ABDIJSIROOP wmmmmimamm KRUY SEN~Meesters G. MULDERS JAARMARKT TE VENRAY H. Swaghoven CAFÉ GESLOTEN beste drag, vaars Te koop of te ruilen 2 beste hokkelingen en een stiervaars een damesschoen geen reparatie werk Jos. van Soest N re Ne*», „AKKERTJE boerendienstbode INFLUENZA FEUILLETON Rijwielen (ïebr, Lucasser» Administratiekantoor AL. H. HAYEN Tel. 528 Gebr. MARTENS, Beionfabriek F. H. v. ENCKEVORT Telefoon 214 Maandag 7 ^December Officieele Landbouwmededeelingen. Wijziging van de Loonbelasting. Wagens verbouwing te koop Winkelopstand, 2 Toonbanken, prima eikenhouten Café-buffet. Maasheescheweg 15 Van 7 tot 24 December Te koop aan telling 13 Dec. H. C. Runnes, Voitum. 8 H. Goemans, A 131a, Overloon. Verloren Windsor, maat 57ï> °P den weS Venray— Geijsteren Tegen be- lóoning terug te bezorgen bij Jos. Atiaens-Royers. Teneinde de overtollige schoenreparatie bij te werken, wordt tot en met 2 Januari meer aangenomen Na dien da tum alleen 's Maandags. H. Janssen-Smeefs Langstraat. 2 H.H. Landbouwers en Fruittelers Uit voorraad leverbaar Jebonol voor winterbespuiting, Bord Pap, Calif. Pap, Uitvloeier Nicotine zomerbespuiting, Vang- banden smal met vlaskoord, Teerproducten en Ontsmettings middelen, prima Garagezeep. Beleefd aanbevelend, Oliehandel Langstraat 70a Die kunnen voor vrouwen gepaard gaan fnet-pfjnen, die echter met AKKER TJES dadelijk verdwijnen! De Nederlandschr Pijnstiller Gevraagd wegens teleurstelling voor terstond of Paschen. AdresH Rutten, Vasten avondkamp 23, Bierick. Gevraagd tegen 1 Mei 1943 boerenknecht 18-19 jaar dienstmeisje ben. 18 jaar A v Sun Cremers, Viak O erloon h- DE POST HEEFT GEEN KATTENOOGEN MAAR UW BRIEFIS U LIEF PTtiTi NUMMER BEIEN BUS ZICHTBAAR CD Gevraagd R. K. Dienstbode lief voor kinderen, v< or tersfond Mevr. v. d. He ivelP.irochie- laan 3. Helmond. 2 zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Hel Kruis, waarbij kei spookte door O.F.M. Wat 'n hark van een vent toch mompelde vrouw Kragers grimmig- kijkend, toen ze weer huiten de kamer was. Met zyn Bertha, net of ik hem niet snapHij lijkt wel stapelgek vandaagJe zit er maar mee opge schept. En dat voor 'n vrouw, van wie een mijnheer; als de dokter dat zei. 's Avonds van dien dag wist 't lieelo land, dat er in 't gehucht B., op drie kwartier afstands van het dorp R. een brutale moordaanslag had plaats ge had. De toestand van 't. slachtoffer was hopeloos. Van den dader geen spoor. Een groot liberaal dagblad, nieuws bron van ?n heele bende kaasblaadjes met khip-redacteuren, bevatte tegen don pastoor der parochie,» die zijn uiterste best had gedaan om by som mige domooren de gedachte aan een spook tc verdrijven, een grove hatelijk heid als zou hij... 't bijgeloof 111 de hand werken. Den heelen dag was 't dorp één en al opgewondenheid. Tot laat in den avond werd 't vreesolyke voorval druk besproken. Jan Giessers was een alge meen geacht man, Jiad geen vijanden. Roof was niet de aanleiding tot den moord geweest, want al zijn geld werd nog op hom bevonden. Men pij nigde zich de hersens, maar niemand wist een dragelijke oplossing te vin den van 't verschrikkelijke raadsel, l'n de woning van Giossers had 't en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. Te!* foo 4Sf BRUIN VAN BUITEN GAAR VAN BINNEN Daaraan ziet U direct dat wij nog steeds hel fijnste brood bakken. FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat Telefoon 218. niet stilgestaan van deelnemende, be zoekers, die kwamen troosten en bid den. Als ^wezenloos zat vrouw Giessers den ganschen, langen dag naast 't doodsbed van haar ongelukkigen man! Geen traan ontvloeide haar dof-ver glommen oogen; ze kon haar gewel dige smart niet uitschreien. Stilzwij gend had ze 't aangezien, dat de buren haar weenende kinderen meenamen. Met een klanklooze stem had ze ge antwoord op dc vragen diedeheeren van 't gerecht haar stelden. Schrik kend, als van afgrijzen, had ze elk goed gemeend aanbod om toch wat voedsel tot zich te nemen, vari zicli' afgestooten. In den vooravond kwam de genees heer voor do derde maal naar den lijder zien. De pastoor vergezelde hem. 't Onderzoek was spoedig afgeloopen. Doch eensklaps was vrouw Giessers opgestaan, zag den dokter met fonke lende oogen aan. Is er nog hoop De geneesheer zocht naar een ant woord, maar zijn gezicht zei al ge noeg... Toen stiet vrouw Giessers een hart- verseheurenden kreet uit. De lang tegen gehouden tranen baanden zich een weg. Luid weenond viel de arme vrouw voor 't bod neer. Een tijd lang zwegen alle aanwezigen Eindelijk trad de pastoor op de on gelukkige toe, klopte haar Zacht op don schouder. Vrou w Giessers hief de ■betraande oogen op, schouwde in 't dpodsbleeke gezicht van ,den gees- toljjke. Anne vrouw Giessers, zei h\j zacht, God vraagt eei> zwaar offer, maar Hij zal je niet verlaten... En... God kan alles Toen knielden op zijn wenk allen neder om een vurig gebed te bidden - tot den Oppersten Geneesheer. TWEEDE GEDEELTE. Lid Nat. Ver. van Accountants Kantoor VENRAY Oostsingel 12 Tel. 462 Administraties Contracten Inkomsten-, Omzet-, Ondernemings- en Vennootschapsbelasting, enz. ASSURANTIEKANTOOR VOOIt U.I.E VERZEKERINGEN' VENRAY Oostsingel 12 Tel. 462 Inlichtingen: Dagelijks op ons kantoor of bij Billijk Solide onze agenten. na half 7 ito. 212. Haiulel in alle Bouwmaterialen. Leveren alle voorkomende Bouwmaterialen als: Cement, Cementkalk, Kalk, Dakpannen, Steenen, Drijfsteenen. Gresbuizen, Asbostbuizën, Kluitkalk en Landbouwpoederkalk enz.'enz. Yerder aan ónze loswal te Maashees verkrijgbaar rivierzand en riviergrind. HET IS IN UW BELANG Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en het sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Óorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekering Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ARTIKELEN Riviergrind, zand en luingrind Vraagt eens prijs! Een Mulders' Spaarkookketel is onovertroffen in kwaliteiten prijsJ Speciaal volgens de nieuwste stook- tóehnische ervaringen. Leverbaar in elke inhoud Let op onze firmanaam Spaarkookketelfabriek Telefoon 504 Een Duitsche post aan 'de haven van Marseille, fP.K. Gebauer-DV-R-P-H.s) Eindelijk was Ze toch gekomen, de blije, heerlijke Lente. Wat had zich dit jaar lang laten wachten! Dé menschen waren er ver drietig van. Verlangend keek iedereen des morgens naar buiten en zuchtte dan van: wéér 't zelfdeAltijd en eeuwig koude, triestige dagen niet veel scherpen' wind en veel killen regen. Géén zón: alles grijpen grauw 's Nachts vroor 't. Niets wou er groeien. De enkele blaadjes en bloemp jes die, ongeduldig van 't lange wach ten, hier en daar huiverend te voor schijn waren gekomen, verkwijnden en verschrompelden van de narigheid. Maar nu was 't meenens goworden gélukkig Heerlijk, je rook de lentelucht. De lekkere balsemgeuren van den bloe- menschat, die in aantocht was, waai den je tegen, in de frissehe zefier windjes. En een zon, heisa wat een zon- De lucht zat vol van zongewemel. En al die ontelbare zonnestralen hup pelden en dartelden en ijverden om overal bloem en blad uit de zwellen de knoppen te tikken, 't Vloog eruit In. twee, drie dagen stonden de hoo rnen vol roode en witte bloesems,'de heggen groenden lustig en Yrisch, de weilanden schaterden van kleuren, do deftige lindeboomen sierden zich met hun wazige gewaden, de jonk vrouwelijke berken wuifden en speel den al in jeugd-genot met de teer- groffie sluiers. En in de lucht een plezierige drukte van getjilp en ge fluit en gekweel en gekwetter een symphonic aan de Lente; 't nieuwe leven Waarlijk, de lieve lente deed al haar best om van 't tuintje-vóór 't huis der Giessers te makon wat. ze koif. Maar 't wou niet hikken dit jaar. De menschen moeten meedoen, en dat deden ze niet. Och, wie dacht daar in huis afin werken in denbloementuin 1 Daar viel wel voor wat anders to werken. Wat een winter was dat geweest Zeker. Onze Lieve Heer had zyn zegen niet teruggehouden. God was goed geweest, buitengewoon en boyen alle verwachting goed. Want, wie had ooit durven denken, dat Jan Giessers zoo waarlijk er nog boven op zou komen? Alle mènschen, de dokter aan 't hoofd, hadden er verstomd van gestaan, dat do dood zoo'n wisse prooi toch nog had los gelaten. Hoe dikwijls en hoe vurig had vrouw Giesseaa haar van dankbaarheid over volle hart voor God uitgestort in de Heilige Mis, in de lleilige Communie en, in gezelschap van de kinderenden enkele buren, by 't Witte 'Kruis aan den landweg Jezus Christus, Wiens beeltenis daar hing, en waar Jan nog zij ooit voorby waren gegaan zonder er eerbied aan te betoonen, had ver hoed, dat de hand des moordenaars verder stak met 't vreeseljjke mes. Maar, er waren nog andere, groote redenen om héél veel te bid den. De zorgen waren grooter dan ooit tevoren. Al vóór 't ongeval met haar man was 't hard werken en tobben ge weest. Nou was de nood nog veel hooger gestegen, 't Was een duro tijd geweest. Vrouw Giessers voelde haar hersenen pijn dóen en haar hart sa menkrimpen, als ze dacht aan al de rekeningen die te betalen waren. En 't meeste leed moest zy geheel alleen ly'den; ze.durfde haar mail niet zeg gen'wat er voor hem noodig was ge weest. Ach dat, nu Jan langzaam aan beterend was,- 't kleine Dolfje ziek begon te worden, versterkende mid delen moest gebruiken, zoo kwam er nooit een eind aan Hoe ze ook peinsde 011 wikte en woog en bezuinigde, ziehzelve menig maal heimelijk 't noodigoonthield.de arme vrouw zag nergens een uitweg. VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Huisslachting. Er kunnen hoogstens drie varkens in huisslachting worden geslacht. Alle pogingen om voor do boerenbe drijven met ^en groot gezin meer dan drie varkens te laten, slachten, zyn gefaald. Wel zal aan de fokkers toe stemming kunnen worden gegeven, eigen gefokte biggen in huisslachting te slachten— Nadere bijzonderheden hierover kan de plaatselijke .bureau houder verstrekken. Na 31 Januari a.s. kan geen ver gunning meer voor huisslachting worden afgegeven, behalve aan de varkenshouders, die hun contract varkens niet vóór 1 Februari a.s. hebben kunnen leveren. Deze var kenshouders kunnen nog slachten in Februari, Maart of uiterlijk April a.s. De aandacht der varkenshouders wordt in verband met het boven staande erop gevestigd, dat zooveel mogelijk huisslachting vóór de eerste helft van Januari a.s. moet worden aangevraagd, dus niet in de tweede helft, want dan zou men wel eens kunnen worden teleurgesteld. Toewijzing rundvee. Per 1 December jl. mogen do vee houders niet meer rundvee boven 1 jaar en beneden I jaar in voorraad hebben, dan de toewijzing bedraagt, jongvee geboren na 30 September ^942 valt niet onder de toewijzing 1042/1943. Het vee boven 1 jaar, da te veel aanwezig' is, zal in beslaj genomen worden of gevorderd. Vod het jongvee beneden 1 jaar, geborei voor 30 September j.l., dat na 1 Dec te veel op de bedrijven aanwezig is wordt oen aanslag van 220 Kg. ge legd. Contractdieren mogen boven dt toewijzing worden gehouden, evenalj do dieren welke nog op aansla! 1941/1942 geleverd moeten wordon. Levering rundvee. De aanslag voor levering is dit jaa: op de aangevraagde toewijzing ge. baseerd. Hoe hoog de aanslag za' worden, zal nog nader worden ge publiceerd. Tegen, de aanslag kar niet gereclameerd worden, daar dt aanvrage der veehouders de grondslag voor de levering is. Aangezien de vleeschpositie hei noodzakelijk maakt dat ook in do wintermaanden een behoorlijke aan voer op de markt- komt, zal gedu rende de winter wekelijks een vrj) groot aantal dieren moeten worden geleverd. Wij- advisoeren daarom! vooral de veehouders, die niet te bost in. het voeder zitten, thans reeds zoovool mógelijk te levéren. De dieren zijn thans beter bevleeseht dan in bot. voorjaar, terwijl meer voeder voor het overige vee ter beschikking] komt. P.Y.C. voor Limburg. AI Vi 8 In dé toepassing van de Loonbe lasting zijn, bljjkon's de laatst ver schenen verordering, eenige belang rijl$e wijzigingen aangebracht waarvan kennisneming door de werkgevers en ook de werknemers van belang is. Plaatsruimte belet ons tot het geven van een uitvoerige beschouwing, zoo dat wy ons tot het strikt noodzake lijke moeten beperken. Werden tot dusver dó op 't laatst van het jaar. door eiken werknemer in te leveren werknemersverklarin- gen in dubbel ingediend', zoo is, dit thans teruggebracht lot een exem plaar. De loonbelastingkaar ten blijven nu voortaan steeds onder berusting van den werkgever, ook indien een werk nemer in den loop van het jaar de dienstbetrekking verlaat. - Vervolgens moet voor iederen werknemer, die in den loop van het jaar in dienst treedt steeds een nieuwe loonbelastingskaart wórden aangelegd, nadat de betrokken werknemer eerst een nieuwe werk nemers verklaring heeft ingeleverd. De aftrek voor "meerderjarige kin deren, welke tot dusverre op .cle-werk nemersverklaring kon worden ver zocht, zal voortaaneerst worden,ver leend, nadat de inspecteur heeft be slist, of hierop aanspraak bestaat. Meent een werknemer dus recht te hebben op kinderaftrek voor meerder jarige studeerende kinderen, of kin deren die worden opgeleid voor een beroep en op zijn kosten worden on derhouden, dan zal hij zicli mot een gemotiveerd verzoek tot den inspec teur van zijn woonplaats moeien richten. Dc daarop ontvangen beschikking behoort de werknemer dan bij zyn werkgever in te leveren, die deze beschikking bewaart' bij do loonbe lastingkaar t, nadat hij daarop en op den loonstaat den inhoud'van die beschikking heeft overgenomen. Ver laat de werknemer in* den loop van het .jaar zijn dienstbetrekking, dan moet dc werkgever, hom die beschik king wederom ter hand stellen. Aan het einde van het jaar moet cle werk gever de aanwezige beschikkingen, met de loonkaarten en loofistaton aan den inspecteur inzenden. Gok do beslissingon op do verzoe ken tot 't- verkrijgen van vermin dering van loonbelasting inzake hoo- ijere beroepskosten of buitengewone asten worden' niet meer door den inspecteur op de loonbelasl ingkaart aangeteekend. Bij het doen van cleze verzoeken behoeft de loonbelasting- kaart niet meer te worden overge legd. De werknemer ontvangt van den inspecteur een beschikking, wel ke hij aan zijn werkgever een beschik king, welke hy aan zyn werkgever En, ofschoon ze zich .beijverde om haar wil gelijkvormig te doen zijn aan dien van .haar God, zoo smeekte zij Hem toch allo dagen met tranen in de oogen dat Hij, 'indien 'b wezen mocht, voorspoed en geluk zou schen ken aan 't geliefde gezin. 't Venster van de keukenkamor staat wy'd opengeschoven. Vrooljjke zonneschijn en milde, ver- kwikkelde lentelucht vriendelijken naar binnen, om weg te streelen de rimpels van vrouw Giesser s zorgelijk gespannen gezicht. Nu en 'dan richt ze zich éven op van haar naaiwerk, haalt gretig de lekkere lentegeuren op, ziet naar het zonnegespeel op de vensterbank en een stuk van de tafel, en een weemoedige glimlach plooit even haar zachten mond, verhelderend over haar schoon vrouwengelaat. In de verte klept de „Engél des Heeren". Vrouw Giessers maakte 't teeken des kruises, bidt 't gewone gebed, met een eerbied, die niet weet van sleur. Dan bergt ze 't naaiwerk en en begint de tafel in orde te bren gen voor 't middagmaal. De klink van de staldeur achter in de kamer wordt opgelucht. Dag vrouw 1 Dag moedor Vrouw Giessers wendt zich vrien delijk lachend óm. Maar Pietje, wat is dat zegt ze met een plotse- lingen trek van ernst in den lach van haar gezicht. Moet je zoo op vaders schoudèrs zitten Vader wordt er veel te moe van. Pietje moet zelf leeren loopen. Kom, zóó zwaar is ie niet, luch- tigt Giessers, zyn best doencl om 't hijgen van zijn borst in te houden. Slaapt Dolfje, moeder? Nee...o. klinkt een zwak stem- ter hand moet stollen. Deze neemt de gegevens op de loonkaart en loon- 1 staat over en stelt bij verlating van de dienstbetrekking de beschikking weder aan <tfen werkgever ter hand. Aan het einde van hot jaar moeten de bij den werkgever berustende be schikkingen, tegelyk met de-loonbe- lastingkaarten aan den" inspecteur worden ingezonden. Werd tof dusverre voor een werk nemer slechts een loonbelastingkaart en loonstaat aangelegd wanneer lief loon meer dan f 43 per maand of f 10 per week bedroeg, thans moet voor iederen werknèmor. ongeacht de hoe grootheid van het loon, steeds een loonkaart en loonstaat worden aan-1 gelegd. Dit geldt evenwel niet voor j - werknemers, die uitsluitend huiselij ke diensten verrichten. Eerst ais het loon van deze categorie van werk nemers meer bedraagt dan f 48.10 maand off 11.10 per week, moeten deze bescheiden worden aangelegd. Vervolgens moot hij dio werkgever is van meer dan één werknemer, die niet uitsluitend huiselijke diensten j verricht, voortaan oen verzamelloon-i staat bijhouden. Na afloop van het jaar moet deze aan te bonnen verzamelloonstaat, te gelyk met, de loonbelastingkaarton benevens de'hiervoor bedoelde beschik- kingen, ter inspectie worden ingele verd. Ten aanzien van de werkgevors die/ achterstallig blijven in het doon van" aangifte en het afdragen van de in gehouden belasting is -thans do imt-- gelijkheid geopend om ambtshalvoY een aanslag op te leggen, welke naar schatting wordt vastgesteld. Pji het in te dienen bezwaar- on i beroepschrift zal dan op den werk5"} gever de. verplichting ruston om aan 1 te toonen. dat den opgelogden aan slag onjuist is. Voor do werkgevers"' dus een aansporing om, tor vermij ding van kosten en lasten steeds op tijd de aangifte te doen en do lie- lasting af to dragen. Hij, die ophoudt werkgevor to zyn, is voortaan verplicht hiervan bericht te zendon aan don inspecteur en te gelijk Ue loonbelasting-kaarten, be schikkingen en verzamelloonstaat in te leveren. Ook het tarief van do inkomsten belasting is vanaf 1 Jan. 1942 ver hoogd met. 10 pet. Deze verhooging was to voorzien daar de loonbelasting sedert 1 Juli 1942 met een dergelijk percentage was verhoogd. By over gangsbepalingen is bepaald, dat voor hen, wier zuiver inkomen in 1942 geheel of gedeelte-inkomsten bestaat, de betaling verminderd wordt met de helft van 't verschil tiisschen do bekisting, welke volgens de nieuwe tabel verschuldigd is» over een zui ver inkomen en het bestaande uit de aan loonbelasting onderworpen in komsten en de belasting welke vol gens de oude tabel verschuldigd is over eenzelfde inkomen. nietje in de bedstede. Wakker geworden van 't bin- j nenkomen, beduidt moeder.. Meteen schuift ze 't gordyii'voor 't bed wat verder opén. Dag Dolfje. Met een moeilijk geplooid glim- j lachje op 't vermagerdo gezichtje ziel 't zieke kind naar do groep voor 't, bed. - Dag..- Wil moeder je er dadelijk uit nemen Op moeders schoot; zitten ondor 't eten vraagt vrouw Giessers. I 'Ja, mooder. Moeder zet een roodaarden schotel r dampende aardappelen en een klein schaaltje, groene kool op tafel. - Hier is de pap voor Pietje en dit hier is voor vader en Dolfje, zegt ze, ,'t dek sel opnemend van een pannetje" waar een klein stukje gebraden vleesch in ligt. Dadelijk ziet Anneke den andoren kant uit. Als vader, omdat hy nog ziekelyk is, wat bijzonders krygt, j moet ze er niet natlr kijken, heeft moeder haar geleerd. Er zijn wel eens woorden gevallen, als vader vol hield niet van 't bijzonderö eten te kunnen gebruiken, wanneer de an deren niets kregen en moedor zich knorrig er tegen Verzette, dat hij iets Tersluiks werpt vrouw Giossers een bezorgden blik op 't bleeke, magere gezicht van haar man. Hoe ging 't met 't werken O, "t liep nogal los, antwoordde hij zonder de oogén op te slaan, 'r Gaat nog wel zoo héél best niet, want ik ben 't zoowat afgeleerd, maar 't zal wel weer komen. 't Is te hopen 1 zegt vrouw Giessers, een zvvaren zucht-loozend, doclï togen haar zin, ze schrikt er zelf van. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4