Binnenland. DISTRB Provinciaal Nieuws. VENRAY, 5 Dec. 1942 Zondagsdienst Jfuisaet&en ZONDAG .6 DECEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische luilp in dringende gevallen wenden tot Dr VERCAlTEREN. Grooto straat 11 Telefoon 335 Verplichte inenting tegen pokken. Het Gemeentebestuur van Venray brengt ter openbare, kennis, dat in liet St. Elisabeth-Ziekenhuis, Merse- loscheweg alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze in enting tegen de pokken op DON DERDAG 10 DECEMBER a.s. des namiddags om 2 uur. Belanghebbenden moeten 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten persoon staat aangeteekend 2. op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week ha de inenting terug komen in het Ziekenhuis, om het verloop der inenting te laten onder zoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens de Inen tings wet 1939 moe ten de .kjnderen, voordat zij den heef- tijd van een jaar hebben bereikt, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zijn bij twy'fel raadplege men den huisarts. De enting za4 voor de geheele ge meente alleen in het Ziekenhuis plaats hebben. Venray, 1 December 1942. Het Gemeentebest,, De Burgemeester A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HA AREN, Gemeentebegrootlng 1943 Itegrooting Tak van Dienst „De Gasfabriek" 1943 De Burgemeester der gemeente Yenrav. in deze krachtens het be paalde bij art. 3 der Verordening J 52/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe ge bied, waarnemend de taak van Bur gemeester en. Wethouders dier ge meente, brengt ter openbare kennis, dat de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1943 en de begrooting Van den tak van dienst Gasfabriek-' voor 1943 lieden ingevolge het be paalde in artikelen 238 en 253 der Gemeentewet ter secretarie der ge meente voor eenieder ter lezing zijn nedergelegd en Mn afschrift tégen betaling der kosten algemeen verkrijg baar zijn gesteld. Venray, 1 December 1941 De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Rechtbank Roermond Vonnissen van den econ. rechter M. de W. 26 jaar Venray f 5 of 2 dagen hechtenis wegens verhandelen van distributiebescheiden. H. A. 27 jaar Venray vrijgesproken van vervoer tarwe. Vonnissen Meerv. Kamer- R. A. 27 jaar, mandenmaker Venray 6 weken gev. str. wegens misdrijf art. 247' W. v. Str. Zitting van den Politierechter M. de W. 26 jaar Venray f 10 of 5 dagen hechtenis wegens doen van een valsche aangifte. Rijwieldieven gestraft. Voor de Rechtbank te Roermond stonden terecht: L. J. R. en W. M. P. beiden te Venray, thans gedetineerd, wegens diefstal ieder van een rijwiel t,e Venray. De eisch was voor_ ieder L2 maanden gevangenisstraf. Vonnis 6 maanden. GEVONDEN 1 paar dameshandschoenen, bij J. Kersten. Oostsingel, een bruine hand schoen, hij W. Vermeulen, Maash. weg 22; dames-glacé-handschoen, ge breide-handschoen op het Politie bureau, een beursje met rozenkrans on eenig geld bij H. Sijbers, Mersel.weg •Marktoverziclit Aangevoerd werden 144 stuks, t.w.' '62 koeien, 14 graskalveren, 50 nuch ter kalveren en 18 schapen. VENRAY VOORUIT. Op Dinsdag 1 December werd een propaganda-avond gehouden in het Luxor-Theater. Het was geen succes voor de leden van Venray Vooruit. Men schijnt in den loop der jaren zijn interesse verloren te hebben vot>r dit werk. Gelukkig waren de jonge ren, wü telden een flink aahtal jonge middenstanders, zich bewust van hun laak zich in té zetten voor de toe komst en voor de welvaart 'van onze gemeente. Er viel wat te loeren dien avond en zoo zijn wij ook voldaan met de grootè opkomst .van de jeugd. Want do jeugd zal eens de kern moeten zijn, waaruit het mooie werk van Venray Vooruit zal opbloeien. Het" bestuur van Venray Vooruit dankt deze jeugd voor den steun, die het een prikkel heeft gegeven om zijn werk gestaag en vlijtig voort te zetten. Bevordering. Onze dorpsgenoot de heer P. Kus- Cers, werkzaam,ter Inspectie dér In voerrechten en Accijnzen te Venlo, werd bevorderd tot schrijver le klasse in vasten dienst der Directe Belastingen, Invoerrechten en Acc. Nogmaals „Kinderkoor" De Heer C. H. Koek, dirigent van bovengenoemd koor, verzoekt ons mede te deelen, dat hij hartelijk dankt, mede namens bestuur en leden van het „Serv-atius-kinderkoor", de steller van het bericht Kinderkoor" in Peel en Maas van 28 Nov. jl., voor de be wezen attentie. VALK-REVUE Do reis naar Panningeu was voor de Valk niet fortuinlijk, daar zy on volledig moesten uitkomen wegens ziekte van enkele spelers. De uitslag was 4—0 in het voordeel van Pan ningeu. en het wordt voor de Valk nu oppassen om niet in de gevaar lijke zóne terecht te komen. De Valk II speelde thuis tegen S.V.B. U en ver loor met 1—0. De verdediging van de Valk was uitstekend in Vorm, en de doelverdediger was niet te pas- seeren. Het eenige doelpunt werd ge maakt uit een strafschop. Dé Valk 3 speelde gelijk tegen Ser vatius 3 en moet gaan oppassen dat zij de eerste plaats niet verliezen. De Valk 4 was weer de dupo en kan maar niet op het goede pad komen. Morgen komt Boxmeer op bezoek en wij verwachten dat de Valken den ernst zullen inzien, en spelen voor do overwinning. In Boxmeer was het gelijk spel, dus winstkansen zijn er. De Valk 2 gaat naar Servatius 2 en behoeft niet te verliezen. De Valk 3 is te gast in Leunen en zal moeten vechten voor de overwin ning. De Valk 4 krijgt Servatius 5 op bezoek en kan de eerste puntjes be halen. Moge het een Zondag zijn van succes. SERVATIUS-OMROEP 't Was al spoedig te zien dat een herboren Gennep haar huid zoo duur 'mogelijk' ging verkoopen, want met groote geestdrift wierpen ze zich in de stryd. 't Heeft echter niet mogen baten. Servatius was te. sterk en wist dit uit te drukken in een drietal doelpunten. Gennep profiteerde door het traditioneels misverstand, in de achterhoede en wist de eer te redden. Toch zal Gennep 't in deze competitie nog een heel eind brengen. Zondag moet Servatius naar Ivo. Deze Veldensche club is steeds voor Servatius als een nachtmerrie. Op dat - spel kon Servatius nooit vat krijgen. Zeker, in Venray won Ivo op de meest gelukkige manier, terwijl Servatius doprlooper.d in de meerder heid was. Intusschen is er in de aanval veel meer stootkracht gekomen, door de opsfoj^ing van den jeugdigen midvoor. Hierdoor -hebben ook ,de andere aanvallers meer moed en zelf vertrouwen gekregen. Ivo kaq er dan ook op 'rekenen met een andere stormlinie te doen te hebben dan in Venray. 't Zal wel niet Uoodig zyn den lieeren erop te wijzen, welke groote belangen er vooral bij deze wijdstryd op het spel staan. Daarom Servatius, alle hands aan dek en veel succes. Een zeer zwak Servatius II sneu velde met 0—2 in Horst. Zondag a.s. hopen we een sterkere opstelling in het veld te zien als de Valk JI op bezoek komt. Deze derby kon wel eens groote belangstelling.trekken. Servatius III behaalde een ver dienstelijk gelijk spel op het Valk terrein: 2—2. Zondag: Servatius IV- Servatius IIIde vorige ontmoeting eindigde in een gelijk spel. Servatius V brengt een bezoek aan De Valk IV. D.I.S.-nieuws. D'.I.S. heeft in Swolgen een goede wedstrijd gespeeld en volkomen ver diend mot 7 1 gewonnen. De gast- heoren welke in 't-begin heel aardig party gaven, waren op den duur tegen ft snelle open spel van D.I.S. niet opgewassen. Nadat de rust met 2—1 was ingegaan werd 't ema al gauw 5—K Toen scoorde Swolgen! tegen, maar vlak voor het einde schoot de groen-witte aanval nog tweemaal raak. Morgen vraagt hét tweede elftal de belangstelling. Zij ontvangen Ys- selsteyn en zullen hun uiterste best moeten doen, willen ze een puntje thuis houden. We meenerl echter, dat de reservés beter kunnen, dan zé tot nu toe gepresteerd hebben en geven hun wel een kansje op een gelijk spel. H.C.V.-niemvs Zondag 6 December zal het eerste dameselftal te Venlo tegen Blue Star een competitiewedstrijd spelen. De dames zullen aan. die club een zware dobber hebben. Wij wenschen hen veel succes. H.C.V. II speelt tegen Tegelen II een vriendschappelijk partijtje en be geleidt liet eerste heerenolftal naar Tegelen. De mannen spelen dan de ret urn wedstrijd tegen Tegelen II, dat alles op revanche zal zetten. Pas' op, H.C.V., speel j e beste spel, anders kon Sinterklaas wel eens voor een surprise zorgen. LUXOR-THEATER Lux or Theater brengt een amusante film, „Eens op een Nacht". Een luch tig en vluchtig verhaaltje, zooals de meeste films, weinig ernst en-veel dwaasheid. De film draait'om een tweetal paartjes, waarvan het eene uit erg verlegen menschenkinderen bestaat, en het andere nu juist niet. Verder wordt er nog een slaappoeder voor een hoofdpijnpoeder verwisseld, zoodat inen zélfde verwikkelingen wel kan verwachten. De film wordt gespeeld door gerou tineerde artisten, die een vlotte ver tolking zorgen, terwyl het geheel onder leiding staat van den gerenom- meerden Theo Lingen, die zelf'ook meespeelt. W. v.d. Munckhof MERSELO Naar wy vernemen zal door onze sportverenigingen Sint Hubertus en Merselona op Zondag 17 en Maandag 18 Januari a.s. een too- neeluitvoering worden gegeven in de zaal van den Heer H. Arts. In studie is genomen het machtige toneelspel in vier bedrijven „De Eike boom. Horster Weekmarkt HORST, 1 December. Op de heden gehouden bekende „Allemansmarkt" werden aangevoerd '184 dieren, waar van 104 stuks rundvee, 10 schapen en 70 biggen. Door dp N.V.C. werden overgenomen 61 stuks grootvee, 43 kalveren en 10 schapen. WAXSST'M. Bü besluit van den commissaris in deze provincie is met ingang van denulagzyner beëediging benoemd tot onbez. veldwachter dezer gemeente de heer H. J. Bal- tussen, jachtopziener te Geijsteren. Installatie Pastoor v. Boxtel OVERLOON Gistermiddag had onder groote belangstelling, zoowol van zyne parochianen, als van de Eenv. Heeren Geestelijken de plech tige installatie plaats van onze nieuw benoemde pastoor, de Z.Eerw. Heer van Boxtel, tot dusver kapelaan te !s Hertogenbosch. Door een stoet van bruidjes word de nieuwe herder om 2.30 van het Zustersklooster afgehaald, waarna de gebruikelijke plechtigheden der in stallatie plaats hadden. De receptie was druk bezocht. Van alle huizen wapperden de vlappen en ons dorp had een feeste lijk aanzien.' OVERLOON. Onze dorpsgenoot J. Jans (Mzn.) slaagde te Den Ilaag, voor het examen „Maatschappelijk Wer ker". Uitgaande van de Vereeniging van Nederlandsehe gemeenten en ge geven door de R.K. leergangen fe Tilburg. 125 kilo boter gestolen. Via een ruitje van de deur der ver warmingsinstallatie zijn dieven bin nengedrongen in de zuivelfabriek St. Martiniis te Venlo, waar zij via de machinekamer en de boterpakkanier den boterkelder bereikten. Het lipsslot van de deur van dézen kelder is met een ijzeren staaf gefor ceerd, waarna de dieven zich hebben meester gemaakt van vier doozen. elk inhoudende 25 kg. boter, benevens eenige losse partijtjes boter tot een gezamenlijke hoeveelheid van 125 kg. Verdronken. Te Maastricht is uit het bassin dei- Zuid willemsvagrt opgehaald-het lijk van den TÖjarigen A. H.l die door de duisternis misleid te water was ge- lóopen. l)oor vrachtwagen gedood. Te Merkelbeek is het 7jarigzoontje der* familie C., toon hy uit school huiswaarts keerde, onder qen vracht wagen gevallen. Het kind is spoedig daarna overleden. Doodstraf voltrokken s-Gravenhage, 1 Dec. Bij vonnis van het Deutsche Obergericht van 8 October 1942 is Gerardus Marie Theo dores Putter, wegens het in bezit heb ben van verboden wapens ter dood veroordeeld. In weerwil van alle oproepen tot inlevering der wapens heeft. Putter een pistool met scherpe patronen, een ploertendooder en een dólk in zijn bezit gehad on getracht schietwapens te koopen. -Het vonnis is, nadat de mogelijk heid van gratieverleening onderzocht was. vandaag voltrokken. Nederlanders als deel van den Germaanschen Staten bond - Wij zelf verdedi gers der kust. In onzen tyd van wereldschokken de gebeurtenissen, waarin de wereld langs den weg van een door oorlog begeleide diepgaande revolutie een nieuwe gestalte, en een nieuwen maat- schappeljjken vorm zoekt, ligt ons landje niet gelijk in den vorigen oor log als een rustig eilandje te midden van hoog opslaande golven. We zit ten ditmaal midden in den revolutie- stroom en worden er door meegesleurd. Nieuwe stuurlui hanteeren het roer van het schip van Staat. Ons heele volk vormt de bemanning, voor een deel onverschillig de beweging en de schokken van het schip volgend, voor een ander deel meewerkend aan den arbeid der stuurlieden. Laten we nu de beeldspraak varen: ons land werd betrokken in den oor log, die geworden, is tot een strijd van geheel Europa tegen de machten daarbuiten. Ons land is een deel van het Europeesche afweerfront en heeft daarvan de consequenties te aan vaarden. Hierop heeft Ir. Mussert nog eens gewezen in een rede by de beëediging van N.S.B.-functionarissen. Wij moe ten „volstaan met een enkel citaat: Nederland zal als Nederlandsehe staat deel uitmaken van den Ger maanschen statenbond. Wat algemeen Germaanscli is zal centraal worden geregeld, wat Nederlandsch is zal door den leider van den-Nederlandschén staat geregeld worden. Ir. Mussert wees er op dat vele grondslagen voor onze welvaart zyn weggevallen en dat nieuwe wegen moeten worden ingeslagen, in Oost-Europa en ook in Afrika. Het zal eens zoo moeten zyn, dat wij hét zijn, die de versterkingen langs de kust aanleggen en dat onze soldaten daar staan om ze, te bewa ken. Dat is het, wat ik wil bereiken, aldus de heer Mussert, dat het Ne derlandsehe volk als geheel mee gaat doen aan dezen oorlog. Verplichte inenting kan worden voorgeschreven tegeu dipliterie en roodvonk. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, waarbij diens be sluit van 2b Juli 1940 betreffende in enting tegen typhus, paratyphus wordt gewijzigd, in dien zin, dat verplichte inenting door den geneeskundigen inspecteur der volksgezondheid tevens kan worden voorgeschreven tegen diphtherie on roodvonk. De verplich ting geldt niet voor kinderen beneden de twee jaren voor typhusen para typhus,en beneden de veertien jaar tbn aanzien van dipliterie en rood vonk. Het besluit is heden in werking getreden. Varken geslacht terwille der voedselvoorziening. „Eigenlijk heeft deze verdachte door het clandestiene slachten van zyn varken aan de voedselvoorzieniug meegewerkt", zoo luidde de conclusie van het requisitoir van den advocaat- generaal by het Bossche economische hof in de zaak tegen den landbouwer A. G. uit Ledeacker, gemeente Oploo. De boer heeft een bedrijf van onge veer tien ha., is zelf eenigszins inva lide en was voor het bewerken van het bedrijf dus aangewezen op arbei ders. Deze maakten echter misbruik van hun positie en wilden niet ko men, - tenzy de boer hun ook den kost zou geven. De boer moest nu kiezen tusschen twee kwaden ofwel geen arbeiders en dus geen producten, of wel een varken slachten voor de ar beiders on zyn bedrijf laten bewerken, Hij koos van de twee kwaden liet minste, maar.had zich nu te verant woorden voor het hof. De economische rechter had hem acht maanden gevangenisstraf .opge legd; de advocaat-generaal meende, dat hier zeker reden was om de mi nimumstraf van zes maanden te eischen, temeer omdat de boer zeer. gunstig bekend staat en voorde voed selvoorziening meer heeft "gedaan dan zijn leveringsplicht hem had voorge- schréven. De' verdediger vroeg om toe passing van de gratie-clausule. Déze- zelfde boer moest zich ook ver antwoorden voor hot niet bijhouden yan zyn veeboekje. Hij. had n.l. door ruiling van varkens het zoover ge bracht, dat hij aan zijn leveringsplicht kon voldoen en toch een varken voor zich zelf overgehouden. Hij ruilde een varken van 100 kg. en een van 25 kg. tegen twee van 60 a 70 kg., zoodat hij voor de clandestiene slachting een varken van 70 kg. zich zelf behouden kon. De economische rechter had hem voor het. feit, dat hij deze ruiling niet in zijn veeboekje had aangeteekend, veroordeeld tot twee maanden hech tenis. Do advocaat-generaal was van meening, dat een boete van f 200 hier op haar plaats zou zyn. Het - hof bepaalde de uitspraak op 16 December. Wederom lioogc boeten voor fraudcerende veehouders Dg- tuchtrechters hebben wederom hooge boeten opgelegd aan veehouders en landbouwers, die in ernstige mate de in het belang van onze voedsel voorziening gestelde voorschriften hebben overtreden. Zoo werden een landbouwer te Meppel, een landbou wer -te Raamsdonkveer (N.B.), een veehouder te Heiloo (N.H.) en een landbouwster te Emmen, die niet alle daarvoor in aanmerking komende melk aan een melk ver werkend of standaardisatiebedrijl' hadden inge: leverd, zich beboet mot rosp. 1' 1000.— f 1250.-f 1500,- en f 2000.-. Een veehouder te NoorddijTc (Gr.), die zonder vergunning herhaaldelijk volle melk aan consumenten had afgeleverd en bovendien in zijn bedrijf clandestien boter had vervaardigd, werd in liooger beroep door het Centraal college' voor de tuchtrécht- sprtïak een boette van f 1500.— opge legd. De tuchtrechter te Alkmaar had een voehoudster te Aalsmeer veroor deeld tot 'een boete* van f 1800. -, \vaarby rekening was gehouden met een door de Oonsumptie-Melk-Oentrale reeds opgelegde boete van f 700. Niet alléén had deze veehoudster niet alle melk afgeleverd aan een melkverwerkend bedrijf, doch zij had bovendien zonder vergunning twee karninriehtingen in voorraad gehad, terwijl op haar bedryf tevens werd aangetroffen room in zurenden toe stand en kennelijk geschikt, om te- worden verwerkt tot boter, hoewel zy daartoe niet gerechtigd was. In hooger beroep verzwaarde het Centraal college voor de tuchtrechtspraak de straf tot f 2300 boete.- Een veekoopman te Westerbork had vier runderen verkocht en afgeleverd in strijd met de Verordening op dén handel in en het vervoer van rund vee 1942. De koopers van deze run deren hadden nl. den koop in zijn handelaarszakboekje door valsche handteekeningen bevestigd. De man had zich dezer dagen voor den .tucht rechter te Assen te verantwoorden, die sluiting van zijn bedryf als vee handelaar gelastte gedurende zes maanden. Grijsaard in de bossclien omgekomen. 14 November verliet de 78-jarige heer J. Janssen- zijn woning in de Roemer Visscherstraat te Arnhem voor hot maken van een wandeling, doch keerde niet terug. Alle naspo ringen van de politie bleven zonder resultaat. Dezer dagen echter heeft een inwoner van Loenenop de Vel uwe het stoffelijk overschot van den hoer Janssen in de bosschen nabij de Im- bosch, in de omgeving van Eerbeek, gevonden. Rondzwervende in de bos schen moet de heer Janssen, die aan geheugenstoornis leed, tenslotto van uitputting en ontbering zyn gestorven. Strenge controle op de prijzen Verledon week is te Eindhoven door dén Inspecteur voor de Prysbe- heerscliing te 's Hertogenbosch oen driedaagsche razzia gehouden, als onderdeel van een strenge pry zen controle, die thans in alle grooto steden van ons land plaats vindt, Het resultaat was dat by'na 800 winkels werden bezocht, In 109 za ken bloek mén op een of andere wyze niet te hebben gehouden aan de prysvoorschriften, hetzij door te duren verkoop, hetzij door overtre ding van het Prysaanduidingsbesluit. Het grootste aandeel in deze slechte naleving der prysvoorschriften had den de kruideniers, in totaal 30.en de verkóopers van chocolade- en sui kerwerken, nl.. 25. De controle strekte zich ook uit over de textielzaken, slagerswinkels en den groentehandel. De geconstateerde overtredingen waren talryk en -veelsoortig en in vele gevallen bleek er grof te wor den geknoeid. Zoo verkocht o.m. eon ölager 1 kg. ossentoiig. waarvoor hij f 1.40 had mogen berekenen, voor f 4.50. Hij werd door den Inspecteur voor de Prysbeheersching te 's Hertogen bosch, aan wien do processen-verbaal uit deze razzia, ter berichting wor den voorgelegd, -tot 1' 400.— boete veroordeeld. Vele andere overtreders liepen eveneens een flinke boete op. Mossel-demonstraties. Er worden tegenwoordig meer mos selen gegeten dan enkele jaren ge leden. Tallooze gebruikers, die vroeger niet naar dit' smakelijke en voedzame product van de Zeeuwsche stroomen omzagen, leeren thans mosselen eten en de voedingswaarde er. van. waar- deeren. Men kan uit de mosselon dan ook heel wat meer halen dan velen denken. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad geeft daarover van tyd tot tijd recepten en organiseert, naar men thans verneemt, in ver schillende gemeenten ook z.g. mos seldemonstraties. Tragische afloop van stoeipartij Twee jongens van do familie L. te Tilburg war.en in' de kouken aan het stoeien. Op een gegeven oogenblik kwam de 15-jarige Theo te vallen met zijn hoofd op den schérpen rand. van den gootsteen. Later deden zich verschijnselen van hersenschudding voor; in den loop van den nacht is hij aan de gevolgen overleden. Brutale oplichting te Vierlingsbeeh. In het begin van de maand Sep tember vervoegde zich bij een chauf feur te Vierlingsbeek een man, die voorgaf te zyn vertegenwoordiger van een wegenbouwmaatschappij. Hij vertelde den caféhouder, dat hij in Vierlingsbeek een weg moest aan leggen, dat hij daarmede weldra ''zou hegiunon en dat de zoon van den caféhouder in dienst zou kunnen ko men van 'de maatschappij voor een salaris van f 30 per week. De caféhouder, die den man volko men vertrouwde, gaf hem naast gratis eten en drinken nog een bedrag van' f 25 ter leen, toen de man vertelde dat hij van zijn broer, die ingenieur was te Utrecht, een cheque ver wachtte. Op een goeden dag echter was de. man spoorloos verdwenen en de café houder begreep toen de dupe to zijn geworden van de praktijken van oen oplichter. De politie die in do zaak werd ge moeid, wist den oplichter spoedig op te sporen. Het was de 56-jarige J. H. G. Fr., afkomstig uit Arnhem, die behalve te Vierlingsbeek zicli ook nog had schuldig gemaakt aan oplichtin gen te Eindhoven, Den Bosch en Til burg. Fr. is trouwens een goede bekende van de Justitie, want hy is zeven maal wegens verduistering en een maal wegens valschheid in geschrifte veroordeeld. Vorige week Donderdag stond liij voor de Bossche rechtbank terecht. De Officier van Justitie eischte tegen hem een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. GEWICHT VAN BROOD Afwijkingen onvermijdelijk Het dagelyksch brood ligt den ver bruiker vooral in dezen tyd van rantsoeneering bijzonder na aan het hart en liet is dan ook alleszins be grijpelijk, dat men meer dan voorheen belangstelling betoont voor liet ver krijgen van brood, dat zyn juiste jewicht heeft. Echter: zelfs,de beste oven bakt niet overal geheel gelijk matig, met als gevolg, dat het eene brood wat meer doorbakken zal zyn dan het andere, hetgeen uiteraard verschil in gewicht geeft. Ook loopt het vochtgehalte van de verschillende broodsoorten uiteen. Uitvoerige onderzoekingen hebben aangetoond, dat een partij brood zeer wel gemiddeld per brood de juiste hoeveelheid droge stof kan bevatten, terwijl toch by ongeveer 40 procent der brooden afwijkingen naar beneden en by circa 60 procent het minimum- gewicht of afwijkingen naar boven werden geconstateerd. Er zit dus ook niets anders -op dan te berusten in de kleine schommelingen, die te minder ernstig zijn, waar de klant den eenen dag een kleinigheid droge stof meer en den anderen dag een kleinigheid minder zal ontvangen, zoodat hy dooreengenomon toch niet tekort komt. De keuringsdiensten voor waren zyn bovendien ook ten aanzien van het brood bijzonder waakzaam. Zij houden uiteraard* rekening met de moeilijkheden, waarvoor de bakkers zich zien gesteld, maar voor welbe wuste knoeiers kennen zij geen par don. Geeft de uitkomst van een inge steld onderzoek redeil tot twijfel, dan wordt de betrokkene scherp in het oog gehouden. Procés-verbaal kan dan niet uitblijven en het laatste woord is dan aan den rechter. DE ZORGEN VAN SINT NICOLAAS Ook de goede Heilige Man uit Spanje ontkomt niet aan de zorgen van onzen tyd. Jac. van Hattum be rijmt in het Volk die moeilijkheden en geeft er als volgt een oplossing voor „O Hemeltje", dacht Sinterklaas, „wat ben ik nu begonnen-." en telde met z'n Pieterbaas bloem-, brood- en suikerbonnen. En rekende die om in koek, in taai en pepernoten, in borstplaat en in suikergoed voor kleinen en voor grooten. En toen was Piet dag-in, dag-uit, en uren aan de wandel, maar alles wat ie zocht en vroeg, scheen in den zwarten handel. En Sint zei, dat het zonle was, zooveel voor snoep te geven, en toen ging Piet om speelgoed uit, maar waar was dat gebleven? En zoo zocht Piet dan ied'ren dag in allo winkelstraten; ik kwam 'em togen, en ik dacht „EJs even met 'm praten." En zoi„M'u goeie, beste Piel ik zie, ik zie. wat jij niet ziet nyaak zelf nou als de weerlicht maar, wat knutseldingen voor elkaar../" En fk hielp liem nu voor neef en nicht iets aardigs te verzinnen, en met een beetje goede'wil is heel veel te beginnen... „Was ik maar", denkt nu Sinterklaas „daar daad'lijk mee begonnen" en schuift verdrietig by elkaar de bloem- en suikerbonnert. Wat (le frontsoldaat leest Een kleine 150 boekhandels zorgen voor de behoeften der soldaten, die aan de verschillende fronten voor de verdediging van liet rijk strijden. Er worden per maand een 600.000 tot 1.000.000 boeken naar de zes groote depots verzonden, die op hun beurt zorgen, dat de boekhandels aan de fronten, vaak in de voorste linie, weer aan den leeslust van de soldaten kun nep» voldoen. Vooral heeft men interesse voor den roman, en voor de oorlogslitera tuur. In de derde plaats komt de vakliteratuur in algemeenen zin. Het mag over het algemeen als een teeken van den bewqsten kamp worden beschouwd, dat de soldaat, ook in het. heetst van den strijd, een open oog houdt voor de culturoele waarden, die hy verdedigt. Koiiijueiihuid prepareeren. Gntdoe de binnenzijde van het huidje geheel van 't nog aanwezige vleesch en wrijf dit dan in met zout. Laat het velletje een nacht liggen;, spijker het den volgenden dag met de vleesch- kant naar boven op 'n plankje en wrijf het in met 'n mengs'el van aluin en zout. Laat het ongeveer een dag of zes op een droge, winderige plaats buiten liggen, tot het geheel droog is. Neem het dan van het -plankje af en' wrijf het met krytpoeder soepel. Nuttige wenken. Nieuwe kousen gaan langer mee, wanneer U hiel en teenon aan de bin nenkant meteen verstevigt mot hiel of teenen van con andere, overigens niet meer bruikbare kous. Kousen, dio aan hiel of teenen erg kapot zijn, kunnen de hiel of de teenen van andere kousen worden versteld. Span de te verstellen kous op èen zeiltje en festoneer dan de hiel of de teenen van een andere kous daarop. Slakken in huis? Zet. op do plaats, waar ze komen een laag schoteltje met bier.. Daaraan bedrinken zo zich ton koste van haar leven. Houten keukengerei niet met soda wasschen; het zou dan grauw worden. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN Boerenkool In den tuin en op de velden vindt men thans alom de-boerenkool. Ge durende den geheelen winter kan men deze populaire groente oogston. Sommigen plegen de boerenkool reeds- van September of October af te eton, doch goed smakelijk zyn de bladeren eigenlijk pas nadat, het wat gevroren heeft. Zp is wintergroente by uitnemendheid. Indien de boerenkool in den tuin of op; het veld een plaats inneèmt, welke men wenscht vrij te maken, dan kan kuilen van de volwassen struikfen tijdens de wintermaanden op eon afzonderlijken hoek zonder bezwaar geschieden. Yan dergdyke opgekuilde boerenkool kan men tut het einde van den winter blijven oogsten. Evenmin als bij spfuitkool mag in dezen tyd van de boerenkool iets ver loren gaan. Grove bladeren en sten- geldeelen, welke niet in de keuken worden gebruikt, zijn nog zéér geschikt voor huisdieren. Reeds van ouds pleegt men de bla deren van boerenkool te drogen. Vroe ger geschiedde dit by den bakker op den oven. Het kan échter ook bij de kachel of in een matig verwarmden oven van een fornuis geschieden. De gedroogde boerenkoolbaderen kunnen langen tijd in een trommel bewaard 'ijven. Wie over veel boerenkool beschikt en gelegenheid heeft om de bladeren te drogen, late deze kans om de voedselreserve van zijn gezin te ver- grooten, niet onbenut. WAAR ZIJN DE HEEREN? Wij hadden het hier al eens vaker overin onzen tijd, mede onder den invloed van de .tijdsomstandigheden, neemt het gevoel voor beleefdheid en beschaafde omgangsvormen geens zins toe. Dat is zoo zwak uitgedrukt, als maar mogelyk is. Juist ei; en dichter bij do werkelijkheid komen we, wanneer we. zy het een beetje cru,, spreken van toenemende onge voeligheid, onbeschoftheid en barre ikzucht in den onderlingen omgang. Aanziet den stormloop óp een binnenkomenden trein en het gedrang om de beschikbare plaatgen en ge hebt eèn beeld van het bende-peil, waartoe velen al zyn afgezakt. Een zelfde idéé van een ongediciplineer- den troep kunt ge vaak opdoen aan distributielokalen en hy andere ge legenheden, waar men rustig zyn beurt diende af te wachten. Dat is geen beeld meer van volks- en lotge- nooten, dat zyn geen „naasten", maar egoïstische individuen by wie het „ik" koning kraait. Vorige week in een stampvolle trein Nijmegen 's Hage wierp een byzonder voorval- nog ééns een fel schynwerperslicht op die bedroevende, mentaliteit. De coupé was afgeladen op de baloons en in de gangen ston den en „hingen" do menschen opeen gepakt. Een man van middelbaren leeftijd kreeg het te kwaad; het zweet parelde op zyn gezicht en hij was een flauwte naby. Het geval trok de aandacht van vrijwel heel de coupéde eene zittende reiziger keek naar den andoren bevoorrechte, en die weer naar een derden en vierdon, of niet één zich over het slachtoffer zou ontfermen door heiii zijn plaats aan. te bieden,... De coupé hen, maar de zittende»; maakte plai richtte zoo schérper o[ heid en besc heeren. En wij, kónden ons zittende man onder helan h rat «ligt En wij hebb( van den sto diging genoi het verwyt den laten horj EN TOCH: n Sint'erkl verantwoorde Niet zoozei vanwege del: Ge kunt. terklaas kaj schoentje, schoenen nu En als zelf geen pa: zen te passé We zoud van de ma? dit jaar als Zie de maa De wereld z Aan geen Op het avon$ Daarom; Geen -verwaéti Want geen jóu En 'daarbij ook, zoodat; is, dat we takken zul In natuurlijk oltjfnia te maken. f Dit klinl£ somber, maacaljhoi zoo gauw ïictj w laat.staan di k. Ze weten ;vcl), ni overschieten comber zulbn g( gekleurde lallens Ion vullen ds ja wellicht nogrn man om oei; v< li En dan is de :i een wezen,(lat ld standigh£de|-l i het vrouweyk ooi vindingrjjk.Dat H een surprise) va Dié koordje, een la fi een venassiig, t grooten en tloi te naar kijken. Zi het zoo zal ti En daar een half poió misOp boter tot hé® en wordt ei dat hoel-hethi Om het en-lj zal Sinterkla een dag passingen" wol Zoo zij het me lijt ifeeb hij Riuno Op de b bonkaart welke geld het tijdvak tot en me 1942, zal de; krijgbaar z zal men betrekken. Zij, die vangen, die bij hun sl wenscht te het tijdvak met heden Zij. die gedi vak bon 6/ ben ingelevi rundvet b< de artikelei deze bon wezen. Uiteraard] worden ge|n van het ruM VASTE PC VOOR 10 E Voor pen Houders dan tien voor kookdl stoften zijn aanvragen tweede pei 1942-1943, 1 December tot en met distributiedi Bedoeld behoeve van den pei DZ of EA tanten dier van de hier stoffenbonne dienston b bonnen ge van een v< butiedienste tii 'er Alle te: Met ing£ nen van per 1 Nove ook de pui den aanko worden get Zooals r< zyn de te: beneden de volledig, uitgifte. Nici Tot en n volgende van de dad liedon zeowj De meii bon van middelen e gemerkte ti et k lei el Or oil

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2