experiment te beginnen. - Diefstallen van alles en nog wat vieren hoogtij. De kranten zijn te klein om van alle dieverijen mel ding te maken. Te Bussum ging zelfs de politie een handje meehelpen; stelende agenten roofden er zelfs uit gevorderde woningen. Laf schurken- werk De boomerang: terreur. Het Nationale Dagblad bevat hét volgende artikel van zijn Haagschen correspondent: Zooals hit de weermachtsberichten blijkt, richt deBritsehe luchtmacht in den laatsten tijd zijn aanvallen in hoofdzaak op Italiaansche steden. Voor wie'nog in twijfel mocht ver- keeren over de werkelijke bedoeling van deze luchtaanvallen, zal de rede van Winston Churchill van enkele dagen geleden verhelderend hebben gewerkt. In één adem toch kondigde de Brïtsche premier de luchtaanval len op Italiaansche steden aan en verbond daaradn een beschouwing over het door zyn regeerders „mis leide" Italiaansche volk. Het doel van deze aanvallen is derhalve niet in de eerste plaats van militairen- doch veeleer van politieken aard. Door middel van terreur moet het Itali aansche volk murw en rijp voor een opstand worden gemaakt. Langer dan een jaar hebben de Britten gepoogd hetzelfde middel op Duitschland toe te passen. Ook hier werden in hoofd zaak de woonwijken van steden ge terroriseerd. Enkele Nederlandsche arbeiders, <ne in een Duitsche indus triestad werken, verklaarden ons ep- kele weken terug, tijdens een kort verlof in Nederland, letterlijk: „Hét was, of ze het er om deden, myn heer. Heele straten werden in puin gegooid, maar de fabrieken, waar wy werkten, en die aan den rand van de stad stonden, kregen zoo goed als niets". Tegenover het Duitsche volk hoeft dit middel gefaald. De terreur heeft de verbitterdheid en de vastbe- radendheid slechts doen toenemen. Zouden de Britten dit eindelijk be merkt hebben Hun besluit, om het nu maar eens by den anderen partner van de as te probeeren, zou het bijna doen gelooven. o— Er zyn Nederlanders te over, die de regels, welke wy hierboven neer schreven, niet zullen willen gelooven die vast overtuigd zyn van het succes van een dergelijke terreur-actie en wier haat groot genoeg is, om voor deze aanvallen op de burgerbevolking geen woord van afkeuring over te hebben. iumiuo <jy uo inuusuie- terreinen vaneen gesehutfabriek wordt de munitie voor de Duitsoho infanterie naar voren gebracht. (P.K. Gehrmann-O-H-P.H. s>- üver IN STALINGRAD, de ruïnes op de industrie- Te hunner informatie diene liet volgende, een voorval,; dat nn eens niet over de grenzen' plaats vond, maar in ons eigen land en derhalve door talrijke ooggetuigen kan worden bevestigd. Een dezer dagen hebben vier Engelsche vliegtuigen op klaar lichten dag in duikvlucht mitraille- vuur geopend op een personentrein in het Westen des lands, die de ver binding tusschen twee groote steden onderhield. Nergens in den omtrek was een militair doel te bekennen. In den bewusten trein bevond zich geen enkele Duitsche militair. Het voor de weermacht gereserveerde treingedeelte was volkomen leeg. Een wagen van dezen trein werd door zeefd met mitrailleurkogels, een meis je van 9 jaar werd gedood. Talryke andere passagiers werden gewond, waaronder verscheidene vrouwen. In den trein zullen zondor twijfel velen hebben plaats genomen, die tot- dien dag hun sympathie voor de Britsche bondgenooten niet onder stoelen of banken hadden gestoken, maar toen d.3 trein met ^ün droeven last zijn bestemming bereiKte, was deze sym pathie in rook veyvlogen.De veront waardiging was algemeen en uitte zich in alles behalve malsche termen. Dat was het resultaat van terreur En wederom zullen er Nederlanders zijn, die betoogen, dat dit nu een maal de offers zijn, die wij omwille van de bondgenooten moeten brengen en dat de Britsche bommen toch werkelijk om onzen bestwil worden uitgestrooid. Hun willen wij slechts de vraag stellen: Indien liet-kind, dat daar met een schot in hét hoofd tus schen de bankePlag, het uwe waar geweest, wdar zou dan uw overtui ging zyn De vraag stellen, is haar beantwoorden. De terreur is een wapen, dat als een boomernag terugkeert tegene den- gene, die het hanteert. Maar 1 duurt wel lang, eer men aan gene zijde van de Noordzee tot dit simpele inzicht geraakt. t Zuivelbedrijf vijf maanden gesloten. In den loop van den tijd hebben de tuchtrechters reeds vele malen strenge straffen opgelegd aan over treders van de voedselvoorzienings bepalingen. Onlangs heeft de tucht rechter te Roermond schriftelijk von nis gewezen in oen zaak tegen den leider van een belangrijk zuivelbedrijf in Zuid-Limburg, waarbij de zeer strenge straf van sluiting van het be drijf voor den duur van vyf maanden is opgelegd. Er was boter afgeleverd zonder ver gunning en zonder inneming van bon nen. Er was ongemerkte boter in het bedrijf voorhanden. Er waren boter bonnen tekort en bovendien was"de administratie- deels niet en deels on juist bijgehouden. Naar het oordeel van den tuchtrechter waren de over tredingen een gevolg van de "menta liteit van den verdachte, die tegen over d* in het belang der voedsel voorziening uitgevaardigde voorschrif ten volkomen onverschillig stond. Een dergelijke mentaliteit is ontoelaatbaar, zeker "bij de leiding van een belang rijk bedrijf. Daar uit recidive is ge bleken, dat door het opleggen van geldboeten geen vorbetering is te ver wachten, heeft de tuchtrechter een ernstiger straf opgelegd in den vorm van sluiting' bedrijf voor den duur van vijf maanden. Rubberhakken verkocht met 1100 pet. winst Rij een onlangs gehouden "prijzen- contróle was gebleken dat de leder handelaar C. Soeterbroek te Kaars heuvel door het veel te duurverkoo- pen van rubberhakken zeer groote winsten had gemaakt. De geoorloofde winst 8p dit artikel belraagt f 3.52 per dozyn, Soeterbroek verdiende hier echter f 44.27 op, zoodat de winst marge steeg tot boven 1100 procent. De inspecteur voor dc Prijsbeheer- scliing te Den Bosch heeft den leder handelaar veroordeeld tot een boete van f 7500 alsmede tot betaling van de proceskosten ten bedrage van f 375.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1